:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,747,659
Активни 526
Страници 4,126
За един ден 1,302,066

Македонският премиер усложнявал спора с името

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Никола Груевски
Македонският премиер Никола Груевски не бил склонен да реши проблема с името, пише скопският в. "Вечер", позовавайки се на документи, огласени от сайта "Уикилийкс". Документите представлявали разговор между Али Ахмети, коалиционния партньор на Груевски, и американския посланик в Скопие Филип Рийкър, състоял се на 16 август 2009 г. Ахмети е лидер на Демократичния съюз за интеграция, най-влиятелната албанска партия в Македония. Той е поискал от Рийкър да упражни натиск върху правителството за решаване на спора с Гърция и за установяване на дипломатически отношения с Косово, тъй като отношенията с България и Сърбия може да станат проблематични. Ахмети също така е изтъкнал, че ръководителят на Дирекцията за сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков имал голямо влияние върху прекалено младия Груевски, с когото са роднини. Ахмети твърди, че Миялков презирал албанците.

В същото време гръцкият външен министър Димитрис Друцас заяви пред агенция Макфакс, че има промяна в поведението на Македония относно спора за името. Друцас окачестви наименованията Северна Македония или Горна Македония като абсолютно приемливи.

Междувременно охридският кмет Александър Петрески призова държавата да субсидира самолетния превоз до Охрид за една година. В интервю за агенция "Фокус" той се оплака, че държавата не субсидира инфраструктурата, което спъва туризма. "Летището работи, ремонтирано е и може да приеме много самолети, но не идват. Защото няма достатъчно пътници. Имаме много хора в диаспората, които работят във Виена, в Цюрих. Ако държавата има 2 млн. евро за реклама в Си Ен Ен, защо да няма 1 млн. евро субсидия за един авиопрезвовач", каза кметът.
7
1623
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
02 Юни 2011 21:33
Пустите му македонци! Имат богат избор на имена за страната си и не могат да си изберат едно име....Северна Гърция, Източна Албания, Южна Сърбия, Югозападна България....Шантави македонци....
02 Юни 2011 21:47
Докато се решат как да назоват страната си, последната ще изчезне от картите. Разделена между сегашните си съседи.
02 Юни 2011 22:48







По поведението им личи, че са чисти българи.
03 Юни 2011 02:38
Макетата 22г. с едно име още се занимават. Колко ли години ще им требе да за решаването на по сериозни работи?
03 Юни 2011 10:33
Да продължават да се дърлят, с дърлене може да изковат нАцията мАкедонска
03 Юни 2011 11:09
Македония е държавата на абсурда! Името им е последния проблем, като то по-скоро е следствие от политическите реалности. След Втората Балканска Война останалите балкански държави се обединяват около идеята да не допуснат създаване на голяма Българска държава. България с излаз на Бяло море и с преобладаващо присъствие в географската област Македония би се превърнала във върховна сила на Балканите. Разбира се през 1913 г. смачкването на стремежите ни за обединено Отечество става и не без помощта на Австро-Унгария, Русия и другите Велики сили. Ябълката на раздора тук е Македония - Тя е поделена между Сърбия и Гърция, които се превръщат в основен гарант на статуквото. На България е подхвърлено едно малко парче. Другите части, които остават в Сърбия и Гърция са с по-важно стратегическо значение и са гаранция за стабилността на това статукво, в което държавата ни въпреки по-големите права от историческа, етническа, етнографска, лингвистична и др. гледна точка има върху тази територия. С оглед на гарантиране на интересите на Сърбия и Гърция в Македония протичат тежки кампании по обезбългаряване. Нечовешки са мерките предприети срещу всяка проява на национално самосъзнание - те се отличават с азиатска жестокост и макиавелианска подлост. Всичко това е придружено и от сериозен политически натиск на държавата ни да се откаже от историята си и изконните и права върху тези теритироии. Достатъчно е да погледнем правителствата на Стамболийски и идването на комунистите на власт след 1944 г., за да разберем колко тотален и отвратителен е този натиск.
След 1990 г. Югославия (Сърбия) и Гърция направиха всичко възможно Македония да остане в сферата на влияние на тези две държави. Всички правителства на Македония бяха под сериозен външен натиск и се използваха всякакви мерки, за да останат в тази сфера на влияние. Типични са и може много да се коментира по тях: Атентата срещу Киро Глигоров, убийството на Президента Борис Трайковски, поддържането на "античната" теория за произхода на "македонците" и т.н. и т.н. И всичко това с едничка цел Македония да бъде задържана в орбитата на Гърция и Сърбия. Трагедия - истинска трагедия за една държава, чието население няма нищо общо с тези две държави. Всъщност и това е основния проблем на Скопие - с корени, които те свързавт с България и Албания, ти силом се опитваш да държиш страната в орбитата на Сърбия и Гърция. Въпреки това с много висока цена за населението - пълна материална и духовна нищета - Правителствата на Македония постигнаха зададената им цел. Македония бягаше от оста Изток - Запад (България - Албания) и докато Сърбия не стана готова за кандидатстване в ЕС македонците работеха открито против приемането си там (даже Трайковски бе взривен в момент, когато съдбовно можеше да промени ориентацията на Македония). Сега когато и последната пречка пред влизането на Сърбия в ЕС отпадна (Р. Младич) вече Гърция е на път да постигне компромис с Македония за името. така провинцията (македония) може да последва метрополията (Сърбия). Умните ще си направят лесно изводите - другите ще блеят отново за православна солидарност и славянско братство - въпреки, че днес тези понятия нямат място в Realpolitik.
03 Юни 2011 14:44
Византийците си отмъщават по този начин
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД