Трудни избори за президент извън пределите на страната ни се очертават наесен, намекна МВнР. От една страна, нови изисквания в Изборния кодекс ще увеличат харчовете на държавата, от друга - правителството драстично намали изборния бюджет на Външно. Въпреки очертаващия се недоимък от дипломатическото ведомство бодряшки рапортуваха, че ще се вместят в определения им портфейл. На изборите за президент през 2006 г. зад граница гласуваха около 70 000 българи.
Правителството отпусна на МВнР 500 000 лв. за вота при поискани 600 000 лв., обясни вчера постоянният секретар на ведомството Ради Найденов. За сравнение през 2006 г. за провеждането на президентски избори ведомството получи 1.8 млн. лв. при поискани 3 милиона.
В същото време в Изборния кодекс депутатите записаха, че във всяка секционна комисия зад граница вече трябва да има представител на държавата и там, където дипломатите в съответната държава не достигат, МВнР ще командирова свои служители от София. Което предполага допълнителни разходи. И тъй като за далечните места няма да е целесъобразно пратениците да се връщат между двата тура, държавата ще им поеме командировката за повече от седмица. Все още не е ясен и броят на избирателните секции в различните държави, тъй като заявления за гласуване се приемат до 27 септември. "Дали в Турция ще са 100 или 200 секциите, нека да не спекулираме, но във всички тях ще бъде пратен представител на държавата", коментира вчера Ради Найденов.
Допълнителни пари ще струва и транспортирането на бюлетините. Те вече няма да могат да се разпечатват на място в дипломатическите ни представителства, както бе досега - заради задължителното условие за полиграфическа защита, а ще пътуват със специален транспорт, придружавани от служител на Външно. Пак по изискване на Изборния кодекс след края на гласуването в чужбина протоколите от всички секции трябва веднага да се сканират и пратят по интернет. Това означава още пари за оборудване с необходимата техника и интернет връзка, обясниха вчера от Външно. Недомислица се оказа и одобреният формат на протоколите, който трудно може да се сканира, и затова МВнР в момента преговаря с ЦИК да направят изключение и да им разрешат протоколите от чужбина да бъдат във формат А4. За да спестят пари за урни, посолствата ни щели да вземат назаем от други мисии.
"Винаги е по-добре да караме "Ролс-ройс", отколкото "Смарт", но въпросът е да се стигне до крайната точка", коментира положението секретарят на Външно Ради Найденов. Двамата с административния секретар Светлан Стоев увериха, че ще се справят и с наличните средства. В същото време обясниха, че разчетите за план сметката са правени през август м.г., когато нито бяха ясни правилата в Изборния кодекс, нито се знаеше колко ще са секциите зад граница. Заявления за разкриването им вече се приемат в дипломатическите ни ведомства, но можело да се пращат мейли и до Външно. За откриването на изборна секция там, където имаме дипломатическа мисия, са нужни поне 20 заявления, а където нямаме - поне 100. За първи път те трябва да са подписани собственоръчно и подадени лично или чрез писмо. След това ще бъдат препращани в ГРАО за проверка дали няма заявители-фантоми и едва тогава ЦИК ще решава къде точно да има секции. Досега Външно пращаше списъка с имена на ЦИК, без да се прави проверка. В някои страни има изрична забрана да се гласува извън мисиите ни. Външно вече е пратило вербални ноти до всички 87 държави с искане да разрешат гласуване на тяхна територия.
По време на гласуването зад граница българите ще трябва да попълват и декларация, че отговарят на условията, записани в изборния кодекс, т.е. че "не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода".
От вчера в сайта на МВнР са качени указанията за вота.
Българи зад граница вече изразиха недоволство от мудната подготовка за изборите. Журналистът Петър Стаматов от Чикаго обвини българските политици, че по всякакъв начин се опитват да намалят броя на българите, живеещи в чужбина, да гласуват. Той заяви пред БНР, че до момента българите, живеещи в Чикаго, не са информирани какво трябва да направят, за да участват в предстоящите президентски избори и вероятно ще се откажат от това свое право.
"Необходима е видима информационна кампания, за да има по-висока активност на българите, живеещи в чужбина, по време на президентския вот", смята и Антоанета Цонева, шеф на Института за развитие на публичната среда. Това според нея било изискване и на Венецианската комисия при приемането на Изборния кодекс.
----------- ПРИПОМНЯНЕ----
Сметната палата напомни вчера на участниците в президентския и местен вот, че съгласно новите правила в Изборния кодекс към отчета за кампанията си трябва да приложат и декларация за произход на средствата за всеки, който ги надари със сума над 1000 лв. Остойностяването на непаричните дарения пък трябва да се направи по справедлива пазарна цена съгласно Закона за счетоводството. Палатата напомня още, че партиите, коалициите, инициативните комитети и местните коалиции в срок до 5 дни от регистрацията си за участие в съответния вид избор трябва да й представят данни за банковата сметка по обслужването на предизборната им кампания.