Такса смет в София е дискриминационна и методиката на определянето й трябва изцяло да се промени. Това постанови комисията за защита от дискриминация (КЗД) по жалба на Българската стопанска камара. В момента таксата се определя при различни ставки и върху различна основа за фирмите и гражданите, въпреки че е за една и съща услуга.
Решението идва след дългогодишни оплаквания от бизнеса и може да доведе до законова промяна, която да засегне всички общини. Сега гражданите в София плащат 1.6 промила такса смет върху данъчната оценка на имота си, а фирмите - 12 промила върху отчетната стойност на нежилищните имоти. Така според КЗД се получава пряка дискриминация по имуществен признак, като за една и съща услуга се плащат две различни ставки върху две различни основи. Двойният аршин официално е позволен в Закона за местните данъци и такси, който дава право на общините да решат как да облагат фирми - върху отчетна или данъчна оценка на имотите. Начисляването на таксата на база количество отпадък остана само пожелание в закона, което не бе приложено никъде.
Логиката на закона определя като основен начин за начисляване на таксата именно количеството произведен отпадък, напомня комисията. Ползването на данъчна и отчетна стойност на имотите са само алтернатива и Столичната община е следвало да посочи причини, поради които не може да използва по-справедливия принцип.
Решението има препоръчителен характер и от Столичната община обясниха пред "Сега", че ще го обжалват пред административния съд в 14-дневния законов срок. "Нашето мнение е, че наредбата за определяне на местните такси е законосъобразна. След като има посочени алтернативи в Закона за местните данъци и такси, общината е дала възможност на фирмите да избират", коментира общинският съветник и юрист от ГЕРБ Орлин Иванов. Според изпълнителния председател на камарата Божидар Данев обаче решението е "достатъчно правно основание Столичната община да промени начина на образуване на таксата".
Въпреки намерението на София да обжалва, Законът за местните данъци и такси вероятно ще бъде променен. "Всяка община самостоятелно трябва да определя таксата според спецификите й, но трябва да запишем промяна в Закона за местните данъци и такси, която да задължава общините да изберат такава основа, която да има пряка връзка с генерирането на отпадъци", заяви наскоро шефът на финансовата комисия в НС Менда Стоянова. Вчера тя не беше открита за коментар. За общо решение ще настоява и бизнесът.
Проблемът с дискриминационното третиране на фирми и граждани стои и в други общини на страната. В Бургас налогът за гражданите е 1 промил, а за фирмите - 3.5 промила. В Стара Загора съотношението е още по-голямо - 1:7. Някои големи фирми са били принудени да плащат и абсурдно високи на фона на общите разходи на общината за чистота такси. Така например "Соди Девня" за 2009 г. е платила близо 556 000 лв., а за чистотата в цялата община са похарчени малко над 1 млн. лв. "Посланик на европейска страна ми се оплака, че плаща 58 000 лв. такса смет, а живее сам в резиденцията си. Таксата е такава, защото има 4 дка двор", даде пример Божидар Данев.
Бизнесът настоява да се въведе принципът "замърсителят плаща". "Сега Столичният общински съвет и други общини са подменили философията на закона и вместо това са въвели максимата "имотът плаща", коментира Данев. Според него сегашният начин на определяне на таксата не стимулира нито гражданите, нито фирмите да намаляват количеството изхвърлени боклуци и наред с това ги дискриминира. От БСК изтъкват и драстичния скок на такса смет през последните години. "За три години таксата се е увеличила до три пъти на едно заето лице. През 2008 г. например на едно заето лице таксата е варирала от 10 лв. до 1000 лв. според вида на фирмата. През 2010 г. разликите са още по-фрапиращи - от 30 лв. до 3100 лв", посочи Данев. Ножицата е още по-широка, ако разходите за такса смет се отчитат спрямо тон отпадък. За тон отпадък фирмите са плащали от 9 лв. до 90 000 лв. през 2008 г., а през 2010 сумата вече варира от 20 до 150 000 лв.
МЕТОДИКА
Вариантите за определяне на таксата на база количество боклук са няколко. Наскоро от Националното сдружение на общините предложиха тя да се плаща според броя на членовете в семейството. Друг вариант е таксата да се определя на базата на изразходваната електроенергия или вода. В Европа има и страни като Холандия, където боклукът се събира в специални торби, чиято цена на практика представлява такса смет. "Проблемът е, че в София в някои квартали този принцип може да се въведе много трудно", коментираха от Столичната община. Пред КЗД обаче юристите на общината не са защитили по никакъв начин сегашната формула.
От много години е ясно, че не е справедливо такса "смет" да зависи от данъчната оценка, защото в един блок няма два апартамента с еднаква данъчна оценка...
Най-справедливо е да се плаща на човек, но по някакъв начин трябва да се обхванат и приходящите всеки ден от Перник и други селища, които тук работят, а такса смет плащат по местоживеене...
____________________________
Не мир дойдох да донеса, а меч…