:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,915
Активни 896
Страници 1,845
За един ден 1,302,066

Парламентът вече е излишен в този му вид

Няма никаква нужда депутатите да заседават постоянно. Ще е далеч по-ефективно, ако се събират само на определени сесии
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
През последните две години депутатите се занимават най-вече с гласуване на неефективни поправки в морално остарели закони, лобизъм и екзотични текстове.
Парламентът винаги е бил най-откритата институция и работата на депутатите е неизменен център на общественото внимание. Така и би трябвало да бъде. Въпросът за съкращаване на публичните разходи, свързани с парламента, периодично добива актуалност, като най-смелата идея в това отношение е намаляването на броя на депутатите. Редуцирането на бройката би могло да стигне дори до 50% и те да останат 120. Адептите на това предложение изтъкват напълно логични аргументи.

Но дали не е дошло времето за по-смели решения в тази посока? Като например това парламентът да не е постоянно действащ орган, както е сега, а да се събира на определени сесии и да гласува законите, които са постъпили. Факт е, че до приемането ни в ЕС депутатите имаха много работа, свързана с хармонизирането на нашето законодателство с европейското. Дори депутатите, прекарали повече от един мандат в парламента, признават, че от 2007 г. насам работата им е намаляла чувствително. През този мандат това вече се вижда особено ясно. Като изключим Изборния кодекс и закона за отнемане на престъпно имущество, е трудно да се посочи някой важен законодателен акт, който парламентът да е приел или дебатирал за последните две години. Изобилства от поправки на закони, които отдавна трябва да бъдат подменени с изцяло нови като Наказателния кодекс например. Имаше доста случаи, в които депутати от управляващото малцинство се опитаха да прокарат лобистки текстове. И в други народни събрания се е случвало, но предишните го правеха перфидно. Настоящото управляващо малцинство е простодушно и агресивно и успя да се набута в няколко ефектни лобистки скандала, които бяха замазани по характерния герберски стил - отрича се до последно, че има проблем, а когато виновният за случилото се бъде наказан, се аплодира реакцията като навременна и единствено възможна.

Тези истории се откроиха и защото



работата на парламента не е толкова интензивна



и подобни случаи веднага правят впечатление. Другата основна роля на парламента в този мандат е да надзирава постъпващите от изпълнителната власт актове, които в много случаи се нуждаят от сериозни редакции. Стана почти ежедневие депутатите да приключват по-рано законодателната дейност за седмицата поради изчерпване на твърде краткия дневен ред.

Ако парламентът престане да бъде постоянно действащ орган, това определено би могло да оптимизира работата му. Няма нужда например депутатите да си губят времето в безплодни заседания, докато чакат правосъдното министерство да изработи нов Наказателен кодекс. Биха могли просто да се съберат, когато той е готов, да дебатират по него и да го гласуват.

Възраженията, че в една парламентарна република Народното събрание не може да заседава само на сесии, не са основателни. Защото липсата на постоянни заседания не означава непременно липса на парламент за дълги периоди от време. Избраните за депутати ще си бъдат такива в рамките на мандата. Всеки от тях ще има достатъчно ресурс да упражнява например парламентарен контрол над изпълнителната власт. И той дори би могъл да бъде по-ефективен от все по-скучните заседания в петък по обяд. При добра организация парламентарните комисии също биха могли да заседават ефективно.

Всички разходи на избраните депутати биха могли да се прехвърлят на партиите, които, както се разбра напоследък, получават огромни държавни субсидии. Дори да се наложи те да бъдат увеличени, това



със сигурност ще излезе по-евтино от разточителството,



на което сме свидетели през последните години. Субсидирането на партиите е ясно и точно и винаги може да бъде проследено колко пари е получила една формация от държавата и за какво ги харчи. Докато при сегашния начин за финансиране на депутатите има много неясноти, като например каква е сумата, която те получават за представителни пари и за която не плащат данъци, за какво се харчи и т.н.

Идеята за това парламентът да престане да бъде постоянно действащ орган трудно ще намери одобрение сред политическите среди и реализацията й е проблемна, тъй като едва ли ще се мине без конституционни промени. Оптимизирането на публичните разходи и принуждаването на институциите да работят по-ефективно обаче е вечна кауза на всяко гражданско общество.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
-----------
46
4357
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
16 Август 2011 20:11
Никаква логика няма в презумпцията, че като се намали бройката на депутатите, разходите щели да бъдат по-малко - нищо подобно - може и 50 депутати да са - но да харчат повече, отколкото сега - например - ако всеки от тези 50 си има лична служебна кола, личен шофьор, отпускат му се пари за двадесет сътрудника и на всеки петима се полага хеликоптер.
Така че наблягането непрекъснато на това, как трябвало да се намали бройката на депутатите, за мен е само доказателство за ниския интелект на българина.
Напротив - полезно би било даже да се увеличи бройката на народните представители - ако са мажоритарно избираеми - може и да са 400 - както беше по живково време. И - разбира се - огромен проблем е, че в момента реално липсва разделение на властите, понеже Народното събрание се занимана и с текущи въпроси на управлението (очевидно от прерогативите на изпълнителната власт), а и се меси в съдебната власт, че дори си позволява и да раздава правосъдие. Една нова организация на работата на Народното събрание би трябвало да изхожда от отправната точка, че то би следвало да се занимава само с това, което си е работа на законодателната власт.
16 Август 2011 20:37
Приказки на аба.
16 Август 2011 21:03
Още от Освобождението насам е установена най-характерната черта на бългасркия манталитет – че българинът разглежда работата единствено като службица, на която е назначен не да служи на хората и да получава заплата за свършена работа, а за да врътка далаверки и да урежда свои хора наоколо.
Различните социални строевепрез вековете само променят формата на тази истина, не и съдържанието й.
Не виждам защо баш Парламента – „еманацията” на върховната власт в територията да се различава от това правило – напротив – той е точно най-яркото му олицетворение.
Така че всякакви опити да се „оптимизира” тази институция са обречени на провал, точно както всяко добро начинание по принцип, свързано с хора и работа в България – демек – всичко...
Успех на оптимистите...
16 Август 2011 21:15
Г-н Обретенов е изпаднал във фундаментална грешка. Това, че депутатите не работят, изобщо не означава, че нямат работа. Всъщност е пълно с важни закони и поправки на закони, които трябва да бъдат приети, само че така и не влизат в дневния ред защото все не са готови. Много от законите са калпави и тепърва трябва да се поправят. Ред закони, които трябва да ги има, ги няма или са осакатени. И т.н.

---
Блогът на Руританец - Ruritania Press
16 Август 2011 22:24
Най-логичната стъпка по отношение на "Народното събрание", а не "Парламент", е казано в заглавието - излишно учреждение! Събранието на Оборище е минало и свършено. Докато НС продължава да се събира на племенен (разбирай: партиен) принцип, нищо хубаво не ни очаква. И никому не увира главата, че 240 (или 120 или 100) оногундури не могат да управляват сложен механизъм (при нас се нарича "държава" ), водени от племенни интереси. Като как аджеба 121 от 240 "избраници" ще водят останалите 119? Не говоря за комбинаториката за получаване на "мнозинство"?!?! Та нали Министерският съвет е отговорен за управлението на течащите дела, които му се налагат от НС? Зацикляне от всякъде. И като прибавим "независимата съдебна власт", от която всичко зависи - не омагьосан кръг, а спиралата на Мьобиус бледнее пред това недомислие. С една дума: "Системата! Системата трябва да се промени!" (ПС: Аз не съм изтъкнат конституционалист като проф. ЛК и други подобни - просто лично убеждение).

