Близо 60 000 деца се явиха на изпита за гимназиите вчера, в понеделник им предстои тест по математика. |
И тази година изпитът за седмокласниците бе в два модула - тест от 25 въпроса, който носи 65 точки, и втори модул - преразказ на непознат текст за 90 минути. Учениците чуват текста на запис и получават копие, с което могат да се запознаят в рамките на 15 минути, без да имат право да си водят бележки. За пръв път произведението бе изтеглено час след началото на изпита, за да няма съмнения за изтичане на информация, а конкретната задача бе текстът да се преразкаже от позицията на неутрален разказвач.
"Череша с алени сърца" не се изучава в задължителната програма, но не би следвало да затрудни седмокласниците, защото Стратиев е съвременен автор и в текста няма остарели и архаични думи, обясни експертката на МОМН Красимира Александрова. Според нея сюжетът на разказа е праволинеен, не се разгръща в странични линии, а героите са лесно разпознаваеми и малко. "В самия текст на Стратиев разказът тече в първо лице единствено число, като на моменти преминава в първо лице множествено число", добави тя.
Според учители това е основният проблем, защото учениците трябва едновременно да преразкажат и сюжета, и гледната точка на момчето, което разказва. "Неутралният разказвач ще включи ли гледната точка на момчето и как - това е интригата на текста, за която, убедена съм, и в министерството не са помислили", писа учителка в интернет форум. "Текстът е прекрасен като послание, но за преразказ е кошмар - множество детайли и извънсюжетни елементи, които затрудняват изключително много. Отделно помислете как ще разкажете примерно първото изречение от името на неутрален разказвач - "Преди години, когато бях малък, на нашата улица живееше един Човек, който никога не лъжеше", гласи друго мнение. След изпита някои ученици също се оплакаха, че им е било трудно да разказват от името на неутрален герой, а други се радваха, че не е имало трудни за запомняне имена и подробности. Родители пък се чудеха защо "Череша с алени сърца" е включен в читанката за III клас.
Другите двама автори от контролните теми вчера бяха Николай Табаков и Драган Тенев. Въпросите пък се сториха по-лесни на учениците. Вторият изпит за гимназиите е по математика и ще бъде на 30 май. Резултатите ще бъдат обявени до 10 юни.
СЪВПАДЕНИЕ
И този разказ се оказа даван от частна варненска школа. Частници бяха включили в обучението си и миналогодишния разказ "Вида" на Иван Джуренов, пълен с архаизми.