Голямо Пещене е голямо, ама не чак толкова. Към 420 души. Напоследък обаче жителите му са станали в повече - към 600.
И то не защото там е бликнал нефт или е открито златно находище, а много по-просто - идват избори. На 23 юни бе последният срок, в който законно човек можеше да вземе друго жителство и да гласува за кмет на новото си място на 23 октомври. Така се спазва законният четиримесечен срок за уседналост.
На 16 юни врачанското село Голямо Пещене се прочу. Две патрулки с 8 полицаи и следователи арестуваха кмета Венцислав Ангелов (БСП). Служители на областната дирекция на МВР установили при проверка, че в кметството е извършена регистрация по настоящ адрес на 25 души и са подготвени карти за още 25. Обиколка из селото обаче показала, че на част от адресите няма и следа от регистрираните, а полицаите научили, че хората никога не са били там. Проучване установило, че новите жители дори не са посещавали кметството за промяна на местоживеенето.
"Каквото са казали от полицията - това е. Аз мога само да ви кажа, че никой от тези хора не е каран насила да доважда тук. Всички са дали съгласието си и са се подписале доброволно. Разпитваха ги и всички казаха добри думи за мен. Познават ме хората и ме харесват", каза пред "Сега" кметът Венцислав Ангелов. Селският първенец все още е в шок от преживяното в ареста на врачанското следствие, където е прекарал 24 часа заедно с племенника си.
"Това беше една показна акция.
Всеки ден в ЕСГРАОН-а у Враца влязат по едно 700 нови регистрации
от селата в общината. Що ме удариа мен?! Направете проверка и вижте, че само червените кметове ни гонят. Нали сега ГЕРБ е на власт. След като ме арестуваха, на другия ден дошъл тук при секретаря и кандидатът на ГЕРБ за кмет на селото, за да регистрира 8 нови хора. А книгата беше у следствието. Он зеял тука, пцувал. Мани. Днеска (22 юни) са ми подадени още 32-ма. Звънех на следователя и го питах кво да правя. Он рече, че ще върне книгата и да ги пиша. Кажи сега дали съм престъпник? За едните да ма съдат, а за другите да може", пита кметът.
Срещу Венцислав Ангелов и племенника му Цветан е образувано дознание. Законът предвижда затвор до 3 години и глоба от 1000 до 10 000 лева при упражняване на избирателното право в полза на определен кандидат срещу искане или получаване на облага.
Голяма част от новите селяни са регистрирани в административната сграда в центъра на селото, близо до кметството. Тя е бивша опитна станция за семепроизводство, построена е с доброволен труд. По-късно я стопанисва земеделската кооперация, а преди години неин собственик става братът на кмета Ангел Ангелов.
Венцислав Ангелов кара трети мандат в Голямо Пещене и е врял и кипял в изборите. Той не се притеснява от нападките, тъй като всичко е проверил. "Питал съм и знам, че
не може да се регистрират хора само у хотел,
що там са преходни. Къде имаш натурален акт, си става", разяснява правилата кметът.
Първите шестима изборни туристи са регистрирани в къщата на дядо Васил Начов, който от няколко дни се е покрил. Жителите на Голямо Пещене твърдят, че изборният туризъм е започнал отдавна и акцията на полицията е закъсняла.
Доколкото в Голямо Пещене има обществен живот, той се върти около кръчмата и магазина, които са на няколко крачки от кметството. "Като дойдат избори, и става интересно. Они се трепат. Раздават пари, абе, шашави ора. Па ние земем кво дават и го вкараме у мифката (корема б.а.)", споделят изборните си наблюдения десетина селяни, които се разхлаждат отрано със студени напитки.
На последните избори кметът Ангелов е спечелил още на първия тур
"Тогава конкуренцията беше по-малка - само четирима. Сега има 8 кандидати за кметското място. Всичко наистина е въпрос на амбиция. Що да се отказвам. Аз за 12 години знайте ли колко работи съм направил за селото. Църквата я ремонтирахме и изографисахме. Тук, у кметството, съм направил нужници, теракот съм сложил у коридорите. Всичко лъщи. Не съм от тия, дето остро да критикуват сегашното правителство, но Бойко Борисов сбръка у едно - здравеопазването и социалната политика. Имам тука съселяни, които карат с пенсии от по 100 лв. Он човеко не моо да иде до градо, да го види и лекаро, ми са цери тук с чай и чесън и са моли на бог", казва кметът.
Опонентите му обаче го обвиняват, че е бъркал в кметската каца с меда. Племенникът му година и половина обработвал над 3500 декара в землището на селото. Земята се оказала общинска и той години наред я е ползвал и прибирал реколтата, без да плаща.
Секретарят на кметството Силвия Генкова твърди, че регистрираните хора живеят в селото и няма нарушения. Тя е категорична, че насилие на никого не е оказвано и сами отишли в кметството, за да попълнят адресни регистрации. "Всички живеят във Враца, но адресната им регистрация е тук. Аз също живея във Враца, но съм секретар и трябва да съм в селото, затова адресната ми регистрация и постоянният адрес по лична карта са в Голямо Пещене", казва Генкова.
"Според мен големия проблем го направиха хората в парламента. Тъкмо всичко се беше уталожило и се бее разпределили нещата, и тия зеа, та гласуваа таа работа с четирите месеца уседналост. И сичко тръгна. Пак ви казвам, че всички ора, дето са решили да се регистрират тук, не са дошли насила. Аз съм за демократичните избори. Като дойде 23 октомври да гласуваме, нека да видим хората кои ще изберат. Мене и да ма не харесват вече, нема да умра. Имам си стока. Три крави, 13 овци, неколко прасенца си гоим. Да знаеш ква кайма съм си направил. Като изядеш три кюфтета, и цел ден са не сещаш да ядеш. И от мен да знаеш, че за е...о дупе цер нема. Кво съм изпитал, само аз си знам ", заключава Венцислав Ангелов.
Във врачанска община има 21 села, като на последните избори само четири бяха спечелени от БСП.
И от мен да знаеш, че за е...о дупе цер нема
Акцията пък изглежда е за сплашване на изборните туристи и кандидатите надяващи се на тяхна подкрепа. Типично гербаджийско действие, без съществени доказателства прибират човека и се надяват чрез сплашване уж да постигнат нещо.