След двумесечно умуване Върховният административен съд постанови, че в България е нормално човек да взема само 700 лв. пенсия, макар че в конкретния случай има право да получава 995 лв. Решението на ВАС е поредното и окончателното, което потвърждава законността на т.нар. таван на пенсиите. Съдиите се позовават на становище на Конституционния съд от 1998 г., че той не е противоконституционен.
ВАС се произнесе по жалба на Иван Иванов, който през 2009 г. става поредният ограбен пенсионер от правилото, че възрастните у нас не могат да вземат повече от 35% от максималния осигурителен доход, независимо колко дълго са работили и върху колко висок доход са се осигурявали. От април 2009 г. до днес таванът е 700 лв., тъй като максималният доход беше замразен на 2000 лв.
Иванов оспорва решението на директора на столичното управление "Социално осигуряване" да му отпусне само максималната пенсия, макар че според осигурителния си принос би трябвало да взема с 300 лв. повече. Като десетките други ограбени, най-вече работили тежък труд, и той се аргументира с нарушаването на конституцията, на материалния закон и на Конвенцията за защита правата на човека, като се посяга на лични средства.
Делото беше спряно за кратко, тъй като беше пратено за становище в КС дали има противоконституционност и нарушение на международни договори. Конституционните съдии, естествено, отказаха да го разглеждат, като припомниха, че вече са се произнасяли по казуса и припомнят решението си от 1998 г. Според него, тъй като общественото осигуряване е изградено на принципа на солидарността, чрез преразпределение на доходите се преодолява несъответствието между високи и ниски пенсии. Така пък се защитава принципът на справедливостта в социалното осигуряване, залегнал в конституцията.
"В този смисъл максимално ограниченият размер удовлетворява, съгласно посоченото решение на Конституционния съд, социалната справедливост", твърдят съдиите от ВАС. Те отхвърлят искането на жалбоподателя да се потърси и тълкувание от съда на Европейския съюз дали не се нарушават еврозакони. Приели са, че в случая не става дума за прилагане на разпоредби на общностното право, а за национално законодателство.
В момента Иван Иванов и другите пенсионери с по-ниски пенсии от полагаемите им се очакват решение на съда в Страсбург дали са нарушени човешките им права с посягането върху личните им средства. В Страсбург са обединени 9 иска на пенсионери, неуспели да се преборят за парите си у нас. Делото вече се разглежда по същество, тъй като са поискани и получени становища от държавните институции, които се оправдават с решението на КС. Вече година се чака решение, но според адвокат Михаил Екимджиев това е нормална практика. От 2009 г. досега не се е произнесла още и Комисията за защита от дискриминация. Там десетки пенсионери се жалват, че техните пенсии не се индексират както на другите и това е дискриминационно.
Българското законодателство не предвижда падане на тавана за всички, а само на новоотпуснатите пенсии, но тази мярка постоянно се отлага. За последно ГЕРБ реши, че таванът ще падне не от началото на 2010 г., както бе гласувано в предишния парламент, а чак от 2014 г. Официалното оправдание е да не се разширява пропастта между най-ниската и най-високата пенсия, но неофициално финансовото министерство се възпротиви заради липсата на пари. Изчисленията показваха, че мярката щеше да струва само около 5 млн. лв. годишно на бюджета. За падането на тавана за всички пенсии ще трябват 100 млн. лв.
ОГРАНИЧЕНИЕТО
Таванът на пенсиите е въведен през 1991 г. Идеята е да се ограничат на 500 лв. парите за старост на партийната номенклатура, която е вземала големи заплати. През 1996 г. максималната пенсия е орязана, като е обвързана с трикратния размер на социалната, после с четирикратния. Ограничението трябваше да падне през 2004 г. Вместо това максималната пенсия се обвърза с максималния осигурителен доход за страната. Оттогава падането на тавана се отлага още три пъти. В момента близо 46 000 души вземат по-малко пари, отколкото им се полагат. В същото време те и всички данъкоплатци доплащат пенсиите на около 500 000 българи, които нямат достатъчно осигурителен принос за минималната пенсия от 136 лв.
Преодоляването на несъответствието между високите и ниските пенсии посредством уравниловка е пазарно? Законно? Логично?
Те затова няма смисъл да се осигурява човек. Накрая пак ще го порежат.
Отделно стои проблемът с ограбените от държавата хора с тежък труд и високи вноски.
---------
Блогът на Генек