:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,615
Активни 833
Страници 545
За един ден 1,302,066
проглеждане

Безплатно здравеопазване няма. Но поне да беше по-уредено

Обещаваното ограничаване на кешовите плащания в болниците е само евтин пиар
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Колкото и да се опитва Стефан Константинов да облекчи пациентите от доплащанията в болниците, с административни методи няма как да успее.
Преди близо 10 години ръководният кадър в тогава управляващото НДСВ Атанас Щерев оповести скандална и еретична за времето си идея - в болниците да се въведе регламентирано доплащане за лечението. Те са недофинансирани, а пациентите така или иначе плащат какво ли не, включително и нерегламентирани рушвети - нека по-добре всичко това да се легализира и да излезе наяве, мотивираше се той. Естествено, няма партия, която да гласува подобен самоубийствен закон и идеята на Щерев не мина. А и тогава все още имаше достатъчно хора, които вярваха, че лечението в България може да е безплатно.

10 години по-късно вече е ясно,



че доплащане в болниците има,



при това съвсем регламентирано, а "безплатното" здравеопазване е носталгичен спомен. Без гласуване на скандални закони, няколко тихи поправки и наредби легализираха кофинансирането на лечението от страна на пациентите. С малки изключения вече никой не иска подкупи от болните по кьошета и коридори, нито пък да внасят съмнителни "дарения". Всички си плащат най-законно на касата на болницата - за избор на екип, избор на лекар, ВИП стая, собствена медицинска сестра, гледка, телефон, телевизор, психологични консултации и какво ли не. Позволява го наредба на здравното министерство, съществуваща от години. Законът за здравното осигуряване пък казва, че здравната каса не плаща скъпи лекарства и консумативи, като на всяко лечебно заведение е оставена задачата само да прецени какво е "скъпо". Благодарение на което пациентите си купуват и медикаменти, и медицински изделия. Е, има и късметлии - в зависимост от диагнозата и ако болницата е в по-малък град, има хора, които не плащат нищо.

За останалите обаче това е най-дразнещото нещо в здравната ни система. Всеки досег с болница води до стабилни разходи. Толкова стабилни, че има хора, които не искат да бъдат хоспитализирани, защото нямат нужните пари. Често става дума за сума, която дори не е обявена ясно и постоянно набъбва в хода на лечението. При това за пациентите няма никакво значение, че това е легално - парите са си пари.



Защо болниците искат тези пари?



Най-простото обяснение е - защото могат. Това е напълно законно. И защото са свикнали и от години се обяснява колко са недофинансирани. За държавните и общинските болници обаче никой не може да каже дали са действително недофинансирани или просто са нереформирани и липсата на пари идва от прекалено високата норма на кражба. В частните клиники пък никой не краде, но те имат право на печалба и е нормално при липса на други източници на пари освен НЗОК собственикът да оправдава инвестицията си и през джоба на пациентите. Оттук следва и най-сериозният проблем. При положение че от години болниците имат приходите от избор на екип и хотелски услуги, а лекарите - допълнителните доходи от продажба на стави и импланти на пациентите, е почти невъзможно тези плащания да бъдат ограничени. Далеч по-логично е да бъдат компенсирани или поети и контролирани от друг.

Какво обаче прави ГЕРБ и настоящото ръководство на здравното министерство? В опит да натрупа политически дивидент здравният министър Стефан Константинов от няколко месеца обявява как ще облекчи пациентите, като ограничи по административен път различните доплащания и ще сложи ред в толкова болезнена сфера на системата. И постанови с промени в наредба, че за раждане не може да се иска повече от 350 лв. за избор на екип, а за сърдечна операция - повече от 950 лв. И тъй като има болници, които са определили далеч по-високи цени, те просто вече компенсират разликата с друго - карат да "избираш" стая, гледка, грижа и т.н. На книга пациентите плащат по-малко, на практика няма нищо подобно. Затова сега ще се регламентират и немедицинските плащания - ще се опише в наредба за какво болниците могат да искат пари, така че да не се измислят всеки месец нови и нови "услуги". Но за да е ефективна тази мярка, МЗ се кани да определи и пределни цени на ВИП стаите и ползването на телевизор. Което пък вече си е напълно незаконно - няма как държавата да спуска на търговски дружества цени, при положение че не тя ги плаща. Ако беше толкова лесно, земеделският министър Мирослав Найденов отдавна щеше да е постановил, че бананите струват 50 ст., а агнешкото по Великден - 3 лв. килограма.

В този дух са и обещанията, че за ин витро, поето от държавния фонд за асистирана репродукция, няма да се искат допълнително пари, както и особено наглото - че ще има пределни цени на медицинските изделия, които ща спрат досегашната практика за една и съща става в различните болници да се плаща различно, но задължително - ужасно скъпо. Нагло е, защото самите законови поправки на МЗ позволяват това да не се случи.

Всичко това, естествено,



е евтин пиар за пред здравите



Болните няма как да бъдат излъгани, защото те си плащат както и преди, независимо какво им обяснява министър Константинов от телевизора.

Ако някой иска да сложи ред в плащанията за услугите извън поетите от здравната каса, трябва да следва същата логика като на здравното осигуряване, а не да спуска некадърни и неработещи решения по административен път. НЗОК сключва договори с болниците, в които са включени услугите и съответните цени, на които касата ги плаща. Т.е. те не са задължителни - когото не устройват, не сключва договор. Разбира се, не е редно здравната каса да плаща за избор на екип и ВИП стаи. За тази цел си има доброволно здравно осигуряване. То може спокойно да поеме тези услуги, да налага поне елементарен контрол върху тях и дори - да намали цените им. В закона обаче, противно на всяка логика, пише, че частните здравни дружества поемат услуги както извън платения от НЗОК пакет, така и от него. Тоест - един и същ гражданин се осигурява два пъти на две различни места за едно и също нещо. Което пък означава, че огромната част от разходите на частните фондове в болниците са за вече платените от НЗОК дейности, а допълнителните услуги извън клиничните пътеки отново - в масовия случай - остават непокрити и за сметка на пациента.

Безплатно здравеопазване няма никъде и никога не е имало. Има обаче уредени и неуредени системи. Ясно е българската към коя част спада.
Снимка: Архив "Сега"
Това е ВИП стая в провинциална болница. Щом съществува, значи има и търсене, въпреки неугледния й вид.
54
4065
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
54
 Видими 
14 Юни 2011 20:13
"Безплатно здравеопазване няма."
............................... ...................
Даа....ама ние го плащаме по няколко пъти, гусин министре, и то пак не чини!!!
14 Юни 2011 21:25
Поздравления за Янина! Добре е да се казват на висок глас важните неща, колкото и да са очевидни за малцинството сапиенси: задължителното здравно осигуряване следва да покрива минимума здравни грижи, всичко извън него е въпрос на възможности, желание, избор и лично решения - тоест на пазар. Добре е и да се повтаря, че държавата няма място на пазара. Държавното - държаве, человеческото - человеку! Редът ще дойде, когато съдилищата втълпят тази проста истина и в главите на държавните чинуши.
П.С. Янина, единствените здравни услуги, при които частните ЗОК ("фондовете" дублират плащаните от НЗОК, са тези, които коригират безумията на държавната каса. Като лимитите например
14 Юни 2011 21:51
Безплатно здравеопазване няма. Но поне да беше по-уредено
С първата част на заглавието съм съгласен. С втората - не. За средствата, които се отделят, в България има превъзходно по качество и достъпност здравеопазване. По-добро с това финансиране просто няма как да бъде.
14 Юни 2011 22:37
Добре е и да се повтаря, че държавата няма място на пазара.
На кой пазар казваш? На този за търговия с органи и тъкани!? На търговията с дрога? На гадаенето и хвърлянето на боб за безсмъртие? На търговията със смъртта и живота?
Абе, умнико, има ли пазар без държава? Какви върви свободният пазар на Антарктида или на Луната?
Ако ще го караме человеческото - человеку и аз мога да печатам финикийски знаци, копията са по-добри от зелените гущери, и лихва да определям кат за световно, или пък да джъткам едни фойрверки, а че били паднали в твоята къща - да си гледал. "Кьорав карти не играе", нъл тъй!?
България има превъзходно по качество и достъпност здравеопазване
И презпълнение на плана за смъртността и снижаване на заболяемостта чрез снижаване на средната продължителност на живота! Цялото общество солидарно работи за това "превъзходно качество". Кой със самоубиство, къде катастрофа, разстрел, грешна диоагноза, кой както може.
14 Юни 2011 22:55
Apolitichen, не вади думите от контекста - казах, че за средства, които се отделят, здравеопазването ни е превъзходно. В сравнение с повечето страни от ЕС си е мизерно.
15 Юни 2011 00:10
Само преди 2 седмици усетих на гърба си, че здравеопазването в България не само е не е безплатно, но е и в пъти по-скъпо от платеното в Америка. Не, не съобразно доходите на българското население, то е номинално в пъти по-скъпо. Що се отнася до обслужване напомня мизерията на третия свят. Човещината също е измеримо в пъти по-ниска.

Наложи ми се да обяснявам няколко пъти, че онова, което казвам няма нищо общо с национален нихилизъм. Видяното в Окръжна болница Пловдив не може да промени по някакъв начин обичта ми към държавата в която съм се родила, но ражда у мен много законни въпроси:

1. Защо българската болница отказва свободен достъп на роднините до пациентите. Такова нещо няма в нито една уважаваща себе си цивилизована държава. Бях броени дни в България и в 2 от тях се борех да видя собствената си майка (първият ден абсолютно безуспешно).


2. Защо министерството на здравеопазването отказва правото на частни болници, които нямат поне 6 хирурзи на заплата, да правят съответни операции за които те имат чудесна техника и персонал на повикване? Естествено е частната клиника да иска да плаща на операция, а не заплата на наетите си хирурзи. Но не е естествено хирургът, който оперира майка ми в Окръжна, и който редовно оперира в избраната от мен частна клиника, да не може да направи операцията й там. Предимството на частната болница?


А. Може да бъдете 24 часа до близкия си.


Б. Там е чисто и персоналът мил и отзивчив.


В. Правят се всички възможни следоперативни рехабилитации, които в Окръжна болница поради различни причини не бяха изобщо прилагани.


Г. Не са дават никакви подкупи и реално престоят ви в частната болница ще ви излезе по-евтино от престоят в държавна болница. В допълнение, частните болници също работят със здравната каса


3. Какво става с онези български пациенти, които нямат няколко хиляди лева в джоба си за да посрещнат разходите си по смяна на става и престой в болница? Хората на възрастта на моите родители имат пенсии от по 200 лева на месец. Как могат да си позволят няколкогодишна пенсия за лечение? Къде отиват тези хора, какво прави държавата с тях?


В допълнение, в държава САЩ, в която всекидневно се говори за проблемите на тушакното здравеопазване, смяна на става струва на един пенсионер $0.00. В държавата България, където пенсионерите получават 10 пъти по-малко от държавата САЩ, споменатата операция струва няколко хиляди лева.

Няколко непростими факта в работата на държавните болници в България:


1. Въпреки, че санитарките и медицинските сестри получват подкупи по 20 до 40 лева на ден за да вършат задълженията си към конкретен пациент, няма никаква разлика в обслужването. Хората в този свят се делят на добри и лоши. Добрите ще си свършат работата и без подкуп, лошите дотолкова мразят света и околните, че самият факт на даване на пари ги прави още по-зли и злъчни


2. Всеки лекар-хирург в държавната болница получава неправомерно, под масата, от 300 до 500 лева на операция. Често повече. Без значение, че получава заплащане и от здравната пътека на всеки пациент. По мое мнение някои от българските хирурзи имат доход от по над 10 000 лева на месец, което е единственото ми обяснение, че добри специалисти като тях стоят в мизерията наречена Окръжна болница Пловдив


3. Обстановката в държавните болници е отчавайща. Пациентът идва от къщи със всичко - от чаршафите и мокрите кърпички, до пудри, лекарства, мазила и т.н. Грубостта и навикването на пациенти, особено възрастни хора, е всекидневие. Неглижирането на проблемите им - оставят се на студено, на ветровито, на мокро, оставят се жадни (майка ми беше очевидно и жестоко обезводнена - гледката беше потресаваща за мен ) е непростима за една европейска държава. Зачитането на достойнството на пациента е явно смешен за хората в болницата проблем. Докторът дойде и ми каза мило, че трябва да си я взема и щяла да се оправи. Прояви разбиране и след няколко дни дойде в къщи и свали конците й там. За 48 часа мама стана отново нормален човек. Не спрях да се питам защо трябваше да виждам това след като има частни клиники, които биха я поели и лекували с радост. Проблемът е, че държавната администраця лакомее за "здравните пътеки", нищо, че ги "усвоява" по описания от мен начин.


Като заключение: в болницата видях и няколко мили и съвестни жени от персонала. Добротата я има в този свят, но българската действителност не й дава шанс. Всеки нормален човек иска да работи в достойни условия и да изпълнява задълженията си максимално добре.


И още нещо: българската държавна болнична действителност е точно толкова мизерна колкото беше преди 1989. Минаха 22 години през които нищо ново не беше научно и нищо старо не беше забравено. Особено ме шокира робкостта и подмазвачеството на болните към медицинските лица. Говоря и за хора, които по образование и позиция в обществото не са по-долу от лекарите. Мисля си, дали пък тази робска психика не създава отново и отново кривите отношения по болниците ни?



Редактирано от - Нели на 15/6/2011 г/ 00:15:09

15 Юни 2011 00:30
/:/ "Безплатно здравеопазване няма"...
............................... ............................... ............................... ..........................
Няма, щото "демократите" и "недемократите" след 1989 г. го премахнаха!!!
Справка:
КОНСТИТУЦИЯ НА НАРОДНА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ-1971 г.
...
Член 47
(1) Дъpжaвaтa пoлaгa вcecтpaнни гpижи зa здpaвeтo нa нapoдa, кaтo opгaнизиpa лeчeбнo-пpoфилaктични и дpуги здpaвни зaвeдeния и cлужби.
(2) Дъpжaвaтa и oбщecтвeнитe opгaнизaции paзпpocтpaнявaт здpaвнa пpocвeтa и култуpa cpeд нapoдa и нacъpчaвaт paзвитиeтo нa физичecкaтa култуpa и туpизмa.
(3) Вceки гpaждaнин имa пpaвo нa бeзплaтнa мeдицинcкa пoмoщ.
(4) Дъpжaвaтa и oбщecтвeнитe opгaнизaции пoлaгaт ocoбeни гpижи зa здpaвeтo нa дeцaтa и юнoшитe.
............................... ..
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ-1990 г.
...
Чл. 52. (1) Гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, и на безплатно ползване на медицинско обслужване при условия и по ред, определени със закон.
(2) Здравеопазването на гражданите се финансира от държавния бюджет, от работодателите, от лични и колективни осигурителни вноски и от други източници при условия и по ред, определени със закон.
(3) Държавата закриля здравето на гражданите и насърчава развитието на спорта и туризма.



15 Юни 2011 00:46
Нели, в семейството ви има и други мнения по отношение на здравеопазването:
Чичо Фичо 12.1.2010 г. 22:11:14 "За какво плащане от джоба става въпрос? Живеем в 21 век, не можем да позволим на млади и здрави родители в работоспособна възраст да се разоряват заради подобни нежелани случки. Счупването на ръката на щерка ни преди 5 години струваше между $15-20000 (две операции, престой в болница, рехабилитация). Ами ако ви се случат 2-3 такова здравни събития в една година?"
И още
Чичо Фичо 21.01.2011 "В САЩ се плаща на лекарите за единица извършени операции, манипулации, тестове и т.н., а не за качеството на здравето на пациентите им, както е в Англия. Затова в САЩ се предписват 2-3 пъти повече/по-скъпи лечения на пациент, отколкото в Англия за същата диагноза, а цялостните статистически резултати са по-лоши. Цените на лекарствата се държат целенасочено високи. Медицинското образование е безумно скъпо и младите лекари почват с минимум четвърт милион дълг. Застрахователите харчат повече, зада плащат за лечение, отколкото, за да плащат за лечение. Липсват "инсентивс" за профилактика и има болни, които струват на Медикейд по 3.5 милиона. Лекарите плащат средно 65 хиляди долара на година, но често и двойно повече, за застраховка медикал малпрактис, и предписват масово ненужни тестове, за да вържат гащи....

В САЩ се харчи над два пъти повече % от БВП и три пъти повече абсолютно на калпак за здраве, отколкото в Канада, но здравеопазването е много по-лошо, продължителността на живота и др. показатели са по-лоши, има десетки милиони неосигурени хора, разхищават се безумни средства - особено от частните застрахователи, които имат 16% овърхед (при 3% за Медикеър), както и от лекарите срещу медикъл малпрактис, и милиони хора фалират поради заболяване. Това е налудничаво и нецивилизовано."
15 Юни 2011 05:16
Операцията на щерка ни на ръката, като беше на 12 години, може да е струвала на застрахователната ни компания $15 000 - $20 000, на нашето семейство тя струваше $0.00. За това говоря по-горе. Счупването на главата й струваше по-малко, но сметката за нас пак беше $0.00. В България родителите ни са здравно осигурени, но смяна на става им струва 100% от техния джоб. Мисля, че се превдижда 30% връщане от цената на ставата, но това не променя нещата за пенсионерите, които живеят у нас на жълти стотинки. За това казах, че здравеопазването в България е в пъти по-скъпо, но за това пък обслужването 10 пъти по-лошо и безчовечно. Да не говорим, че американските пенсионери са напълно здравно осигурени след навършване на 62 години. В конкретния случай това означава $0.00 за смяна на става, И това при пенсия поне 10 пъти по-голяма от българската. Да се сравни също със смяната на става в България от порядъка на няколко хиляди лева.

Всичко, което е написал Фичо е вярно за онези, които не са здравно осигурени, но проблемите за които той говори са бели кахъри пред онова, което видях в България. BTW, в спешни случаи всяка американска болница отпуска еднократно безплатно лечение на изпадналите в беда неосигурени хора. Българските дипломати, които не са здравно осигурено тук, твърдят, че се ползват от тези програми, ако им се наложи.
15 Юни 2011 07:09
Операцията на щерка ни на ръката, като беше на 12 години, може да е струвала на застрахователната ни компания $15 000 - $20 000, на нашето семейство тя струваше $0.00
Нели, аз съм впечатлен! Срещу $0.00 вноска да получиш обслужване за $ 20 000 е малко икономическо чудо! Отделно, че няма copayment и deductible. Не можем да ги стигнем американците! В България държавата реално осигурява пенсионери, държавни служители, деца до 18 години за 0, 00 лв на година и срещу това те получават здравно обслужване на цена средно 5-600 лв., вярно не винаги без някакво доплащане и не винаги в приятна обстановка.

Редактирано от - Weed361 на 15/6/2011 г/ 07:25:41

15 Юни 2011 07:28
дьржавата сьбира 10% даньк и фирмите си дьржат парите в банките
после що няма пари за евтино здравоопазване
на както се казва дьжавата е лош собственик и здравеопазването трябва да е напьлно частно
15 Юни 2011 08:11
Като продължение на мислите на авторката се получава така , че допълнителните плащания са много диференцирани или даже никакви в зависимост от специалност и големина на населеното място. Оттук лекарските заплати варират от 500лв до няколко хиляди. Оттук следва , че мотивацията за работа в една система с отношение към лекаря като към престъпник и 500-600лв заплата е никаква . Трайна и устойчива нагласа към имиграция. Процес тепърва прохождащ. С последствие трайно влошаване даже и на сегашните параметри на здравеопазването.
15 Юни 2011 08:23
Нали
Хората в този свят се делят на добри и лоши. Добрите ще си свършат работата и без подкуп, лошите дотолкова мразят света и околните, че самият факт на даване на пари ги прави още по-зли и злъчни
Точно. И затова трябва кадрите да се подбират според характера изискващ се от професията. У нас с подбор на кадри никой не се занимава - това е една от тайните на неуспехите ни.
Особено ме шокира робкостта и подмазвачеството на болните към медицинските лица. Говоря и за хора, които по образование и позиция в обществото не са по-долу от лекарите. Мисля си, дали пък тази робска психика не създава отново и отново кривите отношения по болниците ни?
Тука не си права. Болестта е смирение, за което често забравяме в ежедневието. Болния човек се държи различно от същия здрав човек. Просто не са както трябва обучени медицинските кадри. Тях не са ги убедили че основното отношение към болния е състраданието.
15 Юни 2011 08:39
Според дългогодишните ми дърташки наблюдения на битието и мирозданието, сверени и прочетени с безбройно количество всестранна литература, причината за повечето беди се ражда там където няма идея и стратегия какво да се прави. Просто няма толкова добър кадър в държавата който да изгради една система. За целта хората правят екипи. Малко ще е мъчно и с екип поради факта че голяма част на населението ни, без значение от образованието, мозъците са яко щамповани от наложени твърдения, схеми, моди, нрави и прочие оформящи манталитета. Особено у нас, поради непонятна и заради мен причина, хората ни масово се водят по външни моди, мнения виждания и идеи и малко обръщат внимание на собствената си душа и идеите и.
Другата беда е че лекарското съсловие, поради особеностите на професията си не притежава кой знае какво стратегическо мислене, дори и ако някой да е било вродено, то е закърняло от системното практикуване на работа с дребни детайли.
И създадоха най-безумната стратегия в здравеопазването - основана на търгашески отношения. След такава стратегия нужно ли е да си баба Ванга за да видиш бъдещето, следствията ...
15 Юни 2011 08:46
Преди всичко трябва да е ясно, че здравеопазването и образованието за да са на ниво трябва да има ПРИЗВАНИЕ. Без него, колкото и средства да се наливат, колкото и да плащате, резултата ще е нула.
Аз поне от 10 г. не съм срещал внимателен и изслушващ те лекар. Първото нещо което прави е да започне да ти предписва лекарства. Колкото се може по-скъпи и неефективни. Нали за това получава комисионна. Нали вече са търговци.
Тези хора, не ги наричам лекари, защото не всички са такива, не се ли замислят че след време и те ще са пациенти, пенсионери , нуждаещи се?
Мисля че това е дело на всички нас.
15 Юни 2011 09:00
3333, вярно. А призванието може да дойде и с правилно обучение и задължително възпитание. У нас навсякъде обучението върви без възпитание. От образован но без нужното ввъзпитание и отношение към дадено дело - полза никаква. Това елементарно нещо не вдяват и в просветното ни и в университетите ни. Въобще сме на светлинни години от технологиите за обучение. после се чудим защо не се получават нещата...
Не знам дали изобще някой от мед. работниците са го учили как е лекувал Петър Димков. Той приемал болния с благ и спокоен израз. После го е оставял да говори и слушал внимателно и обръщал внимание на най малкия детайл. Създавал е доверие. После обикновено е поставял ръка на главата и ли на рамото и благо му говорил и винаги му е давал надежда, стараел се е да убеди болния че че ще се излекува. Повечето болни са му имали безкрайно доверие - а доверието в лекуващия е основата за излечение - най силния плацебо ефект.
15 Юни 2011 09:17
И затова трябва кадрите да се подбират според характера изискващ се от професията. У нас с подбор на кадри никой не се занимава - това е една от тайните на неуспехите ни.

Същите лекари се представяха по-друг начин при социалистическата система на здравеопазване , което иде да каже , че цитата не е разковничето. Не съм чул и българи емигранти работещи като лекари да не са си гледали съвестно работата. Цитираните мисли са меко казано халостни патрони.
15 Юни 2011 09:58
Аз поне от 10 г. не съм срещал внимателен и изслушващ те лекар.

Много странно.

При мен е точно обратното - всички лекари, към които съм се обръщал напоследък, са внимателни и учтиви. Изключение - едно младо хирургче от ВМА преди 6 години.

Там случаят беше забавен - оперираха майка ми и поискаха да платя около 600 лв за някакакъв "kit". Аз казах, че нямам пари и ще платя след операцията. И на следващия ден си я изписаха и досега навярно чакат моите 600 лв. Въобще не ме потърсиха, даже и по тлф.
15 Юни 2011 12:07
хайде сега съпостави здравната вноска в българия и америка и ще излезе че в америка тази операция си я платила многократно и предварително. затова не са искали допълнително пари. изводи могат да се правят само при отчитане на всички факти. останалото е манипулация, и то твърде евтина и примитивна.
15 Юни 2011 12:18
toly
Същите лекари се представяха по-друг начин при социалистическата система на здравеопазване
Дали ? По кой друг начин? По духа на времето, по инерцията а не по възпитанието и отношението към професията. Дали Петър Димков с отношението му към професията щеше да си измени начина на работа. Неговото възпитание и отношение му са заложени като призвание. Но ако този начин се възпитава и се създаде отношение към него - голяма част от лекарите щяха да останат верни на професията си и призванието и - а не търгаши - според където духа вятъра и според това къде се намират - по света или у нас.
Цитираните мисли са меко казано халостни патрони.
Зареди халостен патрон, опри цевта в слепоочието си и натисни спусъка (недей да го пробваш....от цевта излиза смъртоносна огнена струя, обяснявам ти го за всеки случай - не знам на колко годинки си)
15 Юни 2011 12:27
Само преди няколко дена Станишката напомни с половин уста , назнам какво имаше в другата половина , че Симон Дянков източил 1, 45 милиарда от здравната каса и ги изхарчил незнаино къде .Не е ясно защо тези пари не бяха оползотворени целево.
Другото , на 22 март Гербаджиите подариха за 35 години Нефтобазата Росенец на Лукойл срещу подръжка само.Вероятна цена над 200 милиона долара т.е бетонира се монопола на Лукойл за следващите 35 години , а правителството се лиши от единсвеният реален инструмент за въздеиствие.
15 Юни 2011 12:47
Гладиатор, Петър Димков не ме интересува. Интересува ме актуалната организация и недоимък в здравеопазването, които карат едни и същи хора да са с различно отношение към лечебния процес при различни условия.
15 Юни 2011 13:04
toly, " Никаква система не може да промени нещата ако човекът не се промени". Сигурно си го чувал. Или "хубав хляб от гнило брашно не мой направи" - тая си я чувал. Това имам в предвид,
актуалната организация
се прави от хора с необходимото отношение и възпитание към дадено дело. А когато идат в чужбина - те попадат в изградена организация и тя ги обзема. Пък и недей да си толкоз сигурен как се държат - да не си им светил. Външната, лъскавата страна често е измамна

Редактирано от - Гладиатор на 15/6/2011 г/ 13:07:55

15 Юни 2011 13:07
Промяната на човка е много по-труден и бавен процес от налагането на няколко правила. А да се надяваш , че ще се пръкнат хиляди безкористни Петър Димковци е наивно. Освен това надали Димков е бил унижаван и живял в недоимък като сегашните ни колеги.
15 Юни 2011 13:08
Човек трябва да е сляп, глух, безпаметен или напълно оскотял, за да приеме "Безплатно здравеопазване няма". Имаше го до 1990 г. в една нормална държава, наречена Бьлгария и в много други като нея. И сега го има в нормалните държави. Избираш болница, личен лекар, сменяш специалист, запазваш час по телефона или интернет, правят ти всички необходими изследвания, операции, транспланти, възстановяване. Цена-0, 00?. Лекарства, ваксини за пенсионери, деца и бременни-безплатни.Работещите плащат за лекарствата само малък процент, и то само ако нямат хронично заболяване или са прекалено скъпи.Цените на лекарствата дори без рецепта са в пъти по-евтини отколкото в България. Пари дори и да искаш, няма на кого да дадеш. Поздрави от една нормална европейска страна!
15 Юни 2011 13:16
tody, вярно че е труден, ама не е толкова бавен. Във всеки случай трябва да се да става и в тая посока, а не само да измисляме закони, за които трудно се намират възпитани хора да ги прилагат и трудно се намират възпитани хора да контролират тези които трябва да ги прилагат. Така че с невъзпитани и с ненормално отношение към ценностите и дадено дело хора - нищо не можеш съгради.

Редактирано от - Гладиатор на 15/6/2011 г/ 13:37:32

15 Юни 2011 13:43
Бавен е , много бавен процеса. Сега се оформя общество от индивидуалисти - по-ниско ниво на хомосапиенса, а ти ратуваш за другото състояние. Доста време ще мине докато осъзнаем на практика какво пише на народното събрание.
15 Юни 2011 13:45
Дядо Йоцо гледа,

Това здpавеопазване е толкова безплатно, колкото са "безплатни" играчките, дето ги подаряват в Макдоналдс, като си купиш сандвич. Или, колкото е "безплатен" монтажът на климатика, дето ти го продават големите вериги.
15 Юни 2011 13:46
Така е дядо Йоцо - при нас далаверите с лекарства са безумни. Познати купуват от Гърция лекарства по-евтини отколкото в България и то разлика около 50-100 и нагоре процента. Как става. Защо не оставиха барем едно държавно фармацевтично предприятие да урегулира нещата с цените. Далаверите и търгашеството в медицината ни са велики. Как да се съвмести такава търгашка система в благородно дело като здравеопазването. Да не говорим че здравеопазването ни е рай за фармацевтичната мафия.
15 Юни 2011 13:54
За лекарите. Винаги са били изключително любезни към мен. Може би рядко ползвам техните услуги - веднъж на две-три години. Били са любезни и когато ми искат нерегламентирано пари. А аз любезно им искам документи за подобни плащания - тогава и те си връщат думите.
За здравната система - отвратителна. Плащам като всички 8% от доходите си, но не получавам безплатна помощ - питам защо? Поне за възрастните ми родители и прародители да беше безплатно? Но и за тях не е. Поради това вече обмислям план за емиграция - не за да печеля (това го правя и тук в България), а за да ползвам на стари години по-добри здравни услуги в някоя по-бяла страна.
15 Юни 2011 13:55
Енчо
Това здpавеопазване е толкова безплатно, колкото са "безплатни" играчките, дето ги подаряват в Макдоналдс, като си купиш сандвич. Или, колкото е "безплатен" монтажът на климатика, дето ти го продават големите вериги.

Само че сега допълнително си плащаш за играчката и монтажа а парите за сандвича и климатика са същите
Дядо Йоцо, не му се връзвай - Енчо на бялото вика черно. Едно време като се ходеше на доктор за пари от джоба си не бъркаш. За Енчо това не се брои... само защото е от бай Тошовия социализъм. Виж ако е някъде другаде - ще се брои, но щом е от бай Тошо - не.
15 Юни 2011 14:12
за статията и toly. Най-накрая трябва наистина да се регламентира, какво точно се поема от здравната каса и от държавата. И регламентът да се спазва. Не може диспечерката от Спешна помощ да решава кой да живее и кой да мре. Имам неприятното чувство, че нарочени за "умиране" са хората от квартали "средна хубост". Повечето ми познати, обаждали се в "Спешна помощ", са били настоятелно убеждавани, че на припадналия/получилия инфаркт/детето с устойчива 40 градусова температура нищо им няма, могат да се лекуват със захарен сироп/оцетени компреси. Резултатите - повечето починаха (не твърдя, че иначе щяха да бъдат спасени), едно дете вегетира след късно диагностициран мененгит, има все пак и оцелели, след скандали между близките и "фейс-контрола" в спешните отделения. Подозирам, че и при онкологично болните положението е подобно, за дефицитните лекарства се класират само тези, които подходящо "стимулират" персонала. Всъщност имам и познати, "прередили" опашката за операции чрез полурегламентирано доплащане. Пиша "прередили", понеже не съм сигурна, дали изобщо има пациенти, които успяват чинно да си дочакат реда...
15 Юни 2011 14:26
Трендафилка
Най-накрая трябва наистина да се регламентира, какво точно се поема от здравната каса и от държавата. И регламентът да се спазва

Дали ще се спазва ...или пак
за дефицитните лекарства се класират само тези, които подходящо "стимулират" персонала. Всъщност имам и познати, "прередили" опашката за операции чрез полурегламентирано доплащане.

А това дето трябвало да се поема от здравната каса ... само тва ли е кусура...? "Никаква система не може да промени нещата ако човекът не се промени"
15 Юни 2011 14:48
Ами мечтайте си да промените докторите, сестрите, дори и санитарките, да работят всеотдайно за 500 или 300 лева... След 60 години такива мечти закономерно стигнахме до тук. По-младите и съвестните ще се спасяват другаде, тук ще остават наглите и циничните... Вярно, ще внасяме ударно студенти от Нигерия, после може пък точно те да се окажат някакви ангели небесни...
15 Юни 2011 15:07
Трендафилка
Ами мечтайте си да промените докторите, сестрите, дори и санитарките, да работят всеотдайно за 500 или 300 лева... След 60 години такива мечти закономерно стигнахме до тук

А-а-а, не след 60, след 20. Преди около 20 г всичко си беше наред. Отиваш на доктор, преглеждат те и не даваш пари. Тогава още народа не бе тотално изперкал и вманячил се по философията "парите са най-важното нещо на света". Впоследстие са вманячи - през демократичните години. И се развали народа. Някои вече взеха да вдяват че тая мания е зло....но много са всеобхватно неориентирани. Пък ти си фантазирай че без добра ценностна система може да изградиш някаква система... няма да споря...просто така... да не думате някой ден "Ей защо никой се не обади, да каже"
15 Юни 2011 15:08
И Трендафилке, една работа или ще я работиш или не. Като не ти се работи за тая цена - не я почвай. Но да я почнеш и сетне да дрънкаш "я не работим шото парите са малко"???... Туй пак е от възпитанието и отношението към нещата... Затова и разбирам разсъжденията ти - човек каквъвто му манталитета - такива му и разсъжденията
15 Юни 2011 15:11
Най-накрая трябва наистина да се регламентира, какво точно се поема от здравната каса и от държавата.

Ами точно тук е разковничето, но от много години никой политик не иска да го изкаже в прав текст. Да не говорим, че не "най-накрая" а още в началото това трябваше да е ясно. Само дето тогава илюзията "безплатно здравеопазване" ще изчезне, защото ще е пределно ясно че това което не поема общественото осигуряване го плаща всеки индивидуално. Това не само политиците, но и голяма част от "материала" не го харесва. Щом нещо звучи неприятно, значи не е истина. Най-добрият начин за избягване на решаването на проблемите където и да е.
15 Юни 2011 15:17
само че петър димков не е бил лекар
15 Юни 2011 15:20
И сега го има в нормалните държави
.
та коя е тази нормална държава с безплатно здравеопазване? освен за северна корея за друга не се сещам.
15 Юни 2011 15:36
Като не ти се работи за тая цена - не я почвай. Но да я почнеш...


Туй първо го кажи на плочкаджиите... Хем сами определят цената, хем допълнително ги поим с бира/ракия, хем после зарязват ремонта по средата, понеже докопали по-голям обект... Ама вЕрвайте си, че хем може да мачкате и унижавате лекарите, хем да очаквате от тях хуманно отношение. Както казах - свестните просто отказват да работят тук.

А имам и някакви спомени отпреди 20++ години. Ако си "разпределен" при свестен зъболекар, не можеш да се доредиш. Ако се падне калпав - търсиш начин да се уредиш при друг... И вицовете за цветята, бонбоните и кутиите с пари са от онова време... Вярно е, тогава по-ценни бяха не парите, а връзките...






15 Юни 2011 15:49
Този на снимката в статията, дето е забил нос в банката в НС по време, когато Цв Цв четеше СРС-то за болницата в Горна Оряховица, колкото по-бързо го изпратят да разражда крави в някоя ферма, толкова повече хора ще оцелеят от здравенеопазването му!! Аман от некадърни тъпегьози в правителството на Боко тиквата, какъвто безспорно е итози индивид и никакавец, титулуващ се като д-р Константинов! Аман и Бог да ни е на помощ!!
15 Юни 2011 16:01
Weed, не е тайна, че ако в САЩ си до 19 и над 62 години получаваш най-доброто здравно обслужване на света. Проблемите, когати имаш такива, са във възрастта 19 до 62, най-активната работна възраст.

Детската застраховка на щата Ню Йорк струва от 0.00 до $200 на месец (това беше тавана) според доходите на всяко семейство. В спешни случаи като описаните покриваше всичко до стотинка. Счупване на ръка, глава, вирусен менингит с хоспитализация, апандесит и т.н. струва на родители 0.00. Няма дедактибъл, пълно покритие. Единствените, които са ни пращали сметки за доплащане бяха...от бърза помощ, в случая със счупената ръка, но тази сметка биде отбита след няколко писма. Все пак, при счупена ръка, с костички излезли навън, нямаше как да не се признае нуждата от бърза помощ. Още веднъж - 2 операции плюс престой в болница и рехабилитация ни струваше 0.00. Болницата (Презбитериан на 1 авеню и 68 улица) приличаше по обслужване на 4-ри звезден хотел. Можехме да стоим в стаята на детето 24 часа (има специални кресла, които се разтягат и се ползват от близките, на тях може дори да се поспи). Тук не е познат проблема да не може да видиш близкия си.

Няма да продължавам защото Окръжна боница Пловдив и Презбитериан Манхатън се различават като черното и бялото. Пари (хиляди левове/долари) ни струваше Окръжната болница, не Презбитераинската. В Презбитерианската имахме едно обяснение след лекуването на детето - искаха ни да доплатим за това, че била сама в стая, а не с друго дете. Застраховаката плащала само престой в стая за двама, а не самостоятелна стая. След обяснението ни, че това е било тяхно решение, а не наше искане (нямаха документ да сме искали подобно нещо) сметката беше забравена.

За да не е толкова розова картина да допълня, че да, има ли сме проблеми с отбиване на сметки на децата ни в не спешни случаи. Най-куриозния беше да ми искат пари за задължителна имунизация, но в такива случаи човек звъни и или се оправя, или хвърля сметката в боклука, ако не намери разбиране.


Гладиатор, имаш право за смирението на болните (те у нас даже не са смирени, а тотално наплашени какво може да им се случи), но какво да кажем за техните роднини, които също се държат робко и без особено достойнство? Защо хората в България говорят с медицинския персонал по този неестесвен начин и без лично достойнство? Не, не казвам, че трябва да са груби, просто трябва да са естествени, без подкупващо-унизителни нотки в гласа. При такова държане, години наред, лекарят няма как да не реши, че му е позволено да върти сопата над раята както си ще. Когато са ти заключи вратата на отделението и не те пускат дни наред какво правиш? Повечето от хората се молеха. Баща ми, на 83, със сълзи на очи, също се молеше да го пусна при жена му с която не се е разделял от 60 години, когато му казаха, че само аз мога да влеза. Кому е нужно това човешко унижение? Той дори не ме чуваше, като му обяснявах меко и тихо, че ще дойда след 5 минути и ще го взема, само трябва да поговоря с доктора.

В стаята на майка ми имаше 3 жени и на една от тях (на окло 75 години) бяха донесли лекство разтворено в чаша вода без да й обясняват, че трябва да го пие на глътки, за няколко часа. Тя, милата, го глътна наведнъж. След това този проблем беше обсъждан от целия персонал през целия ден като тонът беше от поучително-назидателен на лекаря до кресливо-противен на санитарката. И за миг дори не проумяха, че проблемът е техен, а не на пациента - те не общуват с пациентите си, не им обясняват, не ги изслушват. Те си мислят, че онова което е в главите им трябва да е в главите и на болните и не си правят труда да обяснят дори какво трябва да се прави с даденото лекарство.

Всичко това не е нормално. Всичко това създава една обстановка на обреченост, на нищета, на грубост у нас. Случи ми се да попадам на такива мили хора за тези няколко дни, чудех се след преживяното как успяват да си поддържат духа. Човекът, който наех да ни извози с линейка от болницата до къщи разказваше с толкова обич за щерака си, за това как и какво учи и какви са му надеждите за нея. Или пък един шофьор на такси, който ме качи и само след минута ми разказваше защо обичал месец май - младите, които завършвали и имали балове правили града красив плюс зеленината и цветята из целия град. Мислех си кое е онова, което ни кара да си причиняваме всички тези злини един другиму? Да не те пускат при болната ти майка, да унижават хората наоколо? Проблемът явно не е само в липсата на пари, проблемът е в липсата на желание да твориш добро в живота си, липсва и разбирането, че правейки добро няма как да не получиш добро. Време е да спрем да творим всекидневно зло около себе си. Оскотяването на обществения живот засяга всеки един от нас - и творящия злото, и потърпевшия.
15 Юни 2011 16:19
лекарят не е гейша да те отрупва с нежности
15 Юни 2011 17:02
america1332002:" лекарят не е гейша да те отрупва с нежности"

Ти и Трендафилка май сте лекари.
Трендафилке, каквито и примери да даваш - факт: здравеопазването преди 20++ години беше по добро от сегашното. и то на светлинни години. И лекарите се държаха по-свястно.
Америка, никой не ти иска нежностите. иска се елементарно състрадание. Припомни си в какво сте се клели и в какъв дух е написана Хипократовата клетва. - и се вижте, някои, какви ги вършите.
15 Юни 2011 17:20
И този не се справи. За министерството е нужен борд от няколко шефове на най-успешните болници и/или клиники, заедно с малък и много ефективен екип математици за IT.
15 Юни 2011 18:02
Ами разбира се, че здравеопазването преди 20++ години изглеждаше по-добре, като се даваха повече пари за него. И имаше контрол. И лекарите вземаха почти същите заплати като всички останали, сглупили да учат за "слуги на народа". И пак не бяха ангели небесни, само че натуралната размяна (аз ще ти клъцна хернията, ти ще ми изчукаш колата) преобладаваше над бонбонените кутии с пари. Всъщност, оня виц за гинеколога-автомонтьор не е ли и той от онова време... Останалата част от населението също не беше от ангели, иначе отдавна да сме построили комунизЪма. Вместо това - децата на каскетите от онова време ни построиха и дИмУкрацията, и наложиха чисто пазарните отношения в медицината... Сега не знам на Господа ли ще се молим, на Бобо ли, или на призрака на оня с лулата, да разреши проблема с лекарите-циници. Дано само последният не се е модернизирал и той, та да рече "Нет пациента, нет проблема"...
15 Юни 2011 18:03
да се изисква състрадание? че то лекарят ако вземе да се безпокои за всеки болен очите му ще бъдат вечно в сълзи.
никакви състрадания и благи погледи не са нужни а компетентност и организирана и своевременна намеса.
ако си с температура 39.6 никакъв благ поглед няма да ти помогне а само антибиотик
15 Юни 2011 18:49
15 Юни 2011 18:55
Да напомня, че антибиоците действат само при бактериални инфекции. Ерго, висока темепература от вирусна инфекция не се вляе от антибиотик. Безобразното пиене на антибиотици за щяло и нещяло е признак на слаба грамотност. Понякога идва момент да имате наистина нужда от антибиотик и той няма да ви подейства поради многогодишна злоупотреба с лекарства. Моята щерка е пила антибитик до 18 годишна възраст само 2 пъти през живота си. След 10 годишната ми възраст съм пила антибиотик едва на 47.

Лекарствената злоупотреба има същите корени като всяко друга субстанциална злоупотреба, добре е да се внимава. България се слави с това, че педиатрите предписват на деца антибиотици без да си направят труда да направят кръвни и други изследвания.

Никой не желае от лекаря да преживява силно и емоционално всяка пациентска болка. Но от всеки цивилизован лекар и медицински работник се изискват елементарни поведенченски навици като търпение, зачитане достойнството на отсрещния, даване на подробна информация както на пациента, така и на роднините какво ще се прави, как ще протече лечението и какво се очаква като резултат. В допълнение, немислимо е лекар да дава протоколи за лекарства от които зависи живота на пациента само, ако му бъде даден рушвет за това. Става въпрос за елементарно нравствено поведение, за неща, които ги имаме завещани от древността в книги като Библията.


Justinian2, няма да коментирам идеята ви, че има "пропускателен режим" заради циганите. Само напомням, че те също са български граждани, хора и т.н.

На 5-я етаж, където бяха травмите, не видях от смоментия от вас контингент, но вратата беше заключена и човек дори не може да получи информация за пациента. Просто стоиш и чакаш някой от вътре да отвори вратата на път за някъде. BTW, аз не съм казала нищо лошо за операцията на майка ми. Според лекаря, и според мен също, тя е напълно успешна, мама вече ходи насам-натам из къщи. Но онова, което болезнено разбрах в Окружна болница Пловдив е, че лекарят, концентриран в отрязъка на левия крак за който отговаря, можеше спокойно да изпусне пациента си (все пак е на 81) да умре от глад, жажда, простуда или болезнени рани направени от грубо манипулиане при правене на туалета. Майка ми от поне 10 години е слабичка, но аз я взех от болницата, след 2 седмици "лечение"..40 кг. при 160 см височина. Лекарят се оправада, че тя си била слабичка по начало. Да, беше, но определено не беше 40 кг и никога не съм я виждала в това полуживо състояние идващо от лекарства и безпрецедентно обезводняване на организма. За следоперационна терапия даже няма да говоря - аз направих по интуция за нея повече неща отколкото медицинските лица в Окръжна болница. За сменянето на катетри и правенето на подкожни инжекции даже не говоря (и катетрите, и инжекциите също са си от джоба на пациента). Поради желание да подобря нещата се обаждах тук и там за да разбера кой, кога и как трябва да й махне катетъра, никой не се сети дори да ми каже. Разбирам гордостта на доктора от поредната успешна му операция, но защо се правят тези скъпи операции след като не се полагат елементарни грижи пациентът да не си отиде от този свят заради неглижиране на човешките му нужди? След като те не полагат тези грижи, защо не пускат роднините да правят тези неща вместо тях? Явно сме на самообслужване с изключение на оперативната намеса, поне да дадат възможност на хората да се грижат нормално за близките си като имат достъп до тях.

Не веднъж съм писала колко много им липсва на родните доктори повече общообразователни предмети в Медицинска академия като литература, етика, ситория и т.н.

Редактирано от - Нели на 15/6/2011 г/ 19:26:51

15 Юни 2011 19:30
Вярно е, че плащаме по няколко пъти и то обидно. Да не говорим, че са си въвели недостъпни доплащания и неконтролирани такива - и как бързо свикнаха да вземат! Скоро няма да си позволяваме мед. грижи, повечето ще гаснем, ама така масово ще гаснем, че ще угасне и тяхното слънце.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД