В България ръстът на разходите за труд остава много висок през първото тримесечие на 2011 г. Това показват данните на НСИ и Евростат. "Независимо от леката разлика в данните заради методологиите без съмнение по ръст на разходите за труд страната ни е европейски шампион", коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ). Според Евростат за трите месеца страната ни бележи номинален ръст на разходите за труд от 7.8% на годишна база. За сравнение втората в класирането Унгария е с 5.6% ръст, а средният за ЕС-27 е само 2.7 на сто. Според НСИ общите разноски на фирмите за работна ръка за периода са се увеличили с 6.8% на годишна база. Някогашният шампион по този показател Гърция също отбелязва срив.
"Лидерската позиция на България по ръст на разходите за труд се дължи на административното повишаване на осигурителните прагове от началото на 2011 г. средно с 5.6%", уточни Николова. То автоматично вдигна както официално декларираното месечно заплащане, така и начислените върху него осигуровки за работодателите (те влизат в общите разходи за труд). Заедно със съкращаването на най-нискоквалифицираните и съответно най-нископлатени работници заради кризата общите разходи за 1 човекочас у нас са нараснали значително през 2011 г.
А какво се е случило с производителността на труда? Преди кризата заплатите растяха по-бързо от нея заради недостиг на квалифицирани хора в много браншове. Според макроикономистите ясно се вижда, че рецесията не е успяла да "приземи" нивата на заплащане - въпреки трудностите на фирмите за осигуряване на поръчки и въпреки увеличеното предлагане на работна ръка. От началото на кризата производителността дори спадна през 4 тримесечия заради резкия спад на БВП, но общите разноски за труд не са спирали да растат, сочат наблюденията на икономистите. "Това се дължи най-вече на намесата на държавата на пазара на труда чрез регулирането на осигурителните прагове. В резултат на правителствени решения общите разходи за труд неотклонно растат, а това не помага за и без това трудното излизане от рецесията", посочват анализаторите от ИПИ.
Жив да не бях, да видя такъв материал тук, че и на първа страница! Айде, че в България заплатите растели най-много в целия ЕС, иди-дойди. Ами че и това увеличение се дължало предимно на правителството, се казва няколко пъти. Че накрая и за капак да се сложи графика, че производителността на труда от 2001 насам е растяла най-много при Боко. Дали да ходя горе вляво на страницата да лайкна вестника или да почакам още малко?
_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико