Корупционен скандал принуди министърката на вътрешните работи на Словения Катарина Кресал да подаде оставка, предадоха агенциите. Комисията за борба с корупцията и Сметната палата на Словения установиха нередности при обществен проект от 2010 г. за избор на мястото, където да се помещава Националната агенция за разследване. "Има условия, които дават основания действията на служители на Министерството на вътрешните работи да се определят като корупционни", заяви говорителка на Комисията за борба с корупцията Лиляна Селинсек. Тя уточни, че служители на словенското вътрешно ведомство са действали в полза на частни лица при процедурата. Разследването стартира в началото на 2011 г.
Министърката Катарина Кресал обяви, че подава оставка в началото на седмицата, когато Сметната палата публикува доклада си за резултатите от проведеното разследване. Тогава обаче премиерът Борут Пахор отказа да освободи Кресал. След като и Комисията за борба с корупцията се произнесе, вътрешната министърка пак обяви, че се оттегля и министър-председателят прие оставката й. "Подавам окончателно оставка от поста си на министър на вътрешните работи, след като Комисията за борба с корупцията постави под съмнение работата ми и тази на моя екип", заяви Катарина Кресал. Тя категорично отхвърля обвиненията за незаконосъобразни действия. "Откакто поех този пост, борбата срещу корупцията и престъпленията на чиновници бе приоритет на полицията", казва Кресал, която оглави словенското вътрешно ведомство през ноември 2008 г..
Оттеглянето от правителството на Катарина Кресал, която е председател на Либерално-демократическата партия - единственият останал коалиционен партньор на социалдемократите на премиера Борут Пахор, е пореден удар за правителството. Преди повече от два месеца жителите на страната отхвърлиха на референдум предложението на кабинета за увеличаване на възрастта за пенсиониране от 63 на 65 години. Демократичната партия на пенсионерите, която бе против реформата, напусна правителството още през май, преди референдума, а в края на юни бе последвана и от министрите на левоцентристката формация ЗАРЕС.
Анализаторите прогнозират, че провеждането на предсрочни парламентарни избори е неизбежно, тъй като кабинетът на малцинството на практика няма да може да управлява Словения. Редовните избори трябва да се проведат през 2012 г.
Цецо,
ако оперативните служители не са ти преразказали правилно статията, обърни внимание на следното:
Словенската ти колежка е подала оставка, защото в нейното министерство някакви ДРУГИ хора (служители) са извършили корупционни действия.
Капишши?