:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,364
Активни 847
Страници 1,294
За един ден 1,302,066
Парадокс

Белгия оцелява вече година без правителство

Имаме нова форма на правителство, нова форма на демокрация, с които доказваме на света, че тъпата идея, че всяка страна се нуждае от правителство с всички правомощия, може пък да не е вярна, казва политологът Давид Синардет
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Ив Льотерм в средата на август може да постави друг рекорд - да е начело на изпълнителната власт като служебен премиер по-дълго, отколкото като избран лидер с мандат за властта.
Вече година след изборите на 13 юни 2010 г. Белгия няма официално правителство. Коалиционните преговори се проточват към задънена улица и страната трябва да се справя със служебен премиер и кабинет. За колко време?

Белгийският премиер Ив Льотерм подаде оставка през април миналата година, но все още си ходи на работа. Всъщност в средата на август той ще е работил като служебен премиер по-дълго, отколкото като избран лидер с мандат за управление на страната.

Всичко това може да звучи странно - все пак Белгия е родината на сюрреализма, но най-странното е, че една година по-късно решение все още не се очертава на хоризонта.

През февруари белгийците с гордост обявиха, че са поставили световен рекорд на страна, която най-дълго време е без правителство.

Бе създаден уебсайт, който отброи дните до рекордния 17 февруари, когато титлата щеше да бъде отнета от Ирак, прекарал 289 дни в опити да се състави правителство през 2009 г. Сайтът вече тръби: "Да, белгийци, поставихме рекорда!"

Други източници твърдят, че



рекордът всъщност принадлежал на Камбоджа,



на която й бяха нужни 353 дни за формиране на кабинет след изборите през 2003 г. Белгия обаче счупи и този рекорд на 1 юни.

"Технически нещата могат да продължават така до следващите федерални избори, които трябва да се насрочат през 2014 г.", казва политологът Давид Синардет. "Да речем, че имаме избори през 2014 г., и тогава се сблъскаме със същия проблем за формиране на управляваща коалиция, тогава това служебно правителство може да продължи да действа и след това. Докато то разполага с мнозинство в парламента, единствената пречка пред това да продължи да управлява би бил страхът от абсурда."

Проблемът възникна заради дълбокото разделение между фламандскиговорящата и френскиговорящата половина от населението и заради липсата на истински национални партии.

Безплодните коалиционни преговори през последната година се въртят около фламандските искания за прехвърляне на още повече пълномощия от централното правителство на местните власти. Тези искания са едновременно смущаващи и отегчителни за обикновените избиратели.

"Нетърпението е налице, но по-осезаема е липсата на интерес у хората. Те са изморени от всички препирни, особено що се отнася до институционалните искания", казва журналистът от "Де Щандаарт" Марк Райнебо. "Хората говорят едно и също постоянно, повтарят се едни и същи фрази. Хората се изморяват. Това усилва отчуждението на гражданите от политическия елит."

Според него нови избори биха повторили резултата от миналата година или пък популистките партии биха укрепили позициите си.

Въпреки шегите около новия рекорд повечето белгийци сякаш не се чувстват много комфортно заради него. "Това не е рекорд, който някой би искал да постави. Ако хората се шегуват с него, то е, за да прикрият смущението си", смята Райнебо.

През януари хиляди хора се стекоха на демонстрация срещу неуспеха да се състави коалиция. Но последните опити да се мобилизират протестни акции удрят на камък, затова мнозина заключават, че



гневът се е превърнал в отчуждение



Според резултатите от скорошно проучване на GfK, 57% от белгийците поставят политическата ситуация на първо място сред тревогите си - показател, който е по-висок от която и да е друга европейска страна.

Пречките пред дългосрочно служебно правителство в белгийската конституция са твърде малко. Общото разбиране е, че министрите могат да действат, когато е неотложно нужно, или пък да продължат да изпълняват политиката на предходното правителство.

Големият въпрос е дали служебното правителство може да предприеме дългосрочни реформи в публичните финанси, за които почти всички партии са съгласни, че са необходими, за да се започне ограничаването на огромния дълг на Белгия - третият в ЕС.



Във всекидневния живот обаче Белгия се справя отлично



Икономиката расте, износът - също, чуждите инвестиции продължават да навлизат, белгийското председателство на ЕС през 2010 г. бе определено като успешно, страната участва и в операцията срещу Либия.

Отчасти това се дължи на факта, че служебният кабинет и държавните служители са ефективни мениджъри, но другата причина е, че много правомощия вече са прехвърлени на регионалните власти и на езиковите общности, да не говорим за споделения суверенитет с другите страни от ЕС и еврозоната.

"Имаме нова форма на правителство, нова форма на демокрация, с които доказваме на света, че тъпата идея, че всеки се нуждае от правителство с всички правомощия, може пък да не е вярна", казва с много ирония Давид Синардет, който преподава в Университета "Антверпен" и в Свободния университет в Брюксел.

Според Марк Райнебо общи избори могат да бъдат насрочени наесен или идната година по същото време, когато се провеждат и местните избори.

Той изтъква, че другата възможност е парламентът да предприема повече инициативи и служебното правителство да получи нови правомощия. Според него това може да продължи поне още година. "Може и да знаете кога ще станете премиер. Но при сегашната ситуация никога не знаете кога може да ви изритат", казва той.
 В края на май кралят на белгийците Албер Втори възложи на лидера на френскоговорящите социалисти в Белгия Елио ди Рупо (на снимката) да бъде посредник в пореден опит за съставяне на коалиция.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Филип Девинтер, депутат от партията "Фламандски интерес", сменя табелата с названието на една от централните улици в Брюксел Wetstraat - Rue de la Loi в протестна акция вчера срещу едногодишната неспособност на политическите партии да създадат коалиционно федерално правителство.
14
3663
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
14 Юни 2011 20:48
Белгия оцелява вече година без правителство
А пък България 2 години все още оцелява с антиправителство, нещо като стадо маймуни в кабината на самолет.
14 Юни 2011 21:30
Мдааа, а пък преди време някои ме убеждаваха, че ГЕРБ няма алтернатива и ще вземем да осиромашеем ако ги махнем от власт. Че ний с кво сме по-лоши от белгийците, че да не успеем да изкараме няколко години без правителство? Да не говорим, че понякога е по-добре да няма никакво правителство и държавата да си кара на автопилот, отколкото такова, дето ни е на главите.
14 Юни 2011 21:32
Че ний с кво сме по-лоши от белгийците, че да не успеем да изкараме няколко години без правителство?

че ний от десетилетия си караме така - белгийците ведаха от нас и ни завидяха...

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
14 Юни 2011 22:40
Като станем Територия и ЕС смести Централата си в Перник , у нас също няма да мислим за правителство . Че и за чий чеп ...
15 Юни 2011 04:15
Преди над 130г. Търновската конституция е взаимствана най-вече от белгийската. Дали не е време отново да почерпим челен белгийски опит?
15 Юни 2011 06:38
То пък едни правителства, мани, мани.... Наистина може и без тях.
15 Юни 2011 08:02
Май по-добре без правителство, отколкото с такива правителства
15 Юни 2011 09:37
Че ний с кво сме по-лоши от белгийците, че да не успеем да изкараме няколко години без правителство?

Ми има една мааалка разлика - Белгия не е била 500 години под турско робство.... Със всички последици от това.
Т.е. те са уредена държава, с просветен и издигнат народ, който схваща адекватно националните си интереси и успява да намери национални цели и задачи, около които да се обедини. И може да изкара известно време и без ново правителство - щото старото продължава да си работи.
Пък ние - ето ни. Дадоха ни малко свобода, и ние само за 22 години успяхме да прокудим зад граница повече от 20 % от населението си, и то от групата в най активна възраст. И още - да оплячкосаме и унищожим всичко - и индустрия, и инфраструктура, и здравеопазване и образование, и т.н.
Сиреч, успяхме да превърнем уредената и културна средно развита европейска държава, която наследихме от ТЖ - а това са признания на чужденци, не си го измислям аз! - в нещо, което освен "кочината на Европа", едва ли може да се нарече другояче.
15 Юни 2011 10:22
Отчасти това се дължи на факта, че служебният кабинет и държавните служители са ефективни мениджъри,



Ето това е, което ще ни липсва още 100 години...
Мое ли в тая чалгария и корупция да постигнем това ?[/code]
15 Юни 2011 10:23
Не е въпросът в правителството.
Партиите са излишни.
Ако това се случи, България ще процъфтява както след 19 майския преврат 1934г.
Ама де го подп. Кимон Георгиев?
15 Юни 2011 11:28
В Белгия се изливат купища пари под формата на ежеднвни харчове на европейските институции и чиновници.

На практика там може и да не се работи, и пак няма да фалират.

15 Юни 2011 13:21
Петко Фенерски
Е, да, точно това е идеала на всичкото нашенец - много пари да взема и НИЩО ДА НЕ РАБОТИ. И смята всички богати за крадци....
15 Юни 2011 14:12
Не е въпросът в правителството.
Партиите са излишни.
Ако това се случи, България ще процъфтява както след 19 майския преврат 1934г.
Ама де го подп. Кимон Георгиев?


Зет му е тука- дедо Гиньо Гаанев, ама...
15 Юни 2011 15:16
Което иде да покаже, че без правителство си може - следващата стъпка пък ще покаже, че без правителство е даже по-добре.


________________________________ ____
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 20 год. назад!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД