"Тия са убийци!" Тези думи си повтарях поне няколко пъти, докато преминавах с колата си през Симеоновград по същия път, на който по Великден стана голямата трагедия. Под "убийци" имах предвид т.нар. компетентни органи. Тази случка се разигра два месеца преди трагичния инцидент. И не беше нужно да съм пророк, за да съм сигурен, че рано или късно там ще има жертви. Защото това е всичко друго, но не и път - кратери, в които можеш да си разбиеш колата; липса на светлина, на маркировка; на предупредителни знаци, на полиция дори. Полицейската кола кротко спеше на няколко километра по-нататък край скрит пътен знак, дето турските тираджии няма как да го видят.
Няма спор, че основната вина за трагедията в Симеоновград е на момчето, което е надценило уменията си и е пренебрегнало закона. То ще си понесе отговорността - не само го чакат дълги години затвор, ако оцелее, но и за семейството му вече няма да има живот сред почернените съседи.
На мен обаче ми се иска да поговорим за другите виновници - тези, дето бездействат съзнателно и които при подобни трагедии още по-съзнателно насочват общественото внимание в грешната посока. Сега това упражнение се нарича "вината на младите шофьори". Вчера сутринта този рефрен шестваше из всички сутрешни телевизионни блокове в различни импровизации. Шефове от МВР, журналисти, общественици
говореха за младите шофьори, както Хитлер за евреите
Единственото нещо, което не беше предложено, за да бъдат обуздани тези "гадове", е да имат нашийници с електронни датчици. Може би защото никой още не се е сетил за това. Иначе цялото полицейско "въображение" беше впрегнато в изобретяването на нови закони: до младия шофьор да има придружител (между една и пет години да има надзор!!!); родителите да носят наказателна отговорност; да карат само по светло; да карат малки коли... Идеи безполезни точно толкова, колкото до Военна болница в София да бъде сложено табло, на което да има т.нар. body counter или демек - трупоброец. И когато шофьор мине оттам и види колко души са загинали към този момент, да се замисли и да кара по-внимателно. Таратанци! Ще се замислят тези, които по принцип си мислят. Тези, на които егото е повече от акъла - няма. А те са доста повече на пътя.
Нека сме наясно: младостта не е порок. Не можеш да слагаш глупави рестрикции за хора само защото са взели книжката скоро. Познавам хора с няколко десетилетия стаж зад волана, при които за нищо не света не бих се качил. Познавам и млади шофьори, които толкова стриктно спазват правилата, че направо са опасни за т.нар. стари кучета, които са свикнали да не спират на излишен според тях знак "Стоп". И съм сигурен, че няма как един безотговорен човек да стане по-малко опасен, ако една година е карал с някакъв по-опитен шофьор до себе си. А ако някой е решил да бъде съвестен, по-вероятно е изобщо да не се качи една година в кола, отколкото да чака свободното време на свой познат. И в двата случая ефектът няма да е бог знае какъв.
Законът трябва да е еднакъв за всички:
да е прост, ясен и категоричен, за да няма измъкване
Всяко усложнение оскъпява контрола и увеличава възможности за измъкване от възмездие. Съмнява ли се някой, че всички тези идеи за т.нар. млади шофьори ще доведат само до увеличаване на корупцията? Да не говорим, че подобни предложения от страна и на КАТ и на чиновниците винаги се появяват след някоя голяма трагедия. Спомнете си тоталния провал на идеята да се криминализира употребата на алкохол над 1.2 промила около случая "Стависки", ограниченията след случая "Лим" и след случая "Бакаджика", които в най-добрия случай просъществуваха няколко месеца!
Целта е проста - отговорността на два много важни участника в този трагичен магистрален живот - КАТ и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), да остане извън общественото внимание. Ще отрече ли някой, че ако пътят в Симеоновград беше в чудесно състояние, осветен, с поставени препятствия ("легнал полицай") и реално присъствие на полиция в града, трагедията можеше да бъде избегната? И защо не дискутираме какво е попречило това да се случи?
Пътят през Симеоновград не е случаен път. Това е европейски коридор. Отговорност на АПИ и на общината е той да бъде безопасен за жителите на града и на всички случайно преминаващи от там. Тук не става въпрос за липса на средства, защото, ако погледнете, европейският коридор е прекрасен до входа и изхода на града, а вътре е гробница. Защо се е случило така? Отговор на този въпрос засега няма. Виновни - също.
А може би следващата трагедия изобщо не е далеч
Затова си струва чиновниците да бъдат гонени за такива безобразия и да им се търси отговорност до дупка - буквално и преносно. След като предлагаме суперстроги наказания за шофьорите, защо да няма такива и за чиновниците, които очевидно не са си свършили работата. Например отварям сайта на АПИ и виждам кой бюрократ отговаря за този път, какъв е проблемът, защо се бави решаването му, кой не е взел мерки за обезопасяването на участъка. Ако някой е неспособен да си върши работата - довиждане! Струва ви се невъзможно? За България може и да звучи като научна фантастика, но за нормалните държави е добре утвърдена и работеща практика.
За да не бъдем голословни и фокусирани върху само върху Симеоновград, да прескочим до границите на София. Скоро на входната артерия на столицата от магистрала "Хемус" бе сложен един светофар, който обслужва един-единствен магазин. Той вече прави много бели и е предпоставка за верижни катастрофи, защото действа точно така, както ако на магистрала внезапно се появи едър рогат добитък. И това е ясно на всички компетентни органи. Аз лично много бих искал да науча имената на хората, предложили и одобрили подобно опасно съоръжение, за да знам чия оставка да искам, ако там, не дай Боже, нещо се случи. Чиновниците вече трябва да излязат от нелегалност, да имат съвсем конкретни лица и имена. И да носят отговорност за решенията си лично! Не само морална, но и материална - няма никаква логика, ако някой гражданин или фирма осъди общината или държавата, че е проявила немарливост и не е запълнила дупка, която е причинила катастрофа или просто щета върху колата му, обезщетението да се плаща от бюджета. Т.е. с наши пари. Защо с нашите данъци да плащаме два пъти - веднъж, за да издържаме безотговорни чиновници, и втори път - за щетите от тяхната некадърност. Всеки да си поема кръста. Само така може да се повиши ефективността. Иначе и контролът, и законът ще продължат да бъдат абсолютни дупки!
Аз пък смятам, че лошите пътища парадоксално снижават броя на жертвите при катастрофи защото все пак са някъква спирачка пред високите скорости!!!.
Не пътищата са виновни а "чипа" на природонаселението!!!
Ако пътя беше гладък кат тепсия тоя идиот можеше да профучи с 200 и да излети и да се стовари да кажем в църквата и да затрие не 6 а 60.