:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,949,731
Активни 443
Страници 8,574
За един ден 1,302,066
Реконтра

Чалъмът на реформата

Не е нужно да си Вонегът, за да правиш реформи. Достатъчни са е малко вятърничавост и много амбиция.
През демократичните години две думички биха по честота на публична употреба дори любимата на здравия класически българин "мамицата". Това са думите "преход" и "реформа". Фактически преходът е жизнената същност на реформата, реформата е съществената жизненост на прехода, а това, нашето, в периода на реформиращото се прехождане към прехождащата реформираност, изобщо не е живот, ами е чисто съществуване.

В началото Желев се опита да наложи фалшификата "разграждане" (в песенния шедьовър на либерализма "Разграждал Желю система"). По-късно Луджев нанесе необходимата корекция и поради въпросната заслуга завоюва почетната титла "Митьо Риформата". Срещу дългогодишните оплаквания под мотото "Реформи срещу пари!" фискалният опълченец Дянков ревна гороломно: "Пари срещу реформи!" Така нещата се върнаха по местата им.

А да правиш реформа в края на краищата се оказа фасулска работа. Номерът е да й хванеш номера. Тоест да й хванеш терка. Сиреч да й хванеш чалъма. И, разбира се, според дейностната класификация на Вонегът, не беше необходимо да си малко чалнат, но определено помагаше.

Та всички се юрнаха да правят реформи. Що реформа бе изпедепцана през тези две десетилетия по земите български, що чудо, един Господ знае, ма и за него не съм сигурен. Пари, естествено, така и не дойдоха отникъде.

Властта даде пример за ефективни и съдържателни административни реформи. От 14 министерства и 58 държавни агенции създаде 17 министерства и 63 държавни агенции, после съкрати 4 министерства и ги направи на 6. Агенциите намаляха с 15, за да се увеличат с 32. Туризмът бе министерство, после държавна агенция, пак министерство, май ще бъде и офшорна фондация или най-малкото корпоративна дирекция към директорската корпорация.

Просветното министерство в началото беше две министерства (едното на средното образование, другото на науката и висшето образование), после събра двете в едно, после глътна и културата, после я изплю, сега е лапнало младежта (която първо бе в спортното министерство, което пък от своя страна ту бе министерство, ту не бе министерство), очаква се да бъде интегрирано с Министерството на вътрешните работи (както впрочем е било някога здравното министерство) и Хигиенно-епидемологичният институт (както впрочем не е било никога нито едно министерство).

Българската академия на науките не остана назад. Пенливият талвег на реформите отнесе наличните 69 института (доколкото си спомням) и ги донесе като 41 института (доколкото хептен не си спомням). Институтът за хората, примерно, се сля с Института за обществото и бе трансформиран в Институт за хората и обществото. Очаква се от него догодина да възникнат три нови института - Институт за останалите в България хора, Институт за емигриралите от България хора, Институт за археологическите останки от обществото.

Изпълнителната власт отговори достойно на предизвикателството. Мести столичното кметство в сградата на Министерството на земеделието, а Министерството на земеделието - в сградата на столичното кметство. Министерският съвет ще заеме сградата на Сатиричния театър, парламентът ще мине на палатки в Южния парк, летище "Божурище" ще бъде вкарано под земята, метрото ще го превозваме с дирижабли.

Реформа до реформата, прочее, мила моя майно, льо! И пак льо!

P. S.

Наскоро се оказа, че реформа в театъра изобщо не е необходима. Там проблемът с художествената ценностна йерархия бил вече решен. "Мишел Бонев има страхотни качества. А това, че нея я оплюват... то и Чехов са го оплювали и не са го признавали" - каза Татяна Лолова пред сайта "всекиден".

Е, в душите ни остава известна горчивина - как си е позволила тази велика българка да сравнява гигантката Бонев с пигмейчето Чехов!

Но да простим на Лолова. Те и на Шекспир понякога са прощавали.
2
3162
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
16 Май 2011 21:58
По соцвремето вървеше следния виц: "С цел подобряване на организацията и обслужването на пътниците, Министерството на транспорта се преобразува в Министерство на отиването и Министерство на връщането."
17 Май 2011 14:42
Мишел Бонев има страхотни качества

Вуте либи Пена. Пена го пита коя нейна черта най-много му харесва, той отговоря "тая, дето дели гъзо ти на две".

Редактирано от - читатель на 17/5/2011 г/ 15:07:38

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД