:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,775,168
Активни 503
Страници 2,042
За един ден 1,302,066

Икономиката на Турция прегрява

Централната банка налага по-ниски лихви на финансовите институции
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Обувната индустрия, както и повечето отрасли на турската икономика са в подем. Миналата година икономиката на страната отбеляза ръст от почти 9%, който я поставя сред най-динамичните в света. Анализатори изразяват опасения, че бързият икономически ръст може да се окаже бомба със закъснител.
От известно време турската икономика се развива с главозамайващо темпо и се нарежда сред най-динамичните икономики в света. Тази бясна експанзия обаче изостря структурните противоречия и повишава уязвимостта при международни кризи, съобщи "Дойче веле". Според публикуваните тези дни правителствени данни през последното тримесечие на м.г. реалният БВП се е увеличил спрямо предишната година с 9.2%. Икономическото развитие на Турция изглежда обаче небалансирано, а призивите на онези, които предупреждават за опасността от прегряване, стават все по-настоятелни. Тревога предизвиква обстоятелството, че главен двигател на икономическия подем са вътрешното търсене и неудържимото отпускане на банкови кредити. Съответно рязко расте напоследък и вносът. Заедно с поскъпването на суровините и петрола това оставя тревожни следи в търговския и платежния баланс на Анкара. Така например през февруари вносът в сравнение с 2010 г. се е увеличил с близо 50%, докато износът се е покачил с 22%. За дефицита в търговския баланс това означава скок от 111%. Затова не е чудно, че зависимостта от притока на чуждестранен капитал остава голяма, което пък повишава уязвимостта при международни кризи.

Турската централна банка осъзнава проблема и от месеци насам концентрира вниманието си върху стабилността на финансовите пазари. Валутните пазители следват впрочем един нетрадиционен подход - те се опиват да обуздаят растежа, изключително чрез затягане на нормите за минимални резерви на банките, като от септември досега ставките бяха повишени пет пъти. Що се отнася до лихвите, там курсът следва обратната посока, от декември досега основното лихвено число бе понижено на два пъти. Логиката на тази на пръв поглед противоречива политика цели чрез по-ниски лихви да се ограничи потенциално дестабилизиращият приток на краткосрочно вложени пари, така наречените горещи пари (hot money), а чрез въвеждането на по-строги норми за банковите резерви да се понижи отпускането на кредити. Турската централна банка не спира да уверява в рестриктивния краен ефект от тази двупистова стратегия. В момента е трудно да се каже дали това наистина е така. Но последните правителствени данни ще повишат несъмнено натиска за затягане на монетарните юзди най-вероятно чрез по-високи лихви. Показателно е, че дори правителството, което с оглед на предстоящите през юни избори е силно заинтересувано от високия стопански растеж, преценява все по-критично кредитната политика на частните банки.

ТЕНДЕНЦИЯ

Търпението на много турци в Германия е окончателно изчерпано и те вече пробват късмета си край Босфора, съобщи "Дойче веле". Те са млади, високо квалифицирани, добре интегрирани, но без работа. В продължение на години турският висшист Джихат Айдън, инженер по образование, прави опити да си намери квалифицирана работа в Германия. "Дойде ми до гуша да ме подценяват и отхвърлят. Не желая повече да мъкна кашони, искам да работя по специалността си", казва той. Така преди две години Айдън решава да се върне в Турция. Решението да кандидатства за работа като строителен инженер в милионния град Бурса не било взето лесно. Жена му, която е германка, и двете му дъщери първоначално останали в Бон. Сега обаче и те ще се преместят при него, защото Айдън междувременно има добри професионални позиции в Бурса. Той не е единственият, който казва "Гюле, гюле, Алеманя"(Сбогом, сбогом Германия). Вярно е, че броят на чужденците в Германия за пръв път от пет години насам започва бавно да се увеличава, достигайки 6.75 милиона души, но преобладаващият брой имигранти днес идва от новите членки на ЕС - Румъния, България и Полша. Изследване на университета "Виадрина" във Франкфурт на Одер сочат съвсем еднозначно, че кандидати за работа с турско име имат значително по-малки шансове да бъдат поканени на интервю. Според изследователя Вернер Шифауер има тенденция на увеличаваща се ксенофобия спрямо имигрантите от страни с преобладаващо мюсюлманско население. Близо 49% от турците се чувстват нежелани в Германия. Преди две години този процент е бил все още 45%. Според Шифауер отливът на млади, добре квалифицирани имигранти е тревожен факт, защото на тяхно място идват предимно хора, които нямат добро образование. Следователно става дума за загуба на качествен човешки ресурс.
41
3249
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
05 Април 2011 03:53
дали се надува поредния балон, или се затвърждава ролята на "еропейския Китай"?
05 Април 2011 05:01
Е, па секи с дерто си...некои ги е страх от прегряване, други -от незагряване.
Или па загряване от сорта на албанский реотан.
05 Април 2011 09:29
Доста верен анализ за днешното състояние на турската икономика.Аз миналият понеделник отидох в обментото бюро и купих за 5000 евро лири при съотношение 1 евро:2.23 лири и петък след обяд кам 16 часа отоидох и купих с лирите евра при курс 1 евро:2.17 лири, спечелих доста хубави пари с моите скромни суми а като се има в предвид че доста хора имат не 5000 евра а 5.000.000 евра и правят същото , затова казвам за анализа че е верен, иначе не сам икономист но си спомням 90 те години пак правехме такива игри и след това преживяхме две големи кризи.
05 Април 2011 09:47
Нищо против да расте икономиката на Туркя, но да си стоят там в Анадола и да не се бутат в Европата.
05 Април 2011 10:18
Има много мъдрост в народните приказки. Сетих се за една, в която жаба решила да стане голяма като вол. И започнала да се надува, надува, надува... докато се пукнала.
05 Април 2011 10:23
Котке, бъди спокойна, нещата се променят, както се вижда и от статията(güle güle Almanya).Процента на нежеланите турци в Германия е 49%, а на нежеланите българи е 90%, във Франция 100%.Съгласен съм турците да не отиват в Европа, но и гражданите на новоприетите в ЕС страни да не отиват в Турция да работят.Ти съгласна ли си турците да не правят инвестиции в България, да не идват туристи от Турция и т.н.

05 Април 2011 10:27
suhar, разбрах какво искаш да кажеш, но тази поговорка по-отива за българската икономика, турската е реална.

05 Април 2011 10:29
преобладаващият брой имигранти днес идва от новите членки на ЕС - Румъния, България и Полша.
-статията
Процента на нежеланите турци в Германия е 49%, а на нежеланите българи е 90%, във Франция 100%
-конур
05 Април 2011 10:33
"квалифицираните напускат, идват неквалифицирани"

05 Април 2011 10:39
Конуре, по-добре е турците да се връщат в Турция , да работят и да преняасят натрупания опит. Така , че не се засягай на патриотизъм. И аз бих желал българите да се връщат и да намират работа тук.
05 Април 2011 10:46
Съгласен.

05 Април 2011 10:48
Дардане, аз пък миналия понеделник отидох в обментото бюро и купих 5000 евро за 11150 лири при съотношение 1 евро:2.23 лири. След това, подлъган от подема в турската икономика, отидох в петък след обяд и купих с евро лири при курс 1 евро:2.17 лири. Така загубих около 300 лири или 138 евро. Първоначално се ядосах, но след това като си представих, че можех да направя същата глупост и с 10 000 000 лири, се успокоих, дори ми стана хубаво. Така че да знайш, тез 138 евро дет си ги спечелил, са за моя сметка. Ама следващия път може да стане обратното и тогаз да не ми казваш, че не съм те предупредил
05 Април 2011 12:10
Дърдана сигурно си сваля обувките, за да преброи до двайсе. Неговите сметки са като икономиката на Турция.
05 Април 2011 12:24
Конур,
грешиш. България иска да стане "нормална европейска държава", което е разбираемо и възможно. Турция иска да стане велика сила, което е комично.
05 Април 2011 12:39
Да, да, "комично е", дори забавно.

05 Април 2011 12:46
Турция мое да стане "Велика сила" само за галфоните от тюбетейковите республики. Докато ги задоволи всички с менте ханцузи и жинси, сяка маза в Стамболи и Диярбакър ще стане манифактура.
05 Април 2011 13:01
Разбира се, с производство на анцузи се става "Велика сила".

05 Април 2011 13:01
Ти съгласна ли си турците да не правят инвестиции в България, да не идват туристи от Турция и т.н.
Конуре,
Какви инвестиции правят турците в България? Регистрираните от турски граждани фирми в България са предимно с цел собствениците им да получат български визи и ако може даже право да пребивават в страната. Броят им възлиза на няколко хиляди, но само около 200 отчитат някаква дейност.
Единствената инведтиция е тази на "Шишеджам" в Търговище. Там обаче беше умишлено съсипан завод "Диамант" в Разград - да им се разчисти терена от конкуренция, но да не се отклонявам от въпроса.
През миналия зимен сезон точно 172-ма турски граждани са ходили на ски в зимните ни курорти.В сравнение с българите посетили турските курорти как ти се струва пропорцията?
Та какви инвестиции, какви туристи, какви 5 лева? По-добре да ги няма подобни инвестиции, а 100-200 туристи за сезон, каквото с тях, такова и без тях.
05 Април 2011 13:02
Така е Конуре, все едно и монголците да поискат такова право, защото някога си империята им била от Жълто до Черно море, както и до Индийския океан. Смешно, нали?
05 Април 2011 13:17
Безучастен, като слагаме пречки пред туристите, как ще идват, засега повече идват турците с двойно гражданство и не е вярна бройката , която си посочил.В Павел баня и някои други курорти 90% са били от Турция.Тези работи не ги приказвай там, защото могат да те бият българите, собственици на квартири, защото казвали, че ако не са турците, щели да останат гладни.Като махнете двойното гражданство(както искате някои) и те няма да идват.В Турция курортите са по-качествени, по-ефтини и не искат визи и покани.

05 Април 2011 13:24
Ех да може България веднъж да се освободи от "комунизма", как ще тръгнат нещата, но уви, трудно е, с тези глави.

05 Април 2011 13:32
.
05 Април 2011 13:32
Конуре,
Писах за турски граждани. Двойните граждани, които имаш предвид имат и българско гражданство и за това, нормално статистиката ги отчита като български туристи. Съгласен ли си, че са български граждани или не?
И като какви пречки създаваме на турските граждани, които иначе, според тебе се тълпят да посещават курортите ни?
Кои турски курорти си посещавал и кои български та правиш сравнения на едро.
И моля, не ми приписвай неща, каквито никога не съм казвал=Като махнете двойното гражданство(както искате някои) и те няма да идват.
05 Април 2011 13:51
Посещавал съм доста турски курорти, в Българското черноморие отдавна не съм ходил, щом варненци и бургазлии даже предпочитат турските морски курорти, си направи сметката.

05 Април 2011 13:51
Безучастен-недей приказва наизуст -само аз водех 6 автобуса за Банско от 25 Януари до 12 Февруари а имах записани хора за още 4 автобуса но не можах да им взема визи, даваш документите за виза , плащаш на консулството и като не издаде виза човекът идва и си иска парите от теб.Много турски туроператори поради тази причина насочват туристите си в Румъния, Сърбия.Ето защо имаме в България хубави курорти но повечето от хотелите са паразни, това е голяма загуба за всички ни.Един турчин в Банско остава средно за една седмица 700 евро/хотел, ски пакет, развлечения и т.н/
05 Април 2011 14:22
Дардане, колко от тези в автобусите имаха "кърмъзъ пасапорт"?
И не ми говори глупости за визи. Никой не спира туристи с редовни ваучери да ходят да почиват. Ако си свършил мърляво работата, естествено ще си искат парите обратно хората.
От кога Румъния не иска визи за турски граждани? Разправяй ги на тези дето не познават нещата, че ходят в Румъния, защото нямало визи.
Турчина като манталитет не обича да ходи по света с туристическа цел. Не знае езици, а в Европа не му разбират неговия език. В общи линии с изключение на България не му харесва и кухнята в чужбина и пр..
Масович случай, в който турци посещават нашата страна е да се видят със свои близки, или по работа.
И не се оправдавай с консулството. Отказите за издаване на визи за турски граждани в нашите дипломатически мисии за 2010 г. са 1, 3%. Т.е. отказват само на отявлено нередовни апликанти - тези, които не представят необходимите документи или се опитват да пробутат фалшиви.
Само за сравнение - отказите от германските дипломатически представителства в Турция са 3.6%, френските 4, 2%, полските 4, 8% и пр.. На калпавия туроператор .................
05 Април 2011 14:29
Натиснете тук

Чакаме се нетърпение кога ще изгърми новият икономически тигър. Добре, че не е в ЕС, та да помагаме и на тях.
05 Април 2011 15:12
Две бележки.
Първо кризата не подмина Турция, тъй че "прегряването" е по-скоро възтановяване. Е има разлика спрямо "европейското"
Второ Китай къде две десетилетия го "прегряват" и вече се отказаха май
Та всекиму, според както си направи в по-грубия вариант някои летят, други пълзят ......
05 Април 2011 15:30
Безу4астен

05 Април 2011 15:38
Така ще е, щом и след 20 г.от началото на демокрацията в България, във външните консулства работят хора на бившата ДС.

05 Април 2011 15:43
Няма друга държава в света освен България, която да се страхува от наплива на туристи

05 Април 2011 15:53
за потурнаците - екскурзия в перу - да общуват отблизо с ламите

________________________________ _______________________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
05 Април 2011 15:57
Ти отивай там, щом си мераклия.

05 Април 2011 16:16
Така ще е, щом и след 20 г.от началото на демокрацията в България, във външните консулства работят хора на бившата ДС.
Конуре, горделив ли си, мургав или кестеняв не знам, но аз ти изнасям факти, а ти като вица "вие що си биете негрите" . Повече от 20 г. няма ДС, а на някои хора като им свършат аргументите започват да лепят етикети на опонентите си, или да се оправдават с ДС.
А ДеПиСе-ту как е? Там хората на бившата ДС как работят? А във "вътрешните консулства"? Щом наричаш българските консулства външни, предполагам турските са ти вътрешни. Там хората от емниета как се представят? Сигурно са мнооооо по-добри от тези на ДС. Знам гледаш редовно "куртлар вадиси"- там е показаноя 'е по-добри от тях няма
05 Април 2011 16:25
"Гюле, гюле" казва този, който остава, а не който си тръгва.
И Алманйя, а не Алемания.
Бай Хасане, ограмоти ги малко бе, аби.
05 Април 2011 17:02
Само с gul eşek работата не става. Туркието бичи 8 пъти по-голяма икономика от нашата. Нашият БВП расте с 0.3%, а на Туркието с 7%. Засега на калпак се пада колкото на фес - по равно, но няма да е задълго. Ручаме турски домати.
05 Април 2011 17:09
Dax, правилното е "elveda Almanya- сбогом Германия", а "güle-güle" се казва на "приятно пътуване", а буквално означава "с усмивка".

05 Април 2011 17:12
Аз се подведох от статията.

05 Април 2011 17:15
Безучастен, това не беше лично към теб, а за принципа.

05 Април 2011 17:20
"Kurtlar vadisi"не гледам, но започнах да гледам турски сериали, макар със закъснение.

05 Април 2011 17:59

Безучастен-ти да не работил в нашето консулство в Истанбул, че така точно знаеш процентите на върнатите визи или си от бившите дипломати( ДС).Ако все още мислиш, че турците не знаят езици ти си от динозаврите (ДС) които са работели в Турция преди 40 години.В заключение ти казвам , продължавай да мислиш така а аз за награда ште ти изпратя нов бастун
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД