Петър (Пепи) Писарски е музикант, композитор, аранжор, текстописец. През 1985 г. основава група "Атлас", на която до днес е единственият постоянен член. Апогеят на групата е в началото на 90-те, когато вокалист е Дони. Песента "Кукла" по текст на Димитър Воев остава един от най-големите български шлагери за всички времена. Сред хитовете на "Атлас" са още "Играта свърши", "Сляпо момиче", "Капка от любов", "Как да стана честен милионер", "Есенни цветя". Това лято групата издаде първия си албум от 7 г. насам - "Между вчера и утре".
Пепи Писарски е автор и на няколко албума с детски песни, музика за филми, както и на композиции и аранжименти за много други български изпълнители.
-----
- Последните години те нямаше - разбрах, че си свирил по круизни кораби в Норвегия. Какво те накара на тръгнеш?
- Заминах за пръв път през 1998 г. По онова време в София се бяхме затворили и свирехме само по клубовете. Свирехме, та пушек се вдигаше. Всяко такова участие е свързано с мъкнене на апаратури, репетиции, звукови проби - и после мъкнене на същите тези апаратури по малките часове до къщите ни. Влизаш в един денонощен режим, в който човек само свири, спи и носи апаратури. Накрая зомбясваш. Да не говорим, че не беше и добре платено - наблягахме предимно на броя на участията, а не на заплащането. А като комбинираш всичко това с Жан-Виденовата зима, как да не замине човек?
- След като натрупа и такъв опит - музикант къща храни ли? Какъв е твоят отговор на този популярен въпрос?
- Този въпрос, за съжаление, се задава само на местно ниво. В България един сравнително успешен музикант може да финансира семейството си, но на много ниско ниво спрямо най-безизвестните си колеги в чужбина. Мога да дам пример - много тъжен - от моя професионален живот. Знаеш, че получаваме авторски права от "Музикаутор", "Профон" и т.н. за песните ни, излъчени в публичното пространство. Миналата година ми се случи следното нещо - взимам аз от "Музикаутор" колосалните 600 лева за цяла година излъчвания по всички радиостанции, по всички телевизии. Става дума за около 160-180 авторски песни, които са въртени в ефир доста пъти. Като екстра към тези 600 лева получавам едни 50 долара и още едни 80 евро. И питам - тия откъде са? "Ами една ваша песен е пусната еднократно в Швеция - от нея са 50-те долара. А други две ваши песни са пуснати два пъти във Финландия - 2 по 40 евро". Направете си малка, кратка сметка за какво става въпрос. Ако човек не получава нищо, какъв му е стимулът да прави по-добри песни, по-конкурентни? Мога ли аз да си позволя с тези 600 лева от "Музикаутор" да ида и да запиша песни в Лондон?
- Кой си спомня днес за "Атлас"?
- Винаги сме правили песни с много широк адрес. И аз, и колегите ми сме се стремили да звучат актуално - и като стил, и като текстове. Мразя думата "почитатели", защото те изчезнаха - от около 2003-2004 г. в България фенове вече няма. Изчезна нещо, което беше градено дълги години. Не обвинявам никого и нямам обяснение за това положение освен медиите - лудото трупане на рейтингови точки, пропагандиране на стилове, които уж са общонародни, радват се на народната любов и т.н....
- Когато започнахте, групата беше част от една страшно силна вълна в българската музика от края на 80-те - "Ахат", Милена, "Ревю", "Нова генерация", "Клас"... На какво мислиш се дължи този общ възход и защо днес нямаме такива "нови вълни"?
- Тогава се сменяха ценности. Младежта, по-будните хора изобщо започнаха да отричат по-традиционната музика, и то с право. Тук не искам да обидя старите ни изпълнители, които все още нямат аналог на българската сцена като вокални възможности - Орлин Горанов, Васко Кеца, Нели Рангелова... Преди 1990-а обаче съществуваше преграда, която изкуствено се поставяше пред младите изпълнители и ги държеше встрани от официалните медии - те бяха 2-3 тогава. Това са т.нар. художествени комисии, които преценяват не просто какво да се излъчи, а какво да се записва! Имаше и само три студиа - на националната телевизия, на националното радио и "Балкантон". За да влезе човек там, трябваше да мине през комисията, а тя винаги прокарваше хора или автори, които бяха нейни роднини или приятели. Нищо не се е променило от Алеко Константинов насам!
Та явно тази енергия, която се е акумулирала, се отприщи след падането на комисиите и се родиха тези банди. Младежите ги харесаха, започнаха да ходят по концерти, да купуват албуми. Имаше музикални издания, които стимулираха много този процес - "Ритъм", "Рокшоу". После тази вълна от енергия постепенно се претопи, много от групите се разпаднаха, други се ориентираха в други сфери, да създават свой бизнес. Малцина оцеляхме от онова време, макар че ние заплатихме с много смени на състава - дори аз не мога да изредя всички музиканти, които са минали през "Атлас". След това изчезна концертният живот, оцелелите се покриха в клубовете. И тогава започнаха да изчезват и феновете - как могат хора, които са в състояние на напълнят зала 1 на НДК или зала "Универсиада", за да слушат българска музика, да се натъпчат в някоя кръчма? Много хора потърсиха спасение в чужбина, включително и ние.
- Не само концертният живот изчезна. Ясно си спомням как в недалечното минало определени български песни се лееха нонстоп в ефира - вашата "Кукла", няколко години по-късно - "А ние с Боби двамата пием кафе" на "Уикеда"... Къде са сега българските песни, защо музикалните редактори ги избягват? Тук изключвам БГ Радио.
- Най-куриозното е, че БГ радио не е българско, то е част от някаква американска компания... Частните радиостанции, да речем, имат свои бизнес интереси, тях не можем да ги съдим за политиката им. БНР, което се издържа от бюджета, обаче е страшен длъжник на българските музиканти. Националното радио и националната телевизия трябва да бъдат обвързани с определена политика на културното министерство - а то няма такава. Министерството на културата въобще не се интересува от музика!
От друга страна, по-младите музикални редактори и продуценти, които попаднаха в радиото, смятат, че ще изпъкнат, ако пускат всякаква друга музика, но не и българска. Направиха опит на 24 май, пуснаха само български песни и всички казаха: "Ау, колко е хубаво!" Това продължи някъде докъм 27-и, после си подкараха постарому. Програма "Хоризонт" напоследък я разпознавам по това, че не чувам нито една българска песен. Ти разбра ли например кой спечели това лято "Бургас и морето" - най-големия български песенен конкурс, наследника на "Златният Орфей"? Чул ли я е някой тази песен, кой я изпълнява?
- Смяташ ли, че трябва да има квота за излъчване на българска музика?
- Да. И тя да бъде 75%. Абсолютно необходимо е това да стане, колкото и недемократично да звучи.
- Много хора изваждат като контра довода: "Няма достатъчно нови качествени песни."
- Това не е вярно. В момента има страшно много българска нова музика и част от нея е на много високо вино. Абе, да излъчват старите неща, ако не им харесват новите! Но да е българско.
- Но ето, един жанр се промъкна и спечели ниша в медиите, без държавата да го протектира - чалгата...
- Попфолкът беше наложен от професионален продуцент - Митко Пайнера. С неговите си пари, с неговата си индустрия, която той създаде така, както се създава всеки бизнес.
- А защо не се развие бизнес в поп и рок музиката?
- Защото в България няма нито един продуцент. Истински продуцент, който като влезе примерно "Гласът на България" по телевизията, да казва - аз харесвам това момиче, ще вложа в него 100 000 лева и за 2 години то ще стане номер 1, а за 3 години ще спечеля 200 000 лева. Никой не го прави. Митко Пайнера го направи - и неговата империя ще просъществува завинаги.
- Сам виждаш, че опити имаше - хора като Наско Янкулов, Боби и Заки, които преди десетина години работеха в тази насока и продуцираха нови и обещаващи български групи, един по един се отказаха.
- Отказаха се. За съжаление. Нито Наско Янкулов, нито Боби и Заки са достатъчно богати, за да бъдат продуценти. Богатите хора у нас имат други приоритети. Те си харчат парите за футболни отбори - купуват си там "Лудогорец", "Рилски спортист"... Това е положението.
- Изпитваш ли носталгия по миналото?
- Разбира се. Носталгията е донякъде свързана с младостта. Е, не беше по-хубаво по време на соца, нищо, че бях на 20 - за това не мога да си изкривя душата. Но изпитвам носталгия към това, че хората бяха ентусиазирани, вярващи и заредени с енергия, а сега са уморени, обезверени и повечето са избягали.
|
|