От две седмици кърваво учителско писмо буни страстите във Враца. От съдържанието му става ясно защо авторите са предпочели да останат анонимни. В писмото те обвиняват директорката на ЕГ "Йоан Екзарх" Силвия Драйчева в самоуправство, корупция и арогантност. Учителите предупреждават, че е на път да бъде унищожено елитно училище с традиции и над 40-годишна история. И обясняват, че крият имената си от страх да не бъдат уволнени, както вече се е случвало.
Писмото бе публикувано в местната преса с призив към врачанската общественост да се ангажира със съдбата на езиковата гимназия. Преподавателите винят шефката си за спада в успеха и дисциплината, за ненужни, но скъпи харчове - айпод, GPS, водоструйка, неонови инициали върху фасадата, мебели за директорския кабинет. Поръчката за ученически униформи възложила на приятелска фирма, ликвидирала кабинетите и центровете по езици, а заради пасивност гимназията загубила статута си на асоциирана към ЮНЕСКО. Дори я винят в непристойно поведение заради близостта й с учителя по музика, когото издигнала в ранг главен учител. Но най-много от всичко им тежи психическият тормоз. "Г-жа Драйчева наложи мракобесието, заканите, обидите, дискриминацията по възраст и външен вид като стил на отношение и управление", пишат потърпевшите в отвореното си писмо.
"Дели учителите на два лагера - "ние, младите и хубавите"
и "те, старите и грозните", през сълзи разказва една от дългогодишните учителки в гимназията. Сред тежките й провинения обаче били опитите да фалшифицира изпитни протоколи. По тази причина двама учители по испански напуснали, тъй като не били съгласни двойката на техен ученик да бъде преправена на тройка. Всички са на мнение, че ако не се задействат институциите, ще има лов на вещици, както станало преди години с учителката по история Нели Ненчовска, уволнена по скалъпено от директорката обвинение заради несъгласие с методите й на работа. Ненчовска печели делото, но отказва да се върне. "Покрай този случай осъзнах, че е възможно, въпреки всички злоупотреби, човек да остане безнаказан", заключава Ненчовска. "Нищо в писмото не е измислица", категоричен е дългогодишният учител по география Георги Павлов, един от основателите на гимназията през 1970 г., който бил набързо пенсиониран преди две години. От бившата си ученичка Драйчева. Най-много тъгува за кабинета по география и скъпоценната колекция от минерали, събирана от учениците в продължение на десетилетия, която била разпиляна.
В подкрепа на учителския протест за три дни се подписаха над 60 бивши и настоящи възпитаници на гимназията. Тръгна подписка и във "Фейсбук". Алармата предизвика спешната проверка на комисия от просветното министерство и местния инспекторат. Но протестиращите са скептични. Никой от учителите не е разпитан по случая. Силвия Драйчева се ползва с мощни партийни протекции - член е на ГЕРБ и "редовно си плаща членския внос", както сама признава. За кратко е била и зам.-кмет по времето, когато градът се управляваше от Тотю Младенов, сега социален министър. Тогава пак се прочува със скандал - с общински пари поставя плочки на тротоара пред дома си. Драйчева обаче е известна с връзките си в съдебните среди. В училищното настоятелство е приютила магистрати, чиито деца не учат в гимназията, но са й полезно лоби. Председател е на местния съюз на работодателите. Всички сигнали за злоупотреби срещу нея досега са оставали без резултат. С делегираните бюджети конфликтът се задълбочава.
В някогашната френска гимназия отдавна не се изучава френски, след насилственото й поанглийчване. Елитни учители по френски обикалят селата, за да навъртят липсващите им месеци стаж за пенсия, след като са били предсрочно натирени от директорката Драйчева. Прекъсната е и традицията да се канят учители от чужбина. По време на седесарския възродителен процес гимназията бе прекръстена от "Анри Барбюс" (комунист!) на "Йоан Екзарх". "Реномето на езикова гимназия "Йоан Екзарх" в последните години върви определено надолу, има чувствителен спад в броя на кандидатстващите, занижени са и оценките, с които се класират, но инспекторатът няма правомощия да наложи наказания за морала и етиката на директора Силвия Драйчева", коментира шефката на регионалния инспекторат на МОМН Галина Евденова.
"Това е оклеветяване",
е категоричната реакция на Силвия Драйчева, която вече 12 години е несменяем директор на гимназията. Убедена е, че атаките идват от някой мераклия за стола й. "Училището върви по часовник, функционира прекрасно", твърди Драйчева. Според нея някои учители просто не успяват да се справят с работата си, учениците са трудни, и нервите им не издържат. Затова пишели анонимни писма, а не защото се страхуват. "Аз да не съм Бойко Борисов, за да ги е страх толкова! Не мога да унищожа никого", заявява ми директорката. И като свое голямо постижение изтъква, че "тази година няма нито един наказан учител". За всеки случай е подала сигнал в прокуратурата да провери кои са анонимните автори на писмото срещу нея.
Драйчева обяснява закриването на френските паралелки с нежеланието на децата да учат този език, но приемът се определя лично от нея. Съвсем естествено е, когато няма френска паралелка, децата да се насочат към английския. Питам я какъв точно й е главният учител Илия Николов и получавам неочакван отговор: "Много близък мой колега. Вижте, много хора казват, че съм атрактивна жена и няма как да не тръгнат слухове. Когато една жена има независимост и е хубава, все ще се намери някой да й завиди. И Исус е бил разпънат на кръст, нали? Няма светци. Омъжена съм от 20 години и както виждате, мъжът ми още не ме е пребил".
Недоумява в какво я упрекват противниците й. "Ако имат законови основания, защо не ги поставят?" Обяснява ми, че във всяко училище имало подобни отношения заради делегираните бюджети. Този на гимназията бил около 1 млн. лева, като повечето пари отивали за заплати. "Българинът обича да мрази. От писмото на тези хора личи принципна озлобеност от нещастния им живот", отсъжда Драйчева в своя си стил. Това, че я критикуват и някогашните й учители, си обяснява така: "Учителите са особени. Като се пенсионират, и започват да страдат по миналото. Но ние трябва да вървим напред". На въпрос защо конкурсът за униформи на гимназистите е спечелен от фирмата на най-близката й приятелка, отсича: "Аз познавам много хора в града". И в стила на Луи XIV заявява: "Когато се спомене "Езиковата", всички се сещат за мен и обратно".
Силвия Драйчева поема директорския пост във врачанската езикова гимназия през 1998 г. с ходатайството на СДС. Днес е виден гербер. А наскоро била забелязана и в първите редици на местното АБВ. Знае ли човек...