16 Август 2011 22:25
16 Август 2011 22:44
Обществото ни се нуждае от Двукамарна структура на Парламента и Президентски модел на изпълнителната власт от френски тип , със заемки от този на САЩ . Това ще е възможно с приемането Нова Конституция , основана върху изстраданият ни социален опит и общото ни съгласие за решително преодоляване на драстичното партизиране на политическия ни живот , за участие на повече Общество в собствено Политиката . Днешният Модел на политическо общуване е напълно изчерпан , той не работи , а това е необходим и достатъчен повод да предприемем най-дълбока Реформа за въвеждане на модерна демокрация в системата на общия ни живот . С такава Реформа ще можем да приключим и т.н. "преход"...
16 Август 2011 23:09
Докато в България се гласува за партии, няма изобщо никаква нужда от депутати. От всяка партия минала процентната бариера е напълно достатъчен един човек. Неговит глас да тежи толкова колкото му е процента от изборите. И толкоз, това е достатъчно напълно. Ще се върши точно същото като сега, но по-бързо и еднозначно по-ефтинко. Ако случайно мине и някой независим, неговия глас може да има 0, 0х% процента колкото му се полага съобразно гласовете които е получил.
16 Август 2011 23:46
Няма никаква нужда депутатите да заседават постоянно. Ще е далеч по-ефективно, ако се събират само на определени сесии
Ами така беше преди 20 години. Ама вие ревахте, че не било демократично.
16 Август 2011 23:48
Обществото ни се нуждае от Двукамарна структура на Парламента
Много ми е интересно кое ще обуславя горната камара. Може би наследниците на древната ни аристокрация? Или пък новата такава.
17 Август 2011 00:57
Идеите на автора ми се струват назадничави - по-добре би било Цецка, Фидосова, Менда, Лъчо и още десетина да се назначат пожизнено - просто няма негативна селекция която да докара дори подобия на тези индивиди.
17 Август 2011 01:49
Напротив, авторът почти ни е предложил да се разформира Парламента, ама като не му е достигнала смелост, рекъл е да не заседава постоянно, а само от време на време. Другата идея, за намаляване на състава също е интересна. България винаги е правила като Румъния, ама със закъснение. Остава един голям въпрос. Вярно, че от 240 човека, 200 никога не са взимали думата (с което са ни спестили срама да ги слушаме). Така че 120 депутата ще вършат повече работа, това е безспорно. Само че каква е икономията, от цялата тази реформа? Автора не знае ли да смята? В левове?

Накрая, едно огромно предимство на големия Парламент: колкото повече депутати, толкова по-голяма е вероятността да влезе и някой читав. В такъв смисъл аз съм за Парламент от 1000 човека, защо не и от милион? Ще заседават по Интернет, ще си гласуват по Интернет...
17 Август 2011 02:03
Нещо май жегите са се отразили зле на единството на логиката на статията. Какво всъщност се предлага ? Парламента за заседава само на сесии ? Или пленарните заседания само да се ограничат, като брой, а комисиите да си работят постоянно ? Как се вижда парламентарният контрол, след, като няма да има пленарна форма ? Като обикаляне на министерства и агенции и лобиране ?
-
Проблемите са много, но основният е в някакво стругарско-стахановско разбиране за работата на парламента, като производство. Производство на закони. Никой не мисли, че законите трябва да се краен брой (колкото по-малко, толкова по-добре), защото целта на един закон е да уреди едни значими обществени отношения по известен на всички и изпълним начин. А не да се пълни Държавен вестник.
-
Основната работа на парламента би трябвало да бъде публичният парламентарен контрол. Политическите спорове и дискусии. За съжаление, освен манталитет, сегашната конституция е без разделение между законодателната и изпълнителната власт, като поставя законодателната в подчинено положение на изпълнителната, чрез партийните мнозинства и пропорционални изборни листи.
17 Август 2011 02:12
А и още нещо. Да се говори за разходите на парламента, които дори и най-раздути са незабележимо малка сума спрямо общият държавен бюджет е крайно несериозно.
-
И ако ще има пропорционални избори и партийна дисциплина, то по един човек от партия, който да гласува с дела се от получени гласове за партията е достатъчно.
-
Ако обаче ще ставаме истинска демокрация и депутатите настина ще са народни представители обвързани с мандат от избирателите си, то тогава трябва да преминем към мажоритарна избирателна система и броят на депутатите да се увеличи. По този начин едномандатните избирателни райони ще станат достатъчно малки, а връзката избирател-избраник реална.
17 Август 2011 02:13
Двукамерен парламент, идея като стара рана нелечима. Ей ги на, какви са ги говорили и мислили ...
ПЕТКО: Това, щото предлагат консерваторите, няма нищо общо със самоуправлението. (нервно, яростно) В Англия и Америка всичките чиновници са по избор, а не се назначават от централното управление. Вярно е, че в повечето страни е въведена двукамерна система. Но за нашата страна ползата от тази система ще бъде съмнителна.

СЛАВЕЙКОВ: (той е застанал вече близо до Каравелов) Абе, искате ли добро управление, оставете министрите и Народното събрание отговорни и ще ги направите по-внимателни.

ПЕТКО: В нашата страна няма наследствени съсловия и привилигирована класа, няма високи сановници и наследствена власт с натрупан политически опит. Затова всяка мисъл за сенат при нашите условия е в противоречие с традициите на народа, тя е обида за свободолюбивия дух, дълбоко проникнал във всички негови слоеве!

ИКОНОМОВ: Сенатът ще придаде на държавната власт трайност и последователност, каквото Народното събрание не може да й придаде!

ПЕТКО: Едно Народно събрание, съставено от представители на народа, ще се опира на него и ще защитава неговите права и интереси!

ИКОНОМОВ: В един бъдещ сенат ще влязат умни, благонадеждни и честни люде!
източник Натиснете тук

Редактирано от - кормиснош на 17/8/2011 г/ 02:16:20

17 Август 2011 02:29
Двукамарният парламент, който е обсъждан в Учредителното събрание е по-скоро с разбиране за горна камара, като аристократична привилегия, а не в тогавашният американски и днешен смисъл на две камари.
-
Две камари има във федералните държави, където долната камара се избира по един представител на равен брой население, а горната са представителите на субектите на федерацията, които имат по равен брой представители от всеки, независимо от населението.
-
Ако го приемем това за България, ще означава, че и Малко Търново и София ще имат по един (или по двама) представители в Сената. Можем да го направим, ако искаме равномерно развитие на страната, въпреки, че можем да го постигнем и с едномандатни избирателни райони с обвързващ териториален мандат на избраниците пред избирателите им.

Редактирано от - Brightman на 17/8/2011 г/ 02:31:21

17 Август 2011 02:37
Има смисъл да мислим не за двукамарен парламент, а за обръщане на произлизането парламент-парламентарни комисии. Сега парламентът се избира, като цяло, а после вътрешно се подразделя на комисии. Можем да обърнем логиката - пряко да се избират членовете на съответните комисии, които заедно да образуват парламента. Тогава ще е логично да се въведе и образователен ценз в съответната област за избираемите.
17 Август 2011 02:39
Брайти, чувал ли си фразата "душата иска, тялото не може".
17 Август 2011 02:57
кормиснош,
всичко може, ако достатъчно хора го искат.
17 Август 2011 03:03
BRIGYTMAN,
/:/ "...Ако обаче ще ставаме истинска демокрация и депутатите настина ще са народни представители обвързани с мандат от избирателите си, то тогава трябва да преминем към мажоритарна избирателна система и броят на депутатите да се увеличи..."
............................... ............................... ............................... ..........................
И мажоритарна избирателна система да е, ако не се премахне абсурдният чл.67 от Конституцията(който гласи, че избраните вече депутати НЕ представляват само Избирателите си, а всички български граждани!), положението ще си остане същото! Защото, "Който представлява всички, не представлява никого!"/§39/. И системата "една партия-един депутат" също няма да работи- пак по причина на този чл. 67!
Ерго, "Член 67-ми трябва да бъде унищожен!"
Единствено идеята за намален брой депутати има някакъв смисъл(поне ще намали разходите на данъкоплатците)! Както е известно, партия "Атака" предлагаше предизборно това(другите основни парламентарно представени партии не са го предлагали) , но се оказа, че само 8-9% от българските избиратели(тези, на "Атака" го искат! Е, ми, "Глас Народен- глас Божи!"...
17 Август 2011 03:09
BRIGYTMAN
17 Август 2011 03:57
премахне абсурдният чл.67

Параграфе,
разсъждаваме извън рамките на тази конституция, защото и статията задава такъв тон. В сегашната конституция е казано и, че парламентът е постоянно действащ.
-
И да повторя - разходите на парламента са пренебрежимо малки спрямо държавният бюджет, за да бъдат някакъв аргумент за каквото и да е.
Например, ако съкратиш броят на общините наполовина и ги уедриш, то финансовият ефект на икономии ще е 10 пъти по-голям, отколкото, от пълното закриване на парламента.

Редактирано от - Brightman на 17/8/2011 г/ 04:03:52

17 Август 2011 09:03
Въпросът не е в разходите, а в ефективността на НС. Всъщност наистина не е добре парламентът да е постоянно действащ. Самата идея, че парламентът ще измисля законите е погрешна - събрали се 240 калпака от кол и въже и правят закони, все едно да им дадем да направят ракета. Резултатът го виждаме - законите само се поправят и качеството е под всякаква критика. Принципът Левски/ЦСКА не върши работа при създаването на закони - трябва общ разум, а това липсва в НС - там всичко е наши/ваши. Работата на един колективен орган е само да одобрява или да отхвърля приготвени им решения и закони от изпълнителната власт. Това трябва да се отнася и за общинските съвети.

17 Август 2011 09:24
По скоро трябва да го направят като турските митници. Всеки може да стане депутат ама само веднъж и то за срок от 4 или 5 години. После забравя тази работа
17 Август 2011 09:44
От всяка партия минала процентната бариера е напълно достатъчен един човек. Неговит глас да тежи толкова колкото му е процента от изборите. И толкоз, това е достатъчно напълно. Ще се върши точно същото като сега, но по-бързо и еднозначно по-ефтинко. Ако случайно мине и някой независим, неговия глас може да има 0, 0х% процента колкото му се полага съобразно гласовете които е получил.

Освен това, няма да има преминаващи от партия в партия, като сегашните пишман 'независими'.
Много хубава идея, но няма начин да се реализира - прекалено технократска е.
17 Август 2011 09:50
Можем да обърнем логиката - пряко да се избират членовете на съответните комисии, които заедно да образуват парламента. Тогава ще е логично да се въведе и образователен ценз в съответната област за избираемите

Може, но е глупаво. Законотворчеството така или иначе се върши - или поне трябва да се върши - от експертите към партиите, които изготвят законопроектите. Народните представители навсякъде по света са политически фигури, не експерти.
И въобще, идеята за преки избори на експерти е малоумна в същността си
17 Август 2011 09:52
alabala12 -
17 Август 2011 11:12
Големият въпрос относно работата на парламента е как да изготвя качествени закони и да поправя грешки на изпълнителната власт (по-рядко). Съответно: 1. 240 деп. не са много, за ролята която имат. 2. Не е задължително да висят вътре, за да работят, дори пречи. 3. Не можем да намерим експерти на национално равнище, които да висят по цял ден в зала, срещу 2000 лв. и да се откажат от всякакви други доходи.
Замислям се дали колегата не е прав, че "идеята за преки избори на експерти е малоумна". За момента избирателите понякога гласуват за предложен им квалифициран екип, нерядко и със силно негативни последствия (М.Велчев). Но всякаква друга схема е изцяло компрометирана: да се гласува за политически шоумени и "копчета" (безгласни депутати) с идеята, че зад тях стоят експерти, е още по-опасно.
17 Август 2011 11:20
17 Август 2011 11:24
Едно политбюро с памперси върши целата работа и то далеч по-добре.
После се сбират знатни тъкачки, говедари и обикновени шушумиги и гласуват.
Нали така тавагишчи!
17 Август 2011 12:27
Когато туй нещо се уаправлява от баш стругарка, то се превръща в стругарница, в най-добрия случай.А тъй като всичко се. командва от бабуина, то рожбата е стругарски маймунарник.
17 Август 2011 12:38
ДЕПУТАТ

Депутат! Депутат!
То е чудо занаят! –
Спиш и дремеш си рахат,
а омръзне ли ти, брат,
станеш – взимаш важна поза,
понапсуваш този-онзи
и си дремнеш пак благат,
верен на дълга си свят…

Депутат! Депутат!
Мил и сладък занаят –
чест, пари, имунитет,
в трена – без пари билет,
а на всичко туй отгоре,
щом от скука се умориш,
хайде, братко, във Париж
на държавен гръб вървиш…

Депутат! Депутат!
Щом закъсаш, мили брат,
сам приготвиш си проект
с някой подпис за ефект,
а след тоя жест велик
гюндулукът ти за миг
ето го увеличен
с двеста левчета на ден!

Депутат! Депутат!
Туй е божа благодат!
Без усилия и мъка
сам нареждаш си айлъка!
Не ти трябват мини златни,
нито сделки неприятни –
цялата хазна пред теб
чака като топъл хлеб!

Тома Измирлиев

/„Утро”, №5809, 27.ХІІ.1928 г./




02 4 02
17 Август 2011 12:59
Гледаме червените прашки като обезумели са поели
нова и хептен ГЛУПАВА линия.
По ГЛУПАВА и от априлската!
След един месец Калъп Интернашанал ще регистрира
уште по-гулемо падение.
Кирето и онзи другия кретен
ще докарат БСП до 4% уште тази есен...
17 Август 2011 14:08
Брайтман мили ,
Само Двукамарният парламент е способен да се справи с политическите партизани , които навъдихме в прехода . Бъди твърдо , За повече Общество в Политиката ! Не е лесно и бързо , но сме длъжни !!! ...
17 Август 2011 16:05
Само Двукамарният парламент е способен да се справи....

Я па тоя !
Ами трикамерният ? Четирикамерният ? Тях защо ги изпускаш ? А най-добре - 240-камерен. Депутат - камера (килия, демек)
17 Август 2011 16:17
=
17 Август 2011 17:16
chicho mitko
Така си е.

Според мен броят на народните представители в нашето НС е прекалено голям за размерите на страната.Би трябвало да е 120-140 души, не повече.Направете си справка да видите какъв е броят на представетелите в законодателния орган на страни, като Китай и Индия и го сметнете съотнесено към броя на населението в тези страни.По-важно е обаче що за птици са тези народни представители и как попадат те в законодателният ни орган.Това е партийно събрание, а не Народно събрание.Аналогията с Американския конгрес не е подходяща.Има много голяма разлика, като се започне още с Конституцията.За да бъде наистина НС би трябвало съставът му да е не повече от 49% от партийни членове, ако ще да има регистрирани 1000 партии.Останалата част от състава му трябва да се избира по друг механизъм от обществени структури - също по отделен закон.Така може да се разчита на отговорност при подготвянето и приемането на полезни закони и ще се противостои на партийният лобизъм и далавераджийски коалиции.Вече стана дума за това и paragraph39 е съвсем прав за чл.67 от Конституцията, който е същинска глупост и практически се стига до отмяна на вота при своеволие на съответнитге избраници, подкупването им или привличане с партийни далавери.Никой не гарантира, че в партиите членуват подходящи за законодателна дейност партийни членове.А отцепилите се започват да ги наричат „независими” /и то по Конституция/, но те не са избирани от независими структури.Тогава?В днешните партии се вливат най-вече кариеристи-всичколози, които са слаби професионалисти и от тях не става нищо друго освен апартчици.Приема се за работна една глупава практика, че законодателите трябва да са най-вече юристи.Юристите тежат при оформянето на законите, а най-подходящи за законодатели са издигнатите от обществени структури, които ще са предпочитани, като професионалисти.Освен това партийната дисциплина фактически задушава инициативата у по-голямата част от партийните членове и те стават в НС едни тъпи марионетки. Освен това, когато един закон се приеме при такъв състав на НС той ще има силен обществен характер, а не съмнение за някаква партийна далавера, каквато далавера задушава България вече прекалено дълго време.Всъщност трябва цялостна промяна в нашата държава за да има тя сериозно бъдеще. Бурното гласуване в изминалите 22 г. обаче показва, че нашето общество е наивно доверчиво и е много далече от заявяване на промяна.Това е сладко време за партиите, които се занимават най-вече с „бизнес” за което се приемат и подходящите за такъв „бизнес” закони.Заради това и бизнес средата в България е жалка и свободният бизнес практически липсва освен в елементарни измерения. В миналото НС, доколкото знам 1/3 от състава му, бяка далавераджиите-собственици на големите хотели в България – 100 % мафиотско лоби в което са съсредоточени голяма част от мръсните пари.В сегашното, „борещо се уж за промени” НС мисля, че 1/4 от състава му е представена от тези герои.Те естествено, както и ментарджиите в другата част от фактически сивата българска икономика, търсят място в партиите и там те са на защитено място, а който обича да мечтае нека да чака добри закони.Няма как да се самопреборват партийните далавераджии със закони в интерес на цялото общество. Ами нали цялата ни трагедия със срутването на съществуващата икономика /и добрата и слабата/ и заместването й с едно голямо нищо е дело най-вече на законодателният ни орган.Ако някой чака положителни промени в законодателната дейност от партийните представители в НС, както то се конституира в днешно време, трябва да му се помогне да не се заблуждава от очаквано подобряване, а да се ориентира към някой от терминалите на софийското летище или Централна автогара.
17 Август 2011 17:30
Е, те тая нема да я биде - 120 дупедати, Бай Либене!
Само ако народот не намали броят им с тоягите.
Няма да отрежат клона на който седят.
Впили са се като кърлеж.
17 Август 2011 17:33
В.Каменов , ...
17 Август 2011 18:41
Много е прав авторът - парламентът да не е постоянно действащ орган. Той без друго е излишен - много малко се спазват приетите от него закони. Преди 1989 година народните представители се събираха на определени сесии и приемаха закони. Дали се изпълняваха или не, е друг въпрос. Много от форумджиите също са прави. Нашите не са депутати, а чиновници. Някои от тях са такива от 1990 година. Справка - ПГ на ДПС.
17 Август 2011 19:54
Не е проблема в броя или дву-три и незнамколкоси камари. Проблемът е, че дупетатите не усещат народното вила да ги натиска по врата и затова се смятат собственици на територията. Ако знаят, че зависят всеки момент от волята на СУВЕРЕНА и че могат да се простят с депутатството си първо- ще се кандидатират хора с идеали, защото келепира няма да е толкова голям. Второ -- ще гледат да свършат някаква работа, за да не ги изгони суверена от топлото местенце.
Някои от клаузите на сегашната Конституция са преписани от предишните без да се отчита разликата във врамато, интелекта на избирателите и икономическите условия сега в БГ. Затова и депутатът има такива нелепи компетенции и благини.
17 Август 2011 19:56
Не съм и аз виден конституционалист като ЛК или някои други останали в историята на ПРЕХОДА, но ми се струва, че наистина имаме нужда от нова Конституция и нов /като структура и функции/ парламент.
17 Август 2011 20:09
Моделът на общуването ни в модерно Общество се нуждае от изключителна Реформа . Не за Реставрация , а за реално въвеждане на Системата ни на общуване , в системата на модерния Свят . Националното ни Общество е длъжно на идеята си за Реформация , а не на "паникидеите" в партийния сектор за нея ...
17 Август 2011 20:10
Намалянето на броя на депутатите ще има незначителен ефект, ако въобще има някакъв ефект. Голям ефект може да се очаква при намаляне на крадците наполовина, а огромен ефект ще има пълното елиминиране на крадците от Позитано, но това може да стане само при идване на Атака на власт, а първата крачка към това е Волен Сидеров да стане президент. Затова е истеричната, нестихваща кампания на Позитано срещу Волен и Атака, чрез медиите-лакеи на БСП.
20 Август 2011 04:49
Съгласна съм да заседава прим. 2 пъти в седмицата, но да се плаца надница - присъстваш на сесия - плащат ти. Може би така е по-добре, защото изпитвам безкраен гняв, когато видя залата празна. Или с хора, които си решават кръстословици и си четат вестници. И най-смешното е, когато изрекат обръщението "Дами и господа, а то има 10 души/една дама и 9 господина/. Ха, ха, ха. Каквато ни държавата, такива и ДУПЕтатите.
20 Август 2011 07:54
Не е ли по-точно "Каквито са ни депутатите, такава ни е и държавата"?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД