25-годишен безработен испанец даде на съд родителите си, защото решили да спрат да го издържат. Мъжът, чието име не се споменава, настоява майка му и баща му, в чийто дом продължава да живее, да му плащат месечна издръжка от 400 евро. Ищецът, който е родом от южната провинция Андалусия, бил възмутен от поведението на родителите си, когато те категорично отказали да му дават джобни пари и му поставили условие бързо да започне да печели прехраната си. Семейството настояло синът им да си намери работа, което обаче в последните месеци е доста трудно в родината му, дори и за тези, които имат желание. Испания е държавата в еврозоната с най-висока безработица - над 20%. В страната има 4.6 млн. души без работа, като в 1.3 млн. семейства нито един от членовете няма постоянни приходи, сочат правителствените данни за четвъртото тримесечие на 2010 г. Икономическата ситуация в Испания в момента е изключително тежка, като най-засегнати са младежите, при които безработицата е рекордно висока от всичките 27 страни - членки на ЕС. Според последните данни 43% от младите испанци нямат работа, като този процент е два пъти по-висок на Иберийски полуостров в сравнение с останали държави в ЕС. Всеки пети испанец, който е на възраст под 30 години, няма нито един ден трудов стаж, а половината от младите хора пък работят с временни трудови договори, чийто срок е не по-дълъг от 6 месеца.
Решението по делото, което се гледа в съд в град Малга, обаче неприятно изненада ищеца. Съдията Хосе Луис Утрера задължи испанеца да напусне фамилния дом, който обитава заедно с родителите си, и да си намери работа. Безработният мъж, който е учил право, но не е завършил, в 30-дневен срок трябва да се изнесе от къщата и да заживее самостоятелно, като си намери работа. Ищецът е от поколението на младите испанци, които нито работят, нито пък учат, и продължават да разчитат на родителите си, за да ги отглеждат, коментират медиите на Иберийския полуостров.
Според съдия Утрера ищецът има "достатъчно умения, за да работи" и не може да очаква от родителите си да продължават да го подкрепят, въпреки че те са се съгласили да плащат месечните вноски за автомобила, който синът им кара. Месечната вноска за колата възлиза на 235 евро. Според магистрата от Малага семейството не може да си позволи лукса да издържа порасналия си вече син и младежът трябва да си намери работа. "Родителите не са длъжни да издържат порасналите си деца - това е възможно, но при определени обстоятелства", мотивира решението си съдия Хосе Луис Утрера. В съдебната зала също така стана ясно, че ситуацията в дома на семейството от Малага рязко се е влошила, след като недоволният им син системно ги подлагал на психически тормоз заради спряната издръжка. Майката работи в ресторант, а съпругът й е служител във фирма за извозване на битови отпадъци. Магистратът обаче нареди на родителите на ищеца все пак да му дават месечно по 200 евро в следващите две години, "с които да подпомогнат началото на самостоятелния му живот".
"Няма обективна причина да бъде издържан човек, който по свой избор нито работи, нито учи. Когато става въпрос за индивид, който наистина не може да работи или да учи, семейството трябва да окаже помощ, но не става въпрос за това", заяви пред в. "Ла Расон" Алфонсо Алонсо, адвокат на родителите. Той е доволен от решението на съдията Утрера. "Съдебното решение е справедливо, особено сега, когато икономическата ситуация в страната е доста сложна", допълни той.
Съдебното решение хвърли в смут Испания, където не е необичайно децата да споделят един дом с родителите си, докато не прехвърлят 30-годишна възраст и не създадат свое семейство. Психологът Хавиер Урра обяснява, че "Испания е страната, в която децата живеят необичайно дълго време заедно с родителите си". Преди икономическата криза те не се отделяха от семейния дом преди да навършат 34 години.
Затова и казусът от Малага не е първият подобен в Испания, припомнят медиите. Миналото лято студентка от град Луго в северозападната област Галисия даде на съд родителите си с иск да увеличат месечната й издръжка от 600 евро на 800 евро. Според нея отпусканите средства били недостатъчни, за да покриват нуждите й, а след като семейството отказало да увеличи сумата, студентката решила да потърси правата си в съдебната зала. Магистратите обаче отхвърлиха казуса като неоснователен и изобщо делото не влезе в съдебна зала.
През 2007 г. пък 22-годишен младеж от Севиля също съди родителите си за отказ да увеличат издръжката му от 150 евро месечно. Той настоявал за повече пари, въпреки че баща му останал без работа и месечният му приход възлизал само на 700 евро - държавни помощи, изплащани при безработица. Съдията и по този казус не удовлетворява иска, но разпорежда на родителите на младежа да продължават да му плащат таксите за обучение в университета, както и да му дават месечно допълнително по 150 евро към плащаната от тях издръжка, за да може студентът да си купува учебници и материали, необходими за следването.
които не гледа и храни своите деца гледа и храни децата на другите
която дьржава не храни своя армия храни армиите на други дьржави
за испания е примерно дето са хранили 700 година мавьрската армия
за бьлгария 500 години турския аскер