:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,013
Активни 930
Страници 1,943
За един ден 1,302,066
ПАТИЛА

Приключенията на един безработен из дебрите на НОИ

Чиновниците винаги са прави - дори когато не знаят законите и не са открили интернет. Гражданинът пък е виновен и след доказване на противното - дори чинно да си е плащал всички данъци и осигуровки и да си знае правата
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Опашките в НОИ никога не свършват и дългото чакане често води до война на нерви между служители и граждани. А заради разнородните плащания - на обезщетения за безработица, болнични, пенсии, понякога чиновниците се оказват и правно неподготвени, за да решат проблемите на хората.
Когато човек остане без работа, бързо открива, че държавата няма никакво намерение от мащеха да се превърне в негова майка. Поне за времето, когато по закон тя трябва да му изплаща обезщетение според чинно внасяните години наред данъци и осигуровки. За да се добере до парите, които по закон му се полагат при подобна ситуация, той трябва да се пребори с чиновници, които компенсират своята некомпетентност с арогантност. Да им докаже, че интернет е отдавна изобретен, че дори и в България вече се използва електронен подпис, и че не всяка фирма се закрива след поредния уволнен свой служител. Звучи абсурдно? Точно затова случаят не е екзотика, а масова практика в България. И заслужава да бъде разказан.

-----------------------------

На 22 февруари се оказах един от онези българи, които правителството и особено социалното министерство редовно обгрижват по медиите - безработните. С може едно малко изключение - доста добре познавам законите и не смятах, че ще имам проблем със справянето с администрацията, чийто номера по силата на обстоятелствата изучавам от години. Но се оказа, че съм се надценил - бюрократичната машина работи отлично, когато трябва да ти вземе полагащото си, и не помръдва, когато трябва да върне поне част от парите, които си внасял там за черни дни.

Всичко започна сравнително гладко - още същия ден се регистрирах в бюрото по труда. Подадох и заявление в НОИ за изплащане на обезщетение. Получих доста сложно писмо за това колко месеца по колко лева ми се полагат, което с помощта на няколко приятели и дузина телефонни разговори успях даже да разгадая. Разбрах, че обезщетенията се изплащат от 15-о до 20-о число. В средата на март получих полагаемата ми се сума за февруари. Всичко изглеждаше окей. Но не би.

На 15 април не получих нищо. На 16 април - също. На 20 - пак. Реших, че е време да проуча какъв е проблемът. Като всеки грамотен човек, отворих сайта на НОИ и намерих телефон за услуги. 12 минути чакам някой да вдигне телефона. Накрая се добирам до оператор, който след още 12 минути справки (които се таксуват, да не мислите, че са безплатни!) ми съобщава тържествено, че при тях се водя самоосигуряващ се и трябва да отида в Столичното управление "Социално осигуряване" -"Люлин" (СУСО) за повече информация. Там трябва и да ми отговорят на въпроса защо не са открили това още преди да ми изплатят първата сума. За всеки случай звъня в счетоводната къща, която преди години ме обслужваше, защото участвах в няколко фирми. Оттам ме уверяват, че не би трябвало да има такъв проблем, защото още преди две години са подали декларация, че вече не съм самоосигуряващ се. За всеки случай се снабдявам с копие от документа като доказателство и на 21 април кацам в СУСО - "Люлин".

Естествено там има гигантски опашки от мургави мои събратя, които шумно, но доста търпеливо обсъждат съдбата си помежду си. От разговорите разбирам, че външният вид лъже - те вече са много по-навътре от мен в тънкостите на материята. И почти всеки излиза щастлив от стаята, към която всички се стремим. Най-после идва и моят ред. От пръв поглед личи, че служителката изобщо не е щастлива да ме види.

- Вие защо чак сега идвате? Ние сме ви спрели обезщетението още от 1 март, подозрително пита тя.

- Защото на 15 март си получих парите и не знаех, че има проблем. Вчера разбрах и се обадих в НОИ. Днес идвам тук.

- А защо в НОИ се обаждате?

- Защото не знаех къде трябва да отида и попитах на телефона за справки.

- Всички знаят, че трябва да дойдат тука. Само вие не знаете?!

Разговорът очевидно не тръгна добре, затова решавам да съкратя размяната на "любезности" и да мина директно към същината.

- Оттам ми обясниха проблемът и затова още сега ви нося документ, от който е видно, че не съм самоосигуряващ се.

- Този документ не е верен, отсича обаче служителката и ми размахва хвърчащ лист, на който успявам да разчета моето име, няколко фирми, в които съм работил, със статус "неактивен", и една със статус "активен". Точно последната се оказва проблемът.

Спокойно обяснявам, че фирмата може да е активна, но аз нямам никакво отношение към нея от две години, нито някога съм се осигурявал от нея, за да не ми изплащат обезщетението. По закон имам право да избера от коя фирма да се осигурявам и съм го правил от друга.

- Това нас въобще не ни интересува. НАП ни е дал документ, че фирмата е активна. Докато тя е активна, вие не можете да получавате обезщетение, отсича социалният "Господ" срещу мене.

- Госпожо, това, че фирмата е активна, няма никакво значение - тя си работи, просто аз не работя в нея, опитвам се отново да внеса малко логика.

- Ама Вие чувате ли какво ви говоря? Тука има разпоредби. Докато е активна, няма обезщетение.

Разбирам, че спорът е кауза пердута, щото разпоредбите, дето са неписани, очевидно имат по-голяма тежест от тия, дето са писани и публикувани. Затова сменям тактиката и питам какъв документ трябва да донеса, за да се поместя и в неписаните разпоредби.

- Трябва ви документ, от който да е видно, че фирмата не е активна.

- Такъв документ не мога да ви донеса, защото фирмата е активна. Мога да ви донеса документ, от който да е видно, че аз нямам отношения с тази фирма. Но няма смисъл да ви го нося, защото вие можете да влезете в регистъра на Агенцията по вписванията и да проверите статусът ми какъв е.

- Бе, какъв е този регистър, каква е тази агенция? Ние изобщо не се занимаваме с тях. Ние работим с документ. Няма да се обиждаме на компетентност. Плюс това ние тук нямаме интернет.

Тук успявам да я изненадам и предлагам да влезем от моя лаптоп в интернет, в регистъра на Агенцията по вписванията и да видим, че нямам никакво отношение към фирмата. Обяснявам: "Регистърът е публичен и вие сте задължени да го ползвате."

Тук вече служителката съвсем кипва: "Вие няма да ми обяснявате какво сме задължени! Освен това ние изплащаме на 5000 души обезщетения и не можем да се занимаваме с индивидуалните проблеми на всеки един. Ние искаме документ. Без документ няма да видите никакви пари. Голям всезнайко!"

Аз вече съвсем съм омаломощен от този едночасов спор на фалцет, но не и служителката, която сякаш черпи сили от нашия сблъсък. Затова предвидливо вдигам бяло знаме: "Напишете ми на един лист, ама официално, какъв точно документ трябва да ви донеса." В отговор тя ми принтва лист, в който пише, че трябва да предам актуално състояние на фирмата. Това вече ми дойде в повече: "Нямате никакво право да ми изисквате този документ, защото и в закона за търговския регистър, и в закона за електронното управление изрично е записано, че при публичните регистри държавните органи нямат право да изискват първични документи от гражданите, а трябва собственоръчно да се обърнат към този, който ги събира. Така, че влезте в сайта на Агенцията по вписванията, вземете си този документ и ми оправете нещата."

- Тези закони нас не ни интересуват. Ние искаме документ с подпис и печат какъв е статусът на фирмата - повтаря служителката.

- Давате ли си сметка, че в актуалното състояние пак ще си пише статус "активен", но просто там ще пише нов управител, собственик и т.н.

Служителката е непреклонна: "Вие ни донесете този документ, който сме ви казали."

Обаждам се в счетоводната къща, която ми принтва такъв документ - срещу 5.50 лв., но с електронен подпис. И в момента, в който го получавам, шестото ми чувство ми подсказва, че таз технология ще й дойде твърде много на мойта "приятелка". И се оказвам безпощадно прав.

- Това май не е документът, който се разбрахме да донесете. Къде е подписът и печатът? - почти победоносно пита тя.

- Точно този е документът - няма подпис и мокър печат, защото той е с електронен подпис. На първа страничка горе вдясно ето това ромбче е електронният подпис. На него пише кой го е издал, индивидуален номер и пр.

Служителката дълго и подозрително го разглежда и сумтейки го приема.

-Между другото съм принтнал и закона за търговския регистър, и закона за електронното управление. В единия е чл. 2, в другия - чл. 23. Подчертал съм ви ги, за да видите, че нямате право това, което искате от мен, да ми го искате въобще, подавам и друга разпечатка аз.

Но тя по гръб не пада. "Само документ така не става, трябва да попълните и декларация," отсича тя и ми подава да попълня декларация, че съм предал документа на "компетентните" органи. Чинно попълвам. И питам кога ще си получа парите. Чиновничката ме успокоява, че да не се притеснявам, ще ми ги изплатят накуп за два месеца. На въпрос с какво ще живея през това време и не трябва ли да се позабързат, защото вината не е в мен и те би трябвало да се уведомили навреме, че има проблем, какъвто всъщност няма, защото ми искат документ, дето си го имат.

- Да сте дошъл навреме. Вие няма да ни учите какво да правим тук. Вие не стига, че ще си получите парите, ами като искате толкова много да се жалвате, отивайте в централата - почти ме изхвърля от стаята тя.

Сега чакам 20 май, за да разбера дали случайно не е възникнал друг проблем в дебрите на чиновнически глави. И докато чакам, ме озари прозрение - не е възможно чиновническата некомпетентност да е толкова голяма, това вероятно е някакъв таен план за борба с безработицата. Та колко безработни успяват да преодолеят всички препятствия и официално да попаднат в статистиката?!



----------------------------------------------

* Името е променено по тактически съображения. Както всички знаем, сблъсъкът на гражданина с администрацията продължава цял живот. И той може да спечели някоя битка, но не и войната.
20
6446
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
24 Май 2011 20:50
...Както всички знаем, сблъсъкът на гражданина с администрацията продължава цял живот. И той може да спечели някоя битка, но не и войната...

Абсолютно точно за Булгаристан.
Има само два изхода:
1. Приключване на отношенията на гражданина към администрацията по естетвен път - при смърт на гражданина.
2. Приключване на отношенията на гражданина към администрацията по изкуствен път - при емиграция на гражданина.
The choice is yours and may the Force be with you!...
24 Май 2011 22:28
Но това е отвратително отношение!!! Нямам думи...
24 Май 2011 22:55
Но това е отвратително отношение!!! Нямам думи...


Какво му е отвратителното? Тоя иска да лапа, без да работи! И да живее на гърба на работещите! Това никъде не го дават. Законите може да пишат друго, но законите се тълкуват от когото трябва, както трябва. Не би било зле и да го арестува цвцв за тунеядство и оттам в пещите на АЕЦ Белене. Навремето така се процедираше с мързеливците. Искаме си Тато! Долу Костов!
24 Май 2011 23:27
Поне бюрокрацията през ония 45 години беше по-компетентна.Сегашната е боклук, както казва онази мила дама от САЩ, бивш посланик в България.
24 Май 2011 23:28
Мдааа, май не е зле веднага да се иде на по-горното ниво, после на още по-горното и т.н. Все някъде ще има някой с интернет и дето е чувал, че разпоредбите не отменят законите.
Прочее - и капката пробива камъка. Само постоянство и здрави нерви трябват.
И на мен навремето ми се наложи да принтвам части от закони и да ограмотявам една общинска служителка. Увисна и гребена, като ме прати при юристконсултката, а аз, вместо да се откажа - тутакси тръгнах натам. По-късно научих, че то там ставало с приемен час и то само веднъж седмично. Тогава невежеството ме спаси.
Прочее - оказа се, че много параграфи 22 могат да се решат с подаване на декларация, щото никой няма право да ви откаже да приеме декларация - и воала - вече има някакъв документ, дето сваля вината от тях.
Иначе по темата - за актуалното състояние, дето го искат без основание - нямаше ли там и някакви наказания, а?

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>
"Държавата трябва да съществува за благото на народа, а не народът за благото на държавата."
Айнщайн
25 Май 2011 08:27
Абсолютно верно.Веднъж вече постнах "моята борба" с администрацията по повод катализатор за кола и намаление на данъка. Уви, прав е кептъна.С още едно допълнение - трето.
Използвайки продуктите на другаря Колт.
25 Май 2011 08:52
Ако описаното е цялата истина и нищо не е поприкрито, поздравления за човека. Тъжно, но това е начинът за да имаме по-добра администрация. И положението не е безнадеждно. Преди доста години имах подобни случки с некомпетентна, но изключително нагла и арогантна данъчна служителка. Една година ме вбеси достатъчно, да понапиша няколко заявления, жалби и прочие. На следващата година специално се поинтересувах - нямаше я вече. Има дребен трик - в жалбите към края се записва най-любезна молба да бъдете уведомени (в законовия срок) с какво е наказан некомпетентният служител. А в администрацията има и доста свестни хора.
25 Май 2011 09:18
Принципи на Питър:1.Броят на администрацията се увеличава обратно пропорционално на компетентността и!
2.Работата на една администрицаия се увеличава право пропорционално на броя и!
Това означава, че идват все по-неграмотни чиновци, които се забавляват да си подхвърлят документи, а когато ги притиснеш в ъгъла се държат нагло и арогантно...Е, отвън е имало достатъчно мургави...Чудя се на какво са готови за десетина лева!?
25 Май 2011 10:08
Аз лично големи проблеми с НОИ при обезщетение за безработица не съм имал, може би защото бях бивш държавен служител и случаят ми беше относително ясен, не съм имал участия във фирми и т.н. Положението с много държавни системи, услуги и ведомства обаче наистина е трагично, и то това е "Люлин", в София, а какво ли е по прованса...? Само преди няколко месеца в "Спешния кабинет" на голяма столична болница ми писаха епикризата на ....... пишеща машина, с индиго за два екзепляра, с тракането, с всичко....
Всъщност като се замисля, проблемът не е толкова в принципите и дори законите, а по-скоро в тълкуването (което всъщност си е камуфлаж за непознаването) и най-вече в "технико-физическото" им изпълнение.
Примерно: пак по линия на НОИ по времето на обезщетението за безработица бях работил няколко дни на граждански договор. По закон обезщетението се спира за дните, в които е работено - ОК, така е правилно, сигурно така е навсякъде. по света. Оказа се, че трябва да възстановя на НОИ някъде около 50 лева - ОК, и това е правилно, нищо против. Обаче какво се получава: питам "Не можете ли да си ги "дръпнете" тези пари от бъдещите ми месечни обезщетения?" отговор: "Ами не може, не знам защо?", пак питам: "Ами не мога ли да си ги внеса тук, в банковия ви клон?", "Ами не може.", пак питам: "Ами какво да правя?" - "Ами идете в централата на "Стамболийски", там ще ви кажат?" и така, до централата, през няколко кабинета+каса, после обратно в районния клон с вносната бележка, за да ми възстановят плащанията и ... накрая половин ден загубен. Изобщо, дори и добри закони да имаме на хартия, накрая всичко ...... окакваме много здраво....
25 Май 2011 10:41
Когато човек остане без работа, бързо открива, че държавата няма никакво намерение от мащеха да се превърне в негова майка. Поне за времето, когато по закон тя трябва да му изплаща обезщетение според чинно внасяните години наред данъци и осигуровки.

Ето това е една от причините човек да е в пълното си право :
- да планира своята дейнсот така че да плаща колкото се може по-малко данъци;
- да не съобразява своята дейност с най-изгодния за Министерството на Финансите начин и
- да знае че плащането на данъци не е въпрос на патриотичен дълг!

25 Май 2011 10:56
Приключване на отношенията на гражданина към администрацията по изкуствен път - при емиграция на гражданина.

А, ще има да вземаш! Предстои ти отписване от здравната каса.
Ако си учил в чужбина и ти предстои да се запишеш в нея те очаква също ходене по мъките.
25 Май 2011 11:16
Държавната администрация бяга от интернет като циганин от работа Преди известно време ми се наложи да си извадя бележка за платени данъци. От онези, които пак държавна институция изисква за постъпване на децата в ясли или детски градини. Защо ли си мисля, че може тази проверка да се прави при самото подаване на документи, като по този начин се спестяват два дни отпуск, многото нерви и хартия ..
25 Май 2011 11:43
като по този начин се спестяват два дни отпуск, многото нерви и хартия ..

Ха, ха, че кой пък ти каза че искат да спестяват???Нали ако така се кара - ще се окаже, че половината са излишни!
Неее - колкото повече измислени правила, разкарване и простотии, толкова по-важен става чиновника!И необходим.А как да се намали администрацията и да се опрости обслужването и да се премахнат глупостите в стотиците ненужни изисквания - това май е нерешима задача.
25 Май 2011 11:49
Като се бърза да се приеме европейското законодателство, а наредбите не се променят от времето на "Ефир 2", така е...
25 Май 2011 12:31
Капитан Немо


24.5.2011 г. 20:50:09
...Както всички знаем, сблъсъкът на гражданина с администрацията продължава цял живот. И той може да спечели някоя битка, но не и войната...

Абсолютно точно за Булгаристан.
Има само два изхода:
1. Приключване на отношенията на гражданина към администрацията по естетвен път - при смърт на гражданина.
2. Приключване на отношенията на гражданина към администрацията по изкуствен път - при емиграция на гражданина.

Абсолютно невярно капитане. И при двата случая отношенията с т.н."администрация" продължават до пълно обезсилване, в първия случай, на наследниците, във втория - на самия наивник.
25 Май 2011 13:17
Каквото и да пишем за нашата "администрация", дори и лошо да е, винаги ще сме прави!

25 Май 2011 13:19
Закон 1 на Сирил Паркинсън за бюрокрацията – "Работата се разширява дотогава, докато запълни времето, предоставено за извършването й". Закон 2 – "Чиновниците си създават един на друг работа, а не врагове". Подвластна на тези и останалите му закони, бюрокрацията си се развива безметежно. Вината според мен е в законотворците – правят законите максимално неконкретни, с много отворени вратичи, даващи възможност на чиновниците да ги тълкуват и прилагат по свое усмотрение. И така е във всяка област на живота, а не само в социалното осигуряване.
25 Май 2011 15:47
Има една поредица"Велика България". Има я в нета. Та, в нея, един от основните персонажи е бг чиновник, изигран от Лафазанов. Като четох текста си викам-не е истина, точно като в поредицата...
25 Май 2011 16:01
Круела, проблемите със ЗК се решиха най-накрая (благодарение на Атанас Чобанов, запознатите с e-mail thread-a му знаят за какво става въпрос). При това се решиха по време, когато все още ме интересуваше дали мога да си ходя в България "честно и почтено" - демек без никакви задължения, нередовности в документи и т.н.
Помнещ, знаеш ли какво е за един по принцип добряк и балама като мен да му падне пердето и да не му дреме хич вече далуи изобщо ще си ходи у "родината"?
ВСЕКИ ПЪТ, когато си ходех се е налагало да се ходи "по инстанции" за нещо. Всеки път ме гледат като извънземен и ако са ми свършвали работа - то е било по изключение, благодарение на непукистката ми усмивка, търпеливостта ми и нежелението да се заяждам изобщо - вечно работещия подход на "будалата-нерабирач" в България. И като тегля калема - за ходене "по инстанции" за кратката си почивка от 2-3 седмици в мамковината съм прахосвал повече време, отколкото където живея за години наред, при положение, че за второто свършвам ститици пъти повече неща.
Грешиш, че емиграцията не прекъсва процеса - о, прекъсва го и още как. Засега чрез консулството си преиздадох паспорта само срещу час мотане и чакане.
Следващия път може и изобщо да не си направя труда...
25 Май 2011 17:48
Всяка божа седмица се занимавам с безумните бюрократи и така вече 17 години! Последната драма беше с т.н. електронен подпис... Споменаването пред данъчната, че ще ползвам вече такъв, предизвика в него неподправен гняв, съчетан с елементи на бяс (т.е. пяна по устата). Те с право считат, че като не се появяваш минимум веднъж всеки месец да те гърчат за глупости, значи са те изпуснали като потенциален рушветодавач.

Ако взема да напиша в книга с какви простотии са ме занимавали, ще излезе сериозно томче. И това е без работата да ми е свързана със счетоводоство и данъци, а съм просто управител на фирма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД