:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,792
Активни 322
Страници 6,695
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Гребец в метрото

Калин Донков
Мисля, че авторът трябва да е по-хладнокръвен към съдбата на собствените си страници. Без да поетизираме процеса, пак ще е вярно, ако приемем, че той, написвайки ги, ги пуска по вятъра. Прави го съзнателно и без илюзии - ако му бяха толкова скъпи, никога не би постъпил така. Даже нещо повече: той всъщност бърза да се раздели с тях. Може би затова много рядко някоя от тях ще се върне или просто ще даде знак за себе си. Тези страници не само отдавна не му принадлежат, но и често просто не са съгласни с посланието, което им е възложил. Животът понякога ги връща отново - ту като потвърждение, ту като опровержение. Или просто за да се развлича. По-рядко - да се гаври...

Накрая на метрото в "Младост 1" ме застигна професор Злати Радоев и почти заповяда да ида да помогна. При стъклената клетка на асансьора за болни и възрастни чакаха млада жена и огромна инвалидна количка, в която се губеше смален безмълвен старец. Не разбрах точно каква помощ дължах, тъй като асансьорът прие и достави човека на перона без никакви затруднения. Едва после, вече във вагона, разбрах защо професорът така енергично ме мобилизира. "Познаваш го - рече, - това е гребецът. Твоят гребец."

Страницата се завърна.

Това беше страница от времето, когато очите на българите се бяха изгледали за широкия свят. По ирония на тогавашния живот - пътуваха в чужди земи не родените за странстване и приключения, пътуваха най-вече мъже от кариерата, за които и чужбината бе повече въпрос на позиции и служебен престиж. За много българи това бе непоносима лична драма, тя днес е доста трудна за разбиране, но невъзможният копнеж по други ширини понякога стигаше температура на трагизъм. Страницата, която отгърнахме на последната спирка на метрото, е от романтичното есе "Далеко от палмите", посветено точно на това.

"Срещу прозореца на работната ми стая - пише там, - в процепа между два сиви блока свети вода. Изкопът за нова сграда се е напълнил от дъждовете и снега и всяка сутрин някакъв човек спуска малка островърха лодка и върти двойното гребло, забива го в отраженията на крановете и фургоните, обиколили бреговете на изкопа. Отидох да го видя: още чернокос, но вече понабръчкан мъж с вехт анцуг, надянал според правилата и оранжев спасителен елек. Той пътешества из миниатюрното затворено "море" посред комплекса "Младост 2", а може би вижда лагуни и фиорди. И палми. И може би чрез него купчините чакъл, нахвърляните панели с изпочупени прозорци и врати, пушеците над варелите с разтопен асфалт, самите трудовачета с пукнатите пластмасови каски живеят някакъв друг, възбуждащ и примамлив живот? И не е ли истински, талантлив пътешественик човекът, който всеки ден гребе, непобедим за разочарованието и досадата? Може би той е прекият потомък на незабравимите български бродници Борис Шивачев и Страшимир Кринчев, може би неговата воля и постоянство продължават днес босоногата им, но вдъхновена енергия и жажда за света.

Защото в истинския си вид тази енергия е била винаги честна и само по един измежду толкова лукави пътешественици, търговци на мъниста и половинки от огледалца, продавачи на индулгенции и търсачи на подправки, само по един измежду хиляди от тях, който е бивал различен, наистина е могъл да види нещо от света. А може би "скритият" пътешественик е действителният пътешественик? Може би той спасява и себе си, и странстването от разпространената днес опасност да го консумират? Той е като лодкаря от морето в "Младост 2". Или като гребец от галерите на древността, прикован към веслото, често и до смъртта си, сам неподвижен, а всъщност - вечно в движение. Защото нали галерата плува!"

Това е страничката за Гребеца. По-късно, вече в предговора към второто издание на книгата ("Ранни мемоари") съм добавил: "Затрупаха изкопа пред прозорците ни, криво-ляво построиха следващия панелен силоз и гребецът с ладията се загуби. Видях го на някакво ханче по бургаския път, пиеше кафе и мургаво момиче с бързи очи гладеше ръката му."

Днес наистина няма и следа от някогашното водно "огледало", там е блокът с червените балкони, а в него банка, пицария, аптека, гръцка рибарница и дрехи втора употреба. В този блок живее и професорът, с Гребеца са общували по съседски, преди да го настанят в някакъв хоспис, където, впрочем, го връщаха сега след кратък престой у дома. След инсулт останал без говор и частично неподвижен. Момичето му от втория брак не сварва да се грижи за него - има малки деца, работи на смени. Синовете му от предишния са в чужбина, но помагат финансово, всъщност те плащат хосписа. По-големият е лоцман в делтата на Мисисипи, чака да се пенсионира и да се върне в България.

Трепнах. Стори ми се, че нещо премина и в отчуждения поглед на стареца. Все пак някой от това гнездо бе успял да отплава! Лоцман в делтата - това звучеше направо величествено. Не беше прекъснала тази линия в породата на Гребеца, както и непобедимото в човешката порода въобще.

Попитах дъщерята какво всъщност е работил татко й "в живота". Чертожник - бе отговорът, уважаван чертожник във военен институт. Днес тази професия не съществува, компютрите я закриха. В метрото, обаче, няма време за подробности. На университета двамата слязоха, слезе и професорът - да помогне. Знаех, че виждам Гребеца за последен път - съдбата ни срещаше през няколко десетилетия, едва ли щеше да ни сблъска пак. Но знаех там, под земята, че дълго, до края, ще го виждам да върти греблото в отдавна изчезналия водоем между очуканите панелни блокове. И това пътуване никой не може да отмени, нито да прекрати.

Защото и съдба, и време са безсилни пред мъжественото право на човека да бъде не само това, което е, но и онова, което копнее. И веригите ни в галерата на живота никога не приковават цялото ни същество. И никога докрай...
15
4661
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
26 Май 2011 22:08
.
26 Май 2011 22:14
.
26 Май 2011 23:20
И все пак, категориалната парадигма не е методологически императив.... Boatswain Spyder
26 Май 2011 23:51
Лека полека разбирам, че единствените колонки, ставащи за четене от мен са на КД. КД - геният на частния случай. Частният случай, в който особеното и общото са в неразличимо единство.
27 Май 2011 00:43
КД - геният на частния случай. Частният случай, в който особеното и общото са в неразличимо единство.
подписвам се и аз под тези думи. Когато чета негово есе, с огромно нетърпение очаквам последния абзац. Така майсторски успява да обримчи разказа със заключението, че човек се чуди след прочитането как не е имал преди това очи да види същите неща в описаната или подобна на нея случка.
27 Май 2011 06:52
Е-е-е!
Магьосник!
27 Май 2011 07:43







Изстисквач на сълзи!
27 Май 2011 08:02
Наистина хубав край!
27 Май 2011 08:03
Винаги успява да докосне душата ми.
27 Май 2011 09:33
И на мен ми харесва. Идеята, че всеки от нас има в себе си по една лодка, в която гребе от време на време. Но още вчера бях смутен. Не можех да разбера защо натрапчиво ми идва все един и същи образ. Утрото е по-мъдро от вечерта. Разпознах го. Архетипът е. Всъщност, архетипи.

Да прощаваш, маестро, ама твоят гребец всъщност се е помирявал със ... смъртта. Трапът езеро си е един прогизнал гроб. А и лодката ни отвежда в отвъдното. Така е в Египет, така е при викингите, така е и когато лодкарят те пренася през Стикс. Ковчегът е лодка ("Моби Дик", Мелвил), лодката - ковчег. Зависи в кой етап на плаването си си.
От което не губя уважение към него, гребеца. Имал е смелостта и доблестта сам да подкара лодката си към ... Страха.
И пак да прощаваш, маестро, но вътре в себе си ти знаеш, че съм прав. Последната ти среща с гребеца е в ... метрото. Пътят, отвеждащ под земята ...
27 Май 2011 16:01
Защото и съдба, и време са безсилни пред мъжественото право на човека да бъде не само това, което е, но и онова, което копнее. И веригите ни в галерата на живота никога не приковават цялото ни същество. И никога докрай...[/quote

Благодаря, г-н Донков!

Странно, този финал ми напомни нещо от една от любимите ми книги - Алексис Зорбас на Казандзакис.
[quote]Да се освободиш от една страст, подчинявайки се на друга, по-възвишена… Но нима и това не е робство? Да се жертвуваш за една идея, за племето си, за бога? Или може би колкото по-високо стои господарят, толкова по-дълго е въжето на робията ни, тогава скачаме и играем из много по-просторно поле, умираме, без да стигнем края му, и наричаме това свобода?


Противоположно на това, което казва Донков, но пак вярно...
27 Май 2011 18:18
Ех, наборе, пак успя да "посвириш" на арфата - моята душевност. И, както всеки път, отроних сълза...
27 Май 2011 22:38
Гребци сме всички в живота, кога по-успешни, кога не толкова.
The Republic Of Wolves - Oarsman Натиснете тук
28 Май 2011 20:41
Точно там...някъде там - някъде, край Комодоро Ривадавия...Край Мдина и Ла Валета, при последния останал рицар, който пази своя замък и нищо не може да му попречи. Само смъртта може да го освободи от задълженията му. А когато го стори, очите му ще затвори поелият неговите задължения следващ пазител на рицарските чест и слава. Защото нищо не може да спре човешкият дух, когато е достойно подобие на божественото.
02 Юни 2011 11:07
Майсторски написано, но все пак това е една поезия на безсилието. За мен тя не е с положителен знак. Вярно, че поантата е оставена някак си отворена, но на мен ми звучи малко мехлемно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД