:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,626
Активни 435
Страници 8,529
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Отсъствие през юни

Идеята не беше моя, но я прегърнах поради липса на друга. Събирах пари за някакъв ремонт, но остатъкът (най-същественият "транш"), на който разчитах, просто не дойде. Оказах се в ръце със законни средства, не много, но с платени данъци и с изрядни документи. Пилей, българино, без да се оглеждаш. Като пропадна фамилният план, решихме да ги похарчим за душата. Един курорт зад граница, като бял човек, посъветва ме Чавдар. Та отлетяхме за Турция за седмица - за там, за толкова дни и за този все пак евтин сезон стигнаха освободените в последния момент средства. Това е и извинение пред онези нервирани читатели, записали се през тези дни на телефонния секретар с възражения по последния ми опус в "Сега" - не беше високомерие, а отсъствие. Бях на морето. На Средиземното.

Морета съм виждал, оказва се, немалко в този живот. Насъбраха се някак: и южни, и северни, и топли, и ледени. Тъмни и прозрачни, сиви, зелени, жълтеникави, даже розови при случай. Истински синьо море не бях виждал. Мислех дори, че то само така се казва. Един цвят, създаден от поезията. (Например: "синьосиньото синьо море" - В. Петров) А в действителност го няма. Е, синьо е Средиземното море край Кемер - синьо като синьото на "Бритиш еъруейз", може би с добавена капка мляко в него. Струваше си да отида точно там. Иначе това море е за нас привично, фамилно. В него са островите, където живеят синовете ми. Свързва ме с тях - на който и от бреговете му да застана. За нас, Донкови, светът напоследък се разпадна на острови. В този смисъл и София може да мине за остров - само че по-самотен...

Пътеписът не ми е жанр. Освен когато го чета. Виждал съм писатели да изрязват пътеводители, да записват беседи на екскурзоводи, засякох един дори да отмъква касетата от касетофона, който можеш да вземеш в големите музеи - там е описана всяка картина, всеки предмет. От любопитство след туй съм зачитал какво предлагат по страниците - оставал съм единствено с въпроса: защо го правят? Та и сега: не е пътепис това, петъчна колонка е, както винаги.

Тинка от Хасково е екскурзоводка. Охотно разказва за себе си, на висок глас. Работила в руска туристическа фирма и като се уплашила, че така ще забрави български, сменила работодателя. На българския й нищо му няма, но тя, изглежда, е перфекционистка. А и смята скоро да се пенсионира и да се "прибере" в родния град. Точно след двайсет години в Турция. Работила е от момиче, все в туризма: Боровец, Пампорово, Слънчев бряг, Приморско, Албена - признава й се трудовият стаж от България, ще се пенсионира под петдесетгодишна. Изчислила си е размера на пенсията. Казва го на глас този размер, без да съзнава, че с това съсипва почивката на всички в микробуса.

Та тази Тинка (Айтен) трябвало да се съди с някаква фирма - не й внесли осигуровки. В съда от фирмата заявили, че не я познават, никога не са я виждали. Съдията обаче постановил да представят записите на охранителните камери от въпросния срок. И на записите - наша Тинка посреща гости на рецепцията. Обезщетението било 50 000 евро.

Тази фирма не е гледала около себе си. Пропуснала е да види онова, което всеки в тази държава непрекъснато съзерцава: големите, кой знае как непременно развети турски знамена, които навсякъде без изключение доминират над пейзажа. Невъзможно е да направиш панорамна снимка, без в нея да се вее знаме. Над сгради, над пристани, по зъберите около курорта този байрак трепти и се ветрее. Каквото да правиш в тази страна - все под него ще го правиш. Дори в морето да се отдалечиш, там пък над теб се носят едни огромни червени парашути, които разхождат летовници в простора - и те с хералдиката от флага. Знай, помни и се съобразявай. Държавата е навсякъде. Да-а, не че ми е приятно, но поучително...

Мислехме, че сме сами българи в хотела, но ни засече висок млад мъж: длъжен бил да ни предупреди, че разбира какво си говорим. Много кавалерски, впрочем, иначе си коментираш на воля, кога хапливо, кога фриволно. Любомир е израснал във Варна, след разпадането на СССР се оказва, че е живял общо в девет страни, сега е собственик на сладкарска фирма в Приднестровската република в Молдова. Самата тази република е един "казус", за който няколко държави едновременно жумят и се стараят да не мислят. Защото е ясно, че нищо няма да измислят. А животът в Приднестровието не чака. Сложно, нали?

Но пък ето какво ми разказа Любомир. Жена му Олеся, украинка, решила да зарадва мъжа си с нещо от неговото детство. Намерила рецепта, разучила я, замесила, изпекла. Първи път, втори път, на третия Любомир го познал: тутманик! И от необикновено доказателство за съпружеска нежност този тутманик се превърнал в най-успешния продукт на фирмата - купуват го, поръчват го, хвалят го и го благославят. Самата Олеся е много горда с този търговски успех, но и някак смутена - било е друго, съвсем интимно, искала е само да го изненада, нещо да подскаже. Може би и затова тутманикът й станал такъв хубав, неотразим - от любовта, вложена в него. А по-прозаично поуката може да се формулира така: ето как от подходящите чувства потръгва и бизнесът...

Най-послушните деца в курорта са момчето и момиченцето на косоваря Енвер. Следват баща си като омагьосани, вечно долепени до него, предани и одухотворени от това, което изпитват. Енвер има малък автосервиз за смяна на масла и гуми, разказва за живота в Косово, оплаква се, че визовият режим почти с целия свят спъва пътуванията - Турция и Албания са най-достъпни, но вече са поомръзнали. Подпитвам го защо носи името на албанския диктатор Енвер Ходжа. Изненада: не е чувал за него, това трябва да е било отдавна, история. Стрелките на времето са се превъртели, без някои от нас да забележим това.

Трудно ми е да преценя какъв е смисълът на една такава седмица. Връща ли се към себе си човек или напротив - се откъсва? (Отделен въпрос е кое от двете ни е по-нужно днес.) Мога само да потвърдя, че там, извън обхвата на обичайното политическо словоблудство, далеко от налагания със сила грохот на българската житейска каменотрошачка, естествените звуци на вълните и на птиците стигат както никога дълбоко в нас.

Странно, завърнал се след седмица, човек се чувства някак неподготвен за живота тук. Но дикторката в метрото го връща към самия него: "Ф-ф-нимание - предупреждава тя - вратите се затварят!"

Няма страшно. Всичко е под контрол...
53
4574
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
23 Юни 2011 20:27
Българското словообразуване изисква жителите на Косово да се наричат косовци, не косовари... както има търновци и елховци, а не търновари и елховари... и пием карловски мискет, и замезваме със смядовска луканка, а не карловарски мискет със смядоварска луканка... Косовари е албанското словообразуване, прието oт американците и папагалски въведено у нас от Надежда Михайлова и други корифеи на лингвистиката и външната политика... аман!

Редактирано от - Правописец Храбър на 23/6/2011 г/ 20:30:34

23 Юни 2011 20:40
Тъй вярно, "косовци", ед. ч. косовец, а също се среща по сръбски "косовац", като прякора на Димитър Общи в Първата бълг. легия. (Всъщност е правилно на бълг. да е "легион", "легия" е по сръбски.) Името "Косово" според нашите историци е от бълг. произход - бълг. етническо землище според славистиката (вкл. руска) ‌стигало до посред Косово, вкл. с гр. Призрен и Гниляне, чак до 19 в.

Но от това не следва, че трябва да поддържаме сръбския империализъм по Косово. Призрен е и люлка на шкиптърския национализъм, там се създала Призренската лига в 1878 г.
23 Юни 2011 20:42
Правописецо,
А как наричат себе си самите косова....ци?
А как наричат себе си ромите?
23 Юни 2011 20:49
Приятно четиво!
-------------------
Блогът на Генек

23 Юни 2011 20:49
Тома, не съм ходил там, но предполагам, че ще зависи кого питаш и в коя част на страната... ти, например, как я наричаш тази страна? Ако я наричаш Косово, хората ще са косовци. Ако я наричаш Косова или Kosovë, тогава, предполагам, жителите ще варят горките птички в казан...
23 Юни 2011 20:51
И отново безграмотността на този иначе добър бълг. поет по морската тема. Не бил виждал истинско синьо море.

Нашето море за поета маринист Валери Петров е "синьо-синьото синьо море", и това е факт за запознатите. Следобед, като прави зайчета, гледано отвисоко-отдалече, е наситен мъхнат ултрамарин. Сутрин при тихо ясно време отблизо-отвисоко е небесносиньо-златиста свила. Случва се да е и наситен кобалт. Отблизо сутрин е бутилковозелено, "течните му изумруди" (В. Петров), мирише като разрязана диня, долу - пясък, "като зверско небце набразден".

Не може да става никакво сравнение между Черно и Средиземно море като водоем за къпане и плуване - там е горещо като пещ, водата - солена като саламура, прави обриви.
23 Юни 2011 21:34
Като в турски сериал. Казах ви. Знамената, портрета на Ататюрк, държавата винаги си е на мястото, държавните служители (полицаи, лекари, учители) мъдри като старозаветни патриарси. Само да не ви обземе пак праведний гняв и - уйде коня в ряката - вместо хубавия текст на КД да подхванем сапунките.
При нас ... При нас някои офиси замязаха на бръснарници и фризьорски салони. Същите портретчета на Борисов с наклонена глава размер пощенска картичка. Влезеш в някоя държавна служба и ти замирише на бръснарски одеколон и перхидрол. Синестезия. Не-ее, не съм подразнен. Поне не повече от предходната мания, която намирах за отвратителна. Да се кичат кабинетите с портрети на Левски. Ако ще прибираш плика или ще бъркаш под полата на секретарката, по-добре е това да става "пред очите" на Борисов, нежели на Апостола.
Което, за да съм честен, ми напомня за шика на 80-те - портретът на Горбачов и не, не на стената. Шикът повеляваше това да е обложката на "Перестройката" на рафта с книгите (Е-ех, как четяха тогава шефовете). Обаче ... Обаче човек като се плъзне по сипея на спомените си и ето ни в 70-те. Тогава шикът повеляваше портрет на Брежнев. Но не какъв да е, а този в маршалската униформа с трите звезди на "Герой на Съветския съюз". "Цивилният" портрет не беше шик. За "Малая земля" и "Поднятая целина" да не споменувам. Кто прошлое помянет, тому и глаз вон.
Впрочем, някои предпочитат Борисов в генерал-лейтенантската униформа на портретчето. Шик!
23 Юни 2011 22:45
Мдам.
Уважаемий Правописец Храбър, бихте ли ни пояснили как да наричаме дамите от Сопот и Дупница?
А от селата Горно и Долно Уйно?
Мерси!

23 Юни 2011 22:48
Това за нелепицата "косовар" вече сме го обсъждали във форума.
Даже Правописец Храбър изкара от мен едно шише малцово уиски, което все още не си е получил, но му се полага пожизнено.
Не очаквах от Калин да вари косове.
Et tu, Caline...
23 Юни 2011 22:59
А дамите от Лилипутия?
23 Юни 2011 23:01
Да не забравяме на САМОВАРА да му викаме САМОВЕЦ! Тия от Долно Уйно трябва да са долноуйноварки, от Горно - горноуноварки, а от Самово - самоварки. Не бе! Долноуновки, горноуйновки, сопотовки и дупвицовки. Дупницоварки-самоварненки. (Разбиратели... разбираш ли, значи).
23 Юни 2011 23:11
С извинение, но дамите от Сопот, водят с едни гърди пред мацките от Лилипутия.
23 Юни 2011 23:19
Е, до страховити висоти издигнахме дискурса... обаче категориалната парадигма не е методологически императив...
23 Юни 2011 23:30
... и не визира принципа "експликатичност на детайлните сюжети", нито верифицира немаскризма на социолингвистичния дефект.
23 Юни 2011 23:50
Що не казà веднага...
23 Юни 2011 23:58
Верно до невиждани висоти го въздигнахте. С помощта и на високопарните Ви бръщолевици, уважаеми Правописецо (не визирам само чуждиците). С една дума, стигнахте дотам, че на човек му иде да ви каже да ходите на м@#№@та си! Правописа, правоговора и граматиката са хубави и полезни неща. Докато не се превърнат в самоцел и фикс-идея! Тоест, както всички хубави неща, и те са хубави, стига да не се прекалява с тях. Ако ще да е най-доброто вино на света, прекалиш ли, резултатът е същия, както с кръчмарската шльокавица - цепи те кратуната, та ще се пръсне!
23 Юни 2011 23:59
Трудно ми е да преценя какъв е смисълът на една такава седмица.

A бе и на мен ми е трудно да преценя какъв е смисъла на това писание.
По-високо билото, майсторе Калине, не ме разочровай
24 Юни 2011 00:07


Pilot whale free in open sea blue mediterranean swimming



Натиснете тук

Южните морета са много сини.По-сини са от небето.
24 Юни 2011 00:09
ПравописА, правоговорА и граматиката са хубави и полезни неща [...] стига да не се прекалява с тях.
- е, ти нямаш проблеми - изобщо не си прекалил...




Редактирано от - Правописец Храбър на 24/6/2011 г/ 00:16:47

24 Юни 2011 00:34
Mea culpa, mea maxima culpa, г-н Правописецо! Не съм го турил пълния член, така е. Е, и? Главата не те цепи по-малко, нали? Или пък ти минава, като развъртиш червения молив? Все си е девиация, мен ако питаш.
24 Юни 2011 00:38
Тукана не ставаше ли дума за шише малцово "виски"?
Дето Даскал Цеко-Цинцара(малий, каква хубава дума), все още се прай на мотика, и не се е разплатил както си му е редА!
24 Юни 2011 00:55
Baraba, за Правописеца съм готова на бой!
Вземат ти думичка от тук, после ти вземат правило от там, член от друго място, наставка от трето място - и хоп! - изчезнала цяла мисъл. После втора мисъл и трета мисъл и накрая ставаш машинка за възпроизводство и гласуване.


(Покрай "косоварската" тема май и аз имах обещано едно малко?)
24 Юни 2011 00:58
Олде, той Даскала е пич, ще се отчете рано или късно. Ама като се отчете, да не почнеш ти да се прайш на цинцар, ами да почерпиш!
24 Юни 2011 03:14
.... колко много интересни неща може да научи човек само за една седмица ... и то само на цената на старите хлебарки под старите тапети ... струва си, нали?
24 Юни 2011 09:15
Олде, той Даскала е пич, ще се отчете рано или късно.

А бе то аз исках да се отчета рано, даже моментално (тук е документирано), та виках тогава на Правописеца "Дай адреЗ, банкова сметка, телефон, домофон, водомер - каквото там имаш - да се разберем да ти пратя шишето или паричния му еквивалент", ама той чилякът скромен - "Остави, - кай - стига ми тая награда, дето ми подкрепяш каузата във форума". И аз кандисах, демек оставих, но му казах, че му се води шишето пожизнено, даже посмъртно (за предпочитане - първото).
То дето думаше дядо ми, на човек насила можеш да му вземеш всичко, но не можеш да му дадеш нищо, а дори да му го напъхаш в ръцете - той ще завие зад ъгъла и ще го хвърли.
24 Юни 2011 10:26
Даскале, подозирам Правописец Храбър в интрига - мисля, че се опитва да ни отчуждава тук форумците един от друг.
Господ-Бог да ме прости, ако несправедливо го подозирам!
24 Юни 2011 10:46
Не си прав, Иванкин.
Нужен е езиков екстремизъм и дори талибанщина, защото и в областта на езика царува див тоталитаризъм.
Решават някъде в БАН, че от днес нататък няма да се пише "в къщи", а "вкъщи" (слято). И става закон - няма мърданье.
Решават, че не бива да се бърка газ (агрегатното състояние) с газ (керосин). И хоп - прекръстват второто на "гас". Съответно би следвало, че едно време хората са си светили с гасена лампа (почти като изгасена!) или с гасениче (ако оставиш спелчекъра, веднага ще ти го поправи на гъсениче).
Напоследък измислиха дивотията да преобразят "от време на време" в "отвреме-навреме". Опитай се да го анализираш. Дума "отвреме" просто няма (освен като антоним на "завреме", а втората съставка "навреме" абсолютно противоречи на смисъла на израза.
Хора, бдете, както е казал Фучик. Ако не бдим, предсказвам: някой ден ще ни накарат да пишем "полюлей". Щото се люлее, нали така?
24 Юни 2011 10:50
А дамите от Лилипутия?

Е, до Лилипутия не съм ходил, ама често минавам през Цалапица, та ми е интересно как да наричам тамошните дами?
24 Юни 2011 10:55
БАН-ските старци(да не се бърка с "Бански старец", той се яде), явно са решили да подражават на Акад. Александър Стоянов Теодоров-Балан, ма нещо май не им стигат силиците.
24 Юни 2011 11:14
Зелено, зеленовато е по-скоро нашето Черно море - особено на север от Обзор; Зеленият отенък идва от цвета на горите, които на много места опират в самото море.
А Средиземното море, Егеят са лазурно сини, не наситено, а леко избеляло сини, аспрогалазио, както казват гърчулята, цветовете на тяхното знаме.
24 Юни 2011 11:19
Поздравления на Правописец Храбър и Сократ-май!!!

Аз, като пиша нещо тук, винаги си мисля за Правописеца - да не предизвикам с нещо забележките му...
24 Юни 2011 12:49
Даже не ми се излиза навън, за да не си прекъсвам тренировката по нашето оцеляване...
24 Юни 2011 14:09
Сократе, и вЪртолет, щото се вЪрти - нали така? Това сумА ти граматици го грешат. Че един ме поучаваше - бе ти с твоето русофилство пишеш вЕртолет като руснак. Пък аз викам: - На руски звучи другояче.
24 Юни 2011 14:23
Решават, че не бива да се бърка газ (агрегатното състояние) с газ (керосин). И хоп - прекръстват второто на "гас".
Напоследък измислиха дивотията да преобразят "от време на време" в "отвреме-навреме".


Тъй, тъй, харно думаш, но ако отвориш "Нов правописен речник на българския език", подготвен от БАН и издаден през 2002 г., ще видиш, че тия събития се разиграват само в твоето въображение. Там дума "гас" няма и е изрично упоменато, че се пише "от време на време".
24 Юни 2011 14:31
A бе и на мен ми е трудно да преценя какъв е смисъла на това писание.


Ама виж после каква интересна плетка стана.
Едно на лице, две на опаки. И става по интересно от писанието на автора..
24 Юни 2011 14:42
И става по интересно от писанието на автора..

.
Прав си.

Редактирано от - OLDMAD на 24/6/2011 г/ 14:43:46

24 Юни 2011 14:48
Иванкин,

Докторе,
Благодаря за добрата вест! Щастлив съм да я чуя!

Редактирано от - Сократ-май на 24/6/2011 г/ 14:49:57

24 Юни 2011 15:22
Сократе, и вЪртолет, щото се вЪрти - нали така?

Пиши го хеликоптер.
Не ми е известно защо е вертолет, а не въртолет. Както и хелокоптер вместо хеликоптър.
24 Юни 2011 15:23
За нас, за вас и за гаС, который кормит нас!
Както казват гаСевиките ... Ама за тях в гаЗетата само с уважением
Федя, каките от Цалапица са дружки с тези от Дупница, дето е на два пръста от Сливница ... на картата. Мащаб, братче. Нищо лингвистично.
24 Юни 2011 15:55
Защото излита вертикално, бульо Крюелице.
24 Юни 2011 16:16
Казусът вертолет или въртолет е като защо "отвертка", а не "отвъртка"
24 Юни 2011 20:09
Преди много години при мен дойде един съсед, който учеше вечерна гимназия, да му покажа как се решават задачи от движение. Знаете ги всички " От град А за град Б тръгва ..." Та в конкретният случай от А тръгваше велосипедист. Думата страшно затрудни човека. След няколко неуспешни опита да я произнесе той я промени на колоездач. Радикално решение, което обаче не му помогна при решението.
24 Юни 2011 20:30
gogin,
Това е щото не си му я обяснил правилно. Трябва да се вникне в условието. А то е следното. От Сливница е тръгнал колоЕздач, а пък в Дупница е пристигнал вече велосиПедист
24 Юни 2011 21:00
Хърватите лесно решиха въпроса със сръбската дума "вертолет" - хърватският вертолет е зракомлат (млати зрака, сиреч - въздуха...)
25 Юни 2011 01:32
Ако ще да е най-доброто вино на света, прекалиш ли, резултатът е същия, както с кръчмарската шльокавица - цепи те кратуната, та ще се пръсне!

Бараба, не ме разочаровай! Хубавото вино по това се познава, че след него не цепи глава! Ние тук една грузинска амброзия я пихме докато повече не влизаше по биологични причини, и после бяхме свежи като краставички, а от стандартно червено със сулфити ох, хайде да не говорим за лоши работи!

Иначе, аз заставам до Хексето по отношение на Правописеца! Нито крачка назад! Дадеш на някое неграмотно веднъж малкия си пръст, то после идва и иска ръката цяла, ама печена! На барбекю!
25 Юни 2011 02:13
Излиза, че статията е некъф шит, отдолу само езикови закачки на хора които наистина са на "ТИ", със свещеният на нашите деди... И пак в духа на езиковедческата поредна филологическа драма, искам да попитам капацитетите: Съществата използващи словосъчетанието ПЛЕНАРНА ЗАЛА (вместо пленарнаТА), само от недоклатизъм ли страдат, или имат по-сериозни психо-соматично-филологични затруднения?
25 Юни 2011 04:19
Никъф шит не е историята, Meat, много си е гот даже - и за тутманика, и за откъсването от нашата си действителност, и колко уж се знаем с балканските съседи, а всъщност - не - и прочие - и културният шок при завръщането - готина е историята - аз съм виновен (извинявай, г-н Донков), че веднага се хванах за варенето на косове - ама много ме дразни, к'во да правя - веднъж даже се карахме с един премиер и една външна министърка на тая тема (бях им ad hoc речописец тогава) - ама те не отбираха... за пленарната зала - според мен - и двете - и недоклатизъм, и неграмотност - още по-кофти е, като кажат "внасям 'нам к'ъв си документ в Министерски съвет" - гаче ли имаме няколко министерски съвета, подредени един до друг... единственото бледо и далечно оправдание за "пленарна зала" може да е - предполагам - че като казват "пленарна зала", хората подразбират не залата от хоросан и тухли, а вида на заседанието - т.е., казват "пленарна зала", но искат да кажат "пленарно заседание"... но за "разгледахме в Министерски съвет" оправдания няма никакви... Die Hexe, Енчо, 67, Сократе, Даскале- сполай ви...
[/b]

Редактирано от - Правописец Храбър на 25/6/2011 г/ 04:35:35

25 Юни 2011 11:50
Чета всичко написано и се сещам как на мен преди време една държавна служителка ми "входира" документите за нещо си.
25 Юни 2011 13:27
читатель

Чета всичко написано и се сещам как на мен преди време една държавна служителка ми "входира" документите за нещо си.

Пак се радвай, че не ти ги е "ентернала"
25 Юни 2011 13:34
читатель
Чета всичко написано и се сещам как на мен преди време една държавна служителка ми "входира" документите за нещо си.

Не се притеснявай. След време тя ще ти пусне една
"напомка", че ти е "входирала" нещо си.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД