:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,971
Активни 494
Страници 10,874
За един ден 1,302,066

Ердоган превръща Турция в авторитарна държава

Управляващата Партия на справедливостта и развитието се е устремила към сигурен трети мандат
Турският премиер Реджеп Ердоган придобива все по-авторитарен стил на управление, констатира германският в. "Зюддойче Цайтунг". Той гради самочувствието си на успехите, постигнати от правителството на неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), която управлява от 2002 г. Тогава страната приличаше на днешна Гърция: икономиката беше в тежко положение, политическата класа - дискредитирана, МВФ диктуваше политиката. Девет години по-късно обаче турската икономика е стабилна и се развива много бързо, страната е кандидат-член за ЕС, пример за подражание в региона и глобален играч.

Ренесансът, който Турция изживява, кара нацията да прелива от самочувствие, в което я надминава само премиерът Ердоган, коментира "Зюддойче Цайтунг". Той е обладан от самовъзхищение - лесно обяснимо за политик, който толкова дълго няма сериозен съперник, и който успя да "подреже крилцата" на най-силния си враг - армията. Преди време ПСР се крепеше на широка коалиция от обществени групи, но сега министър-председателят става все по-непримирим към критиците си, заобикаляйки се само с хора, които одобряват всичко, което върши. Все по-често се проявява и авторитарният му стил - с едно щракване на пръсти разпорежда да съборят паметник на турско-арменската дружба, който не му харесва, припомня издание.

Реджеп Ердоган създава впечатление, че вече е провел достатъчно реформи. Според "Зюддойче Цайтунг" това е "фатална заблуда". Турската демокрация отбеляза напредък, но стабилността, икономическият бум и нарасналото външнополитическо влияние на страната се крепят на глинени крака, поне докато не бъдат премахнати старите авторитарни структури. Успехите, постигнати от правителството на Ердоган, най-вероятно ще донесат трети управленски мандат на ПСР на предстоящите в неделя избори. Въпросът обаче е дали ще получи мнозинство от 2/3, което ще позволи промяна на конституцията по проект на Ердоган. Основната опозиционна партия - светската лявоцентристка Републиканска народна партия, си е поставила за цел да лиши ПСР от абсолютно мнозинство. Според социолозите партията има добър шанс да увеличи подкрепата си до 30% спрямо 20.8% на изборите през 2007 г. Лидерът на Републиканската народна партия Кемал Калъчдароглу смята, че ПСР превръща Турция в "империя на страха" и в "полицейска държава". "Той (Ердоган) се смята за султан", заяви той наскоро на митинг.

ВЪЛНА

Турция се опасява от масова бежанска вълна от Сирия заради нарастващото напрежение там, писа в. "Сабах". Очакват се между 500 000 и 1 млн. сирийци. Премиерът Реджеп Ердоган категорично заяви, че границата между двете държави няма да бъде затворена. Турската армия ще създаде зона за сигурност за посрещане на бежанците. Броят на сирийците, преминали в Турция, достигна вчера 1600.
21
1913
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
09 Юни 2011 20:22
много слабо и показва фундаменталното неразбиране на турция. ренесанс може италия, холандия, люксембург да имат. това, което изживява турция в момента се нарича "мощ". другата глупост е
глинени крака, поне докато не бъдат премахнати старите авторитарни структури.
Ердоган почти напълно премахна "старите" и си има баш нови авторитарни структури от путинов тип.

борисофф
09 Юни 2011 22:04
Интересно е да чуем мнението на чичо Фичо по темата !
09 Юни 2011 22:39
Германците само правят реклама на Ердоган. Преследването на журналисти е грозна азиатщина. А ако армията му потрябва - ще разчита на услужливите задници, които е назначил ли?
09 Юни 2011 22:46
Турция доказва, че не е нужно да си член на ЕС за да просперираш и това дразни дойчовците:
През 2014 г. в Турция ще има 20 000 нови милионери. В момента в Турция 25 000 души имат състояние от най-малко 1 милион долара. В последните години Турция преживява силен икономически ръст, като БВП на глава от населението се увеличи от малко над 2 000 долара през 2003 г. до над 10 000 долара през 2010 г. През 2010 икономиката на страната бе е една от най-бързо разрастващите се, заедно с тези на Китай и Аржентина.
10 Юни 2011 09:25
Якоруда
От всички съседи на Турция БГ е страната която може има най-развити двустранни отношения във всичките сфери на живота но уви; страната ни силно се лумпенизира и фашизира в резултат на което сме последната дупка на европейския кавал
10 Юни 2011 09:31
Ще ме извинявате, ама сте като коне с капаци. Икономическият разтеж не те прави по-демократичен. Нарастващият ислямски фундаментализъм в Турция няма да донесе нищо хубаво на ЕС, а пък на нас д..е да ни е яко. Ама няма лошо нали сме си коне с капаци!?!?
10 Юни 2011 11:37
Е666
Ще ме извинявате, ама сте като коне с капаци. Икономическият разтеж не те прави по-демократичен
Е666, ще ме извиняваш и ти, но поразтършувай и разбери малко повече какво представлява т.н. демокрация. Като начало за размисъл - бащите на американската държава, както и Кант и други, между другото, са я отхвърлили решително - като голямо зло защото винаги се извращава в олигархия - управление на самоизбрал се елит. Точно това което има и в Америка и в България и в много други страни. А че са избрали републиката, както и Левски, а републиканско и демократично управление са 2 различни неща
10 Юни 2011 11:47
Е666
Нарастващият ислямски фундаментализъм в Турция няма да донесе нищо хубаво на ЕС, а пък на нас д..е да ни е яко. Ама няма лошо нали сме си коне с капаци
Турците какво им пука какви техни действия какво ще донесат на ЕС ??? Те си гледат държавата. И кой е казал че силна Турция ще е добре за България. Обсъжда се това че играят тяхната си игра и затова се въздигнаха. А ний кога на скоро, да си спомняш, сме играли нашата си игра.
И като спомена за ислямския фундаментализъм - стожерите бяха Египет, Либия, Сирия. Сега им спретнаха революцийки.
Не вярвай сляпо на телевизията, вестника и радиото. Мисли и чети повече, защото ще изпаднеш ето в такова състояние
Натиснете тук

Редактирано от - Гладиатор на 10/6/2011 г/ 11:57:29

10 Юни 2011 12:04
Е такива като гладиатор най ги обичам. Турция полека-лека се плъзга към превръщането си в типична мюсюлманска джамахия от либийско-кадафиски тип или ако щеш баасистки (за пример мога да посоча Сирия управлявана от династията Асад или Ирак до 2003г.). Говорил съм с турци, които учат тук, те са ми казвали, че съвременна Турция, под мъдрото ръководство на бащицата Ердоган, активно загърбва принципите на кемализма, които добри или лоши са светски.
10 Юни 2011 12:21
Dante, aма аз не го отричам това... не ми се сърди и пак си ме обичай

Редактирано от - Гладиатор на 10/6/2011 г/ 12:22:27

11 Юни 2011 15:41
Кемализмът си отивава по демографски причини - тежестта на Анадола става много голяма в сравнение с тежестта на прозападните кръгове в Цариград. Ердоган унищожава трите стълба на кемализма - войската, съда и светския университет. Турция върви към Иран, а не толкова към Сирия или Ирак. Приказките за ЕС са само за раздремка.

Растежът на Турция в последните години (от Йозал насам) е резултат на активна държавна намеса в икономиката и прилича на растежа на България в 1960-1975 г. В това отношение днешна България определено трябва да се учи от Турция, но упорито не ще (срв. отношението на Турция към "руските" проекти за АЕЦ-и и газо- и нефтопроводи и българското). Растежът на Турция е впечатляващ спрямо ниското изходно равнище, но БВП‌ на калпак си остава по-нисък или най-много равен на българския след 35 годишен индустриален упадък или липса на растеж. Растежът на Турция е и неудържим предвид ставащото в еврозоната и в Бл. изток. Появяват се със закъснение и признаци на имотен балон, както си му е редът.

Най-доброто отварящо очи четиво за Турция според мене са романа "Сняг" (2000) на Орхан Памук и книгите на Басам Тиби за ислямизма (една статия му пуснах като тема тук).
11 Юни 2011 15:43
Писаното от швейц. вестник е чиста глупост - в Турция колкото повече демокрация, толкова повече ислямизъм, демосът е ислямистки.
11 Юни 2011 16:47
Експанзията на хегемона очевидно се насочва и към мултиплициране на контролирани себеподобни.

11 Юни 2011 21:40
Фичо, имаш грешка.Намесата на държавата в икономиката доведе Гърция и България на това дередже, а не обратното.Правителството на Ердоган в Турция извърши най-много приватизации. К.Китай се развива благодарение на либералната икономика.Казах ти да не се подвеждаш от червения Памук, червените не казват истината.Проблемът в България след 20 г.преход е, че страната не можа да се изчисти от червената боя, затова не може да се развива.

11 Юни 2011 21:44
Положителното, което направи държавата е, че спря корупцията и неправомерното изсмукване на пари от банките.

11 Юни 2011 21:48
Последното се отнася за Турция.

11 Юни 2011 21:58
Турция няма да се иранизира, но въпреки това аз няма да гласувам за Ердоган.

11 Юни 2011 22:26
Ягене, май забравяш как са привързани главите на булките на вашия президент и на премиера . Това е демонстративен ислямизъм . И, да го знаеш от мен..няма добър и лош ислямизъм..Има само един, правилен ислямизъм. И той съвпада със салафитското тълкуване . Ще дойде момента когато състезателките по различни спортове в Турция ще се обличат както иранските .И няма да ти прави впеачтление, защото ще има религиозна полиция...с тояги
11 Юни 2011 22:50
Данил

11 Юни 2011 22:57
Няма правилен ислямизъм, има правилен ислям, да не ги бъркаме.

11 Юни 2011 23:44
...По данни на „Ню Йорк таймс” 87-годишният крал на Саудитска Арабия е започнал да „размахва своята чекова книжка” веднага след падането от власт на лидерите на Тунис и Египет. По този начин той успя да предотврати акциите на опозиционните сили. Основа за неговата социална щедрост станаха валутните резерви на кралството, които през миналата година достигнаха 214 милиарда долара.

В момента кралството харчи 130 милиарда долара за повишаване на заплатите на държавните чиновници, за строителство на достъпни жилища и за помощ за религиозните организации. В частност, крал Абдула нареди на държавните чиновници да бъдат изплатени допълнителни възнаграждения в размер на две месечни заплати и да бъдат отделени 70 милиарда долара за строителството на 500 000 жилища. 200 милиона долара са похарчени за подкрепа на религиозни организации и за нравствената полиция.

Всичко това донесе определен ефект. В частност, тесните отношения с върхушката на ислямските религиозни организации позволиха на монархията да получи фетва от върховния мюфтия. В нея се разяснява, че ислямът забранява уличните демонстрации. Всички тези вярвания се набиват в главите на вярващите по време на традиционните петъчни молитви. Усили се и активността на религиозните проповедници, насочена към съхранението на ислямските ценности и борбата с тези, които провокират „падението на нравите”.

Смята се, че успешно са изолирани либералните интелигенти, стремящи се към промени в страната. Опитите на опозиционерите да организират масови акции се провалиха – никой не откликна на техните призиви. За съхраняване на монархията допринесе и фактът, че САЩ като най-важни съюзници на Саудитска Арабия, настояващи за демократични промени от други арабски страни, запазиха мълчание по отношение на Саудитска Арабия и за усилията на кралството, насочени към потискане на народните бунтове в съседните Бахрейн и Оман.

В крайна сметка Саудитска Арабия успя да постигне в краткосрочен план успех и у дома, и в съседство. Но според критиците, стратегията на подкупване на общественото мнение не може да продължи дълго, тъй като няма да реши основните проблеми...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД