:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,796
Активни 318
Страници 8,959
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Нищо не се е променило от Алеко насам

Министерството на културата изобщо не се интересува от музика, категоричен е Пепи Писарски от група "Атлас"
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Пепи Писарски
Петър (Пепи) Писарски е музикант, композитор, аранжор, текстописец. През 1985 г. основава група "Атлас", на която до днес е единственият постоянен член. Апогеят на групата е в началото на 90-те, когато вокалист е Дони. Песента "Кукла" по текст на Димитър Воев остава един от най-големите български шлагери за всички времена. Сред хитовете на "Атлас" са още "Играта свърши", "Сляпо момиче", "Капка от любов", "Как да стана честен милионер", "Есенни цветя". Това лято групата издаде първия си албум от 7 г. насам - "Между вчера и утре".

Пепи Писарски е автор и на няколко албума с детски песни, музика за филми, както и на композиции и аранжименти за много други български изпълнители.

-----

- Последните години те нямаше - разбрах, че си свирил по круизни кораби в Норвегия. Какво те накара на тръгнеш?

- Заминах за пръв път през 1998 г. По онова време в София се бяхме затворили и свирехме само по клубовете. Свирехме, та пушек се вдигаше. Всяко такова участие е свързано с мъкнене на апаратури, репетиции, звукови проби - и после мъкнене на същите тези апаратури по малките часове до къщите ни. Влизаш в един денонощен режим, в който човек само свири, спи и носи апаратури. Накрая зомбясваш. Да не говорим, че не беше и добре платено - наблягахме предимно на броя на участията, а не на заплащането. А като комбинираш всичко това с Жан-Виденовата зима, как да не замине човек?

- След като натрупа и такъв опит - музикант къща храни ли? Какъв е твоят отговор на този популярен въпрос?

- Този въпрос, за съжаление, се задава само на местно ниво. В България един сравнително успешен музикант може да финансира семейството си, но на много ниско ниво спрямо най-безизвестните си колеги в чужбина. Мога да дам пример - много тъжен - от моя професионален живот. Знаеш, че получаваме авторски права от "Музикаутор", "Профон" и т.н. за песните ни, излъчени в публичното пространство. Миналата година ми се случи следното нещо - взимам аз от "Музикаутор" колосалните 600 лева за цяла година излъчвания по всички радиостанции, по всички телевизии. Става дума за около 160-180 авторски песни, които са въртени в ефир доста пъти. Като екстра към тези 600 лева получавам едни 50 долара и още едни 80 евро. И питам - тия откъде са? "Ами една ваша песен е пусната еднократно в Швеция - от нея са 50-те долара. А други две ваши песни са пуснати два пъти във Финландия - 2 по 40 евро". Направете си малка, кратка сметка за какво става въпрос. Ако човек не получава нищо, какъв му е стимулът да прави по-добри песни, по-конкурентни? Мога ли аз да си позволя с тези 600 лева от "Музикаутор" да ида и да запиша песни в Лондон?

- Кой си спомня днес за "Атлас"?

- Винаги сме правили песни с много широк адрес. И аз, и колегите ми сме се стремили да звучат актуално - и като стил, и като текстове. Мразя думата "почитатели", защото те изчезнаха - от около 2003-2004 г. в България фенове вече няма. Изчезна нещо, което беше градено дълги години. Не обвинявам никого и нямам обяснение за това положение освен медиите - лудото трупане на рейтингови точки, пропагандиране на стилове, които уж са общонародни, радват се на народната любов и т.н....

- Когато започнахте, групата беше част от една страшно силна вълна в българската музика от края на 80-те - "Ахат", Милена, "Ревю", "Нова генерация", "Клас"... На какво мислиш се дължи този общ възход и защо днес нямаме такива "нови вълни"?

- Тогава се сменяха ценности. Младежта, по-будните хора изобщо започнаха да отричат по-традиционната музика, и то с право. Тук не искам да обидя старите ни изпълнители, които все още нямат аналог на българската сцена като вокални възможности - Орлин Горанов, Васко Кеца, Нели Рангелова... Преди 1990-а обаче съществуваше преграда, която изкуствено се поставяше пред младите изпълнители и ги държеше встрани от официалните медии - те бяха 2-3 тогава. Това са т.нар. художествени комисии, които преценяват не просто какво да се излъчи, а какво да се записва! Имаше и само три студиа - на националната телевизия, на националното радио и "Балкантон". За да влезе човек там, трябваше да мине през комисията, а тя винаги прокарваше хора или автори, които бяха нейни роднини или приятели. Нищо не се е променило от Алеко Константинов насам!

Та явно тази енергия, която се е акумулирала, се отприщи след падането на комисиите и се родиха тези банди. Младежите ги харесаха, започнаха да ходят по концерти, да купуват албуми. Имаше музикални издания, които стимулираха много този процес - "Ритъм", "Рокшоу". После тази вълна от енергия постепенно се претопи, много от групите се разпаднаха, други се ориентираха в други сфери, да създават свой бизнес. Малцина оцеляхме от онова време, макар че ние заплатихме с много смени на състава - дори аз не мога да изредя всички музиканти, които са минали през "Атлас". След това изчезна концертният живот, оцелелите се покриха в клубовете. И тогава започнаха да изчезват и феновете - как могат хора, които са в състояние на напълнят зала 1 на НДК или зала "Универсиада", за да слушат българска музика, да се натъпчат в някоя кръчма? Много хора потърсиха спасение в чужбина, включително и ние.

- Не само концертният живот изчезна. Ясно си спомням как в недалечното минало определени български песни се лееха нонстоп в ефира - вашата "Кукла", няколко години по-късно - "А ние с Боби двамата пием кафе" на "Уикеда"... Къде са сега българските песни, защо музикалните редактори ги избягват? Тук изключвам БГ Радио.

- Най-куриозното е, че БГ радио не е българско, то е част от някаква американска компания... Частните радиостанции, да речем, имат свои бизнес интереси, тях не можем да ги съдим за политиката им. БНР, което се издържа от бюджета, обаче е страшен длъжник на българските музиканти. Националното радио и националната телевизия трябва да бъдат обвързани с определена политика на културното министерство - а то няма такава. Министерството на културата въобще не се интересува от музика!

От друга страна, по-младите музикални редактори и продуценти, които попаднаха в радиото, смятат, че ще изпъкнат, ако пускат всякаква друга музика, но не и българска. Направиха опит на 24 май, пуснаха само български песни и всички казаха: "Ау, колко е хубаво!" Това продължи някъде докъм 27-и, после си подкараха постарому. Програма "Хоризонт" напоследък я разпознавам по това, че не чувам нито една българска песен. Ти разбра ли например кой спечели това лято "Бургас и морето" - най-големия български песенен конкурс, наследника на "Златният Орфей"? Чул ли я е някой тази песен, кой я изпълнява?

- Смяташ ли, че трябва да има квота за излъчване на българска музика?

- Да. И тя да бъде 75%. Абсолютно необходимо е това да стане, колкото и недемократично да звучи.

- Много хора изваждат като контра довода: "Няма достатъчно нови качествени песни."

- Това не е вярно. В момента има страшно много българска нова музика и част от нея е на много високо вино. Абе, да излъчват старите неща, ако не им харесват новите! Но да е българско.

- Но ето, един жанр се промъкна и спечели ниша в медиите, без държавата да го протектира - чалгата...

- Попфолкът беше наложен от професионален продуцент - Митко Пайнера. С неговите си пари, с неговата си индустрия, която той създаде така, както се създава всеки бизнес.

- А защо не се развие бизнес в поп и рок музиката?

- Защото в България няма нито един продуцент. Истински продуцент, който като влезе примерно "Гласът на България" по телевизията, да казва - аз харесвам това момиче, ще вложа в него 100 000 лева и за 2 години то ще стане номер 1, а за 3 години ще спечеля 200 000 лева. Никой не го прави. Митко Пайнера го направи - и неговата империя ще просъществува завинаги.

- Сам виждаш, че опити имаше - хора като Наско Янкулов, Боби и Заки, които преди десетина години работеха в тази насока и продуцираха нови и обещаващи български групи, един по един се отказаха.

- Отказаха се. За съжаление. Нито Наско Янкулов, нито Боби и Заки са достатъчно богати, за да бъдат продуценти. Богатите хора у нас имат други приоритети. Те си харчат парите за футболни отбори - купуват си там "Лудогорец", "Рилски спортист"... Това е положението.

- Изпитваш ли носталгия по миналото?

- Разбира се. Носталгията е донякъде свързана с младостта. Е, не беше по-хубаво по време на соца, нищо, че бях на 20 - за това не мога да си изкривя душата. Но изпитвам носталгия към това, че хората бяха ентусиазирани, вярващи и заредени с енергия, а сега са уморени, обезверени и повечето са избягали.
41
3965
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
19 Август 2011 19:57
... съвет на МС: не четете тая щуротия ... а ако вече сте сбъркали - не я коментирайте ...
19 Август 2011 20:13
Спирали някого... сега също спират, кое му е различното? Чалгата имала продуценти, рокът нямал, еми значи толкова са стрували музикантите. Ето една песен от 95 година, нима някой друг, освен самите музиканти, е събрал тези хора на стадиона? Натиснете тук
19 Август 2011 20:24
Като гледам Лорант Шустер си мисля, че нали именно това е смисълът - да искаш да съхраниш себе си там, където си неудобен, а не там, където си удобен. Може би си спомняте сцената от "Плешивото куче", когато Шустер влиза в дискотеката и си запушва ушите, защото вътре се чува Неотон Фамилия. Всеки може да бъде Неотон Фамилия или да отиде на "круизни кораби", но това няма нищо общо с музиката.
19 Август 2011 20:34
Много хора потърсиха спасение в чужбина - това леко напомня обясненията на Богдан Богданов за ДС. Няма нищо осъдително, това си е личен избор, но по-честно е да се каже "Аз избрах това и това, защото това и това отговаря на еди-кои си мои представи".
19 Август 2011 20:49
Нищо не се е променило от Алеко насам

Не само не се е променило, но и по-зле е станало от времето на Алеко. Едно време българина поне е бил работлив и предприемчив. Соц ерата изкорени и малкото добродетели от ДНК-то му...

Редактирано от - garamel на 19/8/2011 г/ 20:50:16

19 Август 2011 21:00
А, бе, другари сегасари, пуснете там нек'во мат'рялче за "Армейска песен" или пък за хора на Съветската Армия да може и старшината да даде там нек'во адекватно мнение. И‌ той е човек и той музика слуша, разбираш ли?
А сега, малко по въпроса: Похвално е, че давате трибуна на старите муцуни в българския рок ( ако така може да бъде наречен този хибриден жанр който ни беше познат през късната втора половина на миналия век). Пепи е момче-естет и през "Атлас" минаха доста кадърни музиканти.( Да не забравяме, че в първата му група - "Следа" беше и Росица Кирилова ).
При наличната система авторските права едва ли биха изхранили някого в България ( може би Митко Щерев, Борето Карадимчев и още двама-трима останали живи от онази вълна на тончорусевска естетика, които бяха щатни вкусооформители в годините на соцестетическа реалност).
Все пак музиката се прави не за парите, ако ги има-още по добре, но и да ги няма - истинският творец продължава да си бъде творец. То музиката просто извира от вътре и ти просто трябва да я консервираш по някакъв начин ( било то в партитури, професионални записи или даже само като демо наброски на компютъра). Колкото до "записване в Лондон": местоположението на записа е без абсолютно никакво значение за качеството на продукта. Ей, да речем, Wings записват "Band on The Run" в Нигерия, Rolling Stones, Black Sabbath, Elton John, Rush записват на караибския остров Montserrat, да не изреждам още стотици примери - музиката си е музика и ако е добра и изпълнена добре ще звучи по същия начин в София, както и в Тимбукту. А в България има и свестни звукозаписвачи.
19 Август 2011 21:21
Рокът, рапът, чалгата са вреден шум, те не са музика. Трябва да бъдат забранени с декрет за морална и естетическа чистота на ефира.
19 Август 2011 21:24
Мога да си представя какъв сатиричен текст щеше да изработи Алеко, ако го бяха заставили да изгледа един концерт на ози озбърн, или да изслуша по една песньвка на Кондьо и Атлас
19 Август 2011 21:51
Грациане, за да си добър звукозаписвач, трябва да ти се работи много, много часове зад миксинг пулта. В България? Не мисля.
19 Август 2011 22:47
Тошев, прав си, ако става дума за "къдрава" музика, но за "сложността" на аранжиментите които съм слушал, доколкото си спомням имаше кадърни момчета ( Деян Тимнев ми идва на ума). В края на краищата звукорежисьорът и звукооператорът могат само козметично да поукрасят записа, но шедьовър не могат да направят те. Ако музиката е "пивка" и изпълнението прилично, то те трябва само вярно да "снимат картинката" и ако могат да поизвадят нещо напред ( или да го мушнат под чержето).
Да си призная, честно, въпреки че записвам в къщи от време на време, моите записи "suck big". Все нещо не ми достига някъде. Иска си майстор, демек, ама пък колкото повече местиш копчетата и колкото повече грешки правиш, ти се учиш и ако не можеш да направиш "Тъмната страна на луната" или "Пет саундс", барем нещо слушаемо можеш да изпедепцаш с десеторно повече усилия и време.
ФСБ, например, имаха доста прилично записани албуми.Много е важен и продуцента и ако има дефицит в България на нещо, то това е качественни продуценти.
19 Август 2011 23:05
Брей, като чете човек такива покъртителни истории, аха да реши, че де що има музикант в България, то той е гениален, но априори недооценен. Ей го и този. Ръси легенди, митове и да си го кажем - откровени лъжи.
Били го излъчвали по ВСИЧКИ радиа и телевизии, а ?!
А пък във Финландия, какви пари дават ...ехееее

Абе Пепи. Виртуоз подценен. Ей я Финландията бре. Отиваш, свириш, пееш и танцуваш, пък те ти пъхат долари и евро в джобовете.
19 Август 2011 23:06
Грациан, понеже си сродна душа (и аз записвам у дома), опитай тези две програми: Натиснете тук и Натиснете тук Първата е знаменитата T-RackS 3 Deluxe (сигурно си чувал за нея), прави добър мастър от горе-долу всичко, стига да е записано без грешки, и в необходимото време. Втората е AAMS, не много хора са чували за нея, но е много сладка: плъгваш я в миксинга, задаваш й стил, да речем кънтри (ако парчето ти е кънтри, разбира се) и ти аранжира траковете (levels, EQ и прочее) все едно майстор ги е миксвал.
19 Август 2011 23:14
А, и още нещо: ААМС е само под Уиндоус. Аз напоследък мигрирах към Мак, така че вече не я ползвам, въпреки че си разполових диска и съм инсталирал и Уиндоус на Мак-а. Ма нещо не ми се ползва Уиндоус вече.
20 Август 2011 00:12
... понеже се появиха - ще кажа и аз: нищо не се е променило от Алеко насам - най-малко кръчмарските свирачи ...
20 Август 2011 00:25
Тошев, благодаря ти за линковете-ще ги пробвам. Аз, лично, карам със новия Sonar Х1, но ще ми трябва още бая време за да усвоя "тънкостите". Това, звукозаписа си е направо цяло изкуство, ама само ръководството на основната програма е 1850 страници, да не говорим за всичките онези плъг-инс, за другите компоненти на системата ми...и изобщо...за да се измайстори всичко като хората си трябва яко "копане" ( за да си спести човек това постоянно натискане на Хелп бутона ). В общи линии в момента съм на ниво "изучаване на тънкости и иширети". От една страна Кейкуок има сега разкошни tutorials on line и барем основните функции можеш да ги усвоиш "ан-пасан", но за баш майсторлък си трябва бая време. За съжаление моите приятели в бранша са всичките на Cubase и Nuendo ( в академията също записваме с Нуендо) и въпреки, че базисните операции са сходни, все пак другата програма си е друга програма.
Приятни записи!

Редактирано от - gratzian на 20/8/2011 г/ 00:29:04

20 Август 2011 00:36
Натиснете тук
20 Август 2011 00:45
Спрете, искам си парите, които вложих във мечти!

Няма никаква надежда. Няма, няма да се спра.
Няма да съм чужда прежда, за пуловера съдба.

Митко Воев
20 Август 2011 01:14
Чалгата е своего рода "Бай Ганьо" на българската музика (Алеко) и за рекордно кратък исторически срок "уби автора си" ... И не е само въпрос на продуциране (имало пари и хора за нея, а пък нямало за рока), тя е резултат и следствие на общото изпростачване на обществото ни, умело дирижирано и подхранвано от основните играчи на бандитския преход (следващи железно принципа "прост народ, слаба държава", която така лесно се управлява в свой = техен интерес). Пораженията й особено върху младото поколение (ценностната му система) са чудовищни и с деградиращ ефект за десетилетия напред. И не само от гл.т. на музикалния вкус и образование, а на ценностната им система като цяло (принципи и критерии за успех и поведение, за добро-лошо, красиво-грозно, и т.н.).

Редактирано от - Mars Attack на 20/8/2011 г/ 01:17:37

20 Август 2011 08:17
Нищо не се е променило от Алеко насам
Ами какво да се промени - и тогава и сега КАПИТАЛИЗЪМ. Инак статията не я четох - прочетох само заглавието.
20 Август 2011 08:23
Грациан, Пошъл,
Благодаря за удоволствието да прочета коментари на мислещи и чувстващи хора. Рядко се срещат откакто нахълтаха доброволците на Кирето.
20 Август 2011 08:58
Някакъв праща Пепи Писарски във Финландия, следователно не е чел статията както трябва. Ми човекът свири по круизни кораби, тва означава Финландия, Скандинавия и тути кванти. Жалкото е, че отдолу музикантите Грациан и Пошъл пишат отвъд големио гьол, а фатмаците ехидничат и ръсят мозъци на поразия.
20 Август 2011 09:31
Очевидно визираш моя пост. И да, дори не си правя да чета подобни сълзливи истории с нещо повече от диагонален преглед.
Никъде не пращам никого. Всеки има право да търси реализацията си по света. Но след 20 години, тези квазидисиденти да ми дуднат, че са велики но недооценени ... отегчително е.
Кой точно е чувал /във Финландия примерно/ за въпросното Пепи, та да му плаща по 20 евро за изумителната наслада от всяка негова песен ?!
Тук всеки втори е ранга на Мадона или Майкъл Джексън ... хайде стига де.
20 Август 2011 10:00
Възмутен съм от това интервю.
Ето един глупав въпрос, който е чиста манипулация:
"- Но ето, един жанр се промъкна и спечели ниша в медиите, без държавата да го протектира - чалгата..."

И естесвено още по-глупавия отговор:

"Попфолкът беше наложен от професионален продуцент - Митко Пайнера. С неговите си пари, с неговата си индустрия, която той създаде така, както се създава всеки бизнес."

Голям тъпизъм родил този музикант.За какви пари на „Пайнера”става дума?Още преди 1989 г. за попфолка е формирана мръсна държавна политика, където са налети много пари.Целта е психологическо овладяване на най-тъпата част от народонаселението, което да е щастливо и доволно от възможността да щрака на воля с пръсти в луксозната кръчма и да не мисли много.И тази политика успя – грандиозното опростачване върви именно през чалгата и това опростачване е жалък факт единствено в България.Митко Пайнера е едно от многото подставени лица към когото са „придадени” готови пари т.е.държавни пари, от парите на всички през 1990 г. за частен бизнес в „новото” старо време.Както комсомолския работник Батков е със създадена версия и впоследствие е назначен за футболен „бос” – няма значение, че е бос във футбола?Става дума за доверено управление на много крадени пари. М.Пайнера е машинен инженер и в 1990 г. „създава” Пайнер.Как и с какви пари може да стане това в 1990 г.. Кога М.Пайнера се е занимавал с музика та и професионален продуцен изведнаж станал.Това се казва инженер.И най-голямата глупост – „неговите пари, неговата индустрия, която създал, както се създава всеки бизнес”?!Този музикант не вдява изобщо за какво става дума и е приел готовата версия на „новото време”, като чиста и чисто нова монета.Ето и още глупости – може ли да искаш да се налага 75% от музиката да е българска, където и да е?Хубавата музика никой не може да я удържи и тя сама се налага.Я да види този музикант какво става с развитието на попмузиката в най-близката до нас Румъния.Започнал да си сменя ценностите музиканта, но пак същия Бай Ганю. Колко десетилетия трябва да минат в България? Да се смееш ли, да плачеш ли?
20 Август 2011 10:42
М.Пайнера е машинен инженер и в 1990 г. „създава” Пайнер.Как и с какви пари може да стане това в 1990 г.. Кога М.Пайнера се е занимавал с музика та и професионален продуцен изведнаж станал.Това се казва инженер.


Началният капитал на инж. Митко Пайнера е натрупан с диджейска практика, човекът е озвучавал соц. мероприятия и комс. и парт. купони
Сетне се е изхитрил да купува магнитна лента на килограм, да копира актуалните хитове на автомат за презапис и да продава касети на бройка! По-сетне се запознал с хора, и станал човек!
20 Август 2011 10:46
Всеки има право да търси реализацията си по света.


Аха, от частното към общото, и обратно...
А защо всеки да няма право да търси реализацията си в Родината, първо, а по-натам и в Космоса, м?
20 Август 2011 11:43
Тюх, как съм я изтървал в Top-20-то на BBC тая велика Кукла! Пък и тя много ориенталско-еврейска, бре, любители на естрадната музика! Не че в последното има нещо противно. Освен баналността на вечните мотиви.
20 Август 2011 12:03
В.Каменов
е рекъл всичко.
Нема какво да се отреже, нема какво да се добави.
НО хленчът за бюджетни пари ще продължава...
20 Август 2011 12:27
.... само да погледна дали не си е показан носа още някой кръчмарски паганини .. спят ... че довечера ще надуват зурлните ...

Редактирано от - Старшината на 20/8/2011 г/ 12:28:32

20 Август 2011 12:33
"В.Каменов е рекъл всичко"


Моля, моля, за чалгата аз бях пръв, Страйки ! Каменов го е казал по свой начин...
20 Август 2011 12:40
Тюх, как съм я изтървал в Top-20-то на BBC тая велика Кукла!


Meлодията е Мърилиън 1 към 1, а текстът на Митко Воев е много добър.
20 Август 2011 15:29
Ето как пее Сашо Гривната. Натиснете тук
А ето как Звезди. Натиснете тук
20 Август 2011 15:33
И аз пея тази песен, но съседите се оплакват по някакви причини.
20 Август 2011 17:51
Що се отнася до темата: Писарски изкарва хляба си с честен труд. Това е важното и трябва да се уважава, ако не и аплодира. Аз лично бях изненадан от умереността и интелигентния изказ на този творец. От друга страна, правенето на всякакъв род изкуство е трудна и неблагодарна дейност. Да си професионалист (тоест, да се храниш само от това, което правиш) в музиката, особено в днешно време, е много тежко и изисква преди всичко желязно здраве. Като прибавим и необходимото натоварване идващо от нескончаемите репетиции и самоусъвършенстване (не много хора знаят, че дори и най-големите виртуози продължават да посещават уроци, на които техните учители им преподават до неподозирана дълбочина тънкостите на интонацията на изпълнението). Ако пък се случи музикантът да е не само изпълнител, но и композитор, работата става двойна, че и тройна. Не мога да приема негативните реакции на някои колеги форумници тук.
20 Август 2011 17:57
Сократе, кои са тия доброволци на Кирето, бе?
Аза се сещам само за един, дето имаше някаква орално-анална фиксация и за Центура.
За сметка на това мога да ти посоча поне 20 ника, които се появиха след идването на Боко на власт и не просто го хвалят без спирка и умора, ами и хулят с тежки обиди всеки, който спомене какво всъщност представлява въпросното лице.
Незнайно защо тези не ти пречат.
Пречат ти само критиците му, които си набедил за вербувани от Кирето. Допускам, че имаш предвид Кирето Добрев, или греша?

Редактирано от - popangelov на 20/8/2011 г/ 18:47:04

20 Август 2011 18:53
Грациан, откакто минах на iMac, спрях да използвам Sonar. Иначе много съм се забавлявал със Sonar, но това по принцип си е тежичка DAW и често бъгва. Горещо ти препоръчвам Reaper Натиснете тук! Много е лека, има я под ОS X и Уиндоус, можеш да си качиш пълната версия и да си я ползваш некомерсиално безплатно. Аз я ползвам от години вече и съм много доволен. Имам също и ГаражБенд, ама тя е доста ограничена като опции, затова става само за скициране набързо на проекта. Но пък, ако си вземеш и ДжамПакс, 6 на брой, тогава имаш чудовищно разнообразие на луупове, ритъм, и духови секции и прочие. Аз имам щастието да вкарвам китарите през Axe-FX Ultra чрез оптичния дигитален аудио вход на Мак-а. Синтезаторът си влиза по принцип дигитално, но ако искам, мога да го пратя в DAW аналогов (както и китарите, разбира се), но не ща--оптичния дигитален аудио вход е безшумен, няма хъмове, няма статика. А напоследък имам два плъгина, да ти падне шапката: гугълни Morphestra и Omnisphere. После отиди да видиш какво става в Soniccouture и BigFish. Т'ва е неква лудница, ти казвам!!! Поздрави!
20 Август 2011 18:58
Много са, Попангелов, но ако започна да ги коментирам поименно, ще изпадна я в 1.10, я в 1.2.
20 Август 2011 19:07
Да бе, да.
20 Август 2011 21:09
Много са, Попангелов, но ако започна да ги коментирам поименно, ще изпадна я в 1.10, я в 1.2.


Вероятно войнишката посуда не спада към кутевки, кирилки, позитанки и костованки, нега звездите му го говорат, също и Ана Шуорц и Милтон Фридмен, поне е неофит извън аустрийските премиери (оперни)
21 Август 2011 03:11
Е, Тошев, аз вече си купих Сонар-а, а пък съм на "Кейкуок" системи още от ДОС-ово време и дето има една дума, от носталгия ли, от инерция ли, не знам, ама продължавам да я дъвча. Да ти кажа правичката, новия Х1 е доста функционален и ми дава онова което ми трябва, та и много повече. Именно това много повече ме поти сега, тъй като чета като първолак мануали и барем един месец ( в пролуките свободно време) ми отне да свържа там "Лайн 6 ( китарния ми процесор), "Бехрингер" ( миксера ми), синтезаторите и другите там джаджи към него, плюс да синхронизирам другия си софтуер с него ( разните теам "Ризън-и", "Реактори", "Гитар-ригове", "ИК Мултимедия пакета ( с Мирослав Филхармоник и другите там 4 пакета - Мугове, софтсинтезайзери и т.нт). Сега хич не ми се почва отначало. До сега, това ми беше един от най-големите проблеми - тъкмо свикна с някоя система, и хоп-излезне нещо по-ново и пуста лакомия - почвам от начало - инсталации, синхронизации, драйвъри, глупости разни...сега съм решил - до тук. От занимаване с технически аспекти, аз позанемарих най-важното - музиката. Сега съм си казал: Стига повече - и да излезне нещо по-така, мен това ме задоволява перфектно и от сега нататък - само музиката! Предполагам ти е напълно ясно какво огромно време се губи с тия второстепенни задачи - а това, а онова, а пробвай тази джаджа, а вземи и си организирай тази звукова библиотека, а пробвай този ефект, а онзи - и докато се обърнеш - свободното ти време изминало и за музиката не ти остава време. Ще сложа стоп на размоткването и "борбата за съвършен енвайърмент ( дето му викат)", тъй като тя няма край. Ако погледнеш, Битълс са записвали на 4 писти и...толкова, а сега с безкраен брой днешните музиканти не могат да достигнат това съвършенство и баланс. То, разбира се, колкото повече, толкова по-добре, но човек трябва да си каже:До тук, тъй като огромното време което човек-оркестър хаби около техническите аспекти на записа убива творческия процес. Миналата седмица спрях да се занимавам с "техничната страна" и веднга 5 нови парчета придобиха гръбнак ( остава сега да ги понаблъскам и с мускули, нерви и кожа)‌

Поздрави до теб, Сократ и другите с "Гола и боса" ( една стара моя композиция с окоплакнеща визуализация, от баш майсторите в бранша)‌
Натиснете тук

Редактирано от - gratzian на 21/8/2011 г/ 03:18:22

21 Август 2011 10:31
Много е свежо, Грациане. Зарежда с настроение и оптимизъм.
Естествено, говоря като пълен лаик и фен на старата електронна музика.
21 Август 2011 15:36
и хубав муг. Кийт, Грег, Карл.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД