Холандският парламент гласува закона в сряда и стана първата страна в ЕС, която поведе борбата за неутралитет в интернет. |
За подобна мярка заговори още през 2006 г. единият от създателите на нета Винт Сьорф. Според него подобна идея за неутралитет в интернет ще сложи край на нечестната конкуренция в мрежата и ще стимулира развитието на нови онлайн ресурси. Повечето анализатори са единодушни, че тези мерки ще разтърсят Европа и ще предизвикат дебат за неутралитета в глобалната мрежа, което ще накара все повече страни на Стария континент да ограничат действията на комуникационните оператори, които събират такси за комуникацията през интернет. "Аз мисля, че някои страни ще последват холандския пример", заяви Жак де Грелинг, анализатор във френската банка Natixis. "Вярвам, че ще има натиск от страна на потребителите да стане ясно какво купуват - дали е достъп до всичко в интернет, или е само на някои от функциите в него", допълни той.
Редица юристи приветстваха стъпката в Холандия като победа именно на потребителите, докато представители на комуникационната индустрия предупредиха, че мобилните оператори могат да започнат съдебни дела за обезщетения заради новите ограничения. "Ние подкрепяме неутралитета в интернет", каза Сандра де Йонг, говорител на Consumentenbond, най-голямата организация за защита правата на потребителите в Холандия. "Ние смятаме, че операторите не би трябвало да налагат ограничения в интернет, което е лош прецедент", допълни тя.
Но не всички са толкова очаровани от решението. Луиджи Гамбардела, директор на борда на Европейската асоциация на телекомуникационните мрежови оператори в Брюксел, предупреди, че холандският закон може да спре операторите от това да инвестират в скоростния интернет, защото на практика ще създадат скъпа, но недоходоносна инфраструктура. "Всякакви допълнителни регулации биха довели до спирането на инвестиции или иновационни бизнес модели, които биха допринесли за по-ефикасно използване на мрежата и създаването на нови бизнес възможности", заяви Гамбардела. Той отбеляза, че операторите имат нужда да таксуват различните тарифи за различните услуги, с което да компенсират разходите за нови приложения. С новия закон операторите ще могат да продължат да предлагат мобилни услуги с различна скорост и степен на услуги, но те вече няма да могат да налагат различни такси върху различни безплатни интернет услуги. Според новия закон в Холандия операторите ще могат да бъдат глобявани с 10% от годишния им доход за нарушаване на новите мерки от националния телекомуникационен регулатор ОРТА.
Говорителят на KPN Патрик Никълсон заяви, че новите правила могат да доведат до повишаване на цените на услугите на мобилните компании в интернет, тъй като те ще имат вече по-ограничени възможности да структурират различни обособени пакети, базирани на консумацията. "Ние съжаляваме, че холандският парламент не отдели повече време да обмисли тази идея", каза Никълсон. "Това ще ограничи нашите възможности да развием нови тарифи и носи риска да се повишат цените, защото вече ще имаме все по-малко опции за диференциране", допълни той. Представителят на Skype в Лондон Стивън Колинс приветства стъпката на холандските депутати. "Ние приветстваме чувствителния и честен подход от страна на холандския парламент. Това е много важен пример за другите страни в Европа и останалия свят", каза Колинс. Холандският депутат Бруно Браакхуис, който предложи законопроекта, определи неговото приемане като победа за холандските потребители. "За нас това е едно от основните права на хората", каза Браакхуис, който е от зелената партия. "Ние смятаме, че неутралитетът в интернет е толкова важен, колкото свободата на пресата и свободата на словото", убеден е той. Холандският вицепремиер Максим Верхаген, който подкрепи закона, заяви, че с помощта на новите правила услугите в интернет вече никога няма да бъдат застрашени. "Блокирането на услугите в мрежата или налагането на ограничения е спирачка срещу иновациите. Това не е добре за икономиката", убеден е Верхаген. "Тези мерки ще гарантират изцяло безплатен интернет, на който могат да разчитат както гражданите, така и провайдърите", допълни той.
Холандските рестрикции срещу комуникационните оператори са първите подобни мерки в 27-те държави - членки на ЕС.Европейската комисия и Европарламентът подкрепят неутралитета в мрежата, но още не са взели законодателни действия срещу операторите, които блокират или налагат такси на потребителите за това, че използват подобни услуги като на Skype и WhatsApp, която е мобилна софтуерна компания, базирана в Санта Клара в американския щат Калифорния. През май еврокомисарят по телекомуникациите Нели Крус предупреди операторите да спрат подобни действия спрямо Skype и ги заплаши с наказания още т.г. Засега обаче само няколко от тях - 3 UK of Britain и Hutchison Whampoa, разрешиха на своите потребители да ползват услугите им, без да им налагат такси или да блокират свободната комуникация по интернет.
Освен Холандия другата страна, която обяви неутралитет в интернет, е Чили, която също прие специален закон за това през юли м.г., който влезе в сила миналия май. В САЩ опитите на Федералната комисия по комуникации да наложи подобни мерки срещу американските оператори в мрежата затъна в тежки дебати, след като срещу това се надигнаха от комуникационната индустрия. Недоволството в Холандия избухна през май, когато новият шеф на KPN Елко Блок съобщи, че фирмата ще въведе нови такси срещу използването на услуги като WhatsApp в интернет, което позволява на притежателите на смартфонове да си разменят безплатно текстови съобщения. Тогава компанията съобщи, че около 85% от тези съобщения, изпратени от техни клиенти, излизат безплатно на потребителите. Това обаче доведе до буря от въпроси как точно KPN се е сдобило с тези данни и от фирмата признаха, че това е станало с помощта на нов аналитичен софтуер, който използва технология за следене на комуникациите на отделни потребители. Разкритията бяха широко отразени от медиите, което доведе до силна подкрепа за законодателните промени в тази област, а Холандия стана първата страна в Европа, която поведе борбата за неутралитет в интернет.