:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,089
Активни 550
Страници 21,654
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Саудаджи

Дълбоката, скръбна, достигаща траурно звучене мелодия на фадо (от португалски наименованието на жанра се превежда като "съдба", "участ") е единствено подходяща за минорното настроение, което вятърът на поредната промяна разнася от Португалия по цяла Европа. Казват, че фадо носи толкова уникално и специфично португалско чувство, че нито могло да се опише, нито да се предаде, а думата, с която го наричат - саудаджи (saudade), нямало как да се преведе на друг език. Според речника саудаджи е чувство на дълбока загуба, на окончателна, непоправима загуба доживот, а същевременно носталгичен копнеж по загубеното. Португалската икономика трупа загуби и страда вече три години, дълбоко засегната от глобалната финансова криза. След дългата съпротива



Португалия капитулира в четвъртък



Цяла година след фалита на Гърция кабинетът на г-н Жозе Сократиш правеше (несмели) опити да измъкне страната си от дълговото блато, в което затъват държавните финанси. С публичен дълг от 131 млрд. евро (76.8% от брутния вътрешен продукт по текущи цени) и с бюджетен дефицит от "едва" 9.4% от БВП за 2010 г., Португалия беше в далеч по-добро финансово състояние от Гърция с нейните към 120% от БВП държавен дълг и годишен дефицит от 13.6% от БВП на страната (при това Гърция е подозирана, че тенденциозно надценява брутния си вътрешен продукт, т.е. че истинските нива на дефицита и задлъжнялостта са още по-фрапиращи). Усилията на Лисабон да наложи пакет от стабилизационни мерки, при това далеч по-леки от матриците, прилагани в България например, не срещнаха подкрепа нито в страната, нито от международните пазари и институции. Последните удари нанесоха рейтингови агенции, които свалиха оценката за португалския държавен дълг до BBB - ("Фич"), и отвътре - от парламента, отхвърлил в сряда поредните стабилизационни мерки. Няма да преувеличим с извода, че



кредиторите докараха Португалия до колапс,



и тъкмо затова вестта, че Лисабон ще иска спешна помощ от МВФ, и ЕС ще посреща "с облекчение" ("Ройтерс") и финансовите пазари, и Брюксел. За кредиторите е по-изгодно Португалия да надене европейски спасителен пояс, вместо да се оправя сама. След като разтвори щедро кесия за Гърция (110 млрд. евро) и Ирландия (85 млрд. евро), европейският фонд за финансова стабилност (ЕФСФ) все още е наполовина пълен. С гаранция от ЕС всеки кредитор знае, че ще получи до цент вземанията си. Иначе, опрат ли до собствените сили на Португалия, кредиторите ги чака сигурно "подстригване" (haircut банкерите нежно викат на схеми за реструктуриране на дълг, при които се налага да забравят натрупаните лихви, а понякога и да правят отстъпки от главницата - по нашему "дърво", чиста загуба). Нищо чудно, че пазарът бойкотира закъсалата страна. При ЕОНИЯ от 0.6% годишно в началото на март, поредната португалска емисия за едва 1.6 млрд. евро се купи при 5.8%; очакванията са в бъдеще лихвите по нов португалски дълг да се качат над 8% - едно забранително ниво. Изненадващо е, че



и Берлин изглежда успокоен



от развръзката. Както еврочиновниците от Брюксел, така и управляващите в Германия коментират бодро плановете Португалия да получи помощ от 75 до 80 млрд. евро през следващите две години, макар че именно на Германия се пада огромната част от тях (германският данъкоплатец ще бъде натоварен с нови 27 млрд. евро). Зад дежурни обяснения като "по-добре ужасен край, отколкото ...", "предотвратяване на ефекта на доминото" и пр., четем не дотам благосклонни към иберийците помисли. Първата: вземат ли европейска помощ, португалците не могат да се измъкнат и ще платят дълга си на 100%; няма начин да "подстрижат" германските и френските банки-кредитори. Втората мисъл е за друго, добре познато на нас значение на "финансова помощ": възможност отвън да се наложат на страната задължителни мерки, по-тежки от тези, които португалците засега отказаха; в крайна сметка дългът ще трябва да се отгладува. Португалският зов за финансова помощ идва тъкмо навреме, за да помогне на Берлин да впрегне партньорите по еврозона и съюз в пакта "Евро-плюс". С него вървят отказ от безплатните обеди и вечерите на кредит, строга фискална дисциплина и ново разпределение на тежестите. Пита се



кой е следващият наред



за европейско финансово спасяване. Според МВФ най-гъсти са облаците над Белгия. Малката (под 1/3 от площта на България, 10 млн. жители) държавица пред разпадане не заплашва финансите на ЕС, макар че е сред най-затъналите длъжници. Истински напечено става, ако заразителното финансово саудаджи хване на изток. На север Португалия граничи с испанската Галиция. Там пеят с чувство, по-мрачно и от саудаджи. Нарича се морриня (morrina) и се обяснява като "саудаджи толкова силно, че чак може да убива."
72
5067
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
72
 Видими 
10 Април 2011 19:55
Прав е Хърсев, но считам, че ЕС има средствата да приложи схемата и към Испания, без особени сътресения. А дисциплинирането на най-"злостните" определено ще има положителен и дългосрочен ефект
10 Април 2011 20:02
охоо... "аз ли направих завоя или вие дойдохте на моя..." но д-р Хърсев не казва защо портокалия изтрещя. най ми е мило и драго да се цитирам сам себе си от един скорощна дискусия с чичо Фичо:
***
1. ирландия банкрутира, защото през 2008 правителството гарантира банковите борчове.

2. гърция банкрутира, защото правителствата вземаха заеми под паравана на големи американски инвестиционни банки и кредитни агенции, които приближените на власта усвоиха, а сега всички трябва да плащат сметката.

3. португалия банкрутира също заради проблеми на своите банки.

4. има спекулативна атака срещу еврото...

5. от която големите кредитори в европа, наред с други страни, имат полза. инак е трудно да разбереш защо всички дългови търгове на гърция бяха презаписани по време на наи-големите съмнения за тях. естествено заради всички съмнения лихвата беше по-височка.

6. девалвацията на местната валута помага отчасти и само в краткосрочен план. една малко и отворена икономика не печели много от девалвация. с изключение на случаите когато националната и валута е патологично надценена, какъвто е случаят с лева в момента.

7. истинският проблем на португалия е, че тя трябва да преструктурира икономиката си след отварянето на европейските пазари за китайските продукти в леката промишленост, особено текстилните изделия (2003?).

8. подобни проблеми на структурен преход (подобен по болка на нашия) се налагат и на испания и на италия.

9. наред с всичко това и има една тенденция развиващите се страни да имат по-висока инфлация от развитите, което е в основата на т. нар. ефект на Баласа-Самуелсон.

10. положението на германия е учудващо. прецени сам:

- немски банки са основен кредитор. гърция, ирландия и португалия вземат големи заеми, които обаче немският данъкоплатец гарантира. тъй като въпросните страни не могат да платят, добрият ханс прехвърля пари на своите си банки.

- еврото е сравнително ниско, от което печели главно немския и френски износ на машини за китай и индия, които пък заливат със своите стоки за потребление европейските пазари и подбиват цените предлагани от прасетата (PIGS).

- като резултат прасетата трябва да приватизират свои активи. на кого ли?

- прасетата трябва да следват светлия пример на немската икономическа политика... или с други думи леля анджи ще контролира икономиката им.]Натиснете тук


Редактирано от - rbb на 10/4/2011 г/ 23:03:22

10 Април 2011 20:31
Господин Хърсев,
В последно време има много интересни сравнения на България със закъсалите страни (Гърция, Португалия, Ирландия) по отношение на лихвите. От една страна риска в тези държави е голям, от друга - лихвите тук са в пъти по-големи. Също така въпреки кризата заплатите в тези страни са значително по-високи (и никой не мисли да ги намаля) от тези в България.
Дали ще ви е удобно да изкажете мнението си по този феномен ?
10 Април 2011 20:31
То само доктори тук...Медицински сестри?
------------------------------- -------------------
Блогът на Генек
10 Април 2011 20:50
А когато дойде време да се спасява Германия, кой ще плаща?
10 Април 2011 20:53
След саудаджи на ред са дуенде и ла малинкония

и мука, и туга
10 Април 2011 20:55
Siоl en,
България може да се сравнява единствено и само с магарето на Настрадин Ходжа. Тъкмо българите ще се отучат да ядат и България ще изчезне.
10 Април 2011 20:59

То само доктори тук...Медицински сестри?



А санитари?
10 Април 2011 21:08
Решил хърсев проблемите на България и се закахърил за Португалия. Тясно му е тук на икономическия гений, дофтор де.

Редактирано от - dabedabe на 10/4/2011 г/ 21:14:08

10 Април 2011 21:40
Много обичам макарони...
На фурна!
Караваджо?
10 Април 2011 21:43
националната и валута е патологично надценена, какъвто е случаят с лева в момента

Най-простият начин да си представим дали левът е надценен е да си зададем два въпроса: каква маса левове ще се устреми към покупка на евра, ако бъде отменен борда и колко евра ще трябва да се добавят към наличните, за да посрещнат търсенето? Отговорите са: никаква; николко.
Левът "ще се окаже" надценен, само ако правителството и БНБ завъртят печатницата на пълни обороти и едновременно с това спрат достъпа до валутния резерв или го изнесат към топлите морета. Рбб, ако имаш предвид това, брой ме и мене
10 Април 2011 22:16
Олде, не питай.
Силвио го е пришил към тунизийците.
10 Април 2011 22:55
burning daylight,
може да имаш едно евро в германия и едно в българия, но те имат различна покупателна способност за това става дума. покупателната способност на едно евро намалява в българия, заради по-високата инфлация у нас.
***
емпирично се наблюдава, че догонващите страни изпитват по-висока инфлация от развитите (теоретично познато като ефект на Баласа-Самуелсон).
1997:
1 евро=2лева=1кр сирене в българия и германия.
инфлация в германия 1997-2011 = 0%, инфлация в българия 1997-2011 - 50%
2011
1 евро=2лева, = 0.66кг сирене в българия и 1 кр сирене в германия.
=> българските стоки стават по-скъпи от немските поради което:
- делът на български стоки в германия намалява
- делът на немски стоки в българия се увеличава (защото хората продават домашните мебели, за да си купят храна...)
***
трябва да подчертая:
1. девалвацията не решава нищо в дългосрочен план, освен ако собствената валута не е прекомерно надценена.
2. основният изход са структурни реформи, нови технологии и инвестиции с цел повишаване на прозиводителността на труда.
3. влизането в еврозоната трябва да стане само когато сме се икономически интегрирали (ена и съща инфлация, едни и същи външни пазар и т.н.)
***
парадоксално е, че онези, които най-много проповядват благотворното вляние на пазара подкрепят един фундаментално непазарен подход към монетарната политика. и валутните пазари (която ако им се вярва, няма никакво значение...)
11 Април 2011 09:24
Нищо ново и сензационно! Процесите в Португалия и наближаващите такива в Испания /няма мърдане с 20%безработица там/ плюс 9 месечното разделяне и безвластие в Белгия се очертаха преди половин година още. А после...Излиза, че няма никакво икономическо чудо в бедна Португалия, бедна Гърция, бедна Испания и богатата Белгия! Излиза, че ЕС шефовете нагло и безпардонно са наливали пари в държави, които просто са си крали, крили данъци, яли и пили, строили дор 300 хиляди ненужни къщички-в Ирландия- а сега слагат сметката на общ тезгях!! А любовта европейска така увеличава ли се или как...Ще претопля манджичка отпреди 5 месеца, ама то друго какво да кажеш.. Натиснете тук
11 Април 2011 09:38
Интересно, при пускане на рекламата на фадото на Мариса звучи песен на Ищар
11 Април 2011 09:40
Хърсев,
както обикновено се плъзга по повърхността на неолайняризма.
Според Евростат:
- средния грък работи 2100 часа годишно. португалеца го гони.
- средния немец 1400 годишно
(Тука нашите зомби интелектуалци веднага ще замучат за производителността!)
100 тона портокали = 1 тон лека кола, по международни цени.
А като почнеш да си внасяш дрешки от Китай, няма как да продаваш голфчета на португалците без последните да задлъжнеят.
Между другото - гръцкото текстилно производство се изнесе в България и Македония, но и с български заплати няма как да е конкурентно!

rbb
11 Април 2011 10:10
и... разминаването ми с rbb

Еврото е тотално надценено. (от старта си - приблизително 1:1 с долара - с какво толкова европа надмина сащ?)

Основния износ на Ханс е в Европа - не в САЩ или Китай.

Ханс купува суровини при евтин долар от доларовите пазари и продава при скъпо евро на европейските пазари.
Закъсалите периферни страни заради скъпото евро загубиха доларовите си пазари, а на родните им пазари се настаниха производители от тях, благодарение на дирижираната от Ханс европейска политика.
И Хансовата лакомия едва ли ще спре до тук - нацисткото е здраво закърмено, колкото и да е крито - пример: изкарваш един цял народ мързелив и негоден - като гърците - това в бг лесно се възприема. Е... Последваха ирландци, португалци и пр... там е по трудно същия номер да мине, но ще измислят някоя причина.
11 Април 2011 10:54

А като почнеш да си внасяш дрешки от Китай, няма как да продаваш голфчета на португалците без последните да задлъжнеят.

gorro,
Затова, както и преди съм казвала, трябва да се забрани кредитирането на крайното потребление (ипотеки, лизинги, потребителски заеми). Така, Ханс ако иска да си продава голфчетата, ще трябва да го прави на цени, които са съобразени с покупателната способност на купувачите. А не като сега - хоп едно кредитче и заобикаляме самия фундамент на пазарната икономика като отлагаме плащането във времето и в бъдещето. А там... там каквото стане. А ако не стане, национализираме дълговете или напечатваме пари и после пак отначало. Това не е пазарна икономика, това не е капитализъм. Това е някаква система работеща на парче и без никакви принципи. Освен един - победителят прибира и решава всичко.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

11 Април 2011 11:05
Според речника саудаджи е чувство на дълбока загуба, на окончателна, непоправима загуба доживот, а същевременно носталгичен копнеж по загубеното.


Не знам за Португалия, но за България звучи съвсем точно. Засулжи ли България такава FADO@
11 Април 2011 11:17
Уважаема Пенке от П., ако Натиснете тук, ше ли устискате на потрбителски кредит?
11 Април 2011 11:26
Това с кредитите е като с алкохола. В разумни количества е приятен и не вреди особено, в неразумни може да е фатален. И понеже част от хората си нямат мяра на пиенето, все се намира някой да предложи сух режим. Въвеждан е, знае се какво се е случило. Ако се забранят кредитите, предполагам, че горе-долу същото ще стане.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
11 Април 2011 11:34
rbb,
Инфлацията в Германия от 1997 до 2011 г. казваш, че била 0%. Това вярно ли?
11 Април 2011 12:09
Много забавно напоследък - всеки хванат от къра икономист копае гроба на Испания и Италия в частност и на ЕС изобщо. При това с радостната злобица на лалугер наблюдаващ от дупката си как се наводнява дупката на съседния лалугер.
Не е ли време да им теглим по един ритник в тлъстите задници?
11 Април 2011 12:34
Само да припомня, че когатo въведоха еврото, курсът спрямо долара беше 1, 13 EUR / 1 USD. Пък сега к'ва стана...
11 Април 2011 12:48
Странно е, че СМИ не съобщават нищо за тълпите от гърци, потугалци, ирландци, испанци и белгийци, вземащи на абордаж границите на България.
Този остров на благополучието и спокойствието, управляван от вездесъщия Мутропожарникар и съветниците му - топ финансисти.
Хърсев, вземи си фадо-то и саудаджи-то и се гръмни. Please.
11 Април 2011 12:54
За гръмването и аз съм ЗА.
Иначе статията не четох, стигат ми нервите в реалния свят, не мом се ядосвам и за драсканици.

________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
11 Април 2011 13:31
Не отива на незнаещия дава знания на знаещия.
Както и пари.
11 Април 2011 13:57

Това с кредитите е като с алкохола. В разумни количества е приятен и не вреди особено, в неразумни може да е фатален. И понеже част от хората си нямат мяра на пиенето, все се намира някой да предложи сух режим.

Съгласна! Изразих се така крайно (за забрана) само за да е по-ясна позицията, гледната ми точка и ефектите от кредитирането. В действителност, си давам сметка, че съвременният човек не е дорасъл до там, че да цени повече свободата си (финансовата, а от там и другата) и е готов (късогледо) да я жертва за някоя и друга лъскавина. Кредитът е модерното и доброволно робство и това, поне засега е неизбежно. Затова, в действителност, аз реално не съм за забрана на кредитирането на крайното потребление, а за ограничаването му до едногодишен доход на кредитополучателите. А не както сега - едни се набухат с кредити до козирката, а после всички се чудим как да се излезе от това положение.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

11 Април 2011 14:06

Олде, това с тая количка требе да е я някоя шегичка, я някой рекламен трик, а цената сигурно е без ДДС, мито, еко такса и каквото още там са измислили "умните" глави. Не съм видяла и чула досега автопроизводител да мисли как да свали цена. Всичкото мислене отива в това, как да се намери кредит, който да се "даде" на купувача и с който да се платят прескъпите им возилца. Затова не съм оптимист и в тоя случай.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

11 Април 2011 14:14
А усетихте ли ...как много бързо ни вкараха в капана на живота... и още не сме се опомнили
11 Април 2011 14:25
естествено, че инфлацията не е била 0%. това беше пример .
но си прав да искаш малко данни. ето ти от страницата на пол кругман. не ми е любимец и т.н., но данните са готини... нас ни няма на карата, но има германия, франция, южна европа и .т.н. както е и описана политиката на ецб - дефлация на юг, а не инфлация на север. макар, че си личи, че немците са се уляли спрямо референтното ниво... интересно - французите са образцови
проблем на интеграция
***
по-подробно същият въпрос и съответната политика на ецб е разгледана в тази статия:
цена на труда и ецб
има данни за основните европейски страни. само да вметна, че кредитния бум и т.н. са заложени поне в някой страни още от самото начало. примерно италианската лира беше надценена при въвеждането на еврото

Редактирано от - rbb на 11/4/2011 г/ 15:09:21

11 Април 2011 14:32

а, ето и оригиналът на немски
***
типично за пъпешите - хем са основен кредитор, хем основен износител, хем основен нравоучител...
11 Април 2011 14:38
и последно... нищо чудно, че добрия ханс изпитва леко горчив остатъчен вкус:
1. реалната му заплата е спаднала през последните 10 години.
2. но печалбите от износ са се увеличили.
3. а той трябва да гарантира и изплаща дълга на прасетата...
4 който пък им е бил даден от разни немски банки, ...
5 които пък са като свински черва с основните износители.
***
усещането, че нещо отзад им убива не е изцяло лишено от основания.
11 Април 2011 14:49
Тясно му е тук на икономическия гений, дофтор де.
На туй дофтур, по ранко му викаха "кандидат на икономическите науки". Така, че Хърсев си е още кандидат.
11 Април 2011 14:53
данни от евростат за годишната инфлацията в проценти в българия и германия за периода 1998-2010:
българия | германия:
1998: 18.7 | 1.5
1999: 2.6 | 0.6
2000: 10.3 | 1.4
2001: 7.4 | 1.9
2002: 5.8 | 1.4
2003: 2.3 | 1.0
2004: 6.1 | 1.8
2005: 6.0 | 1.9
2006: 7.4 | 1.8
2007: 7.6 | 2.3
2008: 12.0 | 2.8
2009: 2.5 | 0.2
2010: 3.0 | 1.2
***
няма нужда от задълбочени изчисления за инфлацията за целия период: във всяка една от годините, немската инфлация е била много по-ниска от нашата, а нашата инфлационна основа е била много по-висока.


Редактирано от - rbb на 11/4/2011 г/ 14:58:59

11 Април 2011 15:30
Затова...аз реално не съм за забрана на кредитирането на крайното потребление, а за ограничаването му до Едногодишен доход на кредитополучателите.

Бе ти и на шестмесечен "Бърз кредит" ше кандисаш, ама явно в момента не си на зор!
Пенке ле, без фуклявене, pls.
11 Април 2011 15:36
Това с кредитите е като с алкохола. В разумни количества е приятен и не вреди особено, в неразумни може да е фатален.

Ми на мене ми предлагаха много пиене и ако го бях приела сега щях да страдам от тежък махмурлук.
Начи, банката (която сега вече е национализирана!) ми предлагаше изгодни инвестиции в акции с 14(!?) процента годишна доходност. Условието беше да инвестирам най-малко 50 000 евро. Заем срещу реипотекирането на имот щяха да ми дадат без проблем и то при лихва 5-6%. Смятайте колко ще ми е печалбата, която щедро ми обещаваха. И това без да си мръднеш пръста.
Това дето го обещаваха - добре! Аз си помислих "Каква ми е файдата?"
Ако беше толкова безрисково, доходността няма да е толкова висока. От тази схема банката нищо не губи: от мене стриже лихва от заема, прибира си проценти от печалбата за посредничество, а евентуалните загуби - за мене.
Аз не се вързах на тази уловка, ама колко други са се вързали.
11 Април 2011 15:36
gorro, точно така е за работното време в португалия, испания и италия. а "производителността" зависи от структурата на икономиката. както казваш португалците трябва да си намерят нещо друго да правят, защото старата им лека промишленост бе залята от китайски внос в европа след 2003.
***
да, основен търговски партньор на германия са страните о ес. но германия изнася машини за китай, русия и индия. франция строй централи в индия и китай. не знам колко е надценено еврото - щото знам колко струва долара.
11 Април 2011 16:09
Винаги когато много маймуни се качат на клона - клонът се чупи.
В последните няколко месеци локалните радиостанции се пръскат да рекламират златото и среброто като Мека за инвестиции.
"Купи ли си злато?" питат те непрекъснато...и Гуджо купува злато като гламав( нали и той ще е барабар Петко с мъжете)...ей ме, на, вика и аз съм парче хитряга и аз ще намажа, значи, от петмеза на икономиката...а от друга страна пък се пръкнаха безброй дюкянчета за изкупуване на реалното злато, предлагащи кеш за вашите стари и ненужни украшения от благородни метали.
И Гуджо, хем си продава наличното златце, хем купува златни акции с по 10% от себестойността (другите 90% ги кредитира продавачът на златото)...е и ако в най-скоро време този балон не се пукне - значи хич не ме бива за "икономически Нострадамус".
11 Април 2011 16:17
е и ако в най-скоро време този балон не се пукне - значи хич не ме бива за "икономически Нострадамус".

Първо ще се пукне "зеленият" балон и газовете ще бъдат пренасочени към златният балон. Едва тогава ще се пукне и той. Ред трябва да има
11 Април 2011 16:49
Усилията на Лисабон да наложи пакет от стабилизационни мерки, при това далеч по-леки от матриците, прилагани в България например, не срещнаха подкрепа нито в страната, нито от международните пазари и институции

Значи, от началото на 2011 в Португалия бяха намалени с 5 до 15% всички заплати в държавния сектор, като същевременно бяха увеличени съществено преките и непреките данъци. Обче изглежда, че и това не сработи, защото бяха подготвени нови съкращения на заплати и увеличения на данъците, които обаче не минаха в Парламента и министър-председатрелят Сократеш подаде оставка.
Още от края на миналат година се знаеше, че Португалия без въшна помощ няма да се справи, само че умишлено се изчакваше. Целта беше именно намаляването на заплатите в някои от бюджетните предприятия (например във всички университети, но в нито една от държавните банки!).
Това е то, ще плащаме ние лудориите на Wall-Street!

11 Април 2011 17:24

португалците трябва да си намерят нещо друго да правят, защото старата им лека промишленост бе залята от китайски внос в европа след 2003.

Абе то можеше да е залята и от китайски автомобили на цени на половина на немските, ама що така дрешки от Китай може, а коли не може - не знам. Конспирация някаква трябва да има тук иначе просто няма логика (пазарна). Дали Ханс е успял да наложи някакви измислени и недостижими за китайските коли стандарти или просто всеки, който е опитвал да организира такъв внос е съветван много настоятелно да не го прави, не знам, но резултатът е видим - там където на Ханс му е изгодно да има конкуренция от Китай, такава има, а там където не му е изгодно - няма. Факт!



_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

11 Април 2011 17:30

От тази схема банката нищо не губи: от мене стриже лихва от заема, прибира си проценти от печалбата за посредничество, а евентуалните загуби - за мене.
Аз не се вързах на тази уловка, ама колко други са се вързали.

Е, Круела, напразно май си била благоразумна. Сега като национализираха банките и дълговете им и ти ще плащаш наравно с другите.
...Но пък това им е хубавото на кредитите - всички ни сплотяват някак си, единни ставаме, солидарни! А има ли по-важно от това?!


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

11 Април 2011 17:42
Е, Круела, напразно май си била благоразумна. Сега като национализираха банките и дълговете им и ти ще плащаш наравно с другите.

Общите дългове ще ги плащам, ама я си представи, че трябваше да плащам и мои....
11 Април 2011 17:49
Пенке,
няма мистерия: немците произвеждат само стари модели в китай те им вярват на китайците, но за всеки случай...
11 Април 2011 18:08
Manrico

11.4.2011 г. 11:26:16 Това с кредитите е като с алкохола.


Според руските учени това с кредитите е като да пуснеш в гащите при -20. Първо е топло и приятно, а после почват проблемите... Прави ли ви впечатление, че за мярка изобщо не става дума?
11 Април 2011 18:13
за кеф, изчислих колко е инфлацията у нас от 1997 до 2010 и колко е в германия.
за българия: 140%
за германия: 21%
въпрос: при липсата на каквито и да е други промени, колко е трябвало да бъде подценен лева при фиксирането си към марката, така че в момента номиналния курс 1:2 да е равен на реалния...
***
какво е направено през последните 14 години, за да се повиши производителноста на труда у нас?
***
между другото, като зададох въпроси на дянков точно на тази тема през декември той изобщо не отговори

Редактирано от - rbb на 11/4/2011 г/ 18:18:40

11 Април 2011 18:24
данни от евростат за годишната инфлацията в проценти в българия и германия за периода 1998-2010:
българия | германия:
1998: 18.7 | 1.5
1999: 2.6 | 0.6
2000: 10.3 | 1.4
2001: 7.4 | 1.9
2002: 5.8 | 1.4
2003: 2.3 | 1.0
2004: 6.1 | 1.8
2005: 6.0 | 1.9
2006: 7.4 | 1.8
2007: 7.6 | 2.3
2008: 12.0 | 2.8
2009: 2.5 | 0.2
2010: 3.0 | 1.2
***
няма нужда от задълбочени изчисления за инфлацията за целия период: във всяка една от годините, немската инфлация е била много по-ниска от нашата, а нашата инфлационна основа е била много по-висока.



рбб,
спомням си, че когато се въвеждаше валутния борд, Костов твърдеше, че инфлацията в България ще бъде равна на инфлацията в ЕС.

11 Април 2011 18:27

rbb,
какво е това "реален курс"?! При положение, че в ЕС няма реално действащ свободен пазар (иначе нямаше да има сериозни разлики в цените в отделните страни), курса е такъв, какъвто е. Още повече, че ние сме в ЕС едва от 3-4 години, а не от 1997-ма, когато лева беше "вързан" за марката.

А това, защо в ЕС няма китайски коли така и не го разбрах. Поради което си оставам с конспиративното обяснение на нещата.


_________________________
Да живее ВССЕ -
Великата Световна Социалистическа Еволюция!

11 Април 2011 18:41
Пенке,
за колите е просто: немците произвеждат модели от преди 10-15 години, че и повече, в китай. а защо? защото немците знаят, че китайците ще им откраднат технологията и техниките ако изнесат производството там и следователно част от печалбата.... следователно те произвеждат в китай стари модели, които не са от интерес на европейците, но все още са интересни на китайците.
***
а при текстилната и т.н. промишлености - производствения процес е сравнително ясен на всички.
***
по отношение на индустриалния шпионаж: през 50те и 60те години на 20 в американците организират посещения на японски групи из американски компании. и знаеш, японците щракат с фотоапартите... после американците забранили фотоапаратите, но се оказало, че всеки японец от делегацията има за задача да запомни по един детайл от поризводството или машина...накрая посещенията престанали изобщо
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД