Огромни намаления примамват потребителите на десетки сайтове. Те осигуряват много нови клиенти на търговците, а разходите по тях се приемат като успешна реклама. Офертите важат само за конкретна услуга или продукт и варират от пица за 3 лв. вместо за 7 лв., през антицелулитна терапия за 20 лв. вместо за 100 лв. до цели екскурзии на половин цена. От появата си преди няколко години до днес тези сайтове отбелязват невероятно бързо разрастване, превръщайки се в силна тенденция в онлайн търговията и рекламата в световен план.
Как работи
Хората виждат дадена оферта онлайн, харесват я и заплащат за нея предварително. Тя е валидна през ограничено време и когато то свърши или бъдат продадени максималният брой купони, всеки от купувачите получава уникален код, с който после отива при търговеца и взима това, за което е платил. Нарича се "групово пазаруване". Голям брой хора в ограничено време посещават доста по-евтино даден ресторант, студио, туристическа агенция, театър и дори зъболекар. Бизнесът остава доволен от това, че е представил продукта си пред повече хора и се надява те да се върнат и когато промоцията свърши. Сайтовете, които са предложили офертата, вземат своя процент и така на теория всички остават доволни.
Преди да заявите оферта в някой от сайтовете, трябва да обърнете внимание на някои неща. Купоните, които предлагат тези сайтове, не са безкрайни. За всеки от тях има различни ограничения. Най-често офертата е валидна едва няколко дни или има ограничение на максималния брой купони, които да бъдат продадени. Така че, ако мислите твърде дълго, може вече някой да ви е изпреварил и купоните да са свършили. Също така често се изисква и минимален брой продажби и ако те не се изпълнят, намалението отпада, а парите ви ги връщат. Хубавото е, че почти всички сайтове поемат разноските за парични преводи и реално заплащате точно толкова, колкото пише на сайта, а ако офертата не се състои, ви връщат същата сума. Ако обаче всичко протече нормално, след като платите и времето за закупуване на ваучери приключи, от сайта ви изпращат купон, който можете да принтирате. Някои сайтове предлагат и изпращане на уникалния код в есемес до вас. Купонът или кодът показвате на съответния търговец и получавате това, за което сте заплатили. Различните сделки имат различно време, за което можете да се възползвате от тях - валидност на ваучера. То започва да тече, след като кодовете са изпратени, но обикновено е достатъчно да отидете в удобно за вас време. След този срок купонът може да бъде използван, но трябва да доплатите до нормалната цена на услугата. Важно е да знаете, че тези сайтове разчитат на вашата импулсивност и понякога хората купуват неща, които не им трябват. В такъв случай да се поблазните от намаление, реално си е излишно харчене, а не похвала за вашата спестовност.
Кой печели
10-40% от стойността на офертите остават за сайтовете. Системата е начин за нововъзникващи или просто непопулярни места да покажат на хората какво предлагат. Ако обслужването, обстановката, услугата или продуктът са добри, то и вероятността клиентите да се върнат обратно също е добра. Това естествено си има своята цена. За всяка сключена сделка самият сайт взема определен процент, който далеч не е нисък. В България сайтовете за колективно пазаруване вземат най-често от 20 до 40% от парите, които вие плащате за услугата. Така ако намалението е 50%, а комисионната на сайта е 20%, бизнесът си връща само 40% от стойността на услугата. Това обаче далеч не е толкова лошо за него, колкото звучи. За разлика от обикновената реклама тук се плаща единствено за осъществена сделка и докаран клиент. 100% успеваемост на рекламата звучи добре, а и самите системи предлагат широки възможности за определяне на условията. Основно - минимален или максимален брой купони, конкретно време за използването им, максимален брой на ваучерите за един потребител.
Ролята на платформата
Самите сайтове вземат този висок процент не без да имат разходи. Собственикът на Grabo.bg - най-голямата подобна българска компания, Сребрин Ватралов, откровено заяви, че сайтът му е рекламна платформа. Ето защо компаниите на пазара дават повече от половината си печалба именно за реклама. Те слагат примамливи банери в други сайтове, като по този начин генерират трафик, който им носи повече посетители. "Грабо" вече се нареждат на впечатляващото 31-во място по трафик в българския интернет според авторитетния международен регистър "Алекса". Една от причините за успеха му е в това, че негови реклами има в едни от най-посещаваните български сайтове. Вече почти 100 000 лв. са получили партньорите на сайта за реклама, поместена при тях. Те обаче получават пари единствено когато някой, кликнал на банера, публикуван при тях, си купи нещо. За тях остават половина от парите, договорени за сайта - между 5% и 20% от офертата. Освен за реклама сайтовете плащат и за паричните трансфери по сделките, както и на хората, които обикалят в търсене на нови оферти. Всичко това накланя везните повече към рекламната функция на тези сайтове вместо към търговската.
Бизнес за 20 млн. лв.
В световен план през тази година се очаква размерът на този тип бизнес да достигне 1.25 млрд. долара. В България Сребрин Ватралов прогнозира той да достигне до 20 млн. лв през 2011 г. Пазарът се разгръща изключително динамично и печалбите в сектора постоянно се увеличават. Не е учудващо откриването на по-малки такива фирми буквално всяка седмица. Това наложи и стартирането на нов тип сайтове, в които се събират по-добрите оферти от няколко платформи за групово пазаруване. И докато някои от тези сайтове се правят в студентски общежития, то не трябва да ни учудва и интересът на чуждестранните инвеститори. Вторият по големина сайт в страната - "Колектива", всъщност е част от хърватска мрежа, обхващаща шест държави в региона. Любопитно за тях е, че след трагедията във Фукушима пуснаха купон на стойност 1 лв. във вид на дарение. За него са платили 3635 пъти. През зимата дори най-големият сайт в света, занимаващ се с това - "Групон", опита да стъпи на нашия пазар. След неуспешни преговори с "Грабо" и няколко по-малки сайта вече няколко месеца по-късно са ясни две неща. Първо, "Групон" едва ли отново ще опитат да стъпят на вече развития български пазар и второ, сайтовете, отказали да бъдат закупени, имат възможността бързо да надминат с печалби предложената им сума. Всъщност, родните сайтове отказват на гиганта "Групон" малко след като самият той е отказал да бъде закупен от "Гугъл" за 6 млрд. долара. Защото пазарът има още да расте.
Ниските оферти бързо разсейват родната предубеденост и навлизат сред традиционните модели за реклама. Така страхът да се пазарува онлайн прогресивно намалява обратно на бързото нарастване на новия сектор, който носи все по-големи печалби и за двете страни. Бизнесът, който в началото беше представен на тези сайтове най-силно от салони за красота, вече участва с различни свои представители. Малките качествени места в градската среда вече имат възможност да се докажат, а дали клиентите им ще се върнат, зависи изцяло от тях. Дори да се случат всички прогнози за монополизиране на пазара, както и за самостоятелното навлизане на "Фейсбук" и "Гугъл" в него, най-вероятно успешната концепция ще си остане в полза на потребителя.
Не разбрах какво иска да ми внуши тази статия. Освен, евентуално, да направи реклама на сайта на г-н Ватралов.
Аз се възползвах досега два пъти от предложения на "dalavera.com"и за хотели и съм доволен. Верно, че ги ползвам в делнични дни, но бяха превъзходни. С една дума - тази нова (за мен) форма на реклама или промоция много ми допада.