Хакерска атака от Китай е разбира паролите за електронна поща Gmail на високопоставени ръководители от САЩ, висши военни, високопоставени ръководители на азиатски страни, главно на Южна Корея, китайски дисиденти и журналисти, съобщи американската интернет компания "Гугъл", цитирана от Би Би Си. Тя изрично уточни, че атаката идва от Китай. Наскоро компанията е разкрила кампания за събиране на пароли на електронна поща, извършвана вероятно чрез т. нар. фишинг. Това е широко използван похват от компютърни престъпници за получаване на важна лична информация. Атаката най-вероятно идва от Източен Китай, град Цзинан. Компанията успокои, че атаката е прекратена, засегнатите са предупредени, паролите им са защитени и съответните власти са уведомени. "Гугъл" уточни, че компютърните му системи и сървъри не са засегнати. Източник от Белия дом заяви, че американската администрация не е засегната от атаката. Преди дни Пентагонът предупреди, че хакерски атаки могат да се третират като обявяване на война и може да предизвикат ответен военен удар. Вчера Естония, където е центърът на НАТО за борба с киберпрестъпленията, подкрепи тази позиция, като сравни масираните хакерски атаки с конвенционална война.
От своя страна Китай окачестви като "недопустимо" съобщението на "Гугъл", че кибератаката е дошла от него. Китайското външно министерство съобщи, че Пекин отказва да поеме "отговорността за тази афера". "Комюникето, в което се твърди, че китайското правителство подкрепя кибератаките, е изцяло изфабрикувано. В него се съдържат задни мисли", съобщи говорител на министерството.
Междувременно хакери от групата "Анонимъс" (Anonymous) призоваха към онлайн атака срещу Международния валутен фонд (МВФ) заради строгите ограничения, наложени срещу Гърция за отпускане на спасителната финансова помощ. В свое съобщение групата призовава хората да влизат масово в сайта на МВФ, за да го натоварят и той да блокира. МВФ обяви, че знае за заплахата и е взел мерки.
|
|