:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,532
Активни 755
Страници 5,462
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Стабилността на Гърция не е абстракция за нас

Следствието от промените в дипломатическата служба е тя да се закрие, казва евродепутатът Ивайло Калфин
Снимка: Велислав Николов
Ивайло Калфин
Ивайло Калфин е роден на 30 май 1964 г. в София. В периода 2005-2009 г. беше външен министър, сега е евродепутат, избран от БСП. Зам.-шеф е на комисията по бюджет в Европарламента.





- Г-н Калфин, защо смятате, че България трябва да подпомогне южната ни съседка Гърция?

- В Гърция работят около 200 000 българи. Тя е един от най-големите ни икономически партньори. Там има значителен износ и внос за България. Гърция ни е важна по отношение на достъпа до Средиземно море. Голяма част от стоките, които минават и през България за ЕС, влизат оттам. Има много гръцки инвестиции в България. Стабилността на Гърция за нас не е някаква абстракция. Ние имаме конкретни интереси. Ако утре тя фалира, това означава, че тези 200 000 българи ще се върнат обратно и ще започнат тук да си търсят работа. Капиталите заобикалят една фалираща държава. Фалитът на Гърция има конкретни измерения в числа за България и ще доведе до големи загуби. Заради това България не трябва да гледа отстрани и да чака Германия, Холандия или не знам кой друг да се бръкне, да извади пари и да спаси Гърция. България трябва да участва солидарно. Ние имаме много малки възможности. Ако го сравним с бюджета в ЕС, ние имаме 0.3% бюджетно участие. Не казвам, че такъв трябва да е процентът, но поне символично. 1 млн. евро, да кажем, е символично участие. Това няма да намали пенсиите на хората и няма да изяде парите за увеличаването им.

- Смятате ли, че някой ще разбере правителството, което се чуди как да намери пари, за да увеличи минималната заплата, а трябва да се бръкне с 2 млн. лв. за гърците, които получават 13-а и 14-а заплата?

- Да, обаче ние на основа на солидарността получаваме маса средства от ЕС - 11 млрд. евро са насочени към България. Ако махнем нашите вноски в ЕС, остават 7 млрд. евро, които имаме право да получим за 7 г. Тези средства не идват от небето. В тях участват включително и гръцките данъкоплатци. Ние не можем да разглеждаме солидарността еднопосочно.

- От гледна точка на Брюксел доколко е реалистичен вариантът "връщане към драхмата"?

- Ако Гърция не успее да бъде спасена и фалира, надявам се това да не е вариантът, тя най-вероятно ще трябва да излезе от еврото, да възприеме драхмата и да я девалвира значително. Това ще е загуба не само за Гърция, ще е загуба за целия ЕС, ще е загуба и за България. Затова, когато се преценят на везната двете възможности - да се осигурят средства срещу много тежък план за реформи и бюджетни спестявания, и другият вариант - Гърция да бъде оставена свободно да фалира, което значи дълго време в нея да не влиза никакъв капитал, е много по-добре да има достатъчно добър план за спасяване на Гърция. За съжаление и западните страни това не го правят в достатъчна степен. Ако миналата година Германия, вместо да пишеше във вестниците съвети Гърция да си продаде островите, беше подходила с помощта по-рано, ако не бяха изчакали в последния момент с помощта от втория транш, тогава тази помощ би била много по-надеждна. Вместо това се дават на парче някакви суми и после се чудим защо резултатът не е такъв, какъвто очакваме.

- След Гърция идват Италия и Испания. Ще издържи ли пружината на европейската солидарност да спасява такива големи държави?

- В момента няма такава нужда нито за Италия, нито за Испания. Италия и Испания са достатъчно големи икономики. Мисля, че в ЕС вече се връщат към смисъла на еврото - единна валута има тогава, когато има сравними икономики. Тя не е политически процес, това не е желанието на Симеон Дянков България да стане член на еврозоната.

- Като евентуален кандидат за президент на левицата бихте ли влязъл с една такава идея в кампания - да се подпомогне Гърция с 1 млн. евро?

- Аз не съм кандидат за президент. Аз работя в Европейския парламент и виждам процеси, които стават на европейско равнище. И мисля, че така, както България сега иска допълнителни средства за Козлодуй, искаме по други програми, така, както искаме солидарност, така трябва да сме готови да я предоставим. На мен ми дойде до гуша да говорим неща, които ще се харесат на настроението на деня и на популизма. Не е зле да помислим къде стои България и къде иска да отиде.

- Точно тази тема някак не я чухме от обявилата се за кандидат-президент Меглена Кунева, тя се пази от нея.

- Тя вероятно тепърва ще развива темите си. Но според мен започва с един странен подход. Тя казва, аз съм кандидат на гражданското общество. Само по себе си то не е политически фактор. Политически фактор са политическите играчи. Тя трябва да има ясна политическа линия, надявам се да я изрази в рамките на кампанията. Не могат да се говорят общи приказки, които ей така харесват на всички.

- Кога за последен път беше разговорът ви със Станишев дали вие можете да донесете победа на левицата като кандидат или поне да стигнете до балотаж?

- За президентските избори с г-н Станишев не съм говорил повече от шест месеца. Тогава разговорът ни не беше свързан с моята кандидатура, а беше принципен.

- Министърът по еврофондовете Томислав Дончев се опита да омаловажи изказването на германския депутат, че ЕК обмисля да управлява регионалните фондове за България и Румъния, обяснявайки, че всеки може да говори каквото си иска, и вестниците не бива да отразяват слухове от брюкселските кръчми. Съгласен ли сте?

- Изглежда, г-н Дончев е добре запознат какво се случва в брюкселските кръчми. Предложението на германския депутат либерал Георгиос Шацимаркакис беше написано в негов доклад, който беше приет от Европарламента и който беше на тема освобождаване от отговорност на ЕК за 2009 г. за управлението на европейските средства. Така че нито това, което казва г-н Дончев, нито пък приказките на г-н Плевнелиев, според когото това е някакъв кипърски депутат, който си правел пиар, показват някакво познаване на проблема. Очевидно, че двамата са се взели доста насериозно, и са доста далеко от това, което се случва в ЕП.

- Какво точно се обсъжда в ЕК за управление на регионалните фондове, защото наистина у нас има проблем?

- Много вероятно е след 2014 г. да бъде предложен един нов тип организация за управление и изразходване на регионалните фондове. Първият проблем е с какво ще бъдат натоварени, защото най-вероятно в европейски мащаб сумите ще бъдат сравними със сегашните, но сигурно ще има много очаквания тези средства да поемат много повече функции, свързани с енергетика, енергийна ефективност, научни изследвания. Така че там би излязъл първият проблем, защото със същите средства трябва да се търси доста по-широк ефект. Вторият проблем е свързан с начина, по който ще се изразходват средствата. В момента в ЕК се работи по един вариант за създаване на европейски фонд, в който част от средствата, които до този момент се харчат от страните, да влязат в него. И това съвсем не са приказки от кръчми, а сериозна работа. Като този фонд ще търси допълнително финансиране от ЕИБ, от частни инвеститори. И в него страните членки директно ще кандидатстват за определени проекти, които имат общоевропейско значение. Което означава, че ако тази идея се реализира, ние наистина ще управляваме много по-малки средства и България ще се конкурира с всички останали страни.

- Тоест няма да има заделени квоти, заделени пари за нашите магистрали, с които премиерът Борисов толкова много се гордее?

- Сигурно ще има част от регионалната политика, която ще остане на пряко разположение на България, но част от тези средства ще влязат в общия европейски фонд и там нашите магистрали ще са сравними примерно с испанските, холандските или латвийските. Ако ние сме достатъчно добри, ако са ни готови проектите и управляваме по-добре средствата, ще получим повече. Но към този етап нямаме подобна готовност.

- От идеите на Брюксел оставам с впечатление, че вероятно следващият ни министър по усвояване на еврофондовете ще бъде назначен и ще пребивава в Брюксел. Дали не се налага и външният ни министър да бъде назначен от Брюксел след всичко, което се случва с промените в дипломатическата служба?

- Аз мисля, че следствието от тези промени е дипломатическата служба да се закрие и да се спестят средства. Аз не помня в последните 2 г. ние да сме имали европейска инициатива в областта на външната политика. Това, с което се занимаваме, е викане на духове отпреди 20 г. и политически заклинания. Може да сме първата страна, в която да кажем, че г-жа Ащън поема външнополитическите интереси на държавата. Така ще спестим един министерски пост.
27
3091
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
29 Юни 2011 19:57
Прав е за Гърция и за промените в управлението на европейските фондове... нападките му към Младенов са глупави... Очаквам да предложи и нещо конкретно за подобряване управлението на енергетиката, енергийната ефективност и инфраструктурите. Време е да загърби миналото си в БСП
29 Юни 2011 20:17
Още от миналото управление се чудя кой и с какви компромати го държи калфаджията .
29 Юни 2011 20:58
"Още от миналото управление се чудя кой и с какви компромати го държи калфаджията"


Той си знае (кои са му майсторите, нали затова е калфа !) Някой знае ли, дали той е бил агент на ДС ‌(питам от "чисто любопитство", не за друго...).


Калфин е прав за това, какви биха били последствията от фалита на Спирос-ите за България, че и за еврото, и за Евросъюза. Но е добре да се каже, защо стигнаха те дотам - полезно е за другите нации, за да не повтарят грешките на византрийците и се окажат в същата ситуация.

Редактирано от - Mars Attack на 29/6/2011 г/ 21:08:51

29 Юни 2011 21:20
Странна позиция за България към Гърция, но няма ресурс. ЕО, давайки новия транш, иска срещу това определени рестриктивни мерки от гр.правителство. Нищо друго не е необходимо освен да ги изпълняват, точно това е казал и Остап Б. по друг повод. Гр. стр. фирми /ТЕРНА ГРУП-Карфур, Икеа/ внасят всички материали от Гърция /национализъм/, но транспортните разходи не се рентират/ниско качество/. Е, освен, че не работихме, като бяха добре, сега трябва и на мъртвец изкуствено дишане да правим. В икономиката такива филми няма, заразно е и води до епидемии.
29 Юни 2011 22:01
Калфин открива топлата вода , но ние не я сещаме . Трябва ни по друг начин да се питаме и по-дълго да мислим въпросите ни . И дано не забравяме , че страхът от случващото се в Гърция , си е собствено наш , тъй като съчувствието у нас /като Солидарност/ е ампутирано . Впрочем , с кого ли сме бивали Воистина солидарни , Господи ??? ...
29 Юни 2011 22:10
тъй като съчувствието у нас /като Солидарност/ е ампутирано . Впрочем , с кого ли сме бивали Воистина солидарни , Господи ???





куче мило,
вчера rki пусна линк за ангажиментите, които Гърция гласува и срещу които има масови бунтове.
Натиснете тук



можеш ли да изкоментираш например това:
The tax-free threshold for income tax will be lowered from 12, 000 to 8, 000 euros.

и да направиш сравнение с България.

Редактирано от - softwind на 29/6/2011 г/ 22:36:04

29 Юни 2011 22:13
Впрочем , с кого ли сме бивали Воистина солидарни , Господи ??? ...

Впрочем, гръцки облигации се продават, гръцки банки у нас има много, който иска да си прояви солидарността освен със сладкодумие и с реални пари, има реални възможности.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
29 Юни 2011 22:27
Да бе, ма с чужди пари е по-приятно. Пишеш се спасител, а плаща всъщност някой друг.
29 Юни 2011 22:29
Кво беше? 6млрд евро ли гарантираме, или 6млрд лева. Па нищо не е, на секи работещ само по 2-3к евро или лева.
29 Юни 2011 23:19
Е, освен, че не работихме, като бяха добре, сега трябва и на мъртвец изкуствено дишане да правим. В икономиката такива филми няма, заразно е и води до епидемии.


Кратко и ясно.
29 Юни 2011 23:26
Някой беше някога постнал една схема със задлъжнелостта на държавите и първите 20 бяха Франция, САЩ, Германия, Италия, Япония, е такива. Преди година-две да е било.
Имате ли представа къде е тая схема?

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
29 Юни 2011 23:27
Само от любопитсво, тоят цървул ли е кандидат на левицата, че толкова го лансират, даже и интервюта за Гърция му публикуват.
А преди два месеца като същий Матросов се бореше за правата на ченгетата от ДС да са дипломати на демократична (уж) България.
29 Юни 2011 23:44
Най-малко 100 000 българи ще бъдат върнати от Гърция до края на годината. Калфин е прав – когато гърците приложат твърди мерки срещу българите там, на България и трябват аргументи пред Европа за да не се допусне терор.
29 Юни 2011 23:44
kaily те ти списъка Натиснете тук , най-"развитите" държави са най-отпред естествено.
30 Юни 2011 01:50
България не трябва да гледа отстрани и да чака Германия, Холандия или не знам кой друг да се бръкне, да извади пари и да спаси Гърция. България трябва да участва солидарно.

И нито дума, че всъщност парите не са за Гърция, а за немски и френски банки. Защото имат да вземат пари от лихви и комисионни, и не трябва да се минат.
-
С други думи Калфин демагогства за да оправдае заробването на България с Евро+ и 12 000 000 000 лв., които да приберат френските и немски банки.
-
Разбрахте ли сега защо така лесно минават националните предателства и се опитват да ни забавляват с реплики за кучета ? Защото не са популисти (популус=народ), а антинародни типове.
30 Юни 2011 02:30
А `га "Атака" и Сидеров казваха "България в ЕС- да, но не на всяка цена!", ги плюехте( и продължавате и сега!)-"фашисти" били, "ксенофоби" били, "антиевропейци" били, "национални предатели" били и т.н.!
А?!
30 Юни 2011 02:32
Менажерията на Уорлик ще се опита да измами България
Четвъртък, 30 Юни 2011г.- Натиснете тук
30 Юни 2011 03:18
Параграфе,
ти не разбра ли кога Волен се провали ? Не когато говореше за ЕС и АЕЦ, а когато престана да говори. Не когато говореше, че лекарствата са скъпи, защото са с ДДС, а когато бе пръв защитник в парламента на високото ДДС за лекарствата.
-
Волен се провали, когато заради криминалните изцепки на доведеният му син, а и негови собствени, Бойко го стисна за топките и Волен започна да подскача, като пуделче.
-
Бойко стиска Волен, Уорлик стиска Бойко. Въобще чудесна държава управлявана с изнудване на зависими от криминалното си минало хора, оказали са на власт.

Редактирано от - Brightman на 30/6/2011 г/ 03:20:01

30 Юни 2011 08:29
Ако утре тя фалира, това означава, че тези 200 000 българи ще се върнат обратно и ще започнат тук да си търсят работа.
Фундаментално! Оказва за България хората са проблем! Колкото по-малко са у Татковината толкова икономиката повече шъ дърпа нагоре.
Това е символ веруюто на целата политическа класа. Навсекъде по света се стремят да задействат повече хора, само у Булгаристан хората са проблем
30 Юни 2011 11:20
Интересно мнение. Не съм икономист, но Калфин засяга тема, много наболяла напоследък в Европа, а именно солидарността в ЕС и преките усилия на много държавни лидери (Сарко, Камерън, баба Меркел), които, в името на популизма, се борят за намаляване на бюджета на Съюза (спестявайки на избирателите, че над половината от този същ бюджет се връща обратно с страните-членки под форма на фондове и земеделски субсидии, да не говорим за принципа и на "Европейската добавена стойност".
30 Юни 2011 11:29
Наистина, дайте да дадем, да помогнем се помогне на Гърция, да не връщат онези 200, 000, а да има как да им харижем още барем 200, 000 - това си мечтаят нашите политици - и ако може помечко, таквозина, пенсионери, социално слаби, роми, че да си оправим социалния бюджет.
30 Юни 2011 13:35
усещам едно залитане по соц. ръководители и мераци- ВНИМАНИЕ- ЛЯВОТО УПРАВЛЕНИЕ е ВРЕДНО ЗА ДЪРЖАВАТА НИ! Щото след 30 годишно измамно ляво благополучие сега на гърците ще им вземат червата и всички карантии! След ляво управление ВИНАГИ има хаос, глад, бунтове и безредици, щото диктатурата на пролетариата и стават тесни капиталистическите гащи! Да се яде требе, ама трябва и да се плаща! Затова такива като Калфин и сие си стоят надалеч и дават акъли отвън. колкото по-далеч-хиляди пъти по-добре!! Такива като него и Младенов са си от една коза цицали и цицат още, така че мимикрията няма да мине!!
30 Юни 2011 13:54
Абе в линка за орязването на Гърция чета тва
Health spending will be cut by 310m euros this year and a further 1.81bn euros in 2012-2015, mainly by lowering regulated prices for drugs.
Кой ще ми го преведе на плейн български, Манерку може ли?

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
30 Юни 2011 14:13
Опппаааааа
Загледахте ли линка на Румен? Кой каза, че Гърция е най-задлъжняла на глава или върху БВП????
Видяхте ли Люксембург?!?
На глава и процент от БВП
3, 746, 535 3443%
Ирландия
503, 914 1103%
Холандия
225, 814 471%
Франция
74, 619 182%

Абе кво става тука бе?!?

________________________________ ____
ВИЗАНТИЙЦИ СРЕЩУ ЕВРЕИ или ХОРАТА СРЕЩУ БАНКИТЕ
...нов световен ред, а? А кръчмаря питахте ли го?
30 Юни 2011 14:19
Ако утре тя фалира, това означава, че тези 200 000 българи ще се върнат обратно и ще започнат тук да си търсят работа

Я да видим кой се смееше на Плевнелиев, когато каза, че ще връща българите от странство? Ами ако и Испания фалира? Плевнелиев даже ще преизпълни плана, и то предсрочно.
30 Юни 2011 14:34
Абе Калфин е прав, че в наш интерес е Гърция да не фалира, а да си плаща дълговете. Гърците, обаче, не мислят така - в техен интерес е да не плащат, а дали ще фалират или не, май е второстепенно.
Оставете глупостите за ляво - дясно. Който поне малко е попрочел знае, че скандалът кризата избухна по време на предишното им дясно правителство, което се оказа, че е фалшифицирало статистически данни както си иска.
Аз не им съчувствам, всички са папали на корем, ама сега искат народа да затяга колана, а не се чува гръцките магнати и финансови акули да плащат солидарно. Е те затова гърците са на улицата.
И пак се замислям колко е различно всичко там и тук. Нас ни обраха до шушка, не че сме имали кой знае колко, и пак си траем, и не само - джавкаме се ляво-дясно и се правим на умни. Умни, хе!
30 Юни 2011 16:17
Повишаването на данъците в Гърция ще се отрази благоприятно за нас: част от дребните производители ще пожелаят да пренесат бизнеса си тук.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД