:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,023
Активни 793
Страници 16,588
За един ден 1,302,066

Лондон затяга режима за имигранти

Великобритания ни остави визите заради бедняци от Третия свят
Надявахме се скоро да пътуваме безвизово до Лондон, но уви - преди няколко дни британците ни казаха да чакаме по-добри времена. В средата на май директорът на "Консулски отношения" във външно министерство Любомир Тодоров ни зареди с радостно очакване: Великобритания всеки момент може да обяви, че премахва визите за българи. Има принципна уговорка и уверения от представител на тяхното посолство у нас, че това може да стане още през май. Месецът се изниза, дойде друг, а на 23 юли настъпи денят на истината.

Настоящият момент във Великобритания е неподходящ за премахването на визовите ограничения за българи, заяви в този ден гостуващият у нас директор на дирекция "Разширена Европа" в британското външно министерство Джон Макгрегър. В момента във Великобритания има обществени нагласи срещу незаконната имиграция, злоупотребите със статут на бежанец и с искането на политическо убежище, поясни той пред БТА. По думите му е необходимо изчакването на ред правни и административни промени. Когато ситуацията е положителна, и отзвукът от нея ще бъде положителен, визите за българи ще бъдат премахнати, каза Макгрегър.

"Правните и административните промени" са свързани с обсъждания в момента проектозакон за имиграцията, който вероятно ще влезе в сила от есента. Министърът на вътрешните работи Дейвид Блънкет прокара през Камарата на общините проектозакона си за националността, имиграцията и убежището (Nationality, Immigration and Asylum Bill), който ревизира правото на убежище. Проектът се намира сега в Камарата на лордовете и ще бъде подписан може би още през октомври от кралицата благодарение на ускорената процедура за придвижването му.

Текстът изисква по-специално да се съкратят сроковете за разглеждане на молбите за убежище, да се засили контролът над работата "на черно" и да се създадат центрове за временно настаняване на кандидатите за убежище. Министърът отмени правото на престой по изключение, от което се ползват вече четири години афганистански бежанци. Предвижда се принудително връщане на отказалите да напуснат страната. Пускат се в действие и силови операции, за което свидетелства намесата на полицията на 25 юли в джамия в Стауърбридж (Мидландс), откъдето бяха изгонени нелегални афганистански бежанци.

Имигрантските власти разполагат с достатъчно финансови, човешки и технически ресурси, за да се справят с новите предизвикателства. В рамките на законно установените шест месеца вече се разглеждат 80% от молбите. Броят на чакащите отговор кандидат-имигранти е паднал от 120 000 през януари 2000 г. на 35 000 в средата на тази година. Миналата година 11 000 имигранти са били върнати в страните, от които са пристигнали.

Въпреки това печатът обвинява правителството в мекушавост. "Дейли телеграф" неотдавна писа: "Кандидатите за убежище продължават да мислят, че във Великобритания на Тони Блеър няма опасност да бъдат експулсирани." Заедно с това избиратели от левицата и хуманитарни организации критикуват липсата на човещина в намерението да бъдат пратени нелегалните имигранти в лагери под охраната на надзиратели.

Дейвид Блънкет, който произхожда от Северна Англия и представя в кабинета най-уязвимия сектор на лейбъристкия електорат - работниците и занаятчиите, - разбира тревогата му за работните места. Министърът смята, че само спирането на притока на имигранти може да пресече възхода на крайната десница в този традиционен лейбъристки бастион. Но министърът на финансите Гордън Браун изпитва и друга тревога - от недостига на квалифицирана работна ръка. Той смята, че сред кандидатите за убежище има немалко хора с дипломи, които са нужни на икономиката на страната.
791
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД