:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,609
Активни 393
Страници 174
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Защо в Русия обожават Путин, а на Запад го гледат с подозрение

Руският премиер играе с тигри, ловува, язди кон и това се харесва на сънародниците му.
Путин има имиджа на корав и труден човек, враг на демокрацията, който е ускорил връщането на страната си назад към съветската епоха с нейните ограничения и амбиции. Но ако мнозина на Запад виждат в него диктатор, който държи свободолюбивите си сънародници в робство, мнозинството руснаци гледат на него по съвсем друг начин.

В страната си той постигна нещо невероятно - съхрани огромната си популярност по време на двата президентски и на почти цял премиерски мандат в условията на икономическа криза, на серия от терористични актове, няколко природни бедствия, предизвикани от хората аварии и на една малка, но не дотам успешна война. Рядко се случва да има такова несъответствие между представата за един и същ лидер у дома и в чужбина.



Откъде е тази разлика в оценките?



Една от най-тъмните сенки върху Путин в очите на Запада е кариерата му в КГБ. По съветско време мнозина са считали служителите от КГБ за умни и честни хора - много по-умни и благородни от полицията. Путин от малък е искал да постъпи в КГБ, но не е бил взет там веднага. Когато завършвал средното си образование, са му казали, че първо трябва да вземе университетска диплома (което той и направил).

Путин е прекарал 16 години в КГБ, като последните няколко години са били в Източна Германия. Длъжностите му говорят, че е бил далеч от върха на йерархичното дърво и едва ли би могъл да стигне дотам. Пък и КГБ вече не е била онази елитна организация. Дори и при тези обстоятелства той предприе нещо крайно необичайно за офицер от КГБ. След падането на Берлинската стена, когато обаче разпадът на Съветския съюз още не се виждаше, той подаде оставка и започна да работи за един от най-прогресивните и силно настроени срещу КГБ лидери на Русия - Анатолий Собчак, кметът на Ленинград (преименуван впоследствие на Санкт Петербург).

Днес може да възразите, че той е направил това в рамките на тайна операция, дирижирана от КГБ, въпреки че за подобна версия няма и най-малко доказателство. По-реално обаче би било да видим в случая човек, който е трябвало да изхранва семейството си, а е разбрал, че КГБ вече не може да му предложи стабилна работа с добри перспективи. Но той е могъл да избере по-малко радикален работодател. Всъщност решавайки да работи за Собчак,



Путин е преминал от другата страна на барикадата



Това е така, казват хулителите му, но когато стана президент, той доведе във властта всичките си колеги от КГБ и превърна постсъветска Русия в съвременна кагебистка държава. Кажи ми кои са ти приятели, за да ти кажа какъв си ти! Но това не е съвсем вярно. Всеки озовал се на върха на властта, но без да разполага с опора в нея, се нуждае от обкръжение, на което да разчита. И най-близкото обкръжение на Путин трябваше да включи бивши офицери от КГБ.

Трябва също да се отбележи, че когато избираше приемник, Путин се отказа от "надеждния" вариант с КГБ. Дмитрий Медведев никога не е работил в спецслужбите и дори най-злите му врагове не смеят да твърдят това.

Повечето руснаци не виждат в Путин бившия кагебист. А тези, които го възприемат като такъв, не смятат това за недостатък. Те го възприемат по-скоро като решителен и настойчив президент, който въведе ред в оставения от Елцин хаос, осигурявайки им изплащане на заплатите и най-бързия ръст на материалното благосъстояние в цялата история на Русия. Колкото и цинични да са руснаците днес, малцина биха твърдяли, че сега живеят по-зле, отколкото отпреди 1992 г. или дори отпреди 2002 г. "Икономиката, глупако", тази истина е валидна и за Русия, както бе валидна и за американците, когато избраха Бил Клинтън.

Нещо повече, руснаците харесват Путин не само защото виждат в него силна личност, която няма да позволи на високомерните чужденци да се държат пренебрежително с него и с Русия. Те харесват, че



той се държи и реагира като тях самите



- понякога грубо и непредпазливо. Те признават, че след почти 30 години постоянни промени и непредсказуемост президентството на Путин им донесе приятно и навременно облекчение.

На тях също им харесва шоуто с летните му почивки - миналата година той пътува с жълта "Лада Калина" из Далечния изток, участваше в лов на сибирски тигър, яздеше кон, гол до кръста, сред дивата природа. До голяма степен неговите фантазии приличат на техните.

Путин е момче от скромно семейство, чийто по-голям брат е умрял по време на блокадата в Ленинград, израснал е в комунално жилище, станал е ас по джудо, който се опъва на хулиганите в училище - имал е същият живот като сънародниците си. Подобно на тях той е продукт на големите промени, като тях е и оцелял от тези промени.

Путин е критикуван заради това как използва властта си. Той подпали чеченския конфликт, казват критиците му, след това го води безмилостно, първо, за да си осигури избирането за президент през 2001 г., а след това да покаже на Русия кой е господарят. Той направи отстъпление от демокрацията и правата на човека, която Елцин даде на страната - закри независимите телевизионни канали, забрани дейността на много неправителствени организации, разреши убийството на критично настроени журналисти (Анна Политковская например) и обяви за незаконни много демонстрации в защита на демокрацията. Бидейки властен човек, той започна да изгражда структура на властта, известна като "вертикала", или пирамида, при която цялата власт е централизирана в неговите ръце. В името на тази цел той отмени изборите за регионалните губернатори. Той не търпи опозиция спрямо личната си власт, което обяснява защо олигархът Михаил Ходорковски е в затвора. Разрешава да бъдат преследвани и ликвидирани враговете в чужбина (главният пример тук е отравянето с полоний в Лондон на Александър Литвиненко). Неговата голяма амбиция е да възроди съветската империя - оттук и редовните газови спорове с Украйна през зимата, а също войната в Грузия, чиято цел бе създаването на изключителна зона на влияние. Като цяло излиза, че по дух той е съветски лидер, който се стреми да върне страната към времето на Студената война.

Тук трябва да кажем от самото начало, че мненията на Запада и на руснаците по повечето от тези действия са напълно различни. Там, където ние виждаме героични чеченци, които справедливо искат държавност и се борят с имперския враг, руснаците виждат опасно безобразие, което може да бъде опитомено само в рамките на Русия. Олигарсите, но особено олигарсите евреи (които са твърде много), са крайно непопулярни в Русия и не е необходим Путин за този техен имидж.

Мисълта, че на едни избори Ходорковски може да бъде предпочетен пред Путин дори в условията на най-честните и свободни избори, изглежда просто нелепа. Същото се отнася и за неуморимия опозиционер активист и бивш шахматен гросмайстор Гари Каспаров. Ако за Запада Елцин бе славна епоха на свободата, за много руснаци това бе време на хаос в страната,



унижавана и опозорявана от вечно пияния й ръководител



След всичко това Путин дойде като държавника, който възстановява не само реда, но и националното достойнство.

Харесва ли ви това или не, но в газовия спор с Украйна и войната с Грузия Русия имаше убедителни доводи в своя защита. Украйна не си плащаше сметките, а Грузия нападна Южна Осетия, която бе подкрепяна от Русия. Путин е харесван за това, че е постъпил правилно, защитавайки жизнено важни национални интереси.

В случаите с убийства на журналисти и политически противници президентът не може да бъде обвиняван директно, но той е отговорен за създаването на известна атмосфера на всепозволеност и безнаказаност.

Обвинението, че Путин е недемократичен и лаком за власт - за Русия и за себе си - е особен род неразбиране. Погледнете с очите на Русия -



Путин няма как да е експанзионист



Неговото изказване, че разпадът на Съветския съюз стана "една от най-големите геополитически катастрофи на века", намери широк отклик сред руснаците, които помнят времето, когато СССР бе свръхдържава. Но това не означава, че Путин има намерение да възстанови съветската империя. Напротив, той подписа договори за границите с почти всеки съсед на Русия. Задачата, която той наследи от Елцин, се състоеше в това да накара бившите съветски граждани отново да се чувстват руснаци.

Опитът му да създаде вертикала на властта, оказал се успешен само частично, изобщо не означава, че е лаком за власт. Той наследи държава, в която администрацията бе раздробена на части. В чужбина усилията му за централизация на властта бяха възприети като стремеж към възвеличаване. Но тези усилия бяха отражение не на силата на държавата и на президентската власт, а на тяхната слабост.

Всички упреци за лично властолюбие на Путин бяха опровергани от избора, който той направи преди три години. Въпреки огромната си популярност той отхвърли предложението на Държавната дума да се внесе поправка в конституцията и да се кандидатира за трети последователен президентски мандат. Той подчертаваше, че ако президентът започне да пренебрегва конституцията, това ще бъде поражение за властта на закона.

Някои твърдят, че той продължава да управлява страната чрез своето протеже Медведев. Но дори и в началото да е било така, то с всеки изминат месец става иначе. Теоретично той може да се кандидатира за още един президентски мандат на следващите избори. Но напълно е възможно повече да го привлича работата на премиера, която е свързана с практиката и всекидневния живот.
203
7897
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
203
 Видими 
24 Февруари 2011 20:08
Можеше и по-добър материал да се публикува. Например, анализ на руски политолози, работещи в чужбина. Това е доста повърхностно и не представлява нищо ново за българите.
24 Февруари 2011 20:17
разреши убийството на критично настроени журналисти
Попълвайки и държавната хазна.. за разрешително Путин прибираше 50 000 държавна такса! ха-ха, яка статия! А пък иначе, чак толкова да го обичат руснаците, не съм забелязал...статията си е странна малко!Е сравнен с пияницата Елцин и демшаките (руските седерасти) го уважават повече, то остава и да не е така.. Седерасткото минало от зората на демократичните промени в Петербург , все пак си му тежи на Путин.. никой не го забравя.
24 Февруари 2011 20:26
...Откъде е тази разлика в оценките?...



От дълбоко комплексарското естество на западноевропейския манталитет. От страха пред "мечката", която се предава от баща на син до ден днешен. От самосъзнанието за по-долустоящ в етическо отношение. От какво ли не още... А, пропуснах - защото така му е набито в малоазиатския чип...
24 Февруари 2011 20:28
...

ПП. Управляващата династия в УСА не беше ли ченгеджийска?..
24 Февруари 2011 20:35
Щом на Запад не го харесват, значи си върши добре работата
24 Февруари 2011 20:39
Е, чак пък обожават...
То и тук има идиоти, дето се кланят на ББ, ама намаляват. Изтрезняват бавно, мъчително и с махмурлук.
-------------------------------
Блогът на Генек

24 Февруари 2011 20:40
Статията?Голям праз!
24 Февруари 2011 20:44
Собчак - силно настроен срещу КГБ лидер на Русия ? Абе, тези хора що не се разровят поне малко в най-близката история на СССР/Русия , да видят ленинградското обкръжение на Собчак - то комай там Путин е с най-ниската КГБ длъжност. И без да го препоръча някой по-мастит кагебист около Собчак - как ще попадне в обкръжението на кмета , та ще отговаря и анджек за външно-икономическите връзки ? А не за джудото например ? Подполковника още там набелязва начинаещия юрист -днес президент Медведев И инстинкта сработва . Както казват - бивши разузнавачи няма.
Като вземат да пишат едни "експерти" в западните медии по въпросите на Русия.....
24 Февруари 2011 20:46
Товарищи и товаришутки - Путина не трогайте
24 Февруари 2011 20:46
Имало едно време едно КГБ. По съветско време мнозина считали служителите му за умни и честни хора - много по-умни и благородни от полицията. Путин от малък искал да постъпи в КГБ (за да избяга от злата мащеха), но не е взет там веднага. Когато завършил средното си образование, му казали, че първо трябва да вземе университетска диплома (което той и направил).

После три дни яли, пили и се веселили.


разреши убийството на критично настроени журналисти (Анна Политковская например)

Така е! Мери Дежевски лично получава подписаното, подпечатано, пронумеровано и прошнуровано разрешително!


Разрешава да бъдат преследвани и ликвидирани враговете в чужбина (главният пример тук е отравянето с полоний в Лондон на Александър Литвиненко)

И това е самата истина! Чистачката на канцеларията на Путин лично видяла скритите от Путин инструкции за експлоатация и безопасност при работа с радиоактивни материали - това е причината дребният контрабандист да работи така неумело с тях


ние виждаме героични чеченци, които справедливо искат държавност и се борят с имперския враг

Силно препоръчвам филма "Война". И Лермонтов.
Злой чечен ползет на берег, точит свой кинжал


Олигарсите, но особено олигарсите евреи (които са твърде много)

Тук е уместно да припомним дефиницията - антисемит е човек, когото евреите мразят
24 Февруари 2011 20:50
генек,
сравнението между путин и батката е... нелепо
иначе, познавам руснаци и от двата лагера. путофилите са или наплашени хорица от "епохата елцин" или реалисти.
24 Февруари 2011 21:20
Собчак - силно настроен срещу КГБ лидер на Русия ?
Поддържаха тогава западняците Собчак -зер последователен демократ!Принадлежност на Путин, тогава към "демократичният" лагер, никой от опонентите му, не спестява!.. "бивш демосрат "..
..ама пък на
разреши убийството на критично настроени журналисти
се кефя пак! за разрешително 50 000 такса! Ей как тръгна Русия напред-хем ги няма Патрашките, Ивоинджевците, Сашодиковците и Яворовдачкевци, хем живи пари в бюджета!
24 Февруари 2011 21:21
"Задачата, която той наследи от Елцин, се състоеше в това да накара бившите съветски граждани отново да се чувстват руснаци."
Тоя сладур, авторът, би могъл успешно да се състезава с ЦвЦв по логична мисъл. Статията му вдъхва надежда ако не за друго, поне за равен резултат!
24 Февруари 2011 21:31
Дмитрий Медведев никога не е работил в спецслужбите и дори най-злите му врагове не смеят да твърдят това.
Има ли смисъл в това изречение?
24 Февруари 2011 21:36
Четем
"Те го възприемат по-скоро като решителен и настойчив президент, който въведе ред в оставения от Елцин хаос...",
а малко по-надолу -
"Той направи отстъпление от демокрацията и правата на човека, която Елцин даде на страната..."
Та какво било при Елцин?
24 Февруари 2011 21:37
в статията има фактологически пропуски. Когато Путин е издигнат за министър председател през 1999г. той е бил на най-високото стъпало в ФСБ (приемник на КГБ)

В июле 1998 года назначен директором Федеральной службы безопасности Российской Федерации, одновременно - с марта 1999 года - Секретарь Совета Безопасности Российской Федерации.


Натиснете тук

а това направо кърти:
Той подпали чеченския конфликт, казват критиците му, след това го води безмилостно, първо, за да си осигури избирането за президент през 2001 г., а след това да покаже на Русия кой е господарят.


чеченската война започва 1994г.

Редактирано от - softwind на 24/2/2011 г/ 21:39:49

24 Февруари 2011 21:41
Да живеят високите цени на суровините! За всеки руснак - Лада петица! Пък някога може и пътища да им построят, да има къде да си ги карат
24 Февруари 2011 21:43
Задачата, която той наследи от Елцин, се състоеше в това да накара бившите съветски граждани отново да се чувстват руснаци.

???
24 Февруари 2011 21:44
Някои напразно правят опит да се бъзикат с Путин, понеже са толкова незначителни на фона на Путин, че той просто няма да ги види, нито ще им обърне внимание. Нещо като бълхите в козината на лъва: "Какво ми се перчи този лъв, аз днеска 10 пъти го ухапах и той нямаше смелост да ми отговори!".
Много неща в статията са правилни. Разбира се, не всичко. Но ако се отхвърлят детайлите, трябва да се признае:
1. Путин спря разграбването на Русия от олигархията.
2. Путин изгради една здрава власт в русия, без която тази огромна страна би се разпаднала.
3. На международната сцена Путин накара западът да се съобразява с Русия.
Само това да беше, то стигаше да му се издигне паметник от злато. Путин много работи не успя, или не искаше, да направи.
На такъв народ като руския му трябва здрава ръка. Там демокрацията не върви.
Европа днес няма такъв лидер от ранга на Путин. Всички са лилипути спрямо него. Да видим какво ще правят сега тези лилипути като ги налазят милиони африканци. Ако Путин беше начело, можех смело да отговоря на въпроса ми от вчера: ще стрелят ли срещу черните емигранти /инвазори, или ще ги хранят? Путин щеше да стреля.
Видях по Ютубето как се разправят руските десантчици със сомалийските пирати - взривиха корабчето с все хора вътре. Ако всички действат така, нямаше да го има даже името на сомалийските пирати.
ЕУ може да съжалява само че има парцала Ромпой, а не Путин.
24 Февруари 2011 21:48
Най-мистериозното в биографията на Путин е защо беше "посочен" за "приемник" на Елцин. По онова време Путин беше точно толкова известен, колкото и Медведев преди да бъде "посочен".
Защо Путин избра Медведев е напълно ясно - човек без влияние, със западна физиономия, който да изкара един мандат без Путин реално да губи власт. Защо Елцин избра Путин е въпрос който заслужава сериозен отговор.
24 Февруари 2011 21:57
Най-мистериозното в биографията на Путин е защо беше "посочен" за "приемник" на Елцин. По онова време Путин беше точно толкова известен, колкото и Медведев преди да бъде "посочен".

Елцин предаде президентството на Путин на 31 декември 1999г. с новогодишното поздравление преди полунощ. Тогава Путин не беше неизвестен, а беше премиер.
24 Февруари 2011 22:06
1. Путин спря разграбването на Русия от олигархията.

24 Февруари 2011 22:10
Ами сигурно са му наредили
24 Февруари 2011 22:15
Оракле, Елцин никак не му се искаше да посочва тов. Путин...
24 Февруари 2011 22:16
Оракъла има предвид : защо въпреки , че Путин е бил премиер , Елцин сдава на него ? Не е задължително, обено в характера на Елцин , непременно премиера да е наследник.Вероятно това има предвид Оракъла. В руската политическа система по -силна до Царя позиция е тази на шеф на президентската администрация - там Путин печели / като зам. / доверието на Фамилията. За разлика от Гайдар, Немцов, Чубайс и прочие разфасоващи и източващи Русия в името на либералните рИформи, Елцин вижда , че човекът на Собчак / част от вълната рИформатори / - Путин , притежава близки до неговите виждания за ръководител на разпадащата се пред очите му Русия . Елцин взема решението за постепенно издигане на Путин след консултация с Барсуков - шефа на 9-ката . А то е продиктувано от инстинкта на кагебейците, част от които е Барсуков, да спрат разпадането на Русия. Следва елциновото : Я ухажу!
24 Февруари 2011 22:21
Лукчо , аз бих казал само, правилният човек на правилното място, за когото собственият му народ стои над всички и всичко.
24 Февруари 2011 22:35
Путин е избран по нареждане на Березовски на събрание на олигарсите за определяне на наследника на Елцин. Кои и защо са именно те олигарсите, защо сега путин публично се цепи от Березовски и други интересни вътрешноведомствени въпроси може да отправяте към специалиста по тези ведомства уважаемият Хугин.



Иначе тва, че путин бил спрял ограбването на Рассия от олигарсите, наистина е много як лаф.
24 Февруари 2011 22:43
Елцин предаде президентството на Путин на 31 декември 1999г. с новогодишното поздравление преди полунощ. Тогава Путин не беше неизвестен, а беше премиер.

Путин беше премиер едва от няколко месеца, а преди него се изредиха не помня колко премиери-еднодневки. В края на декември Елцин си подаде оставката и така го направи и. д. президент на Русия. Затова казвам че беше неизвестен.
24 Февруари 2011 22:46
Софти, трябва минимален акъл, за да се сетиш че се има предвид втората чеченска война.
2. Путин изгради една здрава власт в русия, без която тази огромна страна би се разпаднала.

И да се разпадне Русия - това е лошо нещо?
24 Февруари 2011 22:51
Ако за Запада Елцин бе славна епоха на свободата, за много руснаци това бе време на хаос в страната, унижавана и опозорявана от вечно пияния й ръководител
Ами така е. Вкусовете на Запада и на руснаците са противоположни. Едните харесват това, което другите презират. Западът харесват разсипващия Русия Елцин, руснаците го презират. Западът презира (презира ли?) Путин, руснаците го обожават, защото потегна държавата. Няма място за учудване.
24 Февруари 2011 23:26
Динаин: "И да се разпадне Русия - това е лошо нещо?"
За евреите може и да не е. За всеки здравомислещ човек - е. Зависи какво имаш под каската.
24 Февруари 2011 23:27
lukcho2,

24 Февруари 2011 23:28
хамел, Не съм забелязал някой да презира Путин. Да го мразят - да, да се страхуват - да, да му се подмазват (за газец) - да, да го хулят - да (а той си го мести от единия крачол в другия).
24 Февруари 2011 23:36
Съгласен съм. Аз така малко за симетрия
24 Февруари 2011 23:57
Скромна препоръка: когато видите публикация от Мери Дежевски - не само за Русия - повече четете, научавайте, вниквайте и не коментирайте много-много, щото някои изглеждате по-глупави, отколкото сте номинално
25 Февруари 2011 00:02
Наивно-интересна статия . Заглавието е подвеждащо, макар, че...По скоро е обратното, на Запад го обожават защото е политик , заслужил тяхното уважение , а стилът му на лошо момче е пълна противополжност на плъховете тип Рампой . Путин не случайно е любимец на журналисти и политици . В Русия.....как да кажа, малко като, че им е поомръзнал . Ползва се с уважение , безспорно, но ако отново се опита да стане президент ще бъде намразен бързо . С подозрение се приемат всичките му показни трикове с тигри, батискафи, байкери, Пикальово и т.н. Не бива да се забравя, че Путин е лице на една доста сериозна групировка от бивши служители на спец.служби, на магнати, на висши чиновници , и куп неизвестни, но влиятелни хора в сянка . ЗИПа ги нарича " кантора" .
Не бива да се забравя и фактът , че руснаците при неговото управление започнаха рязко и бързо да подобряват материалното си състояние , а наличието на заможна и многобройна средна класа вече е факт .

Редактирано от - Данил на 25/2/2011 г/ 00:06:06

25 Февруари 2011 00:29
Путин, казват, бил по-либерален (прозападен) от 80% от руснаците. Не знам, ако е така, значи е добре да е той. Истина е това за доходите и за националната гордост. Когато и у нас се повишат доходите и дойде някой, който да ни дигне малко националната гордост, а не да ни резили ката ден като Бочко, ще видите сами.

Путин имаше и голям късмет с цените на енергията и суровините. Това и реши според мене въпроса с "разпадането" на Русия.

Западът вече не е състояние, и да иска, да чете конско на Русия за демокрация. Те са в една лодка. Надига се ислямската умма.

Но Русия пропуска златно време на високи цени на износа си да се модернизира икономически, да усвои поне малко територията си, да се отвори към света (да видим как Сочи ще помогне), да изкорени колкото може варварството.

Но образът на Русия на запад е определено положителен - велик народ, велика култура, макар деспотична и корумпирана държава, а има понякога даже и такива доброжелателни политически анализи.

За България нищо подобно няма. Всичко още се върти в идиотския кръг на "Сезонът на канарчетата". И вината на нашите сини и герберски боклуци, а не само на червените прашки, е напълно реална. Който не се уважава сам, никой не го уважава.

За нас доброжелателният интерес - икономически, геополитически и човешки - на Русия е най-ценен международен капитал, не по-малко ценен от членството ни в ЕС.
25 Февруари 2011 00:33
Четох докато стигнах до Политковска и Литвиненко. Свободно съчинение без фактологична стойност!
25 Февруари 2011 00:53
Путин спря лапачката на западните транс-националки дето бяха накацали като лешояди в Русия и изнасяха като за световно и ресурси пари на запад.
Те затова за плювките. Иначе дори и критиците му не отричат, че Путин стегна държавата и , ако не беше кризата Русия имаше за цел модела на Норвегия. Запада създаде ик. криза за да спре развитието на Русия и конкуренцията от Китай и още няколко бързо развиващи се държави.
25 Февруари 2011 00:56
"Путин имаше и голям късмет с цените на енергията и суровините. Това и реши според мене въпроса с "разпадането" на Русия."
Ето демонстрация на зорлем завишена собствена (номинална) глупост. Разпадането на Русия - толкова предвиждано и очаквано от родни плюнки на власт и във форума - беше предотвратено не от пазарните цени на енергията, а от безпощадното унищожаване на чеченския башибозук. Тогава цените на енергията бяха ниски. Тогава животни като Березовски и Ходорковски смучеха като пиявици.
Оттам започна възстановяването на страната и сплотяването на мнозинството руснаци. Имат свойството да се мобилизират, когато ножът опира да кокъла.
25 Февруари 2011 01:01
Нека изчакаме да видим в какво ще се превърне западната демокрация след няколко години преди да правим заключения за руската!
25 Февруари 2011 01:02
Постояно рашкофилите повтарят колко огромна била тази страна, как хем не можела да се управлява ефективно от Москва по демократически и трябвало местни васали, хем трябвало вертикална власт и самодържавие, хем огромните територии са неусвоени, а по селата живеят в немотия; затова питах - какво лошо има Русия да се разпадне или трансформира в истинска федерация, с автономни райони, които да се управляват ефективно?
Не, та не, Русия трябва да стои огромна, ненаселена, дива и... примитивна.
25 Февруари 2011 01:07
затова питах - какво лошо има Русия да се разпадне или трансформира в истинска федерация, с автономни райони, които да се управляват ефективно?

Динка,
това си е тяхна руска работа, не твоя. Гледай си собствената кошара на какви автономни райони ще си управляваш. Стига си си пъхал муцуната в чуждата паница.
25 Февруари 2011 01:11
Софти, ти няма ми казваш къде да си пъхам муцуната. Това е фрее форум се па
25 Февруари 2011 01:38
Путин, казват, бил по-либерален (прозападен) от 80% от руснаците.

ЧФ, ами то бат'Бойко сигурно е по-либерален (прозападен) от 60% от българите. Не знам дали така казват де, ама нищо чудно да е вярно.
25 Февруари 2011 01:42
Тогава животни като Березовски и Ходорковски смучеха като пиявици.

...a сега Абрамович и Дерипаска работят за Родината.
25 Февруари 2011 02:18
Естествено статията е написана в типично манипулативен пропаганден западен стил. Еле па, за подпаления от Путин чеченски конфликт. Да припомним малко историята на този конфликт на форуметата и сорофчетата.
След разпада на СССР , рашките дадоха независимост на Чечня и др. бивши републики, но чеченците държава никога не са имали и го удариха на бандитизъм и тероризъм.
То не бяха отвличания, подкупи, убииства и т.н. Чеченски банди взеха да тормозят руснаците и околните републики не без помоща на Запада разбира се.
Запада работеше с Чечня по Босненския и Косовския модел. Дадоха убежище и финансират не един и двама чеченски терористи.
В първите години на демокрацията чеченски мафиози върлуваха и в България, ако сте забравили да ви припомня.
25 Февруари 2011 02:32
Американский журнал Time объявил президента России Владимира Путина "Человеком года 2007" за укрепление стабильности и повышение роли России в мире
Интервюто дава отговор на много от въпросите на форУмниците и на измислиците на нещастната западна статийка.
Интервюто на руски Натиснете тук
и на английски
Натиснете тук
25 Февруари 2011 02:50
.
25 Февруари 2011 04:09
Путин е сложна личност и противоречив като политик.
НО
Като отсеем плявата и блаблаблатрирубля , остава един голем минус - пропусна ( и продължавва да пропуска ) златно време в историята на Русия когато няма реален външен враг за да направи решителни реформи и модернизация.
Като гледам как се е запушило от юг - времето може и да изтича.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД