:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,898
Активни 728
Страници 29,463
За един ден 1,302,066

Колко истини може да побере една флашка?

Информацията е шумно прокламирано човешко право, каквото е и глупостта, но по подразбиране
Ясен Бориславов
След като аферата с флашките, която повече от два месеца държа българското общество в напрегнато любопитство, вече заглъхна, идва време да се помисли кое точно е отговорното поведение на медиите, когато човек с неясни интереси донесе в редакцията ясна и злепоставяща хора и институции информация? Отговорът не е нито лесен, нито може да бъде еднозначен, но нека първо припомним



какво представлява журналистиката и за какво служи



Тя е просвещенско изобретение на модерния свят, създадено в Европа на прага на Новото време, когато космогонията на Стария и Новия завет постепенно престава да дава надеждни отговори за устройството на света и мястото на човека в него. През Античността и Средновековието няма журналистика, защото няма причини за нейното съществуване. Повечето потребности и въпроси, на които тя предлага някакви, достоверни или не, отговори, са ясно уредени в Библията и други митологични текстове. Не подлежи на съмнение, че светът е сътворен за шест дни от тъмнина и светлина, суша и морета с добавяне на растения, хора и животни. Земята е плоска и се крепи върху клоните на голям железен дъб, под който гори вечен огън, а под огъня има друго небе, или пък се крепи на три големи риби, които се крепят на нещо друго, и т.н. Всичко това е безвъпросно ясно. Важното е, че светът е излязъл готов и окончателно подреден от ръцете на Господа и човекът може твърде малко неща да промени в мирозданието. Той може само да се опитва да го проумее, осланяйки се на църковното предание. От всичко това не следва, че животът на античния или средновековния човек е бил по-малко смислен, интересен и вълнуващ от живота на модерния. Просто е бил по-различен. Някой би казал, че е бил по-екологичен, но бегъл поглед към хигиенните норми в градовете от миналото би установил, че и това не е вярно.

През епохата на Ренесанса и Просвещението с развитието на градския живот, търговията, промишлеността и науките образът на света се променя. С помощта на изобретения като печатарската преса, компаса, телескопа и микроскопа цикличното митологично време, в което живее архаичният човек, постепенно е подменено от едно ново, линеарно и исторично време без начало и без край. С появата на буржоазията и модерната публичност се раждат и първите вестници и списания, за да предложат нови отговори на въпросите, на които Свещеното писание вече не отговаря изчерпателно. От XVII век до днес медиите вършат едно и също - казват на хората какво им се случва в момента. Поне това се опитват да правят, такова е основното им предназначение.



Понякога отгатват, друг път - не



Историята след време казва какво всъщност се е случило и също понякога отгатва, понякога - не.

В този ред на мисли нека вметнем, че избирането на Черноризец Храбър за патрон на националната награда за българска журналистика е една недомислица. По този въпрос бях писал миналото лято в "Сега", но никой не обърна внимание. Какво общо може да има с журналистиката (или публицистиката, което е същото) неясната личност на книжовник от X век? "Сказание за буквите" е чисто теологичен текст, в който с богословска аргументация е защитено достойнството на славянската писменост като медиатор на божието слово. Каква публицистика може да има там, където няма публичност? И каква публичност е възможна при почти отсъстваща грамотност? През 70-те и 80-те години на миналия век беше нещо като патриотична повеля коренът на значими световни процеси и събития да се открива в българската история. Въстанието на Ивайло беше първото голямо социално движение в Европа, а зачатък на Европейския ренесанс в изобразителното изкуство се откриваше в Боянската църква. Днес това е нелепо. Нека за повече яснота обясним защо е нелепо с един пример от физиката. Всяка тенджера с вода, поставена на горещ котлон, завира и парата започва да повдига капака, но това все още не е парна машина, макар че на Джеймс Уот му е хрумнала идеята за парния двигател, докато наблюдавал точно такава тенджера. Връзката между Черноризец Храбър и журналистиката е същата, каквато е между кипяща тенджера и парен локомотив. Някой ден може името на наградата да се промени, тъй като е някак неловко пред европейските ни партньори патрон на печатните медии в България да бъде човек, живял пет века преди Гутенберг. Но, от друга страна, наградата вече е традиционна.



Ето как глупостта се превръща в традиция



Става дума за сложна глупост, съставена от множество културни условности, на които няма да се спираме сега.

На прага на XX век разомагьосването на света, а точно това е програмата на Просвещението, изглежда необратимо завършено с помощта на положителните науки и медиите. През Belle epoque светът изглежда подреден по нов, разумен начин и живее със съзнание за възходящо оптимистична перспектива, която обаче социалните катастрофи от миналия век поставят под силно съмнение. Позитивните измерения на разума не са безусловна даденост. Адорно и Хоркхаймер размишляват за "разлагащата рационалност" и твърдят, че Просвещението е тоталитарно. Според Фуко специфика на модерността е реалното бюрократично и дисциплинарно заробване на телата и душите. Самият разум разрушава хуманността, която го е направила възможен (Хабермас).

Същата инверсия преживяват и медиите през XX век. Оказва се, че те освен обичайно изучаваните в журналистическите факултети функции (информационна, образователна, интегрираща, развлекателна, като приоритетът варира според типа на изданието) могат да изпълняват (и често го правят) и други социални роли - дезинформационна, дезинтегрираща и затъпяваща, по-често анализирани в наръчниците по пропаганда и черен пиар.

Негативният образ на медиите обикновено се свързва с жълтата преса, тъй като при нея развлекателната функция е хипертрофирана за сметка на достоверността на информацията и освен това тази преса е чужда на всякакви образоващи или трайно интегриращи около някаква ценност усилия. Впрочем разликата между жълтите и т.нар. сериозни вестници в един подчинен на императивите на пазара свят не е много голяма. Първите вършат по-брутално и безсрамно онова, в което вторите проявяват известна стеснителност. Читателите на жълтата преса



не се интересуват от истината - те искат забавление



Нейните герои са нещо като гладиаторите в цирка през Античността, готови са да се подложат на психическо и морално издевателство заради зрелище, от което очакват по някакъв начин по-късно да бъдат възнаградени.

Информацията е шумно прокламирано човешко право, както и глупостта е човешко право, което, без да е прокламирано, се подразбира. Между тези две естествени човешки права балансират медиите. В привидно разомагьосания модерен свят те вършат на практика същото, което е вършила и религията по-рано - предлагат опиум за народите, ако си послужим с един позабравен класически израз. При жълтата преса "дрогата" е евтина и долнокачествена, но е лесно усвоима. Нейната същинска социална роля е да откъсва и да отчуждава хората от тяхното истинско битие. Същото вършат и турските сериали, както и риалити формати от типа на "Биг брадър", поради което са прицелени в една и съща публика. Хората, които го разбират, съзнателно ограничават допира си с медиите. Рискът е да се окаже, че не знаят какво точно е направила Бритни Спиърс или да пропуснат изгрева на някоя нова силиконова звезда от светския елит в България. Пропускът, разбира се, е голям, но все някак може да се преживее.



Жълтите издания са еднотипни не само у нас



Особеното при тях е йерархията на стойностите: някоя интимна татуировка на фолк певица може да се окаже по-важна от падането на правителството. Обичайно се предлага разширена криминална хроника с много подробности от бита и душевността на социалния ъндърграунд, който в тази преса е представян за нещо като елит. Следва обилна светска хроника с пикантни подробности. Културният живот е свързан предимно с поп фолка - голямата българска култура на хората с малки имена: Слави, Преслава, Азис и т.н. Бизнес темите се въртят около поредната гигантска далавера. Регулярно измежду силиконовите цици изскача по някоя прошарена говореща глава, примерно, злоезичен бивш тв водещ, някой о.з. генерал с биография на дипломат или завехнал партиен деятел, който се опитва да бъде в гражданско обращение. Всичко е поднесено с катастрофични заглавия и така се произвежда една карнавализирана врява, сглобена от шарени глупости, с които публиката се развлича, без да разбира какво всъщност й се случва. Политическо удобство при тази преса е, че може да й се обръща внимание избирателно. Лошото при нея, както пише Чандлър, е, че най-гадните неща обикновено се оказват верни.

Специфична особеност на жълтите медии е, че



не формират обществено мнение, а само го масажират



Следят настроенията на публиката и докато хората харесват едно правителство, те го ухажват. Когато подкрепата започне да спада, обръщат палачинката.

У нас тази преса се появи преди десетина години и отразява спецификите на прехода. Появата й беше знак за развитие на медийната среда, но качеството й не е знак за добро развитие.

Т. нар. демократичен преход създаде значителна по мащаб сива икономика. Според различни сведения тя е около 40-50% в някои отрасли. Съвсем логично сивият сектор роди и сива политика - това са кухите партийни структури, които не се крепят на идеологическа програма, а на популистка риторика, проправяща път към властта на непублични интереси. Сиви сектори има и в по-старите леви и десни партии, доколкото финансирането в тях никога не е било прозрачно. Партийните елити винаги са били свързани с някакви "бизнесмени с изградени позиции на митниците", според сполучливия израз на ген. Ваньо Танов. Сивата икономика и сивата политика произведоха и сива журналистика. Жълтите медии всъщност са сиви. Любопитно е, че колкото по-неясна е собствеността на едно издание, толкова по-кресливо е неговото съдържание.

Нека сега се върнем към въпроса, с който започнахме. Как е почтено да постъпи редакторът, когато човек с миши очички донесе флашка в редакцията? Честно казано, не знам, но има въпроси, които сами по себе си са по-важни от техните отговори. Съществено е не какво ще направи, а защо го прави. Оказва се, че съвременният свят може да се компресира и да се побере на флашка.



"Уикилийкс" всъщност е една флашка



Наскоро в едно развеселяващо интервю социологът Кънчо Стойчев каза нещо интересно за комуниста изобщо и в частност за "комуниста" Андрей Райчев ("Труд", 26 март). Според него "комунистът е човек, който знае истината". Флашката е нещо като комуниста. Тя знае истината. Но не цялата. Някога средновековните монаси дълго и безрезултатно са умували около фундаменталния въпрос "Колко дяволи може да се съберат на върха на една игла?". Днес отговорът изглежда ясен - точно толкова, колкото истини може да се поберат в една флашка.
Карикатура: Христо Комарницки
----------
Снимка: Велислав Николов
Много медии, малко ценна информация...
37
5380
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
37
 Видими 
10 Април 2011 19:43
Всичко е поднесено с катастрофични заглавия и така се произвежда една карнавализирана врява

Приятно и вярно
10 Април 2011 19:51
каза ли нещо?
10 Април 2011 20:17
аферата с флашките, която повече от два месеца държа българското общество в напрегнато любопитство

Дреме му на българското общество за флашките на Яне и Трактора. Или кахто Яне и Трактора, както и еснафа на журналистите нямат нищо общо с това БГ общество, а живеят в един паралелен свят и вегетират на база ограбване и манипулиране на това общество. Докато последния демарж на м-р Уорлик, колкото и тъжно да е, директно изрязява и огласява позицията на българското общество.

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 10/4/2011 г/ 20:18:59

10 Април 2011 20:20
.. А колко истини могат да изрекат тия:
(снимка: натиснете тук)
10 Април 2011 20:30
Май верните информации и точни коментари започнаха да се явяват в блогове и сайтове, които не са част от нечия система - медийна, корпоративна и т.н.
Има ли собственик над журналиста - има редакционна политика, има цензура /гласна или лична/, има насока на писанията.
А статията е добра.
-----------------------
Блогът на Генек
10 Април 2011 20:35
През Античността и Средновековието няма журналистика, защото няма причини за нейното съществуване.

За Acta Diurna да споменаваме ли?
тъй като е някак неловко пред европейските ни партньори патрон на печатните медии в България да бъде човек, живял пет века преди Гутенберг.

Не е толкова страшно поне пред католическите партньори, тъй като те за покроввител на Интернет пък приемат св. Изидор Севилски, живял 14 века преди Интернет.
Регулярно измежду силиконовите цици изскача по някоя прошарена говореща глава, примерно, злоезичен бивш тв водещ, някой о.з. генерал с биография на дипломат или завехнал партиен деятел, който се опитва да бъде в гражданско обращение. Всичко е поднесено с катастрофични заглавия и така се произвежда една карнавализирана врява, сглобена от шарени глупости, с които публиката се развлича, без да разбира какво всъщност й се случва.

Хрумна ми да заменя в този пасаж "силиконовите цици" с "(псевдо)интелектуално празнословие" и се получи доста интересна алюзия, но няма да кажа каква

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
10 Април 2011 20:56
10 Април 2011 21:05
Ей, ако не бяха журналистите да ми казват какво става - нищо няма да знам.
Те и мислят вместо мен, затова не бива да ги обиждаме като ги сравняваме с някакво си жалко човече чието единствено достойнство е било че е служило на Бога и на родината си. Това не са просто хора, това са ЖУРНАЛИСТИ !
Странно защо другите ги възприемат като обикновени лизачи ...
10 Април 2011 21:20
Извинявам се както на колегите от форума за езика, така и на достойните журналисти, които си вършат работата без да имат Титанов комплекс.
10 Април 2011 21:56
Медийният “Октопод” или хора ли са журналистите

Натиснете тук
10 Април 2011 22:01
В историята с флашките въпросът е по-скоро какви истини могат да се извадят от информация, съдържаща се в една услужливо подадена флашка. Щото в една флашка могат да се поберат много истини, както и да се подберат разни там истини. Не истина, а истини.

Редактирано от - mercury на 10/4/2011 г/ 22:03:48

10 Април 2011 22:20
Много шум за нищо.
10 Април 2011 22:55
Ами да почнем с дяволите ... Верният отговор е ... Ако успеем да закрепим поне един дявол на върха на иглата, то ще ги закрепим всичките. Как ли? Ами предполага се, че дяволът има поне един рог, а повечето и по два. На рога или рогата на първия кацнал на иглата дявол удобно разполагаме един или двама други. На техните рога други и така до изчерпване на ада.
Струва си да се поумува над това.
...............................


10 Април 2011 23:09
Дааа, добра статия. Не, че казва нещо ново, но е приятно да я прочете човек. Неприятното е, че не се очертава някаква промяна на статуквото.
10 Април 2011 23:12
По-горе нямах предвид частта за Черноризеца.
11 Април 2011 00:01
Колкото може да побере джоба на една Патрашка,
+ квадратурата на седалищния орган на една Явна Дачкова

Редактирано от - пишурко на 11/4/2011 г/ 00:11:05

11 Април 2011 05:24
Авторът е написал статия илюстрираща прекрасно тезата му за плявата в медиите
Спокойно можеше да съкрати няколко абзаца и да тури малко по-смисленно въведение.
11 Април 2011 05:30
Това не е една статия, а няколко събрани в една, от което губи, както тази сборка, така и читателят. Любопитните известности, закачки и констатации в нея, които са сдъвкани в кюпа можеха да станат поне 4-5 интересни съботно-неделни статии, които да съберат по над 500 поста.
11 Април 2011 05:46
За свободата на словото в местните медии - Блогът на Генек

11 Април 2011 07:18
Ако не можеш да кажеш с едно изречение нещо смислено, не можеш и с двеста. Ама пък хонорарът е по-голям.
11 Април 2011 09:28
За Хр.Комарницки!
11 Април 2011 09:36
Ето за какви неща дават докторати!
11 Април 2011 09:42
За жълтите медии - ясно, то няма и какво толкова да се лее вода по тях.
Интересно автора защо не обръща внимание на друго явление ожълтило, че и не само ами и вмирисало медиите за да има и обонятелен ефект - слугинажа.
Флешките - голяма работа, че някакъв човечец с "малки очички" /показва отношението/ ще донесе непроверена информация и може би клевета.Ами да си провери медията достоверността и ако не е верно - в коша, ако има истина - на страниците. Ама то трябва и дупееее-и в двата случая - да тръгнеш да проверяваш, неминуемо опираш до хората имащи власти ще трябва да ги "разтревожиш", а пък не дай Боже ако има истина да я публикуваш без да си питал -"ама може ли господин премиер да пусна и за обаждането на г.н Лъчо...."
Ми като има слугинаж - ще има и флешки бе, кво се чудите и разсъждавате колко дявола щели да се съберат...имайте дупе да си защитавате източниците на информация, докажете го, докажете, че след като човек застава пред вас с името и лицето си ще получи необходимата дискретност и ще види резултата от труда си - няма да има анонимност, или по-точно ще намалее.
Какво искате СЕГА - да се изтъпаня с лицето си пред слугинче някакво и да се надявам, че няма да отърчи да пита цвъка - мъ може ли ей на тоа -Име, адрес ЕГН...да пусна информацията или поне да я проверя?
Аллооу, дайте да се уважавами господа журналисти и вся остальная сволоч псевдоджурналистическа.
Изчистете собствената си кошара най напред.
11 Април 2011 10:07
Между другото, флашка е и джобна бутилка, манерка. Та отговор съдържа четврът, третина, половин и литър дори. Уиски или водка най-добре.
11 Април 2011 10:57
Хубава статия, хареса ми! Един от авторите, които пишат умно
Но, имам и някои несъгласия или уточнения на тезите на автора.
Да вземем по принцип вярното твърдение, че от ХVII век насам медиите казват на хората какво им се случва в момента.
Да, медиите информират хората за това, което става в обществото, понеже мащабите на обществото са нараснали неимоверно, социалната диференциация и индивидуализацията на обществения живот го налагат.
Но дали медиите не се стремят и да обясняват на хората събитията, за които им съобщават? Дали подборът им на информационните събития не отразява тяхната гледна точка за обществото, за същностното и незначителното, за доброто и лошото, грозното и красивото?
Жълтите медии имат различна гледна точка към обществото в сравнение със сериозните. Оттук и различните събития, върху които те се фокусират и за които се борят да грабнат вниманието на читателя.
Понякога претенциите на медиите, че обясняват случващото се в обществото вземат връх над обективната информация за събитията. На практика хората научават не толкова какво се е случило в тяхното общество, а колко лошо е това, което се е случило /лошото и негативното имат предимство пред доброто и негативното/.
За да си информационен посредник на ниво е важно:
а/да имаш вярна представа за обществото, в което живееш;
б/да отделяш фактите от твоята позиция за тях;
в/да си наясно, че проучването на фактите, които съобщаваш е процес, който води до промяната им, оттам и интерпретацията им.
г/да си наясно, че науката и историята са по-добри от журналистиката в изследването и интерпретацията на обществените събития, а предимството на журналистиката е, че е по-бърза от тях

Редактирано от - независим на 11/4/2011 г/ 11:01:12

11 Април 2011 12:00
Даже не е за вярване, че някой е написал такива клишета за средновековната култура.
Понеже приемам, че основната тема е за флашките - флашките не са ново явление в журналистиката, а вместо 1 флашка за политически цели може да изпратиш 1 журналистка по пантофи и тя ще ти напише статия с манипулативния ефект на 5 флашки. Въпреки всичко аз не смятам, че флашките на Янев и Дачков изкривяваха истината. Напротив, те показаха реалния процес в правителството - как министрите се карат, как Тиквониус се бърка там, където не му е работата, как се замазват важни въпроси. Всичко това го видяхме онлайн в случая "Белене", а там нямаше флашки.

Редактирано от - Васик на 11/4/2011 г/ 12:13:09

11 Април 2011 12:08
Глей ти! Пет дявола - 433 символа. Тъй излиза от схоластичния ми пост по-долу. Интересно. И разочароващо. Само 433. До 666 остават още 233. Колко ли дявола да добавя, че да го докарам.
Я по-добре да не експериментирам с търпението на ... знаете коя.
От друга страна, ако следвам логиката на многоучений тоз автор и шокиращата му алегория истина - дявол, то щом в една флашка намери място поне една истина, навярно склонни сме да възприемем и останалото там за ... истина.
Истина - дявола ... Пък после Понтий Пилат нека пита "Що е истина!" ... Нечестив някак излиза въпроса му, нали? Или не? Щото имаме и исусовото "Истина, истина ви казвам ..." И пак така стигаме до нещо, що е уж периферно в текста, а всъщност - най-важното. Защо от подсъзнанието на автора излизат ръка за ръка дявола с истината?
11 Април 2011 12:11
Не знам по какво е доктор господинът, но сигурно е нещо далеч от хуманитаристиката. Преди журналистиката да се обособи като професия, новините са се разнасяли от други хора, чиято работа е свързана с обикаляне от град на град, като софистите в Древна Гърция или менестрелите в средновековието, "говорещи вестници" (не помня кой казва това). Но статията не говори в този аспект, понеже очевидно авторът възлага на журналистиката задачата не да казва новините, а да обяснява света - странно защо ни са тогава науката и релията.
11 Април 2011 13:05
По Хоризонт слушах разговор с проф. Тодор Танев от СУ.
Възхитен съм!
Човекът ИМА ясна визия (и първо - че знае какво е ).
Ако чете - нека се обади.

Редактирано от - дъртреалист на 11/4/2011 г/ 13:11:56

11 Април 2011 14:21
Ясен Бориславов очевидно е интелигентен и начетен мъж, който обикновено пише интересно, умно и добре.
Този път обаче нещо се е изкилифещил. Звучи ми изключително претенциозно твърдението, че журналистиката била възникнала като контрапункт на религията, като антитеза на античната и средновековна "яснота" за устройството на мирозданието. Както самото название на термина "журнал" посочва, тя е възникнала като средство за доставяне на сведения за актуалните новини, за ежедневни вести, за текущо ново-вехто.
Всъщност "журнал" е френска калка на Diurna (или Acta Diurna), за които споменава и Манрико - плочите, поставяни от средата на ІІ в.пр.Хр. насетне на римския форум и известяващи на гражданите за най-важните събития в държавата. Успоредно с тях се обнародвали ("публикувам" е латинска дума) Acta Senatus (сенатски декрети и решения), които били нещо като държавен вестник. Подобна практика имало и в древна Атина, където на Агората върху цокъла на Монумента на херосите-епоними (статуи на митическите герои, на които били наречени десетте териториални окръзи, учредени с реформата на Клистен в края на VІ в.пр.Хр.), също били поставяни подобни таблички с важни сведения за случили се и предстоящи събития.
Така че ок. 2200 г. в Атина и около 1800 г. в Рим преди Просвещението форми на журнали и съответно на журналистика са съществували.
Останалата част от статията е сбор от елементарни истини, поднесени с метафорични подскоци. В това отношение Ясен да се поучи от Велислава Дърева, която е достигнала Демостенична (демонична) мощ на риторическите си хватки.

Редактирано от - Туткалчев на 11/4/2011 г/ 14:23:42

11 Април 2011 14:26
Комарницки може да каже много неща и без една дума!
11 Април 2011 14:41
Не подлежи на съмнение, че светът е сътворен за шест дни от тъмнина и светлина, суша и морета с добавяне на растения, хора и животни.
Този не е чел Библията. Светът според Библията е сътворен от НИЩО-Ex Nihilo. Било е пустота. Бог създава светлината, водата, твърдината и т.н.
The first mention of "out of nothing" is in 2 Maccabees 7:28 which says, "look upon heaven and earth and all that is in them: and consider that God made them out of nothing, and mankind also"
Твърденията на автора по-скоро са от философията на Аристотел.
11 Април 2011 14:53
Сега като започнете едни дълбокомислени анализи....
По-важното, според мен, е защо спря подаването на флашки и каква е цената на компромиса.
11 Април 2011 16:35
Мале-е-е-й! Добре, че през Античността и по времетио на Средновековната инквизиция не е имало журналистика! Иначе какви ли истини щяхме да научим ог журналистическите колонки!?
Глупостта наистина е традиция за човечеството, защото си е присъща на всеки жив човек докато има такива. НО!!! Глупоста не е и не може да бъде аргумент за доказване на истината!
Днес само в "СЕГА" на тази тема има 2 други мат, риала: "САЩ: В българските медии цари цензура и корупция." И вторият: За "морала на медийната империя на Мърдок".
И като венец на всичко - Д-р Ясен сади на корена ряпа! "Дали е недомислица наградата "Черноризец Храбър"!?
Хем "Храбър", хем "Черноризец", хем Българска "журналистика", Пък на всичко отгоре и награда!?
Господи! Колко много думи за Нищо!!!
11 Април 2011 17:01
Журналистика не знам, ама дописки на рабкори има още от каменната ера. Прибира се рабкорът с нечий бут на рамо в родната пещера, а там го чакат жадни за новини роднини. И той, след като ги е нахранил и, навярно, отпочинал от тежък ловен труд, топвал пръст в прилепските л... и им рисувал комикса на своите подвизи. Руноризец Храбър - рабкор.
11 Април 2011 17:39
Можеше да кръстят наградата за журналистика "Найда Манчева".

Редактирано от - Васик на 11/4/2011 г/ 17:39:39

11 Април 2011 18:41
Драги ми д-р Бориславов - The Truth is Out There, истината е някъде отвъд. И тия на които им се плаща да я съобщават и съблюдават им е най-последната грижа. Журналистика пък съвсем е в отвъдното, както е видно от епичните битки за ВАЦовите "медии" ..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД