Спешна проверка показа, че в България няма опасни краставици, заради които Германия обяви тежка епидемия, а ЕК съобщи, че внесеният от Испания зарзават е сред преносителите на смъртоносната колибактерия. Българската агенция по храните ще продължи да взима проби от борси и тържища, на които се предлагат пресни зеленчуци и плодове с произход ЕС. Шефът на агенцията Йордан Войнов е поискал областните структури да извършат масирани проверки за наличие на партиди краставици с произход Испания, като ако бъдат открити такива, те ще бъдат спирани и изследвани.
В Германия трима загинаха, а 214 души вече лежат в болници с тежка стомашна инфекция. Опасните краставици са от областите Малага и Алмерия в Испания, уточни ЕК. Испанските власти се опитват да локализират фермата, където са отглеждани краставиците, за да открият причината за заразата. Бактерията предизвиква кръвоизливи в храносмилателната система. В Германия тя е открита в 3 краставици, внесени от Испания, и една - от Холандия.
Властите в Германия обаче продължават проучването и на други зеленчуци, предимно домати от Северна Германия. Едно от предположенията за разпространението на заразата е, че бактерията, която се среща сред преживните животни, попада в зеленчуците чрез естествения тор, с който се подхранват. Много от производителите обаче се съмняват в тази теория.
Немски доктори вече препоръчаха краставиците и домати да се консумират само след 70-градусова термична обработка.
От ЕК съобщиха, че има засегнати хора също в Швеция, Дания, Великобритания и Холандия. По данни на световните агенции броят на разболелите се от зеленчуците вече е достигнал 1100 души. Все още обаче е загадка защо в самата Испания няма данни за хора със симптоми на заболяването.
|
|