:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,819
Активни 463
Страници 5,384
За един ден 1,302,066

Политически назначения на заседатели пречат на съда

Съдебните заседатели се назначават на политически принцип. Това е един от изводите от гражданско наблюдение на съда, извършено от националната НПО мрежа. Наблюдавани са 20 районни и окръжни съдилища от Северна България. Изследването отчита редовно наличие на политически фигури сред съдебните заседатели. Те се избират от политическите партии в общинските съвети. "Това е недопустимо, не може политическо лице да бъде в съдебната система", заяви лидерът на мрежата за наблюдение Георги Милков. Той допълни, че често заседателите са пенсионери на преклонна възраст и трябва напълно да се промени начинът им на избиране.

Заседателите участват в наказателните дела на първа инстанция. Те винаги са повече от професионалните съдии в състава, а гласът им е равен по тежест. Така на практика заседателите могат да определят присъдата.

Георги Милков посочи и основен проблем с декларациите за конфликт на интереси, които работещите в съда подават. Част от магистратите попълвали само инициалите си в декларациите, което особено в по-големите съдилища ги прави практически анонимни. Така например гражданите не могат да разберат дали някой съдия не е роднина на адвоката на човека, с когото имат спор, за да му поискат отвод.

Изследването се спира върху още сериозни пропуски в работата на съдилищата - нередовното призоваване на свидетели, архитектурно недостъпни сгради, особено за хора в неравностойно положение, липса на прозрачност в дейността, пропуски в интернет страниците и др.

Въпреки всички изброени недостатъци от мрежата за наблюдение признаха, че отчитат прогрес в много аспекти от работата на съдебната власт.
4
1170
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
27 Май 2011 20:11
Искам да стана съдебен заседател. Образован, неосъждан, безпартиен, с чувство за справедливост. Поназнайвам законите, но повече приемам естественото и римското право.
27 Май 2011 22:00
Изследването отчита редовно наличие на политически фигури сред съдебните заседатели. Те се избират от политическите партии в общинските съвети. "Това е недопустимо, не може политическо лице да бъде в съдебната система",


Те се предлагат от групите общински съветници, а се избират от целия Общински съвет. И по Татово време съдиите и съдебните заседатели се избираха.
Съдиите и прокурорите си оправиха недъзите, сега съдебните заседатели са им виновни.
27 Май 2011 23:13
Съдиите не бива да делят с никого! Толкова са им ниски заплатите (само 10-ина пъти минималната РЗ), че са оставени на благодарността на страните в съдебния процес. А какво ще стане, когато съдията е принуден да дели и мизерните подкупи с някакви заседатели? Не, това е толкова несправедливо!?
27 Май 2011 23:57
но повече приемам естественото и римското право.
Не е достатъчно! Требе да приемаш и РПД-та (Рушвети, Подкупи и Други) !
Съдиите не бива да делят с никого!
Всяка работа си иска посредници. Няма да се излагат отново с "черни" Красювци, де. Щото, какво ще стане, когато съдията е принуден да вземе "политическо" решение и да не може да се оправдае със съдебните заседатели, че те са настоявали за това решение!? Глас народен, глас Божи!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД