Съдебните заседатели се назначават на политически принцип. Това е един от изводите от гражданско наблюдение на съда, извършено от националната НПО мрежа. Наблюдавани са 20 районни и окръжни съдилища от Северна България. Изследването отчита редовно наличие на политически фигури сред съдебните заседатели. Те се избират от политическите партии в общинските съвети. "Това е недопустимо, не може политическо лице да бъде в съдебната система", заяви лидерът на мрежата за наблюдение Георги Милков. Той допълни, че често заседателите са пенсионери на преклонна възраст и трябва напълно да се промени начинът им на избиране.
Заседателите участват в наказателните дела на първа инстанция. Те винаги са повече от професионалните съдии в състава, а гласът им е равен по тежест. Така на практика заседателите могат да определят присъдата.
Георги Милков посочи и основен проблем с декларациите за конфликт на интереси, които работещите в съда подават. Част от магистратите попълвали само инициалите си в декларациите, което особено в по-големите съдилища ги прави практически анонимни. Така например гражданите не могат да разберат дали някой съдия не е роднина на адвоката на човека, с когото имат спор, за да му поискат отвод.
Изследването се спира върху още сериозни пропуски в работата на съдилищата - нередовното призоваване на свидетели, архитектурно недостъпни сгради, особено за хора в неравностойно положение, липса на прозрачност в дейността, пропуски в интернет страниците и др.
Въпреки всички изброени недостатъци от мрежата за наблюдение признаха, че отчитат прогрес в много аспекти от работата на съдебната власт.
|
|