:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,385
Активни 374
Страници 26,795
За един ден 1,302,066
ДИЛЕМА

Тази важна комунална услуга - смъртта

Евтаназията няма да бъде легализирана у нас, но е важно поне да поговорим за нея
Снимка: Архив "Сега"
В момента писателят Тери Пратчет е лицето на евтаназията по света.
"- СТРАХ ТЕ Е ДА УМРЕШ ЛИ?

- Не че не искам...Все пак винаги съм...Но животът е навик, който не е лесно да загърбиш..."

---

"Смърт го няма - смятат го за...хъм...изчезнал. А това причинява хаоса, който е задължителен след прекратяване на особено важна комунална услуга."

---

През 1991 г. Тери Пратчет публикува "Жътварят" (у нас издадена от изд. "Вузев"). В тази книга за Света на Диска Смърт се пенсионира и за пръв път също получава оставащото му до края време. Хората не умират по начина, по който са умирали преди и в света настава хаос - той просто не може да съществува без смъртта. През 2007 г. Пратчет обяви, че и неговото време е лимитирано, след като беше диагностициран с рядка форма на алцхаймер. Тази година BBC излъчи филм на сър Тери, в който той поставя въпроса за легализирането на евтаназията и показва пациенти от клиниката "Дигнитас" в Швейцария, където се практикува асистирана смърт, включително и мъж с тежко двигателно заболяване, който е стигнал до фазата, в която вече не може да диша. Пред камерата пациентът изпива и смъртоносна доза барбитурати. Докато е снимал филма, Пратчет е взел от клиниката документите, с които да заяви и собствената си евтаназия, тъй като тя не е разрешена във Великобритания.



Но все още не ги е подписал



Историята за пореден път възобнови спора "за" и "против" легализацията на евтаназията в цял свят. По ирония на съдбата по това време почина другото "лице" на евтаназията - д-р Джак Кеворкян, помогнал на 130 неизлечимо болни да сложат край на живота си и лежал в затвора за асистираното самоубийство на мъж, болен от прогресиван паралич.

Спорът стигна и до България, подпомогнат и от депутата от БСП Любен Корнезов, който в понеделник внесе в парламента законопроект за разрешаване и уреждане на асистираната смърт у нас. Текстът е изключително либерален и позволява всички форми на евтаназия - активна, пасивна, по искане на пациента или на близките му и дори на деца. Вероятно и за самия Корнезов е ясно, че подобен закон няма да мине, но не това е важното в случая. По-важно е, че има шанс да се състои дискусия, в която да се кажат максимален брой аргументи и от двете страни, да се провери какво е мнението на обществото и на различните негови групи, за да се приближим поне с една крачка както към личния избор, който всеки би направил, така и към обществения.

За общество като българското, което по някои теми не е мръднало от късния феодализъм, въпросът за евтаназията е почти табу. Той просто не е съществува и не интересува никого. Досега се е състояла една-единствена дискусия - през 2004 г., когато Евдокия Манева опита да пооткрехне вратата за легализирането на асистираната смърт. Тогава темата успя да развълнува депутати и медии за няколко дни, а опитът на Манева срещна масиран отпор от повечето парламентарни групи. В авангарда на противниците на евтаназията бяха лекарите, а дискусията продължи толкова малко, че църквата дори не успя да реагира. Масовата обществена реакция беше "има по-важни неща за решаване" и



"като искат толкова, какво им пречи да се самоубият"



Затова е интересно да видим дали за 7 години сме надраснали поне малко манталитета си и можем да си позволим и "по-отвлечени" теми, присъщи на богати и задоволени общества. Защото, както би казал Тери Пратчет, същината на живота е в това, че има смърт. Аргументите в полза на евтаназията са ясни - всеки има право на избор и на тежко болни, обречени на страдание до края хора не бива да се отказва достойнство и по-лека смърт. Почти всеки е съгласен да се позволи на хора в терминален стадий, за които всяка минута е мъчение и болка, да имат право на евтаназия.

Въпросът е обаче колко болен трябва да е човек, кой да асистира смъртта му и при какви условия. Ако се разреши евтаназията, асистирана смърт могат да избират и нетерминално болни, хора, които просто не се чувстват добре или знаят, че болестта им е смъртоносна, но в неопределен момент в бъдещето. Въпросът е имат ли право на евтаназия хора, за които няма лечение в тяхната държава, общество, град, но другаде по света има.

Друг аргумент на противниците на евтаназията е, че както и животът, така и смъртта много лесно може и ще стане бизнес. Защото и тя струва пари, дори и те да са 10 лв. за една фатална доза. Ако евтаназията е легална, рано или късно тя ще започне да се реимбурсира - ще се предлага в пакетите на здравните фондове и например НЗОК ще има клинична пътека "асистирана смърт", а болници и лекари ще имат право на печалба от тази дейност. Каквито и комисии и съдилища да разглеждат молбите за евтаназия, винаги ще има съмнения, че някой не си е отишъл доброволно, а е убит или принуден от близките си.

Има значение, разбира се, и етичният момент, че евтаназията ще обезцени човешкия живот и ще демотирива лекарите, които са учени да спасяват, а не да прекратяват живота.

Аргументите "против" важат с особена сила в България, където правилата са врата в полето и границата между евтаназия и убийство може да се прекрачи лесно. Но няма нищо лошо поне да се позамислим защо. Повечето имаме време за това. А колкото до това защо болните не се самоубиват, а искат някой друг да го стори - има ли някой, който би искал Тери Пратчет да го направи, докато още може сам, вместо да напише последната си книга?
71
4250
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
28 Юни 2011 19:33
Основният аргумент срещу евтаназията е, че правото на избор не може да се употребява срещу себе си. Не можеш да използваш свободата си, за да се направиш несвободен. Всичко останало е следствие от този аргумент.
28 Юни 2011 19:35
Какъв избор е, ако някой друг преценява дали е добър за теб? И по какви критерии да преценява? По твоя собствен морален кодекс?

Хубава си е евтаназията, ама изисква надеждно работеща администрация. А не като нашата.
28 Юни 2011 19:59
Не, евтаназията не е хубава. Ние наричаме грях всички други неща, чрез които човек сам унищожава себе си, затова и евтаназията е грях. В строг смисъл човек не разполага с тялото си така, както с някаква собственост. По-точно казано човек е своето тяло, той не може да се абстрахира от тялото си, за да каже, че ще разполага с тялото си по този или онзи начин. Ние казваме "моето тяло", но то не е "наше" в същия смисъл като вещите.
28 Юни 2011 20:06
Смъртта на Петроний...Или смъртта на Сула...А може "Главата на професор Доуел"...
-----------
Блогът на Генек


Редактирано от - генек на 28/6/2011 г/ 20:07:45

28 Юни 2011 20:09
правото на избор не може да се употребява срещу себе си. Не можеш да използваш свободата си, за да се направиш несвободен
Осъдени самоубийци има ли!? Или поне тия, правили неуспешен опит за самоубийство или самоотлъчили собствен жизнен орган (продали, дарили)? Въпросът с изключителна тежест седи за кредитополучателите.
Колкото до критериите, всички са субективни. Само един има обективен - времето. Примерно, заявяването (пред оторизирана държавна/обществена болница) на искането за евтаназия да е направено поне преди 2 години от нейното извършване и поне една година преди това да има протокол от експертна лекарска комисия със заключение, че заболяването е неличимо. Сиреч черно на бяло да признаят един вид, че са некъдърни. Но да не се накърнява професионалното достойнство, може да се ползват епикризи, от които да е видно, че лечението в продължение на една и повече години не е довело до подобрение на лицето и това е препотвърдено от медицински преглед преди евтаназията.
И да, заявленията лично подписани! Като при имотно завещание. Не може трети лица, па били роднини от нулева степен или професионалисти от n-та степен, да решават въпросът за смъртта. Не само защото се преследва от Наказателния кодекс - умишлено, непредумишлено, подпудителство, съучастие и т.н., а защото съвестта е само "за лична употреба".
28 Юни 2011 20:24
Добре де, и все пак "Като искат толкова, какво им пречи да се самоубият" ?
28 Юни 2011 20:49
тия изроди вместо да забранят абортите говорят за евтаназия
корнезов говори
за римски воиник дето нарьгал христос на крьста и това било евтаназия
а тома неверни дето брькнал в раната сигурно е пьрвия които е искал да взима органи за трансплантация
28 Юни 2011 20:53
"Като искат толкова, какво им пречи да се самоубият" ?
Притесняват се от страничните поражения при самовзривяване, самоудавяне и наводнение на долните съседи, разсипване на отрова и опасност за близките, разлагане на трупа при ненавременно откриване и опасност от зарази, има естетични съображения. Не на последно място, при неуспешен опит положението допълнително се влошава и следващ може и да не е възможен.
Всъщност по-пърливият въпрос е: "Може ли невменяем да поиска евтаназия?" Защото със старостта/заболяването идва един момент, когато всичко отказва да действа, да се подчинява на мисълта. А от тоз момент нататък трудно би се доказала вменяемост, тоест свободно волеизявление.
28 Юни 2011 20:56
Васик: не всички тук са толкова религиозни. А като махнеш понятието "грях", тезата ти олеква.

Siol En: терминално болните обикновено не могат да го направят физически. За останалите - просто е въпрос на регламент. Начин да го направят, без да разследват близките им, лекарите им, съседите и т.н. Начин да освободят близките си от душевни и материални тегоби, без това да носи моралния упрек срещу самоубийството.

Пак да кажа - при състоянието на институциите в страната ни съм силно против узаконяването на евтаназията. По-добре няколко човека да си изтърпят, отколкото други няколко да имат практически законен начин да убиват.
28 Юни 2011 21:13
"Всъщност по-п Ъ рливият въпрос е: .... "
............................... ....
Разбира се невменяемият не мечтае за евтаназия. За това ще се погрижат вменяемите.

Редактирано от - dabedabe на 28/6/2011 г/ 21:20:44

28 Юни 2011 21:14
Основният аргумент срещу евтаназията е, че правото на избор не може да се употребява срещу себе си. Не можеш да използваш свободата си, за да се направиш несвободен.

