:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,701,389
Активни 323
Страници 12,319
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

След 1989 г. настъпи безобразие

Творецът трябва да скрие поне 40 калпави картини, за да извади 10, достойни за изложба, смята режисьорът Виктор Чучков-син
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Виктор Чучков-син
Виктор Чучков-син е режисьор на "Тилт". Влиза в киното едва 10-годишен с роля във филма "Йо-хо-хо". Завършил Училището за изящни изкуства, а после кино и тв режисура в НАТФИЗ в класа на Людмил Стайков. Режисирал е късометражни филми, реклами, музикални клипове и шоупрограми, сред които "Джубокс" и "Стани богат". Син на големия ни композитор Виктор Чучков, брат на Борислав Чучков, който пък е продуцент на "Тилт".

-----

- "Тилт" вече има над 100 хиляди зрители, което е суперуспех за български филм. Как се чувствате от този факт?

- Много добре и няма как да не се чувствам - явно филмът се харесва на хората. Пиарът и рекламата, които имахме, свършиха страхотна работа. Това обаче важи за първите 10 дни след премиерата. Оттам нататък се разчита на това, че отзивите за филма са добри. Никого не можеш да вкараш насила в киносалона, така че отчитам, че сме постигнали някакъв успех за българското кино и хората започват да се връщат. От друга страна, не е задължително филмът да има огромен зрителски интерес, за да кажем, че е добър. Да не залитаме в крайности и да почнем да броим боксофиси, както в телевизията си броят рейтингите.

- Доколкото знам, идеята за филма е много стара - отпреди 16 години. Защо чак сега се реализира?

- Тогава аз бях току-що завършил ВИТИЗ, може би не бях узрял още за филм. А и обстановката бе такава, че се правеха по 1-2 бг филма годишно, някои години и по нула. Въобще не съм си въобразявал, че през 1996, 1997 или 1998 може да стане реалност създаването на филм от един съвсем млад режисьор. По това време се занимавах с други неща - снимах музикални видеоклипове, реклами.

- След като "отлежа" толкова дълго идеята, не ви ли е хрумнало да преместите историята в друго време - да я осъвремените един вид? Не попрекалихме ли с описанията на прехода в киното?

- Хиляди филми са направени и за Втората световна война, но никой не казва "има прекалено много филми за войната". Защото това събитие е оставило огромен отпечатък върху живота на мнозина. Нашият филм не е се занимава с политика, той е за личната история на едно поколение. Наистина, те са живели в този преходен момент. Смятам, че той е много важен и има причина още да се говори за него. Историята ни беше сбъркана години наред и това оказа силно внимание върху нас, върху моето поколение, върху по-големите, че и по-малките. Всичко се обърка, не се случи както трябва.

- Какво се обърка?

- Бяхме свидетели на истинско безобразие. Имаше ли нещо, което да ни е наред? Хората бяха погазени от агресията, от престъпността - и в политиката, и в живота. Не можем просто да махнем с ръка и да го забравим. Наистина не искам да мисля повече за онези времена, важно е да гледаме напред и да ги приемем като нещо минало. Но не и да няма документи за това минало.

- Вие сте дебютант на големия екран, както и повечето други автори на популярни български филми от последните години - Камен Калев, Митовски, Цветодар Марков, Драго Шолев... Поколението режисьори някак изведнъж се подмени и "подмлади". Как си обяснявате това? Отдръпнаха ли се ветераните?

- Всички поколения преди нас си имат своите талантливи режисьори, но наистина беше време да се даде думата и на по-младите. През тези няколко години най-сетне се увеличи броят на българските филми - от 2-3 станаха 7-8 на година, по този начин успяха да влязат и нови имена. Според мен в България трябва да стане практика - както впрочем е навсякъде в Европа - да има специално отношение към първите, дебютните филми. Ако младите не могат да покажат какво могат, няма да имаме развитие, няма да има свежи идеи.

- Кога наш филм ще постигне успеха на румънските например? Ей го, имат вече и "Златна палма"?

- Първо, румънците направиха свой Закон за киното много по-рано. Второ, освен държавната субсидия те имат и един национален фонд, благодарение на който започнаха да се появяват по 10, по 15, по 20 румънски филма годишно. От тях 3-4 са дебютни, на съвсем млади и свежи хора, които показват своята гледна точка. Добри български филми ще има, когато се правят поне десет на годината. Сега ще ви дам пример. Един художник рисува 50 картини, от които показва 10 на изложба. Другите ги закрива с кърпа и някои от тях никога не виждат бял свят. Трябва да ги има обаче тези 40 - или много повече - картини, за да се роди шедьовър. Може ли да казваш, че си по професия режисьор, ако снимаш един филм на 8 години? Че ти трябва да търсиш да работиш нещо друго през тях, за да се изхранваш, да се отвееш в абсолютно различна посока. После, като ти се отвори възможност да снимаш филм - опитваш да кажеш в него всичко, защото друг шанс да говориш може и да нямаш.

- Музиката е много важна част от филма ви. Какво мислите за положението на музиката, на другите изкуства изобщо у нас?

- От време на време ходя на симфонични концерти - виждам пълни зали. Тази сутрин, в 10 часа, минах по "Раковска" и видях пред Сатиричния театър опашка от може би 60 човека, които чакаха да си купят билети - за театър! Това е нещо, което жестоко ме зарадва. Що се отнася до поп музиката, имаше една огромна вълна от нови музиканти и групи в началото на XXI век. Спомням си едни годишни награди на ММ - 200 клипа за една година! И изведнъж всичко замря. В крайна сметка като че ли останаха само добрите, но пък и пиратството убива тотално опитите за правене на музика. По цял свят авторите - независимо дали на класическа или на поп музика, включително българските музиканти, които живеят и работят в чужбина - се издържат от права. Не може ти да произведеш един продукт, който ще се върти цяло лято във всички заведения, и накрая да вземеш стотинки. Ти си плащаш кебапчетата в ресторанта, а защо ресторантът не плаща да пуска музика?

- Против свободното разпространение на музика и филми в интернет ли сте?

- Абсолютно съм против. Това за мен си е чиста кражба. Един филм е огромна работа, много разходи, плащат се заплати на сто човека. И проблемът не е само пред българското кино - той стои и пред дистрибуторите на чужди филми в България. За какво си ти дистрибутор, да даваш едни пари да внесеш някакъв филм, да вкарваш разходи в копия и реклама, и после той като тръгне в петък по екраните - още в четвъртък да е качен в торентите? Този човек и този бизнес как да просъществуват, как да работят? Възможно е само ако уважим труда му и си купим билет за филма му.

- Но какво правим, ако на този някой филмът му го дават само в София и още 4 най-големи града? В останалите няма кино, а няма вече и видеотеки?

- Е защо измряха видеотеките? Защото всеки "сваля". По много глупав начин първо бяха приватизирани всичките държавни кина. Пак да се върнем на примера с Румъния - там тези държавни кина продължават да съществуват и се дотират от държавата. Ами когато киносалоните и дистрибуторите се издържат единствено от печалби, те вкарват само най-касовите филми, от които се случват и доста глуповати. Срамно е в големи градове да няма кино. В България има 100 екрана в момента, в Германия - вярно, че те са 50-60 милиона, но имат 5000 екрана. По сметката излиза, че за да се мерим с тях, ние трябва да имаме 500. За "Тилт" организираме пътуващо кино, ползваме стари читалища или зали и вече го показахме в няколко града по Дунава. Върви много добре, идват по 300-400 човека на прожекция. Още малко като се стопли времето, ще започнем да го показваме и на открито. А пък това да няма видеотеки поражда друго безумие - няма къде да гледаш стар, класически филм. Не може да се връщаме в тотално пиратските времена отпреди 20 години.

- Има и друго - много хора не могат да си позволят билета за кино. 8 лева е доста, сравнено с нивото на доходите у нас.

- Така е, но цената на билета в Италия например е 10 евро. А пет лева за прожекция в четвъртък - това е цената на една кутия цигари. Разбирам, че хората масово живеят ужасяващо бедно, особено в по-малките градове. Но хайде да погледнем курортите - пълни лятото, на Боровец няма едно свободно място зимата - мислите ли, че тези хора не могат да си позволят да идат на кино? Заведенията са пълни, колите по улиците - луксозни... Като дойдат в София наши партньори чужденци, продължават да се шашкат от гледките на коли по 50-100 000 лева. Не че е нещо лошо този, който има, да си купи хубава кола и да си гледа живота. Но има една такава нагласа у българина - аз като изкарам пари, няма да пътувам, да се обогатя, да ида в миланската Скала... вместо това ще си купя кола, чанта и т.н. Няма нищо лошо в материалните неща, но тук винаги отиваме в някакви крайности. Човек трябва да си дава сметка, че не тези са нещата, които дават енергия за живот.
30
4561
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
18 Март 2011 21:02
Жестоко зарадван , но и доста объркан режисьор. Що не е така, не може ли онака, някой да вземе инициативата и нам кво да стане. Да падне от небето, ако може.
18 Март 2011 22:14
По същество - какво означава българската дума "тилт"? Яде ли се туй нящо, пиЕ ли се, кому - какво говори? Свързва ли се с нещо? Определено е извън моето пространство... Ама освен мен има още над 6 999 999 българи, които не сме гледали филма. Каква му е мисията, какво засяга, и т.н. L'art pour l'art??? Това не е ли онзиденшна бира? Или аз съм извън времето?

18 Март 2011 23:24
Пердекириз, явно не си играл на флипери през детинството си.
*‌*‌*
Докога ще се реве за дотации?
Писна ми вече от творци които само хленчат за пари от държавата...ами видяхме какви филми стават с държавни пари, видяхме какви стават и с частни. Не че може не може да направиш пълна боза и с частен капитал, ама барем ще си я сърбаш сам и бая ще си помислиш дали ще "разтягаш локуми" и "за нас посещаемостта не е фактор". Друго е, когато някой автор заложи не само реномето си, ами и портмонето си...инстинкта за "самосъхранение" е някак си по-силен и творческите сокове по-плодоносни...повярвай ми.
А това твърдение, че количественните натрупвания на филми води до повишаване не качеството им направо ме уби...ами, другарю, виж творчеството на г-н Малик, да речем и ми кажи че не съм прав.
19 Март 2011 00:37
Mижитур!
19 Март 2011 04:30
Завършил Училището за изящни изкуства
Няма такова училище. Има СХУПИ - Средно Художествено Училище по Приложни Изкуства...Явно и журналистката и редакцията са мноо ентелегентени. Грацо разкажи нещо за композитора Чучков... Как беше: алени, млади засмени ..

Редактирано от - ivo kunchev на 19/3/2011 г/ 05:40:24

19 Март 2011 04:51
Иво, брато, за таткото не мога да кажа лоша дума. Все пак съгражданин на майка ми е( от Горна Оряховица или както се казва по тамошну Гронаряуца ) и некак си...не върви.
Плюс това, човека си бичи камерна музика и не се прави ногу, ногу, на велик. Не съм чувал за него"да вдига гири", а иначе синчето - както гледам тарикатче-момче. Отворенджас, дето викат брат'чедите. А иначе, знаеш, че по нашите земи си е нормално бащите-творци да произвеждат синове и дъщери-творци, като по правило второто поколение творци е с по-лимитирани възможности, но пък винаги е по ачигьоз.
Колкото за училището дето го е свършило момчето, мисля че става дума за художественната гимназия на "Толбухин" ( сега В.Левски)...а бе, там до Попа, сещаш се...а не за техникума дето Тошо завърши, в махалата ви...ама сега нали трябва да звучи "по-така" от художественна гимназия.


Редактирано от - gratzian на 19/3/2011 г/ 05:07:01

19 Март 2011 05:31
Вярно, че преди да го преименуват на СХУПИ беше ТХЗ - Техникум по Художествени Занаяти(баах ти и наименованието), всъщност едно от най-добрите училища в България.В сферата на изобразителното изкуство, де...
19 Март 2011 05:50
Няма софиянец от нашето поколение, който да не е играл на "флипер". Няма начин. То е същото някой от сегашните подрастващи да не знае всичко за видео игрите...Явно колегата е съзрявал в годините , когато флиперите изчезнаха от площадите, а видио-геймс още нямаше по домовете.
19 Март 2011 06:04
Иво на времето и мен ме приеха в ТХЗ-то, профил "художественно боядисване", но понеже "керамиката" ( ТКС - Техникум по керамика и стъкло)...звучи като ТКЗС, нали?‌ ми беше по-близко... с трамвая и хоп...4 спирки само, а тъй като до ТХЗто бяха повече, аз препочетох ТКС...и не смятам, че сгреших...най-добрите ми приятелства и до сега са от там. ( Венци, Пиер, Мики, Сашо Телето, Гюрето, Тоджо...и първата група там я сформирахме - "От кол и въже"...ех, а бяхме млади...
19 Март 2011 08:33
Кви видеотеки и дискове, кви кина, кви вятърни мелници. Културата на материален носител вече почти изчезна и е въпрос на много кратко време това да се случи напълно.
-
И не можеш със снимката на едно кебапче да се храниш цял живот. Не можеш да продаваш нещо дето го няма по много пъти. Както кебапчето е еднократно, така и "културните" продукти ще хранят еднократно. Просто няма друг начин.
-
Колкото и да се риве за "доброто старо време" на скъпите и неразвити технологии, то няма как да се върне. Нито начинът на правене на бизнес базиран на тях.
Новата култура ще е масова и безплатна за отделният потребител. И ако някой иска да печели от култура, то трябва да печели по принципно нов модел - в етапа на създаване на продукта и от безплатното му разпространение.
-
И такъв модел има - той е в съчетаването на киното и рекламата. Едва ли филмът ще загуби от рекламно позициониране на продукт и дори от кратки рекламни паузи. Едва ли някой ще си игроя да изрязва 15 секундни прекъсвания. Просто ще си се разпространява с тях.
19 Март 2011 11:27
Тилт беше едно култово заведение из уличките между Ф.Нансен и Раковски, в средата на '90 те. Пълно с флипери, билярд и юноши бледни
19 Март 2011 11:50
След 1989 г. настъпи безобразие

Четох, четох и така и не видях никъде в интервюто Виктор Чуков да казва такова нещо.
Ама журналистката решила да го изпльоска в заглавието ....
19 Март 2011 15:05
http://e-vestnik.bg/9338/b algariya-gnusna-strana-v-evropa -nie-balgarite-sme-radioaktivni -i-zarazni/


На горния линк пише какво стана от нас - и българи ли сме още.‎
99% от написаното е самата истина.
Единият % неистина обаче е причината за останалите 99% истина.
Защото именно яростният нихилизъм спрямо социалистическото минало и френетичното отрицание,
са в основата като причина за 21-годишната ни деградация и самоунищожение.






Редактирано от - Езоп на 19/3/2011 г/ 15:12:23

19 Март 2011 15:42
Езоп
Много вярно!
19 Март 2011 16:13
Гледах филма , хареса ми и ми вдъхна надежда за българското кино. Професионална работа, добро актьорско присъствие, модерен прочит на така наречения ни преход.
19 Март 2011 16:19
Аве Грацко-брато и аз съм изненадан от тази бесвкусица-безпътица!Ма така е, като избегахте на Запад!
19 Март 2011 16:25
Ква надежда бе "Мила", добре че е Ю Тюба та си пускам квот си искам за хатър та да се развличам!
19 Март 2011 16:51
"След 1989 г. настъпи безобразие"


Много меко казано. Не е "безобразие", а си е трета национална катастрофа, но, за разлика от предишните две - без война и без намеса на външни сили. Предизвикана от родната политическа мафия-помия-башибозук, съсипала страната така, както ни турчин, ни византиец, ни някой друг я е загробвал... И понеже пак тия са (и ще бъдат) на власт, жална й майка на България.
19 Март 2011 16:59
Марсе, евала!
19 Март 2011 17:42
http://e-vestnik.bg/9338/b algariya-gnusna-strana-v-
evropa-nie-balgarite-sme-radioa ktivni-i-zarazni/

Народ, който допусне да му подменят миналото и участва в тази подмяна с мълчанието си -
такъв народ неизбежно става жертва на ПОРЪЧИТЕЛИТЕ НА ПОДМЯНАТА,
както и на обслужващите ги ПРЕДАТЕЛИ.
Завладяването на нечие минало е равно на поробено настояще и означава робство задълго.
Това се доказва от истината описана в (виж линка) горната статия,
доказват го и ежедневието ни, и някогашното ни битие –
на фона на което, сегашното е интелектуална, нравствена и физиологична катастрофа.





Редактирано от - Езоп на 19/3/2011 г/ 19:44:33

19 Март 2011 18:18
тупакманго, аз, лично, избягах от комунизма...преди още да се обърне палачинката...ако знаех, че са му броени дните, може би и аз щях да скачам по площадите...знам ли? При мен нещата бяха по-сложни, но ако тръгна да ти изброявам детайлите и току виж излезнала малка повест.

В интерес на истината, не съжалявам, че го направих ( тогава ме грозеше "анатема", ако се върнех...сега-не, ама пък тук съм се уредил и се чувствувам щастлив). Човек не знае какво му е отредила съдбата.
19 Март 2011 18:49
сериозен човек, окултурен, с вкус, никога няма да седне да гледа филм с рекламни прекъсвания(иначе той си е тогава чалга, викате му на бгългарски, консуматор)масова култура ще има винаги за идиотите, на които стомахите са алчни за пуканки.киносалона и кръчмата никога няма да изчезнат, защото хората са жадни за общуване.който държи на вкуса си, гладува и плаща за удоволствието, което след това е двойно.(казано по повод на един тук)моята цел в живота досега е била да се старая да съм по-малко глупав и по-малко глупости да ръся(в германия рафтовете са фрашкани с филми, музика, книги и хората се харчат яко)(концертните зали също)(галериите и музеите в германия се посещават масово на тълпи от ученици, които утре ще рисуват архитектура и коли, които щ създават предмети, на които ние идиотите бългрски ще се възхищаваме и ще си плащаме за гяволъците)(казвам го по повод на един тук)
19 Март 2011 20:09
Грацко, не исках предизвикан отговор, затова ти благодаря!Мъчно ми е, че при една сравнително уредена държава се върнахме поне 100г назад, вместо да напредваме!Не твърдя , че СОЦ-а беше по-доброто! Ние в момента и даже доста
по отдавна сме като Япония
след Цунамито!Бъди здрав-всеки сам си носи "кръста"!

Редактирано от - tupakmango на 19/3/2011 г/ 20:16:25

19 Март 2011 21:43
Тилтът се премести на компютъра, но като не знаеш, че това е симулация на реална игра, е безинтересно. От едно време помня флипери на пазара "Иван Вазов", на стадиона откъм канала и на стадиона откъм гърба на сектор А към Г (бай Данчо, шатрата).
19 Март 2011 21:46
Учудва ме, че не споменавате тоя човек във връзка с ролята му, в която се разкарваше с гипсирана ръка. Всички сте го гледали. "Гого, зареди първо оръдие".
19 Март 2011 21:47
А като не знаеш нищо?
20 Март 2011 04:24
Мъчно ми е, че при една сравнително уредена държава се върнахме поне 100г назад,

И ти ли Бруте! Е, как така сме се върнали 100 г. назад? Какво загубихме? Евтин хляб, ниски сметки за вода и ток, 15 дена на морето в дървена барака с обща баня?Трамвайно билетче за 4 ст., две програми по телевизията като втората приключваше в 10:30, а основната първа в петък беше руска.Не, че през останалото време беше някаква друга...Затворена система, ограничен достъп до световната информация(говоря за обикновените хора, не за Джимо и приятелите му) постоянен натиск върху личноста, с цел отстраняване на индивидуалноста.Вестници : Дело, Село, Фронт, Труд, Спорт! Точно така ги изреждахме пред продавача. Бяха все по 2 ст. И струваха по-малко от това.Амбалажна хартия.Екскурзия в чужбина? Може!! В СССР, братска Полша, ГДР, Унгария, Чехословакия, Румъния.За Куба много, ама много по-трудно.130лв. които можеш да обмениш във всички упоменати страни.Още 30 допълнителни.Литература: Задължително познанство с книжарката! Иначе ще видиш автор с фамилия незавършваща с "ов" през крив макарон. С изключение на А.АЗИМОВ
Абе живот си беше. Даже и космонавт си имахме...
20 Март 2011 16:28
Даже и космонавт си имахме...

Бедна ти е фантазията колко неща си имахме.
Но нямахме целогодишно банани - а за маймуните това било решаващо.

ПП
Е, кой да ти знае тогава - при изобилие от истински неща, за разлика от сега,
не е било проблем да има банани.
Само че нямаше, тогава, манифестиращи се като маймуни.
А пък сега под път и над път - и вот тебя "банановая" республика.
Най-голямо малцинство в БГ ще се обособи след идентифицирането на маймуните.
И ще си спретнат едно ДПС, макар че и сега си имат СДС/БСП

Редактирано от - Езоп на 20/3/2011 г/ 17:07:34

20 Март 2011 16:50
Кунчев кога пристига обратно ?Да идва.... лоши работи в България няма.
Вече нямаме ток по 2 стотинки, вестници по 2 стотинки, рецепта лекарства по 22 стотинки..
Да си идва..От мен букет за посрещането... за 60 стотинки ..от скъпите.
21 Март 2011 12:50
ЖАЛБА ПО СОЦИАЛИСТИЧЕСКА МЛАДОСТ

Седнали другарите - политика тлачат
за времето живково тъжничко си плачат
за онези горди дни на орденоносци
на доячки ведри и доносоносци.
Ех, къде са днес онез знатни трактористи
волни бригадири, видни комунисти
петстанни тъкачки, "те са наш'та гордост"
и радиоточката носеща ни бодрост.
Няма вече щатове за политработници
и те си останаха голички, по потници.
Няма вече ЗавУчи, ЗаКаПеЧе, ТеРеКа,
Няма бе, тя свърши се-уйде коньо у река.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД