:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,648,655
Активни 210
Страници 19,065
За един ден 1,302,066
Интервю

Човешко е да се живее и умре, нечовешко е да се забравя

Волю-неволю, правен-недоправен, българинът вече е европеец, твърди писателят Емил Андреев
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Емил Андреев
Емил Андреев е роден през 1956 г. в Лом. Завършва английска филология във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и специализира журналистика в СУ "Климент Охридски". Работил е като учител, журналист, преподавател и преводач, главен редактор на "Ломски вестник" и икономически директор на в. "Стършел". Преподавал е английски език в Богословския факултет на СУ "Климент Охридски". От 2001 г. е писател на свободна практика. Автор е на "Ломски разкази", "Късен сецесион", "Островът на пияниците", "Стъклената река", "Проклятието на жабата" и "Лудият Лука", и на няколко пиеси. Писателят е носител на наградите "Вик" и "Хеликон".





- Какво става с писаното българско слово, г-н Андреев? Все повече се чуват недоволни гласове - било елементарно, липсвали идеи, а някои дори го определят като чалгаджийско...

- Развива се според цялостната картина на обществения ни живот. Ако живеехме неелементарно, пръскащи се от идеи и в жадувана класичност, то вероятно броят на недоволните щеше да е по-малък. Не мога да преценя. У нас недоволството е някак генетично заложено за сметка на лелеяната само на думи добронамереност. Деградацията на нравствеността и профанизирането в името на престижно материално благоденствие не е български патент (напр. последните скандали в Обединеното кралство заради Мърдок). Повсеместната световна криза - не само финансова, но и на идеи - не може да не дава отражение на писаното слово, в това число и на българското. Все пак, съдейки по авторите, които издават през последните десет години, съм по-скоро оптимист. Просто читателят малко ги познава и често правят прибързани обобщения.

- Малцина се осмеляват днес да са професионални писатели и да се издържат от писане. Това не налага ли известна конюнктура да се прави това, което е продаваемо, а не стойностно?

- Който се е осмелил, той най-добре знае каква цена плаща, за да се издържа. За това се иска много вяра, достатъчно лудост и кураж. Рецепти няма. Какво от това, ако един автор е станал продаваем не заради конюнктурата, а заради стойността на това, което е написал? Според мен това е по-важно. Иначе всеки има вътрешен праг на страхове, предразсъдъци и конформизъм. Въпрос е на личен избор.

- В какво откривате предимствата на този начин на живот на писателя?

- Че е свободен и независим, а това го кара да се стреми към съвършенство. Друго предимство е, че се опазва от ненужните товари на битието и започва да се вглежда в неща, които преди не е забелязвал.

- А недостатъците?

- Че често остава сам с демоните си.

- Имате добри професионални контакти в Англия. Може ли да очакваме ваша книга да се появи на английския пазар, нещо което са направили малцина съвременни български писатели.

- Тя вече се е появила и може да бъде поръчана дори и през интернет, но английският пазар е прекалено голям, за да забележи автори от моята величина.

- "Избягахте" и от София и живеете в панагюрското село Поибрене. Не е ли това своеобразен бунт?

- Не бих го нарекъл бунт, а по-скоро желание да бъда по-дълго в самота, макар по природа да не съм саможив. Допадат ми "по-простите", непосредствени и простодушни хора. Предпочитам (и не само аз) сам да търся лек срещу чувството за безпомощност и обезверение. След някоя и друга година може и съвсем да "избягам", макар старата мъдрост да гласи, че никой не може да избяга от себе си. Иначе обичам София и сега съм се върнал за по-дълго тук. Стоя там, където намирам смисъл... и любов.

- В прозата си търсите европейското у провинциалния българин. Къде го откривате и доколко го има?

- Волю-неволю, правен-недоправен, българинът вече е европеец с цялата си одомашненост и привидна провинциалност. Че близо една пета от народа ни живее в Европа! Може би това е част от т. нар. балкански синдром, който не е от вчера: турци, гърци, румънци, сърби и пр. не спират да се заселват в западноевропейските страни. Някогашното усещане за Европа в провинциалния българин сега е твърде осезаемо, той вече може да реши да замине и да се засели там сравнително лесно в зависимост от нуждите си. Процесът на това европеизиране ми е интересен и никога не съм описвал героите си встрани от него. Желанието ни да сме с Европата, да сме припознати от Нея е отколешно и дреме у всекиго. То често е комично, дори трагикомично, но в много от случаите е положително.

- Макар действието да се развива в съвременността, отправна точка в "Стъклената река" са богомилите, в "Проклятието на жабата" - животът в Лом в края на 60-те години. Съвременността тясна ли ви е като извор за вдъхновение?

- Не, но тя е неразривно свързана с миналото. Точно в "Проклятието на жабата" един от любимите ми герои казва: "Човешко е да се живее, човешко е да се умре, нечовешко е да се забравя." Няма да тълкувам шеговитата му мъдрост. Вдъхновението не е свързано с времето, а с прозрението.

- Една от пиесите ви се казва "Да убиеш премиер", в която героят ви, бивш учител, иска да оправя света? Не е ли това съвременната драма на българина, че всички - от обикновения човек до политиците, искат да оправят света?

- Цялата пиеса е една гротеска на нашата несъстоятелност. Добри сме, но вместо да си помагаме и взаимно да подобрим битието си, всеки на своя глава и на принципа "ам да ни си ти, ам да съм аз" вопие да се оправим, затова накрая се оправяме в преносния смисъл и като правим по-малко деца - селищата ни опустяват точно като в селото от пиесата. Най-лесно е да отречеш и да даваш съвети. Съвременната драма на българина произтича от неговото ускорено и силно желание да бъде припознат, ала щом искаш да е така, не бива да оправяш света, а себе си.

- А защо т. нар. политическа класа отсъства от творбите ви?

- Кажете ми поне една основателна причина, за да присъства? Освен това има достатъчно автори, които я описват. Липсата й също е знак. Художествената литература е за вечните неща, които ни вълнуват, въпреки политическите класи. За тях си има литературна история, документалистика и пр. Любовта например се случва на всички, но мен ме интересува как това става с хора, неизкушени от власт и политика.

- Някои ви наричат българския Дан Браун, други Паулу Коелю. Кой от двамата?

- Додея ми от този въпрос, вече дори не ми е и забавен. Явно на някой много му се иска и ние да си имаме такива автори. Ако припознават мен (а то е твърде повърхностно, поради инерционни клишета и непознаване на творбите ми) и подменят четивност с художественост, то не бих имал нищо против да се цаня за тази роля. Парите и славата са примамливи неща. Иначе ще повторя шегата си: мислете за мен като за американския Емил Андреев. Най-лесно се лепят клишета, но в края на краищата на кого му пука! Написаното остава.

- Гледахме филма ви "Стъклената река". От един добър роман става ли добър филм, или обратното? Има подкрепа и на двете тези. Вие коя защитавате?

- Първо, филмът е само по мотиви от произведението ми, за да съдя. Връзката литература - кино е отколешна и има всякакви случаи. Предпочитам да не обобщавам, тъй като разликите са чувствителни - едното е строго индивидуално, а другото е колективно дело. Като представител на самотното занимание бих подкрепил по-скоро първата теза.

- Кое си струва според вас от днешния ни живот да се претворява в художествени произведения?

- Всичко, стига да е добре претворено. Има толкова много важни и вечни теми, за които хората никога не са спирали да пишат. Различните автори имат различни предпочитания. Моите са насочени по-скоро към миналото, но не пропускам и връзката с настоящето.

- А кое от литературата на последните 20 години ще остане да речем след още 20, 30, дори и повече години, и ако помечтаем малко - като класика?

- Не мога да пророкувам, но съдейки от това, което остана (а дори не е и сигурно, колко ще остане) от предпоследните 45 години, то авторите няма да са много. Ние сме в дълъг преходен период. Обикновено литературата от преходните периоди рядко става класика, но днес има толкова много автори - у нас и по света, че все някой ще "остане". Не мисля за тия неща, докато пиша. По-важно е да остана верен на себе си и да отстоявам правото си на избор.
9
4474
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
29 Юли 2011 20:58
Българинът... е европеец. Вече? А досега какъв беше?
29 Юли 2011 21:08
Суперевропеец!

Редактирано от - elviejo на 29/7/2011 г/ 21:09:21

29 Юли 2011 21:30
Ммм дааа,
Докторите казват , че е човешко да се греши, да се прощава, да се забравя.
За това е писаното слово , да му се напомня на човека.Щото ще се навъдят или много наполеоновци, хитлеристи, ....или ще се гръмне.

Редактирано от - rorik на 29/7/2011 г/ 21:32:44

29 Юли 2011 21:32
Първият европеец, щото провинция "Европа" е нейде свиленградско:

В Тракия [IV-VI в.] влизали областите или провинциите: 1) Европа, 2) Родопа, 3) Хемимонт първа/prima, 4) собствена Тракийска, 5) Долна Мизия и 6) Малка Скития.
29 Юли 2011 23:33
=
30 Юли 2011 00:26
Да си свободен и независим като човек няма нищо общо с начина, по който си изкарваш прехраната. Това ме подразни. Защо се смята, че само ако се издържаш само от писане на книги, съдържанието на книгите ще бъде свободно и независимо? Авторът не продава сам книгите си (като Йоло Денев), а ги предлага на издателите.
30 Юли 2011 07:33
Напълно споделям мнението на Васик. Впрочем, интервюто е рядко смислено, без каквито и да било изцепки, каквито се срещат у колеги на Емил Андреев. Колкото до самия него, без да го познавам лично, смятам, че е един от най-добрите ни съвременни писатели и по нищо не отстъпва на превъзнасяни от критиката и пресата негови колеги по перо като Георги Господинов или Алек Попов.
30 Юли 2011 12:01
Чела съм стъклената река и ломските разкази. Приятен стил, особено приятно е да четеш автора, когато живееш в чужбина и се бориш да съхраниш културната си идентичност.
31 Юли 2011 03:16
Много ми хареса тази статия, не само от гледна точка на смислените отговори, но и откъм изказ. Не съм чел книгите на г-н Андреев, но за щастие това може и ще се поправи. Няма ли начин, мила редакция, да му дадете на този човек една колконка?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД