В едната част на България контролните органи преизчисляват задълженията, като махат дните, в които децата не са ходили реално на ясла, а в другата се броят всички дни от записването им в детското заведение. Според юристката на НОИ Галина Николова двойният стандарт е съвсем законен - всяка от регионалните дирекции сама преценявала как да действа.
Проблемът на родителите с начети от НОИ е, че са получавали обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 години, което в момента е 240 лв., след като са го настанили в детска ясла. Както "Сега" писа, 6760 майки имат да връщат 5.1 млн. главница и 1.4 млн. лихви. Нарушенията са от 2007 г. насам, но осигурителният институт ги засича едва миналата година при целенасочена проверка. Така някои жени трябва да връщат неправомерно получени пари, върху които са начислени лихви за 3 г.
Майките твърдят, че законът е неясен, а НОИ е категоричен, че указанията са достатъчно точни. В крайна сметка обаче жените започнаха да връщат парите, тъй като жалбите им до различни институции не дадоха резултат. Всички заведени дела са спечелени от осигурителния институт.
По време на заседанието на комисията вчера изскочиха куп законодателни неясноти, които са довели до заплетения казус. Юристът на НОИ призна например, че няма нормативен акт, с който детските ясли да са приравнени на детски заведения, а във въпросния текст на Кодекса на труда се посочва точно детско заведение. Затова хората масово са тълкували, че текстът касае настаняване в социално заведение като интернат.
Николова обяви също, че отпускът трябва да се прекъсне при записването на детето в детската ясла, защото тази дата се водела за приемането му. Майките обаче възроптаха, че на практика детето се записва през май, за да му се запази мястото за учебната година, която започва през септември. Това означава, че три месеца те ще останат не само без доход, но и без право на отпуск да си гледат детето.
След края на заседанието дори докладчикът по делото Есен Фикри призна, че ситуацията е доста объркана. Според нея дискриминация би могло да се търси във факта, че е направена целенасочена проверка по проблема, а не е осъществяван регулярен контрол. Фикри не успя да отговори на въпроса, ако бъде обявено за дискриминационно искането майките да върнат надвзетите обезщетения, какво ще стане с онези родители, които са спазили закона и са си прекратили отпуска или пък вече са възстановили парите.
Майките настояват комисията за защита от дискриминация да поиска промяна в закона, която да позволи това обезщетение да се получава 3 месеца след като детето започне да посещава детска ясла, защото според специалисти това е адаптационният период. А след това да вземат по 25% от обезщетението.