Това кой го казва. Васик, що е свободен и несвободен?
28 Юни 2011 21:19
Васик е прав Човек не принадлежи на себе си. Докато е здрав трябва да слага колан като кара и изобщо да си пази здравето, щото трябва да плаща данъци и да връща заеми и лихви /може и чужди/. Като се разболее, пак не принадлежи на себе си, щото покрай него могат да се източат маса кинти от здравната каса /особенно ако е тежко болен/. Не е зле, най-после да свикнем с мисълта че сме роби /на господ или на държавата/ и да се кротнем.
28 Юни 2011 21:28
Dabedabe, при трудни решения, когато желанията и възможностите/некъдърността са от противоположните страни, иде реч за пърлене по-скоро, а не парене или лютене само от едната страна.
А тези вменяеми, погрижващи се за чужда евтаназия, ще се изпържат ли в Наказателния кодекс или само ще се опарят? Не всички могат да бъдат доказано невинни като Ст. Софиянски.
28 Юни 2011 21:36
Като изклЮчим религиозните тъпотии (грях ), на всеки човек трябва да му се осигури правото да умре достойно, ако иска. А не да се мъчи като животно години наред до последния си ден. Тялото си е мое, и ако моят разум е наред, аз ще реша какво да правя с него. Всичко друго са средновековни дивотии. А как да се уредят законово подробностите - това може да се нагласи. Важното е да имаш свободата да умреш когато ти поискаш без мъки.
А за самоубийството - през оная работа ми е какво мисли църквата или коя и друга да е държавна институция. Но лошото е че самоубийството е свързано с парични въпроси - не ти плащат застраховка и т.н. Получава се комична ситуация: ако умра в петък, изплащат застраховка на моите наследнции. Но ако се самоубия в четвъртък - не.
28 Юни 2011 21:39
Избори до дупка,
Човекът е свободен тогава и само тогава, когато е. Не можеш да си отнемеш тялото, защото това е същото като да си отнемеш свободата. За мен е без значение дали това се нарича християнски или кантиански възглед, ние не сме морални само защото сме или не сме религиозни. Дали някой е осъден за това, че злоупотребява със свободата си? Зависи кое смятаме за съд - съвестта ни съди много по-строго, отколкото външния съд.
28 Юни 2011 21:44
Абе нашенецът не може да се разпореди с имотите си, разни келеши го скубят отвсякъде, проблемът ни евтаназията. Червени кьор фишеци. КУрнезов бил най-големият жив български юрист, а? Как може да се говорят такива глупости?
28 Юни 2011 21:46
Човек не може да се намесва в природните процеси. Ако имам правото да решавам за собствената си смърт, ще си присвоя и правото да решавам за чуждата смърт. Тези идеи не са били чужди например на Хекел, който смятал австралийските аборигени за стоящи по-близо до маймуната, отколкото до хора като Гьоте и Дарвин, нещо като грешка на природата, която трябва да се отстрани с евгеника. И си намерил последователи - наричали себе си националсоциалисти.
28 Юни 2011 21:51
Самият факт че в много бели страни е разрешена евтаназията, е ясен сигнал че това е правилния път. НО, прав е fraxinus, че в БГ това би се превърнало в инструмент за шантаж и узаконено убийство. Ами то е така в БГ: управляващите ви стрижат, лекарите ви стрижат до последно, полицаите ви стрижат, поповете ви стрижат, адвокатите крадат къщите на възрастни хора и т.н. Кое ви е наред?
28 Юни 2011 21:56
А може би просто българският народ е изостанал, не е стигнал в тази фаза на своето развитие, когато може и да се замисли за евтаназията. Ако просъществува още 100 години (в което дълбоко се съмнявам с оглед на демографските фактори) може би ще стигне до нивото на съзнание на днешните бели страни. А може би и тогава няма да може.
28 Юни 2011 22:05
правото да умре достойно
Няма достойна смърт! Има достоен живот, има достойно погребение. Смъртта е винаги неочаквана за да се кичи с някакво определение. И винаги е болка. Поради това евтаназията не може да бъде "право" за всеки, а само изход за някои. Нещо като "нулево" решение на живота. Проблемът са тия "някои" - дали са достатъчно свободни за да преценят всички други възможни решения и дали останалите могат да бъдат убедени, че единственият изход е "нулевото" решение.
А от ковачът на закони, проф. Корнезов, де само пирони в ковчега на обществения живот е забивал, не би следвало да се очаква нещо друго освен още едни пирон.
Да не бъда грешно разбран - аз съм "За" евтаназията, но при висока здравна култура на цялото население, включително и на юристите. Да няма после изрази "Сам се удари в полицейската бухалка" или "Евтаназираният два дена по-късно беше жив - имаше конвулсии и никой не му оказа първа помощ". Пак камъни в градината на лекарите.
28 Юни 2011 22:09
Ако просъществува още 100 години може би ще стигне до нивото на съзнание на днешните бели страни. А може би и тогава няма да може.
Няма да може - "белите" страни ще са се евтаназирали дотогава и ще се загуби смисъла да следваме техния път.
28 Юни 2011 22:20
Боже, комунисти да ти говорят какво било грях и какво не.
Сега разбираме какво е обърканото в тази малка но разнолика страна.
28 Юни 2011 22:23
Опасно е да се фантазира на тази тема, защото животът си прави грозни шеги. Но един човек в разсъдък е господар на живота си. Той може да се прости с живота като откаже да приема храна. Повечето хора си отиват достойно без да продумат дума, щом усетят че няма надежда и са в тежест на близките си. Като че ли отключват някакъв механизъм. Та не ни е евтаназията належащият проблем.
28 Юни 2011 22:24
Евтаназията, ако има такава, е моралното самоубийство на лекарското съсловие. Защо е медицината, ако не да прави добро за човека? Защо е медицината, ако някои въпроси на човешкия живот могат да се решават от "Корнезов" (обществото, парламента)? Лекарят не е водопроводчик, който свързва тръби, лекарят и учителят дават на човека нещо повече от обикновена услуга.
28 Юни 2011 22:31
Смърт го няма

Почитателите на Тери Пратчет знаят историята на този изказ.
28 Юни 2011 23:27
"Защо е медицината, ако не да прави добро за човека? "
Това че болниците са търговски дружества не отговаря ли на въпроса?
28 Юни 2011 23:33
Познавах един човек, безнадеждно болен, със силни болки и напълно в съзнание. Сам се евтаназира от 4тия етаж, посред бял ден пред очите на минувачите. Дали това е по-добре
28 Юни 2011 23:37
Тезата на Васик е твърде нелепа. Логиката липсва тотално, освен религиозна такава.
Човек не може да се намесва в природните процеси.

ВЕрно ли? А модерната медицина какво е според теб? Или като ти се възпали апендисита, лекарите трябва да те оставят да умреш, "за да не се намесват в природните процеси"?
...
Човекът Е собственик и разполага с тялото си, разбира се. Противното означава че е нечий роб. Екстраполираме от тази нелепа теза и стигаме до грехотата на татуировките, пиърсинга и силиконовите импланти.
28 Юни 2011 23:39
Медицината много често влошава качеството на живот на болния човек - лекарствената химия лекува /доколко един Господ знае/ едно, уврежда две, та и повече. Някъде четох, че през 70-те години май, в Израел стачкували докторите, работели само спешните отделения, спешни хирургии и подобни. Това траяло около месец. Оказало се, че смъртността в държавата за този период драстично е спаднала....Не че имам нещо против лекарите, опазил ме Бог, просто съвременната фармамедицина като че ли нанася повече вреди, отколкото ползи. Неслучайно в световен мащаб се засилва интереса към холистичната медицина, към алтернативната или както често, съвсем неправилно според мен, я наричат - нетрадиционна, защото фармамедицината е от стотина години дето се вика, докато тъй наречената "нетрадиционна" си е баш традиционна, от хилядолетия.
28 Юни 2011 23:52
Тежките случаи, изискващи незабавна намеса /хирургическа или друга подобна/ - да. Болкоуспокояваща терапия за раково болни - да. Но толкова много химия в днешно време ни вкарва съвременната медицина, че ятрогенните заболявания са много повече, отколкото официално са признати. Съвременната фармамедицина лекува на парче, на орган - примерно, имаш кръвно - пий цял живот хапчета. Ама, че това кръвно е резултат на неправилно хранене или на бъбречно заболяване - ми пак хапчета. Някъде прочетох следното - няма здрави хора, има недиагностицирани.... Чак тъжно да ти стане. Хората в съвременните развити страни са се превърнали в ходещи аптеки. Пуснете коя да е телевизия - най-многото реклами са за лекарства. А здравето в крайна сметка трябва да е грижа на самите нас, за да не се налага да стигаме до докторите, ама за това се иска воля. Да живееш здравословно в нашия замърсен свят е трудно. Ама да разведря с един готин виц, който чух наскоро: дядо и баба са в рая. Разхождат се и се дивят на райските красоти. В един момент дядото казал на бабата - виждаш ли колко е хубаво тука, а ти с твоя здравословен начин на живот, сума ти време се мота, докато дойдеш
28 Юни 2011 23:58
Проблемът с алтернативната медицина е, че не можеш да я разграничиш от врачуването на разни самозвани знахари, билкари и шамани. Оттам е една стъпка до средновековната "молитва за здраве". Веднъж отвориш ли вратата, всеки може да влезе. Трябва да има някаква система с правила, дипломи и сертификати, каквато е модерната медицина.
Също така не е тайна парадоксът, че с развитието на медицината човечеството е станало много по-болнаво. В миналото старите, слабите, болните и недъгавите просто са умирали и не са оставяли наследници; живеели и разможавали са се само физически здравите индивиди; в днешно време медицината ги поддържа с десетилетия, позволява им да създадат наследници и да предадат на тях генетичните си недостатъци...
29 Юни 2011 00:03
"Съвременната фармамедицина лекува на парче, на орган - примерно, имаш кръвно - пий цял живот хапчета. Ама, че това кръвно е резултат на неправилно хранене или на бъбречно заболяване - ми пак хапчета."
Такава е била медицината някъде до 15 - 16 век. Твоите познания за медицина оттогава ли са?
29 Юни 2011 00:13
Въобще не съм лекар, бабаяга, но може би искаш да ми кажеш, че точно кръвното не го лекуват само с шепа хапчета? Баща ми от четиридесет години ги пие.. Примерно докторите са измислили термина "есенциална" хипертония, което ще рече - с неизяснена причина. Ми хайде де, като е толкова напреднала медицината, защо не открие причината, а измисля такива наименования. Съвременната медицина, моето скромно лаишко мнение, е силна в критичните за здравето ситуации, но при хроничните заболявания нещата са, според мен палиативни. Ми то иначе на какво ще се крепи една от най-мощните индустрии в света, фармацевтичната?!
29 Юни 2011 00:26
А пък съвременният човек е обучен от фармаиндустрията да реагира и на най-дребното неразположение като кучето на Павлов - веднага някакво хапче или на лекар. А би могъл да се оправи с нетрадиционни средства, особено като не е нещо сериозно. Моята прабаба беше лечителка, жалко, че никой от наследниците нищо не е научил от нея, аз съм била съвсем малка /тя доживя до 104 години!/. Та прабаба е излекувала дядо /синът си/ от инсулт, вдигнала го е на крака. Тя си знае как, но майка ми ми е разправяла, че докторите са идвали да я разпитват как го е направила. Така че, фундаментализмът в каквото и да е област никак не е полезен.
29 Юни 2011 01:34
Динаин,
а не ти ли се струва нелепо, че според твоята теза човек може да отдава тялото си под наем, ако то е такъв вид собственост?
29 Юни 2011 01:36
Когато казвам, че Човекът не може да се намесва в природните процеси, това означава, че човек не решава въпросите на живота и смъртта. Ернст Хекел има предвид точно това - че човек може да се намесва в естествения отбор паралелно с природата.
29 Юни 2011 01:39
Кога казваме, че човек продава тялото си? Когато казваш, че тялото ни е такава собственост, ти казваш точно това - че можеш да се продаваш за плътски удоволствия или за органи. Нима когато смятаме, че е грях, неморално да продаваш себе си, това е "сбъркана логика"?
29 Юни 2011 02:24
Може да прозвучи малко екстравагантно, но...: човекът е резултат от "работата" на една яйцеклетка и един сперматозоид, той е Плод(Резултат) от тази тяхна "работа"! А плодът е собственост на създателите му-яюцеклетката и сперматозоидът! А яйцеклетката и сперматозоидът са създадени от Природата!
Ерго, тялото на човека не е негова собственост, а на Природата- и само Природата трябва да е, която решава какво и кога да става с тялото на човека, но не и самият човек! Човекът може ( и трябва!) да има принос само в про(у)дължаване на живота на тялото си- каквато е идеята и целта на Природата, дала му живот!- но не и принос в съкращаване на живота на тялото си!
29 Юни 2011 02:24
Другари,
Като сте толкова религиозни (от кога ли?) не ходете на лекар, не пийте лекарства, ако щете мрете. Никой не ви кара насила да ходите на лекар или да използвате опцията на хуманната евтаназия. Да има такова понятие. Не натрапвайте, обаче, на останалите хора как да живеят и да се борят със страданията си!
29 Юни 2011 02:32
Кога казваме, че човек продава тялото си? Когато казваш, че тялото ни е такава собственост, ти казваш точно това - че можеш да се продаваш за плътски удоволствия или за органи.

Почти всеки човек продава тялото си на определена цена и под определена форма. 99% от хората са наемни работници и продават тялото си като го амортизират за да произведат продукт. Тялото се амортизира дори когато човек упражнява мисловен труд, заел седнала позиция по цял ден .
Това което е свободно у човека е духът му.
Васик, изобщо много ви е объркана главицата.
29 Юни 2011 02:39
Човекът може ( и трябва!) да има принос само в про(у)дължаване на живота на тялото си- каквато е идеята и целта на Природата, дала му живот!- но не и принос в съкращаване на живота на тялото си!

Ето и още един писач на природните закони.
Пара, какво е това "природа" и по коя алинея и подточка човекът може да има принос САМО в...?
29 Юни 2011 04:01
по логиката за евтаназията трябва да се забранят убииствата както е приет закон против смьртната присьда
защо се правят аборти като е забранена смьртната присьда
29 Юни 2011 04:17
мен пък отново ми хареса много генек
сула... петроний... и
Голова профессора Доуэля

Редактирано от - Bira на 29/6/2011 г/ 04:18:08

29 Юни 2011 07:48
ти казваш точно това - че можеш да се продаваш за плътски удоволствия или за органи.

Абе, най-вече за пари, чини ми се...
29 Юни 2011 08:33
Len, много си права за фармокологията, но ето ти самата казваш, че баща ти от 40 години взима хапчета и е добре човекът(Господ здраве да му дава), та значи и от химията май има полза. Аз от 15 години също зобя от тези химикали и единственото, което ме успокоява е, че все още успявам да задържам прием на ниски, почти хомеопатични количества от тези лечебни отрови.Ако предписаната доза е 50мг два пъти дневно, взимам 25мг през ден.Но храната и алкохола, като количество и най-вече качество, са от изключително значение...Движението, изобщо вършенето на нещо също.И така, колкото е дал Господ толкова. Няма да жиевем с орлите, я! Трябва да освобождаваме място на следващите, иначе светът ще се задръсти от мрънкащи, болнави и капризни старци в инвалидни колички












29 Юни 2011 09:35
евтаназия да но по собствен избор.да не стане както в нацистка германия.там евтаназията е била принудителна и си е чисто престъпление.
29 Юни 2011 10:27
Кому е нужна тази дъвка!?
А аналогията с Тери Пратчет е съвсем не на място. Когато Смърт се оттегля, за да се опита да живее като хората, няма кой да отнася душите на умрелите/това според философията на Пратчет в Света на Диска/. Нищо общо с безсмислицата наречена доброволна смърт.
29 Юни 2011 11:25
— Тебя как, сразу кончить, или желаешь помучиться?
— Лучше, конечно, помучиться.


— Мёртвому, конечно, спокойней, да уж больно скучно.

— Оставь хоть патрон, Абдулла! Нечем будет застрелиться.
29 Юни 2011 12:28
ТОВА СА ТЕ, СМЪРТНИТЕ — продължи Смърт. — ДАДЕНИ СА ИМ ЕДВА НЯКОЛКО ГОДИНИ НА ТОЗИ СВЯТ И ТЕ ПРАВЯТ ВСИЧКО ВЪЗМОЖНО ДА ГИ УСЛОЖНЯТ. ОЧАРОВАТЕЛНО, НАЛИ.тери пратчет
29 Юни 2011 12:42
Гарамел,
главата ми съвсем не е объркана. Работникът не продава тялото, а труда си. В труда човек не е само средство, би казал Кант, а собственикът се отнася към него едновременно и като личност. Трудът не е злоупотреба с чуждата личност и собственикът не използва работника по същия начин, както селскостопанските животни, например. Ако обаче човек се отдава за плътски удоволствия, независимо дали за пари или като конкубинат, той сам се превръща във вещ, в животно и се лишава от достойнство.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД