Генералният директор на "ЛУКойл България" Валентин Златев показва международни котировки за цените на горивата, за да докаже, че увеличението у нас е два пъти по-ниско. |
Ако предложението бъде прието, агенцията "Държавен резерв и военновременни запаси" (ДРВЗ), която също складира бензин и дизел, ще бъде принудена да закупи допълнително хиляди тонове гориво и да покрива разходите по съхранението им. Само за "ЛУКойл България", която държи по-голямата част от пазара на горива, облекчението би се равнявало на около 100 млн. лв.
В момента фирмите от петролния бранш са длъжни да поддържат резерви, които биха покрили потреблението на страната за 60 дни, а държавният резерв пази количества за още 30 дни. "Това коства огромни суми на фирмите и товари цената с около 35-40 лв. на тон. Само на "ЛУКойл" в момента били блокирани около 400 млн. лв.", обясни след срещата в МС председателят на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт Миролюб Столарски. За да се намалят тези разходи, компаниите настояват тежестта да се раздели наполовина и с държавата да осигуряват резерв поравно - за 45 дни.
Справка в агенцията за обществени поръчки показва, че в момента доставчикът на горива за агенцията "Държавен резерв" е "ЛУКойл България". Ако предложението мине, ползата за компанията ще е двойна - допълнителни продажби и намалени разходи по поддържане на резерв. За реализирането на тази идея ще са необходими законодателни промени. "Намалението на цената на дизела от тази мярка ще е около 5 стотинки на литър дизел", твърди Столарски.
Вчера бизнесът предложи на правителството още две идеи за намаление на цените - отпадането на процента на биосъставките в дизела, които го оскъпявали, или прехвърлянето на задължителните биосъставки към гориво с по-нисък акциз - оцветената нафта (която се ползва за отопление в болници, училища и т.н.). Твърди се, че двете мерки общо биха свалили с около 15 ст. цената на 1 л дизел - по 6-7 стотинки от всяка. Финансовият министър Симеон Дянков обаче поясни, че всъщност те са алтернативни, и призна, че тепърва ще ги консултира с ЕК.
На фона на общия бонтон, демонстриран след срещата, икономическият министър Трайчо Трайков нападна остро "ЛУКойл България" и настоя компанията да представи разчети за производствена цена на горивата. "Акцизът за дизела у нас е най-нисък в ЕС, само в Литва акцизът е по-нисък. Въпреки това в цели 10 страни цената на дизеловото гориво без ДДС е по-ниска спрямо България. Това вероятно означава, че производствената цена у нас е по-висока", заяви Трайков. Според него при свободен пазар това може да се компенсира чрез внос, който да доведе до коригиране на тези завишени печалби. "Това или не се случва и тогава има подозрение за някакво споразумение на пазара, или трябва допълнително да улесним вноса за тези, които искат да снижат цената. Чакам мнението на КЗК за пазара и анализ от "ЛУКойл" за цената", заяви Трайков.
Генералният директор на "ЛУКойл България" Валентин Златев изслуша мълчаливо коментара на Трайков, а после пред журналисти определи цитираната от него статистика за цените като произволна. Според Златев е недопустимо министър да твърди, че няма внос и конкуренция при над 200 вносители. "Нашите цени се повишиха с 12% при 23% ръст на международните цени. Това е нашата социална отговорност. Не мога да намалявам цени, защото това означава да съкращавам хора и те да излязат на протести като превозвачите", заяви още Златев. "Министърът казва: "Ако махнем акциза, производствената цена е много висока". А защо не маха и ДДС? Крайният покупател купува с акциз и ДДС, с екотакса, с пътна такса. Колегите от транспортния бранш са прави да поставят въпроса с биодизела. Смесването с него оскъпява, влошава качеството. Защо предишното българско правителство, когато е договорило с ЕК повишаването на акцизите, не ги договори с 30% по-евтино, както е навсякъде в Европа. Тогава и дизелът щеше да е по-евтин", коментира още той.
ПОЗИЦИЯ
Транспортният министър Александър Цветков вчера даде неочаквано заден за идеята си ДКЕВР да следи цените на горивата. Според Цветков това било дългосрочна мярка, а сега има нужда от спешни мерки. Симеон Дянков пък обясни, че финансовото министерство е принципно против срещу всякакви идеи за диференцирано намаляване на ДДС за даден сектор. Трайчо Трайков се застъпи за предложението на превозвачите да могат да внасят горива, като плащат българския акциз при преминаване на границата.