Месеци след като наложи таван на цените на избор на екип в болниците здравното министерство се кани да преразгледа решението си. "Склонен съм да подкрепя искането на колегите, това, което казват, е много логично", обяви пред ТВ7 здравният министър Стефан Константинов. В началото на седмицата Българското научно дружество по акушерство и гинекология поиска лечебните заведения да имат отново право сами да формират цената на избора на екип, но тя да не е повече от 900 лв. Това обаче би довело до поскъпване на избора на екип.
В момента действат тавани, наложени от МЗ. Те са обвързани с цените на клиничните пътеки. За лечение, заплащано от здравната каса до 500 лв., максималната стойност на избора на екип е 350 лв. За пътеките до 1000 лв. пределната цена на избора на екип е 450 лв., до 2000 лв. - 700 лв., и над 2000 лв. - максимум 950 лв. Това означава, че ако предложението бъде прието, само при най-скъпите пътеки цената на избора на екип леко ще падне, но за по-евтините със сигурност ще се увеличи.
АГ специалистите смятат, че пътеките на здравната каса са недофинансирани, а специално при раждането, което е пътеката с най-често доплащане под формата на избор на екип, е довело до ограничение на акушерската дейност. От дружеството обаче искат промяна не само за АГ пътеките, а изобщо за избора на екип във всички болници. "Цените на пътеките не оценяват адекватно различните медицински дейности. Не е ясно и какъв е делът на труда в стойността на клиничната пътека", мотивират се лекарите, тъй като изборът на екип е един вид доплащане именно за труд. Например цената на една пътека може да бъде твърде висока поради използваната в нея скъпа апаратура, а друга, по-евтина пътека, може да бъде по-трудоемка и да изисква повече работа на медицинския персонал, обясняват от дружеството. Затова според тях цената на клиничната пътека не трябва да бъде функция при определянето на цената на труда на екипа.
През следващата седмица ръководството на МЗ ще разгледа идеята за промяна на тавана, каза вчера Константинов.
|
|