България е покрила всички технически критерии за опазване на сухопътните граници на Шенгенското пространство. Това е заключението, съдържащо се в доклада от последната проверка на границата ни с Турция, който вчера влезе за първо обсъждане в работната група за Шенген към Европейския съвет, заяви постоянният представител на България в ЕС Бойко Коцев, цитиран от БНР. "Докладът категорично констатира, че България отговаря на изискванията на Шенген за опазване на сухопътна граница. Няма никакви технически препоръки, няма допълнителни изисквания, няма условия, но предвид сложната обстановка на югоизточната граница на Европейския съюз - да се следи динамиката на миграционните потоци, политическата обстановка, да се адаптират съответните планове за реакцията в кризисни ситуации съобразно обстановката", каза още Коцев. Той обаче отказа да коментира дали след като изпълнява техническите критерии, влизането на страната ни в Шенгенското пространство зависи само от политическите съображения на отделни държави. Румъния изпълни по-рано от България техническите критерии и двете страни сега очакват политическото решение.
Последната проверка на техническата готовност на България се проведе в края на март, след като при предишната бяха установени пропуски по границата с Турция. Според експертния доклад имаше проблеми с недостига на персонал, екипировка и фиксирани пунктове за наблюдение на граничната браздата. В края на март се проведе нова мисия, която да провери дали българското правителство се е справило с недостатъците.
До 11 април държавите - членки на ЕС, имат право да поставят допълнителни въпроси, а България от своя страна ще трябва да им отговори също в едноседмичен срок - до 19 април. Очаква се докладът да получи одобрението на работната група в края на този или в началото на следващия месец. След това ще бъде предоставен на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент. Тя трябва да приеме становище, което да бъде обсъдено и гласувано от евродепутатите. Позицията на Европарламента има консултативен, но задължителен характер. След това въпросът ще бъде обсъден от Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи. Окончателното решение обаче ще вземат лидерите на ЕС най-рано през юни, когато ще има Европейски съвет.
РЕЗЕРВИ
Резерви относно приемането на България в Шенген засега изразиха Франция, Германия, Холандия и Финландия. Още през декември м.г. Париж и Берлин обявиха, че влизането в Шенгенското пространство на България и Румъния би било "преждевременно". Според Франция това дори "би застрашило сигурността на Европа", защото "ако базата данни на Шенгенското пространство попадне в ръцете на хора от международната организирана престъпност, цялата вътрешна европейска сигурност ще пострада". Решението за присъединяване към Шенгенското пространство се взема с пълен консенсус от всички страни членки.