Юрий Асланов е роден през 1951 г. във Варна. Завършил е икономика в София и социология в Москва. Секретар е на Института за социална интеграция и управител на частната социологическа агенция АФИС.
- Г-н Асланов, на базата на какви изследвания установихте, че ако кандидатът за президент на БСП е Стефан Данаилов или Костадин Паскалев, двамата отиват на балотаж, а Ивайло Калфин - не?
- Честно казано нямам представа. Аз не разполагам с такива данни, в които се измерва хипотетичен балотаж и хипотетични кандидати. Затова може би на този въпрос трябва да отговори някой, който има увереността, че на базата на данните, с които разполага, може да направи такъв извод.
- Това да не би да е част от битката на лобитата в БСП - чий кандидат да се бори за поста на "Дондуков" 2?
- Не знам. Това са произволни интерпретации.
- Може ли кажете на какви съвети и изследвания ще се опре левицата, за да избере най-подходящия си кандидат за президент?
- Предполагам, че на серия количествени и качествени изследвания, които са направени до този момент сред всички избиратели, не само сред електората на БСП. Но те имат дълбочинен характер и изследват нагласите и очакванията на избирателите за това какъв биха желали да видят своя бъдещ президент. В този смисъл мога да говоря нашироко, защото такива изследвания имаме. Много напред се поставят три качества с приблизително много високо предпочитание пред останалите. На първо място бъдещият държавен глава трябва да има морален облик, да е честен, некорумпиран. На второ място, което е интересно, защото предпочитанието на това качество извървя една еволюция от септември м.г. и в момента се доближава до първото място по искане, е да може да обедини нацията. Може би на базата на многото скандали, на напрежение има повишаващо се предпочитание на това качество. Да е фигура, която ще наложи спокойствие, уравновесеност, национално съгласие. Да не е част от разделението на нацията. И на трето място поставят да е близък до хората, да е народен човек. Много по-назад са поставени качества като да е образован, да е интелигентен, да владее чужди езици, да има европейски имидж. И част от кандидатите, които са вече известни, а и потенциалните имена, които обикалят като слухове в медиите, се вписват по много различен начин в този твърде многостранен образ на това, което си е изградил избирателят. Като например Бойко Борисов, който определено го смятат за честен и некорумпиран, много близък до хората, но в никакъв случай не очакват от него да обедини нацията. Тук в този тест губи. Борисов очевидно вече е станал част от разделението или поне непрекъснато взима доста агресивни позиции спрямо своите политически противници.
- Кунева?
- Кунева, в този смисъл, да. Освен това на едно по-ниско предпочитано качество като "високообразован и с европейски имидж" - да, тя отговаря. Но я смятат за доста отдалечена от хората. И има колебания по отношение на нейната почтеност.
- Тези качествени изследвания какво казват за вашите най-честно спрягани имена за кандидат на левицата?
- В най-широко одобрявана позиция е хипотетичната кандидатура на Стефан Данаилов. Той е много широко одобряван, много отворен кандидат, много харесван, и то приблизително в равни пропорции от всякакви социални и регионални прослойки. Надхвърля рамката на ограничения политически вот на партията БСП.
- Каква част от българите например смятат, че той би могъл да обедини нацията?
- Голяма част от хората, над половината. Но няма изразен твърд, мотивиран вот за Стефан Данаилов. Когато се стигне до въпроса, ако той е кандидатът, вие лично бихте ли гласували за него, може би се плаща данък и на общественото объркване заради приказките "аз няма да съм кандидат", но в смисъла на общо одобрение това е най-високо одобряваната потенциална кандидатура в БСП. На второ място е друга интересна кандидатура - на благоевградския кмет Костадин Паскалев. Той не се радва на чак толкова широко одобрение и популярност, както Стефан Данаилов, но за сметка на това има много твърдо мотивиран вот за него. Т.е. хората си го представят като държавен глава, докато при Стефан Данаилов е малко по-мнително отношението. При това си го представят не само хора в БСП, а и извън БСП, в центъра, та чак до дясно има мотивирани гласове в негова подкрепа. В смисъл, ако евентуално кандидатът на десните отпадне от балотаж. Паскалев е легендиран по особен начин в очите на избирателите като човек, който има собствена позиция, критичен е дори към ръководството на собствената партия. В този смисъл не е догматик, което е предимство при избора на държавен глава. Добър администратор е, управленец, човек с политически опит и безспорно е оценен като харизматична личност. Оттам нататък следва една огромна дистанция и се нареждат някакви други имена с много скромни шансове за успех. Това е лично мое мнение на базата на данните, с които разполагам.
- Смятате ли, че хората припознават тези две фигури, защото излъчват почтеност и дали в БСП има дефицит за такива хора?
- Всички партии имат такъв дефицит. Не само в БСП. Но за споменатите имена наистина няма никакво подозрение, че те са непочтени хора.
- Как да разбираме внушението, представено ни тези дни като проучване, че и без кандидат за президент ГЕРБ печели президентския вот. Това възможно ли е?
- Не е възможно, разбира се. Ако кандидатът е слаб, може и да не стигне до балотаж. Може да бъде изместен от Кунева. Единственото сигурно нещо е, че кандидатът на БСП ще стигне до балотаж.
- Това сякаш внушава, че Бойко Борисов все още е в състояние да прелива много голяма степен на доверие към партията си. Така ли е?
- Не, не е така. Доверието към него си и негов личен ресурс. Способността му да прелива личен авторитет към някакви неизвестни личности приключи.
- А защо според вас той се отказа от президентската битка?
- Първо не съм сигурен, че това е окончателно решение. Той много пъти ни е изненадвал с обратни завои. Когато говори, че не иска да се кандидатира за президент, аз му вярвам. Той наистина не иска. Но до есента може да бъде поставен в ситуация, в която да няма избор. Защото за него не е добре ГЕРБ да загуби. Ако доверието към ГЕРБ и правителството рязко падне, може да не разполага с друга силна кандидатура. Защото в момента те все още разполагат със силни кандидатури, освен Бойко Борисов. Това са основно Росен Плевнелиев и Йорданка Фандъкова.
- И при тях ли не прелива доверие, или двамата успяха да се докажат?
- Те вече имат рейтинг на собствен ход, както се казва.
- Истина ли е, че БСП е на 11% разстояние от ГЕРБ и какво е темпото, скъсява ли се това разстояние?
- Общонационално, според моите данни, преднината на ГЕРБ пред БСП е между 7 и 8 пункта. Но тя не е равномерно представена, в зависимост от типа населени места. Направил съм много регионални проучвания до този момент и тази дистанция е обърната в малките градове и селата в полза на БСП. В големите градове като цяло дистанцията е по-голяма, стига до 11-12% в полза на ГЕРБ. Но не навсякъде. Има и големи градове, областни центрове, в които са изравнени силите. А има и големи градове, в които БСП има предимство. Така че да се обобщава по този начин в предизборно време, което касае местните избори, е малко рисковано.
- БСП утвърди част от кандидатите си за кметове на последния пленум. Можете ли да кажете каква част от кандидатурите са спорните и каква част са безспорните?
- На този етап се одобряват само кандидати, които са безспорни и няма вътрешнопартийни дискусии. Спорните са по-малко от половината, но нямам представа колко са. Първо, защото конференциите не са приключили на много места и защото не са изяснени някои коалиционни формули. Има спорове, традиционни раздори, спорещи кандидати за славата. Повечето от безспорните кандидатури са на действащи кметове.
- Вие лично се нагърбихте да организирате представянето на управленските проекти на БСП. При провал на местния вот обаче се очакват нови искания за смяна на лидера. До каква степен екипът на Станишев може да претендира за авторство върху обобщения проект?
- Не, не могат. В лично качество Сергей Станишев няма никакво участие в тези проекти. Той участва в дискусиите. Ако има нова вълна за искане на оставки на ръководството, те няма да са по причина на управленските проекти. Тук много се внимава, защото когато говорим за БСП, рискът да бъде записано нещо и да бъде приложено, ако тя е управляваща партия, е много висок, за разлика от другите партии.
- ...Щото ми се ядат дренки...
------------------------------- -----
Блогът на Генек