България връчи нота на съветника по консулски въпроси в посолството на Либия у нас Ибрахим ал Фурис, с която го обяви за persona non gratа. Ал Фурис трябва да напусне страната в рамките на 24 часа.
Според чл. 9 от Виенската конвенция приемащата държава може във всяко време, без да е длъжна да мотивира своето решение, да обяви член на дипломатическия корпус за persona non grata. От МВнР официално не съобщиха каква е причината за експулсирането на дипломата.
Решението е заради дейности, които са в несъответствие с Виенската конвенция и дипломатическия статут, извършени до момента и през последните месеци, поясни външният министър Николай Младенов.
Междувременно часове преди връчването на нотата група, водена от Ибрахим ал Фурис, е атакувала посолството, свалила символите на режима на Муамар Кадафи и развяла знамето на революцията, съобщи Би Ти Ви.
Ал Фурис потърсил късно в неделя репортера на Би Ти Ви Светослав Иванов, за да обяви, че минава на страната на опозицията. Не е ясно дали решението му не е предизвикано точно от намерението на МВнР да го изгони.
Щурмоваците свалили флага на Либия, изпочупили и портрети на Муамар Кадафи. Завладели печата и касата на посолството. Временно управляващият мисията, който отказал да се присъедини към случващото се, заедно с първия секретар е бил затворен в една стая. До външното министерство била изпратена нота, че те вече не представляват Либия в двустранните отношения с България.
"С оглед изясняване на ситуацията, на това "кой кой е" в либийското посолство в момента, ще суспендираме контактите си до изясняване на положението там. Разбирам, че ситуацията днес е била доста драматична", коментира вчера външният министър Николай Младенов. Той уточни, че няма връзка между събитията в посолството и решението на България да обяви Ал Фурис за персона нон грата и да поиска той да напусне страната в рамките на 24 часа.
До момента България поддържа умерена позиция към представителите на режима на Кадафи, тъй като в районите, които все още са под негова власт, има немалко българи. В края на юни София призна и преходния съвет на либийската опозиция за легитимен представител на либийския народ.
През последните месеци редица държави изгониха посланици и дипломати на Либия след започването на гражданската война там. През май Великобритания двама изгони либийски дипломати и посланик Омар Джелбан. Това стана след нападението срещу британското посолство в Триполи. През март Лондон изгони още петима либийски дипломати, тъй като можело да застрашат националната сигурност. МВнР на Канада обяви за персона нон грата петима сътрудници от либийското посолство в Отава и поиска да напуснат страната. По информация на канадската телевизия CBC изгонените си позволили да заплашват по телефона либийски граждани, живеещи в Канада, които са опозиционно настроени. Петима либийски дипломати бяха обявени за персона нон грата и от Германия. Франция експулсира 14 сътрудници на либийското посолство в Париж. Хърватия обяви за персона нон грата временно управляващия посолството на Либия в Загреб Абдулкарим Наас. Най-вероятната причина е негово интервю, в което критикува подкрепата на Хърватия за резолюцията на Съвета за сигурност на ООН за Либия, въз основа на която съюзниците започнаха да бомбардират страната.
|
|