:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,747,932
Активни 741
Страници 4,399
За един ден 1,302,066

В ЕС още не са решили кога да приемат България в Шенген

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Сесилия Малмстрьом
Дни преди срещата на министрите на вътрешните работи на страните от ЕС все още няма решение за членството на България и Румъния в Шенгенското пространство. До момента не е постигнато съгласие дали в документа да бъде посочена конкретна дата за приемането на Румъния и България в Шенген, съобщава румънската агенция Аджер прес. Тя се позовава на европейски източници. Вътрешните министри заседават на 9 юни в Люксембург и тогава ще гласуват докладите за техническата готовност за Шенген на България и Румъния. Под председателството на еврокомисаря Сесилия Малмстрьом те ще обсъдят и политиката за имиграцията и бежанците.

Според източниците има две версии на заключителния документ. Едната е, че решението за разширяването на Шенгенската зона трябва да бъде взето до края на годината. Втората версия не предвижда конкретна дата, на която решението да бъде взето. Каквото и да е заключителното изявление на министрите, то ще бъде важно, тъй като ще бъде посочено, че Румъния и България са технически готови за Шенген.
19
1309
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
02 Юни 2011 20:35
За България срокът за Шенген не трябва да е фиксиран, а да бъде определен плаващ, до окончателното прочистване на държавния апарат от комуноидни елементи, а още по-важно - до пълната подмяна на зависимата от Позитано комуноидна съдебна система с надпартийна такава.
02 Юни 2011 22:24
.
03 Юни 2011 02:33
За наше добро е да не решават, кога да ни вкл. в Шенген.
03 Юни 2011 07:37
Няколко пъти вече моля Форумът да ми обясни каква ни е файдата от Шенген.
Явно има някаква такава, но аз не я виждам или не е за мен лично.
03 Юни 2011 08:54
Няколко пъти вече моля Форумът да ми обясни каква ни е файдата от Шенген.
Явно има някаква такава, но аз не я виждам или не е за мен лично.

Те, хората, го обяснаваха много пъти, ама хайде и аз да опитам, та белким вденеш.
Основните цели на ЕС са свободното движение на стоки, капитали и хора в него. С влизането на една държава в ЕС се изпърняват първите две от тях т.е. свободно движение на стоки и капитали. Това означава, че за дадена фирма няма разлика дали ще купи кило пирони от РодИната или от друга държава-членка. Тази стока не минава през митнически контрол, за разлика от произход от трета страна, примерно Швейцария. Ползата от това за икономиката е огромна. С влизането в Шенген се постига и последната цел - свободно движение на хора т.е. отпада и граничния контрол. С прости думи дали ще отидеш на мора на Черно или на Бяло, подготовката и пътуването до там е едно и също.
Надявам се да си разбрал сега
03 Юни 2011 09:05
Федя, благодаря за разясненията, но пак не вдявам.Ако искам да отида до Бяло море, пробленът ми е нулев и сега/като не броим паричният такъв/.Просто се качвам на личният си Опел Вектра/със ник Гретхен/ и минавам границата с Елино Демократия.
03 Юни 2011 09:29
анастаси сиров, ти верно си неспасяем.
Хайде да опитам пак.
За да отидеш на Бяло море през 1989г, трябваше да извадиш задграничен паспорт, като много аргументирано докажеш на Органите защо, аджеба, ще хосиш там. Приемаме, че ти РАЗРЕШАТ. След което минаваш през три паспортни проверки:
1. Първа гранична зона
2. Втора гранична зона
(в тези двете неможеш да стигне със зеления паспорт )
3. КПП Кулата.
4. Митница
Като се прибереш, връщаш паспорта в МВР до три дни.
Проблемът с парите е доста сериозен, защото трябва да получиш и разрешение за покупка на валута.

За да отидеш на Бяло море през 1992г. отново ти трябва паспорт, но вече го получаваш по право, подваш заявление и ти го издават. От горниточки отпадат 1 и 2. Премахнати са граничните зони. Остават 3 и 4 КПП и Митница.

За да отидеш на Бяло море след 2007г (България е член на ЕС) отпада т.4 митница и остава само КПП. За да отидеш до Бургас, переш без да спираш, до Кавала - минаваш граничен контрол.
Ако влезем в Шенген, отпада и граничния контрол. Дали до Бургас или до Кавала, все тая переш без да спираш. А пари ще ти трябват и на двете места, при това не е много сигурна къде ще ти трябват повече.
В заклучение:
Влизането на България в ЕС е пряка полза на икономиката. Тус за гражданите има определени облекчения.
Влизането в Шенген е пряка полза за гражданите. Държавата и икономиката този акт не носи никакви допълнитерни ползи.

Редактирано от - Федя на 03/6/2011 г/ 09:33:35

03 Юни 2011 09:52
Федя
Проблема е, че каквото и както да го обясниш, някои хора все пеят песента "не искаме ЕС, не искаме Шенген"
03 Юни 2011 10:28
Падането на Шенген ще стане , когато паднат Тиквите. Въпросът е чисто политически. Ще трябва да се повтаря до втръсване , докато и последният заблуден гражданин на бантустана не му просветне...
03 Юни 2011 10:41
Ей Федя, благодаря че ми отвори очите.Аз пък с простия си акъл си мислех. че всички правителства досега искат да станат митницата на Европа.Ама кой да се сети, че те всъщност искали улеснения за гражданите на територията ни.
03 Юни 2011 11:22
Аз пък с простия си акъл си мислех. че всички правителства досега искат да станат митницата на Европа.

анастаси сиров, Митница на Европа станахме вече с пълноправното членство.
а това за акъл, ти го казваш. Не се плаши , хубаво е човек да осъзнае обема на своя. После се живее някак си по-лесно.
03 Юни 2011 11:27
Ама кой да се сети, че те всъщност искали улеснения за гражданите на територията ни.

Няма как, през 21 век в Европа трябва да се дава по нещо и на простосмъртните. Такъв е живота. Както казват лекарите "странични ефекти". Не ги искаш много-моного, но трябва да се съобразяваш с тях.

Редактирано от - Федя на 03/6/2011 г/ 11:30:23

03 Юни 2011 11:44
Федя, гръцката граница се минава и сега за 10-15 минути. Аз лично съм готов да се жертвам и да "търпя това неудобство" веднъж годишно, но страната ми да не се напълни с нелегални имигранти и моите данъци да отиват за бежански лагери.
Когато приемат Сърбия в Шенген - тогава и ние!!! Тогава ще имаме полза - сега полза нема никаква!
03 Юни 2011 11:47
Ах, ам'че Бабуин и Цветарко знаеха точната дата. Казаха я по телевизора, ама аз я забравИх. Тия европейци са прости като мен, една дата да не знаят! (или да не могат да я запомнят).
03 Юни 2011 11:48
Muktadasaxkoburgidiotski:
Падането на Шенген ще стане , когато паднат Тиквите

03 Юни 2011 11:55
В ЕС още не са решили кога да приемат България в Шенген

Решили са - ама еУектората още не схванъл тънкия намек!
Зависи от резултатите от изборите на есен! Ако отново си изберем някой като агент Гоце и пр боклук, а местните избори покатерят по местната власт червенопрашковци и техни коалиционни партньори като ДПС и НДСВ - Шенген ще го гледаме през крив макарон!
Това е - от нас си зависи ....
03 Юни 2011 12:19
Федя, гръцката граница се минава и сега за 10-15 минути. Аз лично съм готов да се жертвам и да "търпя това неудобство" веднъж годишно, но страната ми да не се напълни с нелегални имигранти и моите данъци да отиват за бежански лагери
.
То това ще става със или без Шенген. Или сдруги думи, няма нищо общо с Шенгенското споразумение. И нищо няма да се промени с приемането на Сърбия. Вярно, през Сърбия пътят до Сърцето на Европа и по-къс, но и без нея този път съществува през Румъния.
03 Юни 2011 13:08
Хе хе!!! Минавал ли си през Румъния? Времето до Будапеща ти се удължава с 4-5 часа. Пътищата са ужасни! Пък и докато стигнеш Видин, аз ще съм на Белград! Варианта през Тимишуара само при война (не дай си Боже) в Сърбия.
03 Юни 2011 14:15
Хе хе!!! Минавал ли си през Румъния? Времето до Будапеща ти се удължава с 4-5 часа. Пътищата са ужасни! Пък и докато стигнеш Видин, аз ще съм на Белград! Варианта през Тимишуара само при война (не дай си Боже) в Сърбия.

Така е. Само че твоите опасения се отнасят за евентуалните нелегални емигранти. За тях 3-4 часа повече им е все тая.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД