:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,938,320
Активни 197
Страници 9,171
За един ден 1,302,066

Я, къф уиндоус се е ширнал. Принцеса бори неграмотност

Димитър Денков
"Я, къф уиндоус се е ширнал, да скочиш вътре" го чух от младеж във влака, кретащ край китни хълмчета; природната картинка досущ приличаше на популярния фон на десктопа. Младежът го подхвърли на спътничката си с характерната самоирония на поколението, за което ставащото извън прозорците заслужава внимание, щом прилича на ставащото в прозорците на компа. После се върна към заниманието да пише есемес на баба си с още по-характерна сръчност, тренирана на различни клавиатури. Той обаче надали ще е по-сръчен от ония пумпали, които, едва проходили, тътрузят стари клавиатури, дадени им за занимавка, та да не пипат за някоя и друга минута компютъра на мама и да не натискат копчетата на телевизора. Още преди раждането си те са в "уиндоуса" и хитрите тренинги за windows of opportunities трудно ще ги измъкнат от него. Зависимостта от техниката винаги е била по-силна от наркотиците и преборва всеки характер с особения си автоматизъм. Донякъде тя е и по-опасна, но поне можем да вярваме, че там, където има опасност, зрее и спасението.

Спомних си за тоя младеж и за пумпалите с клавиатурата, когато тази седмица по нашите медии, вкл. и в любимия "Сега", мина поредното мерене на т. нар. грамотност, клатеща се навсякъде в Европа и особено в най-бедните страни - членки на съюза - Румъния и България. Този път то идеше от проучване, изготвено от Комисията по мрежата EURYDICE и целящо преодоляване на затрудненията в четенето. Тъй като по навик всички мазохистично се втренчиха в поредното доказателство за пропадането ни, си струва да се прояви здрав разум и да се види по-точно за какво става въпрос. Въпросът съвсем не е в това, че и тук сме най-зле. Спокойно може да се направи изследване, според което в известен смисъл сме и най-добре, доколкото грамотността, освен път към успеха е и вид конформизъм, правилна



употреба на думи и жестове без същинско убеждение



Най-напред става въпрос за група към еврокомисията, именно "експертна група на високо равнище по въпросите на грамотността под председателството (извадете кърпичката) на холандската принцеса Лаурентин" (избършете сълзата), обявена още на 1 февруари. При създаването й принцеса Лаурентин "горещо приветствала тази инициатива" и казала: "Крайно време е Европа да се изправи пред нелицеприятната истина, че на територията й съществува високо ниво на неграмотност"( (http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/11/115&format=HTML&aged=1&language=BG&guiLanguage=fr). Поради което сътрудниците са се задействали и попаднали на изследванията на PISA от 2009 г., доказващи това проникновено наблюдение. Вследствие на което се явява и споменатото проучване, обявено от еврокомисарката по образованието Андрула Василиу, бивша първа дама на Кипър и още по-бивш юридически съветник на централната банка. (Тук следва да се отбележи особената ирония при разпределяне на комисарските длъжности, според която е съвсем логично с образование да се занимава активистка на кипърските либерали, с защита на потребители и с бедствия - българки, но нека не се отклоняваме, че ще трябва да говорим пак за каузи и банки.) В съзвучие с новата стратегия за 2020 г., заменила Лисабонската поради очевидната й неизпълнимост, но повторила пожелателното й мислене, комисарката обяви кампанията за борба срещу неграмотността - докъм 2020 г. делът на учениците, които имат проблеми с четенето, смятането и природо-математическите науки, да спаднел под 15 %. С тази задача трябва да се справят почти всички европейски държави, но



най-вече Румъния и България



Защото 2009 г. у нас към 41% не можели да покрият елементарното равнище на четене и разбиране. Това нарежда България дори и след Румъния, макар и да е по-добре в сравнение с 2006, когато потенциално неграмотните били към 50%. То очевидно е свързано и с жизненото равнище. Затова кампанията е насочена според комисарката "към всички възрасти, и по-специално към онази част от населението, която е в неравностойно положение, като например децата от ромски произход." Според принцесата за това се искат "смели решения". Какви? Разбира се, най-нормалните за хора, които недовиждат, че проблемът не е само в неграмотността, а в напълно новата грамотност и техническа сръчност. Затова и нещата пак се завъртат около учителите, институциите, медиите, новите методи, известни от времето на Песталоци, но пак забравят децата в грижата си за тях.

Така вероятно ще стане и у нас, ще се създадат умни работни групи, ще се бичат проекти за ограмотяване и повишаване на "компетентността", ще се дърдори за роми и програми за ограмотяване на възрастни. Горе-долу в познатия стил на борбата с недъзите, благодарение на която те се увеличават, та да има работа и за по-нататък - вж. борбата срещу безработицата, корупцията, престъпността, наркоманиите, бедността и т.н. до интеграцията на ромите.



Единственото смело решение е просто



То се отнася именно до поколението с новата грамотност, което не само е скочило в "уиндоуса", а е родено в него и се разхожда предимно из полетата на екрана. Него го има дори в циганските гета, над чиито коптори неизменен атрибут са сателитните чинии и тук-там някой компютър, ползван срещу килограм хартия на минута за връзка с родата в чужбина. Тук, а и навсякъде кухата грамотност на правилното четене, изящното изразяване, точното разбиране и възпроизвеждане на текстове е толкова лицемерно, колкото е лицемерен опитът училището да следва поредните европеидни стратегии. В най-добрия случай то ще ги преиграе камуфлажно без никакво забележимо последствие, не броим ли усвоените средства от изпълнителите на проекти.

Напротив, ефект би имало тъкмо включването на самите деца в този процес на ограмотяване, но със средствата на тяхната почти вродена техническа грамотност. Тя предполага свободно самообучение, свободен достъп, свободно общуване - все в мрежата и чрез мрежата. И по възможност - без много-много учители и родители. Затова по-смислена би била една национална програма, според която завършилите 4 клас, покрили стандартните изисквания за четене, писане и смятане, ще получат по един лаптоп или ваучер да си го купят. А в и около училищата с най-висок успех и за всички селски - едногодишен безжичен достъп. Съобщете това на родителите и децата в трети клас, изпълнете го в четвърти след т. нар. външно оценяване, и ще видите ефекта. Той сигурно ще е по-голям, сравнен с "новите" методи учителка да учи на четмо и писмо 25 октопода в клас. Независимо от опасенията, че ще се плаща под масата на доставчици, че ще се злоупотребява с компютрите от самите деца и родители, това си струва да се опитва поне докъм 2020 г. Годишно това са има-няма 10 км магистрала от по-евтините и спокойно могат да се прежалят 100 км до 2020 г. Учениците надали ще четат по-добре и надали ще могат да навързват сложни приказки, но пък ще имат и средството, и спомена за един опит да се промени образованието, в който те сериозно са включени. А откъде да се вземат парите, може да се пита както принцеса Лаурентин, така и ония нашенски принцове, които измъдриха 10-процентния данък.
класик

Моторът

Това е едно жестоко и красиво същество с желязна глава и лаком търбух, препълнен с масло. Стъпил яко върху платформата с разкрачени крака и стегнати ръце, той безучастно дебне съпротивлението, за да го преломи отведнъж с бесния гняв на едно внезапно възпламеняване. В неговото привидно спокойствие се крие коварната сила на хищник, а в неподвижността на стоманените му стави се изтягат блестящи чистите линии на едро дръзко могъщество. И когато той почива, строен и коректен, облечен в стегната си униформа от желязо, мед и месинг с чугунена каска и гривни от никел, той добива мистичния облик на бранник, поставен на вечна стража пред суровата тайна на Силата.

Сам сила, той премазва с яростно равнодушие всички препятствия, когато в яката му глава избухне пламъкът на гнева. Тогава бързите му стави се напрягат в безкрайно правилен ритъм, описвайки чисти линии - и събудено, магнитното му сърце оживява в точен удар, отсичайки всеки път електрическата искра. Той започва тогава внезапно своя живот от непрекъснатата мощност и в равномерното му дишане на гигант отеква металически вой...

Увлечен в шеметната деятелност на своето същество, моторът изгубва чистия си изглед на идеално същество. Той става грозен и страшен. Той изригва зловония през дебелите си тръби и в търбуха му клокочат тежки струи от масло. Върху чистотата на светлата му ризница падат първите петна от мътна зелена каша, бляскавите полирани стави потъват в смазка, а от потъмненото му чело струят тънки ивици мътна пот. Опушен и изцапан, той напомня страховития изглед на бранник в сражение, загрубял и кален, покрит с умора и слава. Тогава той грозно диша, събирайки огромните си сили в упорит нагон, и могъщо разтърсва с бясната си сила вражеската безличност на неодушевеното. В поривите на звяр и герой той разключва тайната на сцеплението и жестоко разделя материята във вихри от енергия, за да ги обедини отново в светлина и сила. И победител, върху тъмното му лице от желязо изгрява ореолът на вечната и мистична власт на волята.

Разгневен и страшен, той олицетворява в себе си все пак точните закони на механиката и под бурния облик на неговия гняв мисълта му работи с абсолютна логика. Дете на чистия разум, той отмерва през хаоса на своята необузданост строгия ритъм на четирите си такта, а под излишествата на дивите си импулси той крие винаги суровата дисциплина на аскета. Той е съвсем целомъдрен, идеално чист в строгата повеля на своето рационализирано битие и в страстния шемет на неговите мишци се вият, ослепително ясни, непогрешимите формули на математиката. Хармония и ритъм, безкрайно точно съчетание от време и пространство - душата му е висша абсолютност от непогрешимост и догми, идеален символ на съвършенство и стил...

И скрит зад хиляди метаморфози на универсално същество, властелин и роб, герой и шут, моторът, вечният мотор, вечният символ и въплъщение на труда, победител на неодушевеното и гения на движението - аз мечтая понякога за неговото всемогъщество и трогнат се унасям в спомени, нежност и обич.

-------

* Чавдар Мутафов е роден на 2 октомври 1889 г. в Севлиево. Гимназиалното си образование завършва в София, след което заминава за Мюнхен, където учи машинно инженерство, а по-късно и архитектура. Редактор на литературните седмичници "Изток" (1925-1928 г.) и "Стрелец" (1927 г.). През 1923-1925 г. със съпругата си Фани Попова-Мутафова отново е в Мюнхен, и то когато там са Светослав Минков, Елисавета Багряна, Владимир Полянов, Жорж Папазов, Йордан Стубел, Георги Райчев, Николай Лилиев, Николай Марангозов, Райко Алексиев и др. В творчеството си Чавдар Мутафов е силно повлиян от сецесиона и експресионизма. Изключително ерудиран познавач на изобразителното изкуство.

Мутафов превежда творби на Андре Жид, Казимир Едшмид, Емил Верхарн, Йоханес Шлаф.
 Чавдар Мутафов
 Когато действителността повтаря картинката от десктопа...
 Василий Кандински
186
12566
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
186
 Видими 
15 Юли 2011 19:10
Като чуя предложение да се закупува нещо масово, за сметка на държавния бюджет, веднага ми замирисва на лобизъм и на едни тлъсти комисиони....
15 Юли 2011 19:11
15 Юли 2011 19:42
Основна грешка в тезата - смяна на детския образ с образа на автора. Или поне с тоя детски образ, който той би искал да имат малките.
Представяте ли си - децата ще се юрнат да се самоограмотяват...
За да се направи нещо, трябва мотивация. Каква му е мотивацията на едно 10-годишно хлапе да рови из гуглето и уикито? Да се развива? Да се подготвя за професия? Да се развива като - да не е пълноценна, но все пак - някаква личност?
Ха-ха-ха - изсмя се графът на развален испански и смехът му потече по реверите на потника...
Да оставим вица.
Обаче - представяме си, че детето е преодоляло натурата на начален пубертет. И се САМООБУЧАВА. /Тук - друг виц. За оня, дето не ходел на лекар, а се лекувал по книжки. Умрял от печатна грешка./
Откъде? Поглеждали ли сте колко невярна - меко казано - информация се разпространява в интернет?
Та нали задачата на даскалите е да поднесат ПОДБРАНАТА информация и го научат това хлапе да я ИЗПОЛЗВА!
Моите уважения към автора, но така се получава, когато лаик съди за общото през частното. Тоест, всички деца се характеризират чрез своето. А в случая - не и чрез дете. Самият автор от днешните си позиции си представя, че децата с неговото мислене ще направят това, което той би искал да сторят.
Реалността винаги е скептична, фантазиите - романтични.
------------------------------- --------
Блогът на Генек


15 Юли 2011 19:51
Поглеждали ли сте колко невярна - меко казано - информация се разпространява в интернет?

Ми що три реда по-нагоре говориш за "уики-то" като за нещо полезно?
15 Юли 2011 20:08
генек,
ти зададе въпрос и продължи, но аз ще си позволя да те върна на него, защото е много добре зададен. Защо му е, питаш ти, на 10 годишния гуглето и уикито. Наскоро проследих по нета една много добра презентация на американски професор, посветена на мотивацията на децата да изучават природни науки. Твоят въпрос ми припомни неща от нея.
И така как и в какъв контекст да създаваме у децата мотивация да боравят с информация. Ще ти дам моя отговор, далеч от академизъм, произтичащ от личния ми опит. Четири букви - ТНТМ. Към тях още три може - (Д)ОСО.
Спомняш си, навярно, множеството клубове и секции, разните там моделизми, разните там станции на младите техници, разните там клубове към ОСО.
Ако на десет години насочиш детето чрез естествения му стремеж и интерес към творчеството, можеш да създадеш и необходимата мотивация. Десетилетия наред държавата даваше, сега си давам сметка, немалко пари, за да подържа в градове, села и паланки клубове по авиомоделизъм, корабомедилизъм, ракетомоделизъм, електроника, програмиране, математика, физика, астрономия, химия, (агро)биология. Към тях прибави училищните оркестри, спортни отбори, клубове по художествено слово, че и по ... международни отношения. Олимпиади, състезания, викторини, конкурси всякакви.Поколения момчета добиваха в тях техническа грамотност, прекарваха часове и часове над чертежи и макети, модели.
Ако тази система се възроди, то, убеден съм, мотивацията за учене и придобиване на знания ще нарасне десетократно. Не може да строиш кораб, самолет, ракета и да не ти се наложи да потърсиш информация за технически характеристики, история, подобни модели. Постепенно любознателността се създава и увеличава, а тя е която трасира пътя към знанието и саморазвитието.
15 Юли 2011 20:09
ефект би имало тъкмо включването на самите деца в този процес на ограмотяване, но със средствата на тяхната почти вродена техническа грамотност. Тя предполага свободно самообучение, свободен достъп, свободно общуване – все в мрежата и чрез мрежата.

Денков, къде пращаш децата бре човечв? „Все в мрежата и чрез мрежата”. Ами ти не знаеш ли, че в „мрежата” е бъкано с педофили(от двата вида)? Така ли не си виждал баби, дето са си дали скайпа на внучките, какви оферти за „ограмотяване” получава после? Мрежата, нета, не са за беззащитните и необучените, там се ходи с боди-гард или най-малко с куче.

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 15/7/2011 г/ 20:11:59

15 Юли 2011 20:18
Firmin мили , квак-квак ...
15 Юли 2011 20:18
Фирмине, а нас момиченцата къде ни остави
Преди да имаме достъп до интернет имаше радиоклубове и аз още си спомням гъдела от това как сред шумотевиците изведнъш чуваш нечии позивни! В двора на една църква в Пловдив или на покрива на един блок, където радиостанцията е домъкната и са събрани удължителите на половината съседи, щото този от най-горния етаж е на море, а на покрива няма захранване...
Или дружеството "Георги Кирков", една полутъмна стая и едни очилат момък, който показва холограма на един ритон от Панагюрското злато. Потресението от магията ми стигна да отида в техническа специалност в университета!
Жал ми е, че моите дечица няма как да го пробват на вкус всичко това...
15 Юли 2011 20:24
За пореден път се убеждавам, че уважаемият генек е твърде далече от реалностите и от една проста истина - а именно, че не, не е нито по-умен, нито по-наясно с нещата от прекрасните младежи на възраст между 10 и 18 години. Винаги говори за тях като за някакви малоумни социопати. В този смисъл този път Денков е далеч по-адекватен, както винаги, когато говори за образование - там му е силата. Явно носи известен романтизън, който го прави да не е някой задръстен чук. Каквито точно обикновено се пънат да дават акъл точно там, дето не трябва да пипат - в просветата.
15 Юли 2011 20:27
67,
а някои момиченца бяха по-добри в това от повечето момченца
И спирам дотук, щото ако продължа, отиде форумната анонимност
beagle, мило, да не си ГМО на младите агробиолози, че квакаш? Бау-бау е къде по-добре. Джаф поне, че да те разбера.
15 Юли 2011 20:30
Ми що три реда по-нагоре говориш за "уики-то" като за нещо полезно?

Къде съм казал "полезно"? Иронизирам, тръгвайки от приемането им като единствен и меродавен източник на знания.
------------------------------- ----------------------
Блогът на Генек


15 Юли 2011 20:31
"вкл. и в любимия "Сега"


Ееее, уважаваният ни автор май е измъкнал голямата баданарка и яко я върти под носа на редакцията ! ... След казаното от ББ за любенето с магистрали, това звучи доста подозрително.


Както бе казал Едмондо де Амичис в романа "Сърце", първо децата трябва да станат Човеци, с голямо "ч", а след това със сигурност няма да имат никакъв проблем с образоваността и грамотността си. Което пък, най-вече, зависи от родителите и домашното им възпитание (хората са го казали много точно и кратко - "първите седем години" ). Училището и нета идват след това по естествен начин и трябва да се допълват, а не да се противопоставят.

Редактирано от - Mars Attack на 15/7/2011 г/ 20:33:00

15 Юли 2011 20:33
beagle, мило, ти имаш профил на хуманитарист. С това "квак-квак" невям ми спомняш елинпелиновото "като жабите, кога им пресъхне блатото ..."?
Късно ни е да кълнем, рано е да е мрем, мило. Да се поборим още малко, а?
15 Юли 2011 20:40
Фирмин,
но кръжоците бяха РЪКОВОДЕНИ от преподаватели. А тук ми обясняват, че хлапетата ей така ще се втурнат да се учат.
От интернет. Сами. Под напора на неизвестно отде появили се внезапни интереси.
Търсенето на допълнителна информация и развитието на личността в дадена област са следствие на въвеждането в нея и начално обучение.
А авторът ги разглежда като предпоставка - вижда детето компютърът, реква си: "Я да вика какво е това..." и почва да се самообучава.
------------------------------- ------
Блогът на Генек


15 Юли 2011 20:41
Генек, прости, явно в жегата ми се е изпарил усетът за ирония


Между другото, с повече усилия (и финанси) все още може да се намерят такива занимания за деца. Тази година имаше (може би и догодина продължава) много хубав проект на химическия ф-т - правят демонстрации на химически опити за ученици (естествено, предимно с визуална стойност). Мисля, че няколко демонстрации са достатъчни за запалване на любопитството. Лошото е, че вече всичко зависи от късмета на детето с родителите - дали ще му предложат много неща или не. Преди нямаше такова значение какви са родителите - всички клубове бяха "на тезгяха", и това беше огромен тласък напред.
15 Юли 2011 20:45
.
15 Юли 2011 20:46
Генек, виж сега, аз може и да съм била неправилно дете, но аз най-редовно си тичах по всички сказки и лекции, до които можех да се добера! Ключовата дума е "можех", защото това всичко го имаше. Кой го е организирал, кой го е ръководил, това всичко тогава изобщо не ми минаваше през главата. Докато беше жив дядо ми, ходехме двамата за компания, той беше от групата, която смяташе, че никога не е късно нещо да се научи, така де, преди да са ни сложили в онази кутийка два на един. После дядо ми отиде да учи на друго място, а аз продъжаваха да тичам. А в училище - каквото ти душа иска, я интарзия, я химия, я биология, моделиране, конструктори, абе само да искаш!
15 Юли 2011 20:51
67,
Именно заради тия организации и хората, които напътстваха, редактираха, тренираха ни.
И, разбира се, огромният интерес към заобикалящия ни свят - интерес, който не се задоволяваше с ерзаци.
Но сега има едно лошо нещо - океанът от информация. И неумението на децата да плуват в него.
Плюс леснотата, с която се получават евтини и фалшиви неща.
Не съм убеден, че в сегашните условия щях да съм чел толкова - примерно, да речем.
------------------------------- -
Блогът на Генек



Редактирано от - генек на 15/7/2011 г/ 22:47:33

15 Юли 2011 21:01
генек, прав си безусловно за ролята на наставника, ръководителя или преподавателя. Цялата човешка цивилизация се крепи на това да се предава опит и знание. Естествен, бих казал природен, процес. Защо, тогава, държавата да открива отново топлата вода. Познавам доста хора от моето поколение и това преди него, които имат необходимите знания и способности да са наставници.
Тук в скоба отварям една доста болна тема. Непрекъснато се говори за младите, за тяхната роля в развитието ни. Същевременно, забравят се старите. И това в ситуация, когато се твърди, че продължителността на активната трудова дейност трябва да расте. Бизнесът се оплаква, че му липсват грамотни инженери, да речем. Аз твърдя, че техническата грамотност и подготовка на инженерите, които сега са на по 50-60 години, са в пъти по-високи от тази на дипломиращите се в момента. Повечето от тях кретат, със съсипани от кризата през 90-те кариери, като нощни пазачи, таксиметрови шофьори и какво ли не още. Формално те не са безработни. Но държавата ни, стопанството ни е лишено от колосалния им опит и професионални умения във високотехнологични отрасли на промишлеността. Дали пък не е редно да се разгърнат проекти и програми, които да оползотворят техния капацитет. Затварям скобата.
15 Юли 2011 21:13
И неумението на децата да плуват в него.

Остави децата, то колко възрастни се издавиха!
То като с водата, не хвърляш отрочето само да се научи да плува! Трябва да му се показва, а и никога не е лошо да му се хвърля едно око, независимо колко добре смятаме, че плува. Знам го на собствената си кожа, съвсем наскоро ми се наложи да се образовам що е то кибернетически тормоз и има ли почва у нас - та разбрах колко съм боса по въпроса.
Фирмине, май трябва по-често да се разказват на управляващите ни приказки, като онази за царя, който избил старците, че само ядяли. Ама кой да слуша...
15 Юли 2011 21:15
Генек е напълно прав - живия пример и живия учител никой не може да го замести(или поне оставените от него ръководства).
Някъде преди 6-7 г. на едни приятели момчето им беше 1 курс арабска филология. Един ден баща му(тейко му) цъфна при мене(кампютърен спец) и вика. Аман заман, момчето ся имало курсова работа да преведе нещо. Намерил си, значи, една програма дето му го превеждала от арабски на английски, ама само на тебе се надява да му намериш програма да му го преведе от английски на български. Викам му, имам такава програма, ама който е писал оригинала няма да го познае, а и твоето момчв 100% ще получи двойка, Затова няма да ти свърша услугата.
Толкоз за "морето от инфрмация".
15 Юли 2011 21:31
Аз твърдя, че техническата грамотност и подготовка на инженерите, които сега са на по 50-60 години, са в пъти по-високи от тази на дипломиращите се в момента. Повечето от тях кретат, със съсипани от кризата през 90-те кариери, като нощни пазачи, таксиметрови шофьори и какво ли не още.
Независимо дали това е вярно или не - в по-динамичните области не е толкова вярно, в не толкова динамичните може и да е вярно - показва само, че така наречените soft skills наистина са по-важни от hard skills. Интервюирал съм за работа подобни хора - не че аз съм много по-млад. Ами значителна част наистина не просто за чеп за зеле, за чеп за трици не стават. Безвъзвратно унищожени от соц-а. Няма капка енергичност и инициативност, не е седнал нищо ново да научи в последните 20 години - никой, видите ли, в държавната службица не го бил накарал, не го изпратил и на курс. И иска да му се плаща заплата според трудовия стаж и висенето на работното място, а не според свършената работа - досега така му били плащали. И не ще 30годишен младеж, който е много над него като способности и резултати, да му е шеф, щото не било редно. Нощен пазач е точното място за такива - за пазене на места, които нямат нужда от реално пазене, а само някой да присъства в будката на пазача. За по-отговорни обекти не стават.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
15 Юли 2011 21:43
Дълго, отегчително, монотонно. Аман от "грамотни"-ци.
15 Юли 2011 21:54
Какви лаптопи , какви пет лева ?!
Става въпрос за елементарна грамотност , за създаване на навици , за стимулиране на образоваността.
Това държавата ни на този етап не лаптопи да осигури , но и Песталоци да възкреси пак не може да мотивира подрастващите да се образоват , щом семейството е на нож с образованието .
Простотията извира и просперира навсякъде , наложила се е почти като стил на живот и носи дивиденти не само на тези , които я търгуват , но и на управляващите .
Знае се , че неграмотноста е основно в ромската общност . Знае се също така, че тя е най ухажваната част от населението по обясними , но несправедливи причини. Докато за всички аршина не се изравни спрямо закона , нито образование нито приобщаване ще има.
Учителите не са длъжни да ходят по катуните да молят циганетата да идват на училище , а бащите им да ги гонят защото непълнолетния крадец , просяк или проститутка не подлежат на наказание .
Всеки си прави избора и принцове и принцеси да не ни натрапват нови имитации на загриженост , компетентност и действия.
15 Юли 2011 22:14
За всички, които все още са на мнение, че децата са празни кофи за пълнене с най-различни неща, този невероятен репортаж на индиеца Сугата Митра. Той доказва, че за нас, хората, стремежът за повече знание, т.е. желанието да учим и умението да научаваме, са вродени инстинкти. И че той се проявява спонтанно и винаги, когато не е подтискан от тиранични... "инструктори".
Колко много имаме да учим само! Какви неограничени възможности имаме! Стига само да си повярваме! .
Аз се просълзих от филмчето Ето го ТУК (има и субтитри на български).

Редактирано от - Патиланец2 на 15/7/2011 г/ 22:17:49

15 Юли 2011 22:23
Информацията, както и парите за никъФ чеп не стават, сами по себе си. Пример: Розбинзон на безлюден остров с голям сандък пълен с евро, долари, динари и тугрици. Тънкият момент е крайно важния компонент - синхронизцията Т.е. Робинзон не му трябват пари, а риба или дивеч. За да се сихронизира следва да се потруди да си направи въдица или мрежа или лък и стрели. Следващият по-висок етап е да се опише съответсвието между предметите и случаите когат се синхронизират или не и така идва науката и теорията. Синхронизация има и в др. случаи като да речем Робинзон намира склад с готова осолена и опушена риба и я присвоява с измама или сила. Т.е. успеха може да е както легален, така и нелегален. Така стигаме до втория тънък момент: един и същ резултат може да е морален/неморален. Така възникват и загиват цивилизациите при игнориране на едно от трите неща.
15 Юли 2011 22:24
Циганската неграмотност не би трябвало да притеснява никого. Никога, никъде по света, никой не е имал успех в туй утопично начинание - по-скоро, очаквайте перпетуум мобиле, вместо такова ограмотявне.
"Уиндоус се е ширнал" е признак на лошото образование в днешната, капиталистическа БГ, в сравнение с бившата, социалистическа/комунистическа БГ - наричайте я както искате. Който е честен, ще си тури ръка на сърцето и ще го признае. Който не е - ше приказва мъни мъни патенца, като Маринчо.
15 Юли 2011 22:37
Четири букви - ТНТМ[/quote
Считам, г-н Денков, че човешката ни съдба има четири смисъла: любов, труд, лоялност, вяра.
Фирмин-ът, изключително интересен автор, "отваря" за първи път във форумя явлението "ТНТМ". Според мен, това е фундаментална тема.
15 Юли 2011 22:39
Чунчуру ведере на куку ведере, чунчуру дупка напълни копанка. Що е то?
- Подновеното "Книжевно дружество" в Браила.
----------
Хр. Ботев, Будилник, г. I, брой 3 от 20 май 1873 г.
15 Юли 2011 22:40
Денков е разгневен заради Теста!
Вий какви ги фъргате тукана...срещу вентилатора.
Умници!
15 Юли 2011 22:47
Каква му е мотивацията на едно 10-годишно хлапе да рови из гуглето и уикито?

Мога да споделя на база личен опит.
Чрез няколко съученици на малката щерка.
Един хитрец от тях видял кака си да рови из KEEZ и после събрал половината клас на образователна сказка...
15 Юли 2011 22:54
Безвъзвратно унищожени от соц-а. Няма капка енергичност и инициативност, не е седнал нищо ново да научи в последните 20 години - никой, видите ли, в държавната службица не го бил накарал, не го изпратил и на курс. И иска да му се плаща заплата според трудовия стаж и висенето на работното място, а не според свършената работа - досега така му били плащали. И не ще 30годишен младеж

Манрико, кога ще разбереш, че подходът ти е не просто глупав? нецелесъобразен? тъп, в смисъл на непродуктивен?,
но и противозаконен
15 Юли 2011 23:02
така наречените soft skills наистина са по-важни от hard skills

Йеп!!
Тук обикновена практика е да те вземат на пробейшън за три месеца.
Основните неща на които най-много се обръща внимание са:

1. Работа под натиск и мислене в критични моменти.
2. Работа в екип. Взаимодействие с другите в колектива.
3. Комуникативни способности.
4. Спазване на крайните срокове.

Всичко друго се учи, но това - не...
15 Юли 2011 23:04
daylight,
"отваря" за първи път във форумя явлението "ТНТМ".

Че темата е фундаментална - фундаментална е, но определено не ссе отваря за първи път. Аз (дето съм по-нова) си спомням поне на два пъти изключително интересни дискусии тук по темата.


А за подхода на Манрико - днес ще замълча, че онзи ден и вчера покрай един превод беснях срещу любимата на Манрико търтейска паразитна мениджърско-консултантска прослойка, вече не ми се спори дори. (Мой колега каза, че съм заболяла от тежката психическа болест "правдолюбие" )
15 Юли 2011 23:04
Манрико, кога ще разбереш, че подходът ти е не просто глупав? нецелесъобразен? тъп, в смисъл на непродуктивен?,
но и противозаконен

Тъпо, драги зрители....
15 Юли 2011 23:10
1. Работа под натиск и мислене в критични моменти.
2. Работа в екип. Взаимодействие с другите в колектива.
3. Комуникативни способности.

ОК!
Само че относно т.4-та, хич не си прав Е6, у Форума нямаме крайни срокове!
15 Юли 2011 23:20
Лаптопи, уиндоуси...
Що не питате децата си до към средния курс 9-11 клас /щадете по малките/ каква е разликата между коч и пръч? Обзалагам се, че % отговорили правилно ще е 3-5. Не го казвам със злоба, ядосвам се на себе си, че моите чада -два броя, така и не можех да ги отбия от "уиндоуса" и да ги накарам да са по близо до "ланд"-а. За което СЕГА, на стари години страшно съжалявам. Едва в последно време успях /донякъде/ да се спася от окончателно видиотяване, не можах да сторя същото за децата си овреме и полувиртуалния свят в който живеят започва да им разказва играта още от СЕГА, Боже, какво ли ще е "след още 20 г."?
Не абсолютизирам.Чувал съм максимата, че няма отрови - има дози. Е, те тук, много трудно се намира точната доза.Лошото е, че ако сбъркаш дозата в медицината - веднага си проличава и тутакси я сменяш.
При "уиндоуса" следствията са непредвидими, щото настъпват след мноооого време.Когато е късно. Абе, кои гъби /орландовки/ бяха така - след дни се проявява ефекта , но връщане няма?
15 Юли 2011 23:20
Лянча,
Прав е Манерката....
Не знам дали той е собственик на фирмата, но тук всички когато наемат работници мислят като точно като него. Тук много държат да "гориш" в работата, а да не я превръщаш в "дейност от 9 до 5". Да се усъвършенстваш си е твоя отговорност. Работодателят може да те праща периодично на курс за нещо, но така или иначе ти сам трябва да следиш за професионалното си развитие. Особено в областта на високите технологии, една година без да работиш и без представен сертификат от курс или изпит, значително намаляват шансовете ти за работа (приема се, че си за*бал службата), което води до по-трудно извикване на интервю, по-дълги интервюта (в техническата част), гледане под лупа и.... все такива "приятни" моменти....
15 Юли 2011 23:21
Що не питате децата си до към средния курс 9-11 клас /щадете по малките/ каква е разликата между коч и пръч?

А това защо трябва да го знаят??
15 Юли 2011 23:24
ТНТМ бе...
мисля си, че с него не излизаме от темата на г-н Денков "труд срещу деградиране, реалност срещу фикции"...
може би, най-важният пробив в бетона на комунистическя "план".
За ТНТМ първоначално се отделяха по 0.5% от прихода на предприятията, после по 1.5%.
Огромни суми, Фирмин-е
15 Юли 2011 23:30
С вниасането на последните N на брой форумни реда информейшън, стигаме до извода, че Манрико е обучаван на хард кап-практики от хард лектори в др-во "Г. Кирков - кап" с прадакшън:
"търтейска паразитна мениджърско-консултантска прослойка"
Докато Е6 се е образовал при по-меки форми на кап-обучение в клуба на г-ца Кодинова.
В крайна сметка на 2 август м-р Обама ще се окаже най-прав от всички, защото се очаква да изхвърли горните "практики" и да въведе ..да не казваме какво.

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 15/7/2011 г/ 23:35:28

15 Юли 2011 23:34
"Освен власт, не е зле да имаш и глава"
(думи на акад. Николай Кузнецов, конструктор на легендарните двигатели НК-33, пред Политбюро при закриването на съветската лунна програма)
Историята на двигателите НК-33, която съм ви препоръчвал и преди, е поучителна и по някакъв начин свързана с темата ни днес. Ако Кузнецов се бе подчинил тогава на решението на Политбюро и бе унищожил двигателите, 40 години по-късно тяхната история нямаше да има края си, който ги превърна в легенда. Когато тези двигатели полетяха с американските спътници, в КП бяха инженерите, които са работели по тях. 70-80 годишни "старци" се вълнуваха на пуска като млади момчета. От щастие, навярно. За блестящия начин, по който бе реабилитирано делото на живота им, а и на тези, които не доживяха. От "другата страна", американската, техните връстници, създавали американската космическа програма, имаха над какво да се замислят. След 40 години ги споходи, по техни думи, горчивата истина за това колко безнадеждно напред в ракетната технология са били руснаците преди политиците да се намесят.
Ние сме далеч от това ниво и този мащаб. Припомням тази история, за да се замислим за нещата, които с лека ръка отрекохме, унищожихме или похабихме през тези 20 години преход, а с тях и хората, които посветиха живота си, за да ги създадат. За да стигнем днес до това да дискутираме всеобщата ... неграмотност на поколенията, които създадохме.
15 Юли 2011 23:35
А това защо трябва да го знаят??
Ами защото това са естествените заобикалящи ни неща - животинки и то не от червената книга, флора, фауна, житейски истини, ежедневие, досег с природата, реални отношения, болка, скръб, унижение, радост, уважение, преклонение...реалности...от живия живот / Боже какви термини/, от виртуалния откъсването става все по трудно. Не им трябва наистина да знаят каква е разликата, но като тестче - върви. Докъде са ..."изчезнали" от действителността.

Редактирано от - Old_BG на 15/7/2011 г/ 23:38:59

15 Юли 2011 23:44
В крайна сметка на 2 август м-р Обама ще се окаже най-прав от всички, защото се очаква да изхвърли горните "практики" и да въведе ..да не казваме какво.

Аз моите практики се наложи тукА пак да ги уча.
Мистър Обама няма отношение към тези работи. Специално моето мнение за проблемите на УСА е: "една работа докато наистина не се развали - няма да се оправи".
Логиката е проста:
Ти гледаш на взимането на работник като една инвестиция (защо на този човек трябва да му плащаш тази заплата - въпрос, който всеки частник си задава). Същото е когато купуваш кола или някаква машина. Защо си купуваш тази, а не онази кола или тази, а не онази машина??
15 Юли 2011 23:49
... ще се бичат проекти за ограмотяване и повишаване на "компетентността", ще се дърдори за роми и програми за ограмотяване на възрастни...
Е те тука е заровено псето! В "системата" няма крайна цел за постигане! И как да се стигне до нея, когато от просв. министерство не знаят накъде са повели хиляди жадни за знание глави? Да не би на тях (чиновниците) да им е показано / наредено / те да са осъзнали и т.н. крайната цел??? А пък за начини за постигането й? Всички те боравят с методиката на Я.А. Коменски (т.е. от 16. век) Един пример. Наскоро разговарям със състудент на дъщеря ми - архитект, завършил във Франция. През летните ваканции момчета ходило да изкара някое евро в затънтено градче, но при "строители". И този каменоделец му обяснявал как се обработва камък. Каменоделецът учил и работил под напътствията на ментор, който също се учил при ментор, който също се учил при ментор ... Каменоделецът завършил специалното училище, положил майсторски изпити и има право да учи желаещите да се учат на неговия занаят. Във Франция съществуват подобни училища с различни занаятчийски профили. Натрупаният вековен опит в дадена област се препредава на съвременниците. А при нас - умствени калинки, слепци, хроми и сакати искат да водят окати? Не няма да "бичат проекти", ами и ... Мат´рялът им бил виновен. Подкарай някого от люлката като хората, пък да видим! И ако човек случи на родители! Не отварям дума за държава, ръководители и т.п.

15 Юли 2011 23:56
„Наш дълг е да научим младите да мислят самостоятелно, свободно, независимо от външни влияния, суеверия и всякакъв вид табу, а това се постига единствено с упорито и солидно възпитание, което да присъства неотлъчно във всичките години на средното образование, от първи до дванадесети клас. За да говорим за морал и етика, трябва преди всичко да спечелим доверието и възхищението на ученика, да предизвикаме очакване и събудим любопитство у слушателя.”

-- Проф. Минко Балкански
15 Юли 2011 23:57
Old_BG: Ами защото това са естествените заобикалящи ни неща

Ами всъщност за повечето хора не са. Но това не е страшно. Когато основата е стабилна, доста неща се преоценят с времето.


(Аз до преди 10-ина години си мислих, че "говедо" е синоним на "добитък" Пъй ей на - общо взето, приличен човек съм )
16 Юли 2011 00:02
Боя се, че не разбирате, господа.
Пред страната ни има само два избора:
или ще се освестим и ще наложим ВСЕОБХВАТНА ПРИНУДА КЪМ ТРУД,
или ще загинем
16 Юли 2011 00:06
Old_BG е прав, както винаги. Щото като не знае що е пръч и що коч, значи и не знае ни коча на Постол войвода, ни на Хайтов на "Мерак"-а кочището, нито пък знае, че козата си сака ... пръча, което е най-паче потребно да се знае
Perdekiriz и той прав. Да благослови Господ с добри родители, добри учители, добри приятели, добра жена и добри деца, друго какво да поиска човек.
16 Юли 2011 00:14
Сир, за Проф. Минко Балкански
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД