Компанията оператор ТЕПКО на АЕЦ "Фукушима 1" започна да изхвърля радиоактивна вода в океана, за да продължат възстановителните работи в централата, предаде ИТАР-ТАСС. Общо ще бъдат изхвърлени 11 500 тона вода, събрана в резервоарите. Тяхната радиоактивност надхвърля 100 пъти допустимата от закона норма. ТЕПКО разясни, че решението е взето, след като експерти от компетентните органи са признали, че равнището на радиация "не представлява опасност за здравето". Експертите обаче се опасяват от 1.5-те тона грунтови води от 5 и 6 реактор, които също ще бъдат изхвърлени в океана, според тях радиоактивността им може да е по-висока от обявеното от властите равнище.
Междувременно се провали опит да се установи с оцветители откъде точно радиоктивната вода от реактор 2 изтича в океана. Специалисти от ТЕПКО използваха 13 кг оцветител на прах, за да установят мястото и маршрута на водата в дренажната система. Но оцветената вода не попадна в съответния резервоар, следователно тя си пробива път на други места. По принцип радиоактивната вода прониква в дренажната система, оттам стига да увредения резервоар и през пукнатините му от труса изтича в океана. Специалистите не могат да установят как водата стига до резервоара, защото заради високата радиация не може да се провери цялата система на охлаждане.
Токио потвърди смъртта на 19 чужденци след труса и цунамито от 11 март, те са граждани на САЩ, Китай, Северна Корея, Република Корея, Тайван, Канада, Пакистан и Филипините. Засега е потвърдена смъртта на общо 12 259 души.
TEPCO ако заплати от джоба си всичките поразии, които направи с четирите реактора на Фукушима 1, може и да фалира. Не е вярно, че не е могло да се избегне достигането до такива размери на катастрофата - седма степен. Според проф. д-р Виталий Русов, който не е на хранилка към "Росатом", действията на TEPCO са били неадекватни от самото начало.
Втората тема на проф. Русов