Банките са свалили чувствително лихвите по кредитите през последната година, но само за новите си клиенти. Старите клиенти - тези, които вече са сключили договори с трезорите преди кризата, не са усетили никакво намаление на вноските си и за пръв път техните лихви са устойчиво по-високи от тези по новите договори. Това показва статистиката на БНБ към края на януари.
Средната лихва по жилищните заеми за съществуващи клиенти е паднала с едва забележимите 0.04%. За потребителски кредити в евро намалението е също толкова минимално - с 0.10%. В кризата, в края на 2008 г. и през 2009 г., банките шоково вдигнаха процентите по почти всички съществуващи договори - с по 2-3%. Обяснението беше, че пазарните условия са такива. От началото на 2010 г. обаче дори у нас пазарната тенденция е към спад на лихвите с 1-1.5%, но въпреки това процентите за съществуващите клиенти не са мръднали, показва статистиката. В резултат старите клиенти вече плащат по-скъпи заеми от новите, макар доскоро тенденцията да беше в обратната посока.
Средната лихва по новоотпуснат жилищен заем в евро през януари 2011 г. е 7.82%, а за съществуващ - 8.04%. При заем в лева разликата е още по-голяма - 8.37% за нови клиенти и 9.25% за стари. При потребителските кредити също по-ощетени са клиентите, изтеглили заема преди време. Лихвата за тях е 12.27% в сравнение с 12.23% по новите контракти.
В същото време банките значително са свалили доходността по влоговете и цената на новоотпуснатите заеми през последната година. Например лихвите по депозитите за домакинствата са паднали с 1.29% (до 5.91%) в левове и с 0.98% в евро. От същия порядък е поевтиняването на новите кредити - с 1.28% за жилищните заеми в левове, с 0.93% - в евро, и с 1.11% за левовите потребителски заеми.
Причината банките да предлагат атрактивни оферти само за новите си клиенти е, че законите им позволяват да закрепостяват хората, които вече веднъж са сключили договор с тях.
От една страна законът дава възможност на банката едностранно и неограничено да вдига договорената лихва, а от друга - не забранява трезорите да слагат огромна такса за предсрочно погасяване, която реално спира клиента от преместване в друг трезор с по-изгодни условия. Нивата на таксата най-често са между 3 и 5% от оставащата главница, което прави няколко хиляди лева при дългосрочните заеми.
През януари спрямо декември значителни промени в лихвите по кредитите за домакинствата няма, се вижда от статистиката на БНБ. Както "Сега" писа, през първия месец от годината приключиха редица промоционални оферти по депозити.
Единичен случай надали съм. Но бях в банката, показаха ми предоговорирането, огледах намалената лихва, намалената сума за вноска и не мога да твърдя, че старите клиенти не са с променени лихви.
------------------------------- -------------------
Блогът на Генек