:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,673
Активни 472
Страници 7,576
За един ден 1,302,066
Идеи

Груповото пазаруване наближава прага на групова психоза

Българските сайтове са толкова печеливши, че могат да си позволят високомерие даже към най-големите в бранша
СНИМКА: БГНЕС
Началото на груповото пазаруване беше предимно във фризьорските и козметичните услуги.
Огромни намаления примамват потребителите на десетки сайтове. Те осигуряват много нови клиенти на търговците, а разходите по тях се приемат като успешна реклама. Офертите важат само за конкретна услуга или продукт и варират от пица за 3 лв. вместо за 7 лв., през антицелулитна терапия за 20 лв. вместо за 100 лв. до цели екскурзии на половин цена. От появата си преди няколко години до днес тези сайтове отбелязват невероятно бързо разрастване, превръщайки се в силна тенденция в онлайн търговията и рекламата в световен план.



Как работи



Хората виждат дадена оферта онлайн, харесват я и заплащат за нея предварително. Тя е валидна през ограничено време и когато то свърши или бъдат продадени максималният брой купони, всеки от купувачите получава уникален код, с който после отива при търговеца и взима това, за което е платил. Нарича се "групово пазаруване". Голям брой хора в ограничено време посещават доста по-евтино даден ресторант, студио, туристическа агенция, театър и дори зъболекар. Бизнесът остава доволен от това, че е представил продукта си пред повече хора и се надява те да се върнат и когато промоцията свърши. Сайтовете, които са предложили офертата, вземат своя процент и така на теория всички остават доволни.

Преди да заявите оферта в някой от сайтовете, трябва да обърнете внимание на някои неща. Купоните, които предлагат тези сайтове, не са безкрайни. За всеки от тях има различни ограничения. Най-често офертата е валидна едва няколко дни или има ограничение на максималния брой купони, които да бъдат продадени. Така че, ако мислите твърде дълго, може вече някой да ви е изпреварил и купоните да са свършили. Също така често се изисква и минимален брой продажби и ако те не се изпълнят, намалението отпада, а парите ви ги връщат. Хубавото е, че почти всички сайтове поемат разноските за парични преводи и реално заплащате точно толкова, колкото пише на сайта, а ако офертата не се състои, ви връщат същата сума. Ако обаче всичко протече нормално, след като платите и времето за закупуване на ваучери приключи, от сайта ви изпращат купон, който можете да принтирате. Някои сайтове предлагат и изпращане на уникалния код в есемес до вас. Купонът или кодът показвате на съответния търговец и получавате това, за което сте заплатили. Различните сделки имат различно време, за което можете да се възползвате от тях - валидност на ваучера. То започва да тече, след като кодовете са изпратени, но обикновено е достатъчно да отидете в удобно за вас време. След този срок купонът може да бъде използван, но трябва да доплатите до нормалната цена на услугата. Важно е да знаете, че тези сайтове разчитат на вашата импулсивност и понякога хората купуват неща, които не им трябват. В такъв случай да се поблазните от намаление, реално си е излишно харчене, а не похвала за вашата спестовност.



Кой печели



10-40% от стойността на офертите остават за сайтовете. Системата е начин за нововъзникващи или просто непопулярни места да покажат на хората какво предлагат. Ако обслужването, обстановката, услугата или продуктът са добри, то и вероятността клиентите да се върнат обратно също е добра. Това естествено си има своята цена. За всяка сключена сделка самият сайт взема определен процент, който далеч не е нисък. В България сайтовете за колективно пазаруване вземат най-често от 20 до 40% от парите, които вие плащате за услугата. Така ако намалението е 50%, а комисионната на сайта е 20%, бизнесът си връща само 40% от стойността на услугата. Това обаче далеч не е толкова лошо за него, колкото звучи. За разлика от обикновената реклама тук се плаща единствено за осъществена сделка и докаран клиент. 100% успеваемост на рекламата звучи добре, а и самите системи предлагат широки възможности за определяне на условията. Основно - минимален или максимален брой купони, конкретно време за използването им, максимален брой на ваучерите за един потребител.



Ролята на платформата



Самите сайтове вземат този висок процент не без да имат разходи. Собственикът на Grabo.bg - най-голямата подобна българска компания, Сребрин Ватралов, откровено заяви, че сайтът му е рекламна платформа. Ето защо компаниите на пазара дават повече от половината си печалба именно за реклама. Те слагат примамливи банери в други сайтове, като по този начин генерират трафик, който им носи повече посетители. "Грабо" вече се нареждат на впечатляващото 31-во място по трафик в българския интернет според авторитетния международен регистър "Алекса". Една от причините за успеха му е в това, че негови реклами има в едни от най-посещаваните български сайтове. Вече почти 100 000 лв. са получили партньорите на сайта за реклама, поместена при тях. Те обаче получават пари единствено когато някой, кликнал на банера, публикуван при тях, си купи нещо. За тях остават половина от парите, договорени за сайта - между 5% и 20% от офертата. Освен за реклама сайтовете плащат и за паричните трансфери по сделките, както и на хората, които обикалят в търсене на нови оферти. Всичко това накланя везните повече към рекламната функция на тези сайтове вместо към търговската.



Бизнес за 20 млн. лв.



В световен план през тази година се очаква размерът на този тип бизнес да достигне 1.25 млрд. долара. В България Сребрин Ватралов прогнозира той да достигне до 20 млн. лв през 2011 г. Пазарът се разгръща изключително динамично и печалбите в сектора постоянно се увеличават. Не е учудващо откриването на по-малки такива фирми буквално всяка седмица. Това наложи и стартирането на нов тип сайтове, в които се събират по-добрите оферти от няколко платформи за групово пазаруване. И докато някои от тези сайтове се правят в студентски общежития, то не трябва да ни учудва и интересът на чуждестранните инвеститори. Вторият по големина сайт в страната - "Колектива", всъщност е част от хърватска мрежа, обхващаща шест държави в региона. Любопитно за тях е, че след трагедията във Фукушима пуснаха купон на стойност 1 лв. във вид на дарение. За него са платили 3635 пъти. През зимата дори най-големият сайт в света, занимаващ се с това - "Групон", опита да стъпи на нашия пазар. След неуспешни преговори с "Грабо" и няколко по-малки сайта вече няколко месеца по-късно са ясни две неща. Първо, "Групон" едва ли отново ще опитат да стъпят на вече развития български пазар и второ, сайтовете, отказали да бъдат закупени, имат възможността бързо да надминат с печалби предложената им сума. Всъщност, родните сайтове отказват на гиганта "Групон" малко след като самият той е отказал да бъде закупен от "Гугъл" за 6 млрд. долара. Защото пазарът има още да расте.

Ниските оферти бързо разсейват родната предубеденост и навлизат сред традиционните модели за реклама. Така страхът да се пазарува онлайн прогресивно намалява обратно на бързото нарастване на новия сектор, който носи все по-големи печалби и за двете страни. Бизнесът, който в началото беше представен на тези сайтове най-силно от салони за красота, вече участва с различни свои представители. Малките качествени места в градската среда вече имат възможност да се докажат, а дали клиентите им ще се върнат, зависи изцяло от тях. Дори да се случат всички прогнози за монополизиране на пазара, както и за самостоятелното навлизане на "Фейсбук" и "Гугъл" в него, най-вероятно успешната концепция ще си остане в полза на потребителя.
 "Грабо" може да си позволи да откаже на най-големите в бранша.
СНИМКА: ЕПА
Чуждите кухни са много популярни в сайтовете за групово пазаруване.
15
7500
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
26 Май 2011 21:50
Не разбрах какво иска да ми внуши тази статия. Освен, евентуално, да направи реклама на сайта на г-н Ватралов.

Аз се възползвах досега два пъти от предложения на "dalavera.com"и за хотели и съм доволен. Верно, че ги ползвам в делнични дни, но бяха превъзходни. С една дума - тази нова (за мен) форма на реклама или промоция много ми допада.
26 Май 2011 22:17
***
26 Май 2011 23:07
Потенциалът е от хиляди проценти растеж, за това иде реч! А мрънкачите ще се почувстват както и скептиците когато Гейтс е бил неуспял студент, а Цукерберг обикновен университетски нърд, след като тези ги засипват кинти сякаш от нищото.
26 Май 2011 23:54
Извънредно много съм доволна от груповото пазаруване, имам и голям семеен опит. Именни дни се посрещат с ваучъри, родителски двойки се изпращат с ваучъри в Гърция, за по 3 дни или седмица, в Охрид също, племенницата ми ходи по фризьори и козметики. Аз купих един изискан подарък на близък човек също оттам. Досега не ни се е случвало някой да ни каже - сакън, този ваучър не важи.
Специално за заведенията, има много интересни неща - борщ и пелмени в руски ресторант, испанско вино с тапас, френско вино също с фенско мезе. Много е добро за мързеливите, готови коктейлни плата с хапки с доставка вкъщи също. А намаленията са винаги над 50 процента, достигат и до 60 и повече.
Има един сайт, който обединява всички други сайтове, за който го мързи да ги търси всички подред, той е http://www.eha.bg. Само grabo там го няма в обединението, трябва отделно да си го търсиш. Роят се със страшна скорост, не знам докъде ще се стигне.
27 Май 2011 00:20
Само не разбрах кое му е груповото. В началото си помислих, че е когато няколко непознати се комбинират за по-голямо количество (като така им излиза по-евтино) - нещо като руските тройки за водка
27 Май 2011 01:53
Очеизвадно си мислиш за нещо трето, или трети!
27 Май 2011 05:54
Originala na "груповото" нещо се казва Groupon.
Натиснете тук
А в статийката виждаме творческата адаптация на бг предприемача, след vbox.com (краднато от youtube), abv (краднато от yahoo) и т.н. и т.н.
27 Май 2011 10:51
Руснаците му викат " Груповик ".
27 Май 2011 11:43
тези сайтове във вида в който са направени в България са вредни, както за бизнеса, така и за клиентите. Отстъпки в такива размери изкривяват и без това малкият български пазар. Понякога освен да прецакват конкуренцията чрез дъмпинга, тези отстъпки дори поставят в невъзможност сами фирми продали офертите да ги изпълнят. Потребителите пък купуват като невидяли всякакви продукти и услуги, които НЕ ИМ ТРЯБВАТ, само защото са с 50 % отстъпка. След това си блъскат главата за какво са купили нещо. Даже се появи вторичен пазар... И не мисля, че един такъв сайт е особено печаливш бизнес в дългосрочно бъдеще, защото скоро бизнесите ще спрат да участват в тази глупост /освен някой, които имат начин да "вържат" клиента към услугата си за по дългосрочен период/. :-)
27 Май 2011 14:07
DaRtS - ключовото е "не е печеливш в дългосрочен план", но пък явно е печеливш бизнеса в краткосрочен. Като се има предвид малката инвестиция и малкото разходи - сайта си заслужава. От нищо нещо както се казва, фирмите поемат разходите с тези огромни отстъпки. Проблемът е според мен в това, че от такава реклама почти няма смисъл. Колко човека ще я видят? А колко ще се възползват от нормалната услуга?
27 Май 2011 16:26
Да, обаче има една пръчка за търговците, за която авторът не е написал нищо :о)

Когато отидеш при пичовете от някой такъв сайт, те натискат да направиш отстъпка поне минимум 60 процента ... Тоест ако продаваш продукт за 100 лева (за по лесна сметка), трябва да го продадеш за 40. Те преценяват ако продукта ти се харчи, решават да правят сделка и ти казват :
"ОК, обаче 50 процента от продажбите остават за нас. Осен това, след като свърши продажбата, ние първо ше ти приведем само 30 процента от твоята печалба. Защото ако някой клиент се откаже, ще му върнем парите, обаче от твоя дял и трябва да имаме буфер за връщане. Накрая, каквото остане ще ти го преведем".

И ти почваш да смяташ: Продали са 1000 ваучера за 40 лева за нещо което ти по принципо продаваш за 100 лева, От всяка продажба ти дължат 50 процента, или общо 20 000 лева. Ако се откажат 500 човека - те им връщат по 40 лева за ваучер от твоя дял, което се равнява на въпросните 20 000 лева ...
Смешното е че в тая схема, ако се откажат 50 % от сделката - ще "продадеш" 500 продукта, без да получиш нито лев от сайта за колективна покупка.
Схемата единствено работи ако продаваш чист въздух по налягане.

20 Ноември 2011 01:56
Груповото пазаруване си е феномен, откъдето и да го погледнеш. Било заради бизнес модела, било заради вихрещата се криза - причини много. Не може да се отрече, че, ако се прилага правилно от търговците, участието в сайтовете за групово пазаруване може да бъде изключително полезно за бизнеса им.

Естествено, няма модел без слаби страни, но тук положителните са далеч повече. От гледна точка на клиентите няма какво да говорим, за тях със сигурност изгодата е най-голяма и не виждам как ще спрат да пазаруват от колективните сайтове.

Общо взето, докато има криза този бизнес ще върви, след това кой знае... според мен със сигурност няма да изчезне.

***

Бел. на модератора: Форумът не е място за реклама!
27 Март 2013 10:59
Едва ли този бизнес е толкова ощетяващ за търговците, колкото го описва яверт, след като търговците, предлагащи оферти в сайтовете за групово пазаруване непрекъснато нарастват. Нека не подлагаме на съмнение математическите умения на българския предприемач.
Колкото до агрегаторите *** те работят най-вече в полза на потребителите. За всеки е много по-лесно да влезе и да разгледа всички оферти на едно място (за почивка в Гърция например), отколкото да помни и разглежда всички сайтове за групово пазаруване.

Форумът не е място за реклама!
27 Март 2013 13:43
Щом форумът не е място за реклама, защо не махнете линка от мнението на Геновева? Това си е чиста реклама!
28 Март 2013 10:12
Моята идея не беше да правя реклама на един конкретен сайт като нея, а да изредя 3-4, които също събират офертите на едно място, като:

http://vsichkioferti.bg/
http://oferto.bg/
http://gruponi.bg/
http://moiteoferti.bg/
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД