:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,598
Активни 401
Страници 27,008
За един ден 1,302,066
Интервю

Работих при соца и не се срамувам от направеното

Режисьорката Иванка Гръбчева не харесва вида халтураджии, които настойчиво имитират жертви
Снимка: Архив на Гръбчева
Иванка Гръбчева с внучката си Ива
Иванка Гръбчева е известен наш режисьор, заснела е 17 игрални филма и 3 телевизионни сериала. Много от нейните ленти са спечелили престижни национални и международни награди. Някои от по-известните произведения, режисирани от Гръбчева, са "Изпити по никое време", "Войната на таралежите", "Златната река", "Карнавалът", "Жребият"...





- Вие днес имате възможност за поглед отстрани. Нека чуем и от вас: какво става с българското кино? Запада ли то, или възхожда?

- Наскоро от страниците на вашия вестник една журналистка охарактеризира творците от моето поколение като "стари, обременени кинаджии, работили планово при соца". Смисълът, който е вложен в думите на по-младата дама, е ясен и нямам желание да го коментирам.

- Е, предполагам, че не е имала предвид вас.

- Но аз работих при соца и не се срамувам от направеното. Често споменавам, че съм "режисьор от миналия век", като при това не изпитвам никакво притеснение. Мисля, че по-скоро съм облагодетелствана от този факт. Имах късмет повече от двадесет години да правя филми при социалистическия обществен строй. По онова време в България съществуваше добре развита киноиндустрия и държавата ни произвеждаше 50 игрални филма годишно. Техните създатели биваха назначавани на постоянна работа в Студия за игрални филми "Бояна". Дължа да отбележа, че тогава Киноцентърът разполагаше със съвременна техника. Благоприятните производствени условия и добре организираният процес на работа ни даваха възможност да снимаме - в точния смисъл на тези думи - професионално кино. Благодарение на тези обстоятелства ежегодно се появяваха по няколко по-стойностни от останалите филми, които достойно представляваха страната ни на авторитетни международни фестивали.

- Но нямаше ли и много боза? Нямаше ли пропагандистки филми, или просто такива, чиято поява беше предизвикана от наличието на едни пари, които трябва да се усвоят?

- Знае се, че в миналото се произвеждаха и конюнктурни филми. Техните създатели възприемаха киното предимно като инструмент на пропагандата. За да се облагодетелстват, те възхваляваха и ласкаеха властимащите, угоднически се съобразяваха с партийните канони. А някои други творци се подчиняваха на масовия вкус и снимаха филмова продукция, която в артистичните среди с насмешка наричахме "халтура" или "конфекция". Но такива "бозаджии" има винаги и навсякъде. Осмелявам се да твърдя, че и сега се изявяват доста на брой корумпирани кинодейци, които фабрикуват конюнктурни филми.

- А те как намират пари? Не е ли сега пазарът важен фактор, който би трябвало да пресече такива мераци?

- Някои от тези папагали на демокрацията спекулативно демонстрират крайното си отрицание и погнуса към всичко, състояло се преди 10 ноември 1989 година. Те изобразяват собствения си живот като в криво огледало, с наивната надежда да впечатлят чуждестранните продуценти. Аз обаче бих посъветвала тези колеги да помислят дали някой би се доверил на творец, който настоятелно му внушава, че е жертва.

- Колабира ли наистина киното ни в един момент? Защо?

- В годините преди промяната израсна цяло поколение български кинематографисти с отлична професионална подготовка и висока лична култура. След 1990 година те бяха обявени за нещо като елитарен боклук и омаскарени, а възгледите им бяха подложени на цинични отрицания. Тяхното творчество се тълкуваше грубиянски, с цел да бъде свалено от екрана и изличено от съзнанието на хората. Авторите на значими филмови произведения трябваше да бъдат насилствено убедени в безсмислеността на собствените си усилия.

Още в зората на "нежната революция" целият творчески състав на студия "Бояна" най-безцеремонно беше освободен от работа. Държавата безотговорно се оттегли от каквато и да е грижа за родното кино. Псевдополитици и самонадеяни културтрегери побързаха да въведат някакъв имитативен метод за финансиране на кинопроизводството и по този начин безразсъдно сложиха начало на ликвидацията на българската киноиндустрия.

Дирижираното разделение на обществото породи безнравствени прояви като преиначаване на биографии и отказване от личното творчество. Цинизмът доведе до триумф на посредствеността и до грубо посегателство над свободата на мисленето. Някои по-възрастни колеги, преживели мрачните години на фашизма, споделиха с мен, че "Две революции са твърде много за един човешки живот" и се оттеглиха в доброволно изгнание.

- А себе си слагате ли в тази група? Вие напоследък доста се отдръпнахте от активна дейност?

- В началото на прехода бях на 43 години - възраст, в която човек би трябвало да е разбрал какво значи смислен живот и умее да поема отговорност. Почувствах болезнено разминаването със света около мен. Търсех сили да съхраня себе си и се опитвах да надмогна отчаянието. Обстоятелствата налагаха да открия мястото си в едно объркано и поляризирано общество. Въпреки изпитанията за българското киноизкуство в годините след промяната продължих да се занимавам с творческа и преподавателска работа. Съдейки по отзивите на зрителите и по оценките на професионалната кинокритика, мисля, че се справих добре, и нямам основание да се срамувам. Направих още три филма и два сериала - двусерийния игрален филм "Жребият", по мотиви от пенталогията на Свобода Бъчварова "Земя за прицел", през 1993 година. Неговият зрителски успех ми даде кураж да довърша реализацията на едноименния сериал, излъчен от Българската национална телевизия в края на 1996 година. Седем години по-късно - през 2003 година, заснех и последния си игрален филм - "Една калория нежност", по сценарий на Георги Данаилов.

- "Една калория нежност" бе впечатляващ, мисля, снехте и сериала "Ваканцията на Лили"... Сега планирате ли нещо друго?

- Професията на филмовия режисьор е свързана с голямо физическо и психическо натоварване. След като навърших 60 години, здравословното ми състояние се влоши и това наложи да се оттегля от активна дейност. За жалост доживях време, в което хората, занимаващи се с изкуство, се превърнаха в бреме за собствената си държава. Изградените при други обществено-икономически условия - и вече в по-зряла възраст - дейци на културата бяха унизени. В наши дни те са обречени на мизерно съществуване.

- Вие например как живеете?

- Макар и по неволя, сега съм пенсионер. Размерът на моята пенсия е 241,26 лева.

- Не е за завиждане.

- Само предписаните ми лекарства струват 126 лева месечно. Наложи се да продам една част от картините си, както и ателието, което обитавах. Продадох леката кола, за да мога да закупя кислороден апарат, без който дишането ми е крайно затруднено. Обичам децата си и съм трогната от грижите, които полагат за мен. Но те имат свои семейства и възможността да поемат издръжката ми е твърде ограничена. А и аз не бих могла да се примиря с мисълта, че ги затруднявам финансово.

- Виждам обаче, че сте активна в интернет, поддържате доста връзки - със Свобода Бъчварова например, с колеги кинаджии.

- О, всъщност в последно време социалните ми контакти са съвсем ограничени и сега разполагам с много време за размисъл и равносметка. За съжаление някои от най-добрите ми приятели си отидоха от този свят. Те много ми липсват. Вечна им памет. Моите приятели, с които обичам да се срещам, са вече на почтена възраст и подобно на мен са пенсионери. Тъжно е, че тези интелигентни хора не могат да си позволят да купуват книги, да разполагат с компютър и да ползват интернет, да плащат за кабелна телевизия... Когато сме заедно, ние не разговаряме за оцеляването си. Сигурна съм, че отбягваме този тема не защото се срамуваме от нищетата, в която ни принуждават да живеем.

- Сякаш споделяте тезата за регрес, за упадък не само на духовността, но и на нацията...Така ли е?

- Да. Имам усещането, че в момента числеността на бездуховните и примитивните хора в нашето общество е преобладаваща. Все по-често си повтарям изстраданите думи на моята баба Петра: "Несмисленото свят светува, а смисленото го жадува."

- Но все пак имате приятели, четете много, имате семейство, ето я прекрасната ви внучка...

- Аз не се оплаквам. Предстои да навърша 65 години. И продължавам да търся отговор на въпроса какви са шансовете ми да водя един поне относително достоен живот от тук нататък. Ще ми се да завърша нашия разговор с едно стихотворение от Волф Бирман, преведено от мене, извинете, ако не е съвсем по каноните на мерената реч:





* * *

Обичам всичко,

което имам свободата

да изоставя.



Човек обича

една държава,

една страна,

една жена,

един живот.



И поради това

малко обичат една държава,

някои - една страна,

много - една жена,

и всички - живота.
138
7652
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
138
 Видими 
01 Април 2011 20:34
Защо мълчите бе юнаци от форума? Като че много ви дойде истината от раз казаното от Госпожата, която според мен е не само голям творец , а и ГОЛЯМ човек.Както казват "ЕВАЛЛА гопожо! Такова е нашето поколение-умно, грамотнно и инатесто, що се отнася до убежденията му.
01 Април 2011 20:48
"В името на народа"

Най великият неконюктурен сериал.

Редактирано от - dude3075 на 01/4/2011 г/ 22:57:38

01 Април 2011 21:05
Талантът не може да се скрие. Дори и в редово интервю! Жива и здрава да сте!
01 Април 2011 22:00
Благодарности към Иванка Гръбчева за прекрасните филми, които направи.
Това което ни е дала не се измерва с пари.
01 Април 2011 22:16
Аз веднага си помислих, че "Карнавалът" е на Рангел Вълчанов, а той бил само артист там.
01 Април 2011 22:22
Ами мълчим, 4efko, защото е много, много истинско... Какво да се добави? Освен, разбира се, да й пожелая здраве.
01 Април 2011 22:26
защо спяха тогава соца номенклатурците
01 Април 2011 22:28
я питаите кои е подарил пьрвата камера на иванка
01 Април 2011 22:39
Не прочетох материала и мисля, че не си струва. За мен тя е апологет на комунизЪма. Такива като нея все напират да дават акъл. Кой има интерес да им предоставя аудитория?

Редактирано от - dabedabe на 01/4/2011 г/ 22:57:42

01 Април 2011 22:48
Не прочетох материала и мисля, че не си струва



Тъй, тъй. Съвсем като "Я Солженицына не читал, но осуждаю.".



Ако госпожа Гръбчева чете - аплодисменти за твореца!
01 Април 2011 22:49
Не прочетох материала и мисля, че не си струва. За мен тя е апологет на комунизЪма. Такива като нея все напират да дават акъл. Кой има интерес да им предоставя аудитория?
............................... .............
Пардон, обърках я с Митка Гръбчева, не знам дали имат нещо общо.

Редактирано от - dabedabe на 01/4/2011 г/ 22:55:44

01 Април 2011 22:59
"В името на народа" от 1984 година на режисьора Иванка Гръбчева, по сценарий на Георги Данаилов и Митка Гръбчева.
Дъщеря е на Димитър Гръбчев и Митка Гръбчева.

по повод
Пардон, обърках я с Митка Гръбчева, не знам дали имат нещо общо.

Редактирано от - dude3075 на 01/4/2011 г/ 23:27:39

01 Април 2011 23:16
Дъщеря е на Димитър Гръбчев и Митка Гръбчева.
Знаем го. И?
01 Април 2011 23:40






И!!!!!!!
01 Април 2011 23:59
Проблемът не е в това, че сега се създават боклучави филми, а в това, че се унесохме в сладки спомени за продукцията на соца и това не е случайно. Истината е, че България просто продължава да се СКАПВА и кошмарното минало вече не изглежда чак толкова ужасно. Това, което става сега не е никакъв преход, а продължение на националния срив започнал много преди 9. 9. 1944 година. Комунизмът беше раково заболяване, което обхвана един национален организъм останал без имунна система. Сега метастазите са плъзнали навсякъде. 60 процента от територията на страната е извън всякакъв държавен контрол. В останалата част официално се разпореждат бивши и настоящи гангстери. Това и по кърджалийско не го е имало. В Судан в момента има повече държавност. Българската територия ще си има нов стопанин до 30-40 години. А вие бегайте да гледате "Те надделяха". Не е на Гръбчева, но отразява победата на любимите й червени паразити, които така и не разбраха, че като изконсумират организма ще трябва да дадат фира и те.
02 Април 2011 00:13
Wow, не бях обърнал внимание, че интервюто е на Бойко Ламбовски. Във форума под предишната му статия Лузър му бях препоръчал да напише статия със заглавие Motherfucker и той волно или неволно направо е нацепил десятката.
02 Април 2011 01:57
Моите уважения към твореца Иванка Гръбчева, и моите съжаления за сполетелите я здравословни и творчески неволи.
Всичко останало е демагогия. Класическа потомствена номенклатура, която даже не си задава (а камо ли да отговаря) а важните въпроси:
1. Кой замисли, реализира и подкрепя настоящето статукво, етикирано "Демокрация". Нека да създаде един стойностен и искрен филм посветен на "Героите на Прехода", някои от които тя със сигурност познава.

2. Нека да отговори, дали настоящата материална "мизерия", в която тя живее, не е била ежедневие за някои по-малко привилигеровани нейни колеги, от "нейното" време. Продала си била и колата и не знам какво си още ... Че някои нейни колеги дори нямаха какво да продават.

3. Но най важния въпрос си остава този който постянно задавам на себе си, на своето семейство, приятели, колеги и студенти : "Друг човек на мое място, с моите врагове и покровители, не би ли се справил по-добре от мен". Не е необходимо отговора да е публичен, достатъчно е да е искрен.
02 Април 2011 05:07
НВК,
/:/ "...Нека да създаде един стойностен и искрен филм посветен на "Героите на Прехода", някои от които тя със сигурност познава..."
............................... ............................... ............................... ..........................
И с к`ви пари да го направи Ив. Гръбчева този филм?!
С парите на тези, които филма ще заклейми ли- днешните новобогаташи и "елит"!
Остави- няма да й дадат пари!
С държавни пари ли?!
Пак остави- днес държавата служи на тези новобогаташи и "елит"!
Така че, забрави за такъв филм в близките 50-100 години!
02 Април 2011 06:46
Някои от тези папагали на демокрацията спекулативно демонстрират крайното си отрицание и погнуса към всичко, състояло се преди 10 ноември 1989 година. Те изобразяват собствения си живот като в криво огледало, с наивната надежда да впечатлят чуждестранните продуценти

02 Април 2011 07:17
Те и хитлеристите са имали киноизкуство и литература и каквото си помисли човек и "големи творци" също !!
Как не се намери един да каже едно :-"Простете хора !"
Всички са горди , не се срамуват от нищо и как само съжаляват за миналото !!!
А пък произведенията - шедьовър до шедьовъра майно льо !!
02 Април 2011 07:44
Какво работила, кога работила...
След нея ОСТАВА създаденото!
И синовете ми не само познават творчеството й, но и пазят дисковете с филмите. За внуците.
Останалото са подробности.

------------------------------- -----
Блогът на Генек

02 Април 2011 08:02
Говори и изглежда интелигентно и казва много верни неща. Пазарният фундаментализъм у нас и по света се провали. Държавата абдикира от всичко, пенсионерите ни са зле, киното ни е зле, публичната сфера ни е зле. Частното е добре за едно малцинство, за мнозинството, поне възрастните, останаха сладките спомени за соца. Хората изпростяха и озлобяха.

Истина е и за кинаджиите-страдалци за пенсия. От "Лагерът" на дотогава големия Г. Дюлгеров и "Вампири, таласъми" на Ив. Андонов до глупешкия сръбски дядо велосипедист бълг. кино се превърна в един безкраен сезон на карначетата. Това отвращава с лъжовността и с лакейското си слагачество пред неизвестно кого дори старите емигранти антикомунисти, а не само нас, живелите при соца.

Заедно с това Гръбчева е ударила и през просото. За нея явно падането на Т. Живков е било лична трагедия и шок, но за мене и за мнозинството българи беше празник и надежда за подобряване на живота ни. В т.ч. и на културата. Гръбчева е с номенклатурен произход и се е чувствала превъзходно, започнала е кариера в киното на 23 г., направо от университета. Бълг. соц. кино като цяло, въпреки професионализма си, за съжаление не създаде нещо, с което да се забележи по света, за разлика от съветското, полското, унгарското, та дори и чалгаря Кустурица, който взе две златни палми в Кан преди 1989 г. За разлика от днешното кино то показваше живота, но и не съвсем. В 1989 г. наивно очаквахме многото проблеми на соца да се решат положително, никой не е мечтал да се срутим.
02 Април 2011 08:03
Чудна е логиката на зелените чорапи:
"През соца са създадени хубави неща.
Следователно, соцът е добър. Хайде да поплачем за соца..."
Ми то и през турското робство са създавани хубави неща. То само поезията на Ботев да вземеш - стига. Пък не е само тя...
Целият ни фолклор, дето толкова се гордеем с него, е оттогава... Дайте тогава да плачем и за турското робство: "Какви хубави песни са се правили... Пък сега - седерастите развалиха всичко..."



Редактирано от - Енчо на 02/4/2011 г/ 08:05:09

02 Април 2011 08:47
Добре, че има платени драскачи по форумите, та да защитят малко сегашната "демокрация"

Иначе браво за Иванка Гръбчева! Много хубави филми.

По отношение на номенклатурата по времето на соца.. бяха по-добре от останалите, но не прекаляваха. Сегашната номенклатура - капиталистите се оляха. Изядоха и оср*ха всичко. Даже и собствените си пари. Само да припомня, че вече 22 години все помощи търсим отвън, а в държавата мизерията се увеличава. Що така?

Демокрация, демокрация, но трябва ред. Това нямаме сега. Сега имаме само сноби, представящи се за демократи, политици, интелигенти, и какви ли не още.
02 Април 2011 08:48
Енчо,
прегледах писанията. Не открих никъде желание да се плаче за соца.
Би ли цитирал къде го видя? Щото иначе злонамерени хора ще те нарекат лъжец и манипулатор...Има и такива - дето не вярват на късните антикомунисти, ще знаеш.
------------------------------- ----
Блогът на Генек

02 Април 2011 09:12
"Моите приятели, с които обичам да се срещам, са вече на почтена възраст и подобно на мен са пенсионери. Тъжно е, че тези интелигентни хора не могат да си позволят да купуват книги, да разполагат с компютър и да ползват интернет, да плащат за кабелна телевизия... Когато сме заедно, ние не разговаряме за оцеляването си."
- това е истината за повече от 2 милиона /!!!/.
02 Април 2011 09:28
генек, не му го обяснявай на Енчо - точно преди тебе alabalov123 му го разясни пределно простичко, като за Енчо. И сега вече ако не е разбрал - случая е безнадежден, не си хаби приказките с такива като Енчо - слепи котета... виждат света само в черно и бяло.
02 Април 2011 09:48
Преди 10-на години, когата еуфорията от "демокрацията в Бг" попремина, зададох на няколко мои близки и приятели, които "с пяна на уста" тотално отричаха времето до 10.11.89-та, въпроса: "Добре де, лично на теб това време на какво ти попречи, как и какво не успя да свършиш?". В отговорите - нищо конкретно. КомунизЪмЪт, както някои го наричат, масово се ползва за извинение на лични несполуки. От политиците - за некадърността и корупционните им практики.
02 Април 2011 09:48
Познавах и познавам личности, преживели лагерите, национализацията, Народния съд, мачкането от ДС и НМ, в т.ч. децата и внуците им, лидери на възстановените партии. От никого от тях не съм чувал и не чувам такова тотално отрицание на соца. Защото тези хора , както и аз, имаме разбирането, че времето, в което живеем е такова, каквото е - не сме го избирали. И всеки индивид има свободата да избира как да живее. Въпросът е кой как ще живее и как ще променя живота си. Ярък днешен пример за отрицание на миналото и оправдания с него за днешните несполуки е т.н. личност на днешния Премиер на Р България - като мироглед, и като философия, и като ценностна система, и като образование, и като интелект, и като начин на живот. Иначе, може да се окаже, че за всичко е виновен хан Аспарух, както през 1984 г. чух един мой приятел да го казва, уж на майтап.
02 Април 2011 10:00
Гьол: ...зададох на няколко мои близки и приятели, които "с пяна на уста" тотално отричаха времето до 10.11.89-та, въпроса:
"Добре де, лично на теб това време на какво ти попречи, как и какво не успя да свършиш?".

Гьол, то и аз питам наляво и надясно - да ми се разясни понятието "демокрация". Какво значи демокрация ? Питам всеки, особено пламенно употребяващите таз дума - зер щом много я употребяват най-добре знаят какво означава. Питал съм навред - по форуми и седянки - никой нищо не казва. Няква тайна, мистерия ще да е и има някво магическо въздействие над някои умове, особено по-податливите.
02 Април 2011 10:03
Гладиатор, ето ти едно мнение под известието за смъртта на Георги Русев. Мисля, че обяснява всичко:
Nickolas

Въпросният актьор си го спомням в една роля на директор на онова училище в Ловеч. Същата му стоеше идеално. Естествена. Нямаше нужда да се насилва с по-особени партийни роли. Тая стига. Човекът играеше себе си. Великолепно.
В същност кому, каквото харесва. Бог да го прости уважаемия грешник. И мир да има за всички. И слава то-же.

02 Април 2011 10:10
Да. Бог да го прости Георги Русев. Играеше ...
02 Април 2011 10:46
"България е най-тъжното място на света..." Натиснете тук
02 Април 2011 11:20
Само прекрасните ѝ детски филми стигат, за да остане в историята на българската култура. Другото е суета и гонене на вятъра, както се казва в Еклезиазст.
02 Април 2011 11:34
За Ламбовски днес .За Иванка Гръбчева . С уважение! И кураж! Достойнството си го имате.
За плювачите - презрение. За дебилните антикомунисти - позор. Малко факти за сравнение за тогава и днес: 1990 г. - 1300 регистрирани наркомани. 2009 г. - над 100 000.
Според Индекса за човешко развитие /UNHDP/ през 1989 г. България заема 26 място в света, а през 2005 г. е на 86-то. По брутен вътрешен продукт на човек вече сме на 96 място - след Доминиканската република, Гренада и Белиз. Въпреки отчаяните усилия на над 20 000 български проститутки из Европа да подобрят този показател. Според Центъра за демократични проучвания те заработват около 2 милиарда долара, което е равно на около 6 % от БВП /данните са за 2006 г./ и е сериозен принос за намаляване на дефицита. По разходи за образование България сенарежда на 95 място в света след СиераЛеоне, Коморос и Бурунди. 100 000 деца изобщо не посещават училище. 30 000 деца годишно прекъсват училище след 2008 година. И т.н. и т.н. за радост на идиотите.

02 Април 2011 11:34
Това, което става сега не е никакъв преход, а продължение на националния срив започнал много преди 9. 9. 1944 година.

Заслужава си да се помисли върху казаното от showstopper. Езоп също е казал смислени работи.
А Иванка Гръбчева има хубави филми, разбира се, но точно пък споменатият сериал "Земя за прицел" от средата на 90-те беше класически пример за всички слабости на българското кино от онзи период: неумела работа с литературния първоизточник, слаба актьорска игра, театрална сценография, за озвучаването не си струва да говорим.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
02 Април 2011 11:43
Елегантна цензора! Оставихте само 1 ред от моята позиция. Останалите 16 реда скрихте сред "още символи". Да не би пък някой да прочете и да се замисли, нали!? И недай си боже да почне да сравнява обективно и да разбере, че онова, което се случи на България е КАТАСТРОФА...
02 Април 2011 12:45
мене ми допада що фичо е писал, харно е, с любов за родина и народ, мисля после модел северна европа с държавен капитализъм, споделена идея справедлива социална държава е единствен избор
02 Април 2011 13:11
Дядо, големи репресии над тебе, големи геноциди.
02 Април 2011 13:18
Гладиатор,
формулировкаа за "демокрация" не съм търсил, няма и да търся. Мога да обясня как аз го разбирам това нещо. За мен това е начин на живот. А животът е отношението и взаимоотношенията на индивида с околната среда /природа, хора и животни/. Аз-ът е част от всичко, което ме заобикаля. Като такъв, на първо място поставям уважението към природата и миналото, към всичко, което е по-възрастно от мен. Към тях - толерантност. Природата е създателят, тя е в началото. Хората - те са равни на мен и аз с нищо не ги превъзхождам, което се изразява в стремеж да ги разбирам /а за това трябва информация - от митове и легенди, от археология, от по-далечна и съвременна история и конкретна за отделния индивид/. Вземане на решения - мога да се съобразя с всички, но и с никого, изпълнението зависи само от мен, а резултатите и отговорността за тях са си лично мои и извинения мога да поискам само от потърпевшите. Като ми ударят шамар в никакъв случай не давам и другата буза, може да не отвърна, но отвърна ли трябва да е по-силно и категорично. Една и съща грешка направя ли я два пъти никой не ми е виновен - аз не уважавам себе си.
При тоталиталитарното управление има РЕД, налаган от някого като единствено правилен и със стил и метод "голяма работа че покрай гнилото ще отиде и сурово". Резултатите - за някои катастрофални, за други еволюционни. Обективно - историческата оценка.
Демократичното общество, според мен, е онова, в което отношенията се изграждат в резултат на организация, която включва мненията на възможно най-много индивиди /организации/. Да, сложно е, но отговорностите са персонални, интересите са защитени от законите, а законите се променят често, но с минимум 2/3. Резултатите - оценявани както и при тоталитарното.
02 Април 2011 13:20

Любопитно занимание е разгръщането на стари вестници. Потапяш се в епохата и неволно започваш да мислиш с отдавнашните понятия. Началото на 50-те - каква лексика! Не думи, а удари с чук. А изричащите ги - не по-малки доктринери от днешните реформатори - не крият своето верую, социалното инженерство. Тази лексика, изнасилваща социалната действителност, издава непримиримо противопоставяне - диктатурата на пролетариата срещу средата на вредителите, населена с "неадекватни" типове... Но детските ми спомени са пълни и с друг език. Говореха го намиращите се под идеологическо подозрение, близките ни, всички, които вярваха в неговата смислова достоверност.
И двете групи бяха потопени в реални жизнени практики, класово неутрални.

Там намери нишата си езикът на нацията

В края на 50-те бе забележимо смекчаването на най-агресивните класови послания и тяхното натурализиране. Най-забележима трансформация претърпя "пролетариатът", заменен с "трудовия народ". На идеолозите това позволи да се възползват от целия морален потенциал на понятието народ в културната ни традиция, а на народа - да намери общ език с новата власт. И от този момент идеологията, приемана или отхвърляна, престана да въплъщава символната агресия. Дали властниците се умориха да крещят, или народът се направи на нечувствителен, няма голямо значение. Важното е, че започна тайнствен диалог на "великото учение" с носителите на националната традиция, диалог, в който и двете страни се заблуждаваха взаимно.
Идеологията съзнателно използваше нацията, за да добие жива сила, но и нацията преодоля традиционния си комплекс за малоценност. Комунистическото учение изискваше бърза индустриализация, за да докаже верността на догмите си. Но самата индустриализация всели

вяра във възможностите на всеки българин

Кой днес си дава сметка, че поетът с ватенката възпяваше не догмите на чуждото учение, а порива на народа си, процеса на придобиване на забележителна цялост и себеуважение? Агресивната идеология отстъпваше пред законната гордост на личността, че принадлежи към общност, съумяла да реализира върхови технологични проекти. Българи летяха в космоса, българи конструираха роботи, българи строяха в далечни страни. Нашият сънародник преодоля еснафа в себе си - той бе материалист, но презираше вещоманията. Не се самоизмерваше с потребителска мяра, способна да го унизи. В този смисъл неговата самоидентификация беше много повече дълбинно-българска, отколкото идейно-интернационална.
Но какво го спаси от едномерната, класова, идеологическа същност? Защо мощният пропаганден апарат, вездесъщите партийни и други функционери не успяха да го формират по своя образ и подобие?
Спасяваше го неговото

класическо културно наследство
и преди всичко - литературата

Всеобщата грамотност не е химера, тя може да се постигне, като се изразходват сили и средства. И тук нацията изигра коронния си номер в противопоставянето на "учението". Никой не разбра как българинът се разпореди с придобитата грамотност на личностно ниво. Той се добра до българската и световната класика, като се възползва от всички възможности на новия строй - масовите библиотеки, масовите тиражи, масовата самодейност, където децата на народа с поразителна увереност обличаха костюмите на вълнуващите ги герои. Този порив към духовното бе толкова бърз и мощен, че партийните бонзи го проспаха.
Научилият се да чете може да поглъща безчислени комикси, детективи, порнография - това, което виждаме в днешния ден като масова култура. Може да чете и краткия курс. Може и дадзи-бао. Но може и иначе. Примерът е пред очите ни. Нужно е само да снемем цветната превръзка и да се огледаме.

Да - ние, ние сме тези,

които направихме тази културна революция. И ако сега ни запитат - къде израснахте, във фабриката, в комуналките, в политпросветата - или в онова далечно имение, дето се измъчваха от житейските въпроси героите на Пушкин, Гьоте, Байрон, Шекспир, - знаем какво да отговорим! Защото сме обичали с Татяна Ларина, борили сме се редом с Чайлд Харолд. Умирали сме с великия Гетсби, потъвали сме с Мартин Идън. И с неописуема досада сме отпъждали активистите, опитващи се да ни наврат в нормираното, баналното ежедневие.
Ето че днес тези същите активисти са се развихрили. Вярно, сега се кланят на друг идол, но със същия устрем в убедения поглед са решили да вземат реванш.
В ония времена никой не се съмняваше в самоценността на културата. Защото тя даде на българина самочувствието на равен на своя западен партньор, поне в интелектуално отношение. И възможността да стане съучастник в неговата интелектуална и културна самокритика не бе хипотетична. Защото именно на Запад най-образованите групи бяха загрижени вече не толкова за стандарта на живота, колкото за неговото качество, за духовните му, морални и екологични измерения. В този дебат се вписваше и конфликтът между меркантилната основа на обществото и неговата духовна култура.

Мощната вълна на новите леви
търсеше съюзници на изток

По повечето критерии източният човек бе узрял за пълноценен диалог по глобалната съдба на цивилизационните ресурси. Да, тайно страдаше от комплекса за технологична и потребителска непълноценност, но това периферно чувство бе встрани от магистралата на времето.
Точно тук идеологията взе реванш. Тя продължи до самия си край да реанимира класовите си заблуди и фобиите на пещерното левичарство, опроверганите от живота тези за абсолютното и относително обедняване на западняците и за неудържима класова поляризация. И с това нанесе неоценими поражения на легитимността на западната интелектуална самокритика. Неглижирането на идеята за постиндустриалното общество до голяма степен се дължи на неспособността на идеологията да се освободи от оковите на "учението" - нещо, което нацията осъществи изключително лесно в личностен план.
Ето защо днес

ние сме задължени да реабилитираме вчерашния българин

Да отдадем дължимото на неговия интелектуален порив, да го освободим от незаслужените етикети, лепнати му от също толкова възторжените нови идеолози. Ако се вгледаме внимателно, българинът отново се готви да изиграе същия номер на новите социални инженери. Да смекчи най-агресивните лексики, да ги натурализира и по такъв начин да отдели доктринерите в ниша, която няма да определя ценностите на собствения му живот.
Но в крайна сметка докога духът ни ще е в нелегалност?
02 Април 2011 14:06
Don Любопитно занимание е разгръщането на стари вестници. Потапяш се в епохата и неволно започваш да мислиш с отдавнашните понятия.
Ето какво ми прати една позната от Чикаго:
Да отидеш до телевизора и да го включиш от копчето на стабилизатора. Да поставиш игличката на грамофона точно там, където започва новото парче. Да върнеш бурканчетата от кисело мляко и бутилките от олио в магазина. Да си оставиш ключа под изтривалката, когато излизаш. Да пишеш писма на руско другарче. Да идеш на градска баня. Да носиш лентите във фотото да ти ги проявяват и после да чакаш да си вземеш снимките, за да ги видиш за пръв път. Да позвъниш на съседката в неделя сутрин с молба да ти услужи с чаша захар, понеже магазинът не работи, а после в знак на благодарност да й занесеш 3-4 парчета кекс. Да си оплетеш блуза по образец от списание Бурда. Да бързаш да се прибереш, защото ще ти “звъннат”. Да отидеш на сла дкарница и да ти налеят от кранчето една от шест. Да вариш прясното мляко след като го купиш, защото ще вкисне. Да отключвиш с ключа, както ти е на врата. “На ти две лукчета, че нямам да ти върна.” Да събираш салфетки и станиоли от шоколадови яйца. Да си абониран за Славейче, Пламъче, Мурзилка, Веселые картинки, Космос, Паралели, Септемврийче… Да се качиш в асансьора, да дръпнеш решетката и след това да пуснеш монетка 1 стотинка, за да тръгне. Да сложиш индиго м/у два листа и да напишеш доклад по биология в 2 екземпляра. Да влезеш в детската градина и да видишвсичките деца облечени в сини или червени пресилки и шорти под тях, на ситни или едри квадратчета, тип ” голям пипит”. Да пушиш в самолет. Да пиеш кафе смляно лично от теб с ръчна кафемелачка. Да се вълнуваш, когато “пуснат” нещо в магазина. Да имаш да пишеш домашно и да отидеш в читалнята да търсиш материали, защото няма Гугъл. Да си разменяте подаръци в училище за Нова година – старателно надписани книги и грамофонни плочи. Да свириш от балкона на детето да се прибира за вечеря, а не защото е тъмно или страшно. Да ходиш до ”Домашни потреби” за тиган, до ”Плод-зелечук” за чушки и домати, до ”Млад техник” за детски играчки, до ”Битовия комбинат” за … Да си купуваш плочи с музика. Да сменяш ремъка на касетофона. Да бъркаш нескафе със захар и лъжичка докато направи пяна, за да стане фрапе. Да играеш на криеница, стражари и апаши и пътни знаци. Да играеш на ръбче /без да мине никаква кола покрай теб/. Да звъниш на вратата на някоя бабичка и да тичаш да се скриеш. Да си дадеш чорапогащника на ‘ловим бримки’. Да си вариш домашна кола-маска. Да хвърляш яйца от балкона върху неприятелите си. Да гледаш на черно-бял телевизор “Студио Х” всяка събота, след 23.30 часа. Да скачаш на ластик на улицата пред блока. Да участваш в Ленински съботник. Да гледаш в неделя сутрин “Бързи, смели, сръчни”. Да познаваш мириса на “Кореком”. Да цъкаш пред величието на новия Москвич. Да се съберете родата на копане или бране на царевица или грозде. Да печешчушки на чушкопек на терасата и да се питате с приятелката ти от 2 етаж коя колко има още да пече. Най-големият магазин, който си виждал да са централните хали. Да разлистваш Некерман и да му се взираш с влажни очи. Да си правиш захарна вода за косата, вместо гел. Да се подредите всички от семейството за банани на Нова Година и да се правите, че не се познавате. Да си шиеш разни дрехи, когато те поканят на сватба, банкет или друго събитие, за да си по-модерен. Да си боядисваш дъвката с магданоз в зелено. Да се състезаваш с другарчетата за най-бърза подредба на кубчето на Рубик. Да събираш лайка, мащерка, други билки и кестени за чавдарско поръчение през лятото. Да те гледат кисели продавачки, а ти да се отнасяш с тях като с богини. Да имаш уокмен и за да не му се изхабят батериите, да въртиш касетата на химикал/молив. Да си мечтаеш за “ходеща кукла” от СССР. Да отидеш на истинско изпращане на войник. Да чакаш с нетърпение Дядо Мраз на Нова година, да се чудиш какво ще ти донесе и още преди да е дошъл, да откриеш подаръка в гардероба, прилежно скрит из дрехите. Да се возиш в автобуса с билетче от 6 стотинки. Да купуваш бира и да вдигаш всяка бутилка, за да провериш дали няма утайка, като избираш само зелени или само кафеви бутилки. Да носиш пръстенчета, направени от обвиката на бонбони Лакта. Да си опечеш филийка на печка с дърва или на котлона, вместо на тостер. Да увиваш чужда книга, взета назаем, с вестникарска хартия, за да не се повреди. Да влезеш в супера, а там да има само сол и оцет. Да стоите до тъмно с децата на вън и да си разказвате страшни истории за извънземни. След това се изпращате взаимно, защото си умирате от страх. Да звъниш на телефон 177, предшественик на чатрумовете. Включваш се в конферентен разговор с още n на брой хора, ако някой ти допадне - разменяте си телефоните и си звъните. Да заминеш на море с руло тоалетна хартия в багажа. Всеки възрастен, познат или не, да може да ти плесне един зад врата или да ти издърпа ухото, ако си направил нещо нередно, а майка ти не само няма да се възмути, че някой е пипнал безценното й чадо, което се държи като диване, ами и ще им благодари и после сама ще ти плесне един зад врата и ще ти издърпа ушите… Да си купиш половинка хляб за 15 ст. Преди филмите да има преглед със сериозен чичко, който да ти обясни какво ще видиш и как трябва да го разбереш. Да ядеш луканка по празници. Да си носиш стотинките в кожено портмоненце на врата. Да си прибираш ключа на връв под блузата, за да не ти го снимат от самолет и после да влязат у вас. Да слушаш всеки следобед нивото на река Дунав в сантиметри. Да нямаш видео, да слушаш филма, преразказан от приятел, който го е чул от приятел, а после да го преразкажеш толкова подробно и цветно на друг, все едно си го видял сам. Да идеш в чужбина точно след падането на режима и всичко, което да можеш да напишеш в картичката до близките да е ‘Тук магазините са пълни!’, от което майка ти да умре от срам. Майка ти да донесе огромен чувал със соц дамски превръзки, на които лепилото не им държи даже предпазната лента, и вкъщи да настъпи небивала веселба, защото сте три жени, а лигнинът е неудобна работа. Да има само два канала на телевизията: Първа програма - работи от сутринта до 12, завършва с химна; Втора програма - работи от 5 следобяд до 9-10 вечерта. Да си “дежурен” до вратата на класната стая и да викаш “Клас стани! Клас мирно!” Да си простират съседите от първите етажи прането на онези простори, дето бяха поставени пред всеки блок. Гащи, чорапи, гащи, чорапи, потник. Да си купиш еспадрили и да им слагаш подметки при обущаря. Да се прибереш вечер и ако вашите ги няма, да тръгнеш да ги търсиш в съседите, ако не ги намериш, да ги изчакаш у тях.
02 Април 2011 14:21
Да "войната на таралежите" и "тринайстата годеница на принца" бяха класика......

По онова време в България съществуваше добре развита киноиндустрия и държавата ни произвеждаше 50 игрални филма годишно. Техните създатели биваха назначавани на постоянна работа в Студия за игрални филми "Бояна". Дължа да отбележа, че тогава Киноцентърът разполагаше със съвременна техника.

разбирам носталгията на режисьорката и на много други хора, но тук се показват само добрите страни на миналото. строго погледнато май държавата е харчела много повече за кино отколкото са били реалните и възможности. например "хан аспарух", четох че това е филма с най-много статисти сниман някога в света (десетки хиляди, събрани от училища и казарми). България и тогава не е била нито много значителна нито много богата, но си е позволила такъв лукс, какъвто нито холивуд, нито САЩ или СССР като държави са си позволили. Представете си какъв разход на ресурси е било това. Ако са се правели по 50 филма на година това значи примерно за 10 години към 500 филма. добри стари български филми обаче едва ли има над 100 (иначе нямаше по БНТ свят да ги повтарят на всеки три месеца ) И другите са били правени с държавни пари, но е нямало възвращаемост на средствата, нещата не са били на пазарен принцип.
А някои други творци се подчиняваха на масовия вкус и снимаха филмова продукция, която в артистичните среди с насмешка наричахме "халтура" или "конфекция". Но такива "бозаджии" има винаги и навсякъде.

Ако един филм не е подчинен на масовия вкус хората няма да ходят да го гледат. И киното няма да може да се издържа само. То и "хан аспарух" и "цар борис" и "тринайстата годеница на принца" няма начин да не са били по вкуса на масовата публика, иначе хората нямаше да ги гледат. а да се дават държавни пари за неща, които само 1000 души в българия разбират и оценяват и гледат си е напълно безсмислено, колкото и "голямо изкуство" да е това. то като гледам и доста съвременни бг филми не са подчинени на масовия вкус, иначе нямаше да ме е срам, че съм ги гледал.....
02 Април 2011 14:30
Каквото и да си говорим, тази госпожа носи фамилията "Гръбчева" - фамилия на камуняшки главорези. А щом не се е отказала от фамилията си, значи няма как да се дистанцираме от камуняшкия и произход и да си говорим само за творчеството и.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
02 Април 2011 14:42
Простаците по-добре да си мълчат.
02 Април 2011 14:44
който иска нек се комплексира, че българин роден, че живял през соца, големо важно ми е и ме разсълзи изобилието материя, нито се срамувам нито ми пука, винаги можеш да сравниш кой колко е постигнал при различните условия, останал ли човек, на полза ли е на други хора, обичат ли го дечинките че живот за тях раздал, в радост ли му минуват дните....
02 Април 2011 14:57
Простаците по-добре да си мълчат.

Именно!
Тоя сигурно е ходил до Виена, за да освирква Караян заради миналото му...
------------------------------
Блогът на Генек

02 Април 2011 15:03
нека да разкажа и кое ме вчепетлява, напримерно в нощната виена, с млади и засмяни хора по кръчмите на историческия център, люлееше ги радоста, същото в макдоналдса с виетнамци стаф и рояка тийнеджи с тънки кесии в също настроение, тъй върви света, различни сме в стандарт, еднакви в друго, превъзхождаме в трето
02 Април 2011 15:37
Manrico
Каквото и да си говорим, тази госпожа носи фамилията "Гръбчева" - фамилия на камуняшки главорези

Това ми звучи като "произхожда от буржоазно семейство" и "родителите и били врагове на народа" което потвърждава приказката че гюрултияджиите дето около 10 ноември вдигаха лозунги и врещяха д-е-м-о-к-р-а-ц-и-я са на един акъл и манталитет с онез които на 9 септември вдигаха лозунги и врещяха к-о-м-у-н-и-з-м.
Бедни ми неорентиран Марнико, ти куманез ли си или си само демократ
02 Април 2011 15:46
Manrico ...щом не се е отказала от фамилията си...

Ваша светлост дали знае всичко за праотците си, та толкуз държи на името си?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД