:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,655,060
Активни 298
Страници 9,223
За един ден 1,302,066

Колко лесно се става садист

Преди 40 г. студенти са затворени в мазето на Станфордския универститет, за да бъдат изследвани психическите им реакции
Експериментът се провежда в Калифорния през 1971 г.
Преди 40 години неколцина американски студенти влизат в едно от мазетата на Станфордския университет в Калифорния с идеята да заработят нещо през ваканцията. Но се озовават в един от най-шокиращите психологически експерименти в историята. Идеята на експеримента е много проста - вземат се група доброволци, разделят се на две - на затворници и надзиратели, поставят се в условията на затвор и се наблюдават резултатите.

Станфордският затворнически експеримент, с каквото име влезе в историята, трябвало да продължи две седмици, но е прекратен след шест дни. След като няколко от участниците получават нервен срив, "надзирателите" започват да проявяват садизъм, а един от "затворниците" обявява гладна стачка. "В първия ден всичко изглеждаше като театрална сцена с имитации на затворнически килии, но от втория ден в съзнанието на "затворниците", "надзирателите" и наблюдателите от научния екип всичко се превърна в истински затвор", коментира авторът на експеримента социалният психолог Филип Зимбардо.

Доброволците научават за експеримента от обяви в местния вестник. За участие са подбрани само най-силните и здравите както физически, така и психически. Въпреки че на "надзирателите" били раздадени униформи и огледални тъмни очила, за да се скрива погледът им, те отначало не успявали да влязат в ролята си и Зимбардо се опасявал, че ще трябва да прекрати експеримента.

Оказало се, че няма да му се наложи да чака дълго за "влизане" в ролите. "Когато приключи първият ден, видях, че нищо не се случва. Стана ми скучно и реших, че трябва да се превърна в строг тъмничар", разказва Дейв Ешълман, участник в експеримента, "назначен" за "главен надзирател".



Мъченията



Същия ден затворниците, към които се обръщали строго и не по име, а само по номер, вдигнали бунт и се барикадирали в килиите. Надзирателите счели това поведение за предизвикателство към авторитета им, пресекли бунта и започнали да налагат силово властта си. "Изведнъж динамиката се промени напълно. Те повярваха, че имат работа с опасни престъпници и всичко престана да бъде експеримент", спомня си Зимбардо.

Започнали унижения на затворниците, събличане до голо, надяване на чували на главите. Те били карани да правят лицеви опори и други тежки физически упражнения. "Най-ефективната тактика беше лишаването от сън, което е известен способ на мъчение", казва един от "затворниците" Клей Ремси. "Аз не можех да изпълня физическите упражнения, които искаха от мен. И смятах, че това се ръководи от хора, които са лишени от рационални възприятия. Затова започнах да отказвам храна."

В резултат Ремси е преместен в килера на университетските чистачи, превърнат в единична килия. Заради гладния протест са наказани и други "затворници". Ситуацията започнала да става много напрегната. "Непрекъснато се опитвах да разбера къде е границата, кога ще се стигне до момента, когато те ще ме оставят на мира и ще кажат: "Край, аз съм дотук, това е просто експеримент." Но това така и не се случи", разказва Ремси.

Зимбардо припомня, че мнозина от "затворниците" получили нервен срив и били принудени да излязат още по-рано от експеримента и да бъдат сменени с други. Един от тях се изринал от напрежение по цялото тяло.



Загубването на добрите намерения



Самият ръководител на експеримента също се оказал въвлечен в ролята на един от участниците и така загубил дистанцията на възприемане. "Идеята на експеримента беше правилна, но не трябваше да го продължаваме след втория ден", признава Зимбардо. "Когато "затворниците" започнаха да изпадат в нервен срив, ние доказахме предположението, че различните ситуации могат да оказват много силно влияние на хората. Не прекъснах, когато трябваше", казва той.

За предсрочното прекратяване на експеримента допринесъл друг психолог - приятелката на Зимбардо Кристин Маслач. Тя била шокирана от случващото се в мазето на университета и обвинила приятеля си в жестокост. Думите на Маслач отрезвили моментално Зимбардо.

Скоро след Станфордския експеримент в няколко американски затвора избухват размирици и необичайното психологическо изследване станало широко известно както в САЩ, така и по света. "Това изследване е класически пример как различни ситуации и системи могат да потиснат добрите намерения на участниците и да превърнат нормални млади хора в надзиратели садисти", твърди Зимбардо.

Ешълман, който играл ролята на главен надзирател, твърди, че в резултат на експеримента научил за себе си много нови неща. "Разбрах, че в определени ситуации вероятно съм способен на неща, за които после ще си спомням със срам", казва той.



Аналогиите с "Абу Гариб"



"Когато видях снимки от затвора "Абу Гариб" в Ирак, моментално усетих, че всичко ми е много познато", продължава Ешълман. "Веднага допуснах, че надзирателите там вероятно са били съвсем обикновени хора, а не изроди, каквито се опита да ги представи Министерството на отбраната."

Но изпълняващият ролята на затворник Клей Ремси смята, че по принцип не е трябвало да се провежда Станфордският експеримент. Според Ремси експериментът не е имал реална научна основа и е противоречал на етичните норми. "Най-ценното на този експеримент е, че приключи по-рано от срока", смята Ремси. "А най-лошото - че за 40 години неговият автор Зимбардо се радва на огромно внимание, а хората имат нагледен пример как не трябва да се прави наука."

Самият Зимбардо нарича тази оценка "наивна" и твърди, че експериментът му е много ценен за изследователите на човешката психика дори и за да се разберат причините за ексцесиите в затвора "Абу Гариб". "Изводът е, че човешката природа невинаги е под контрола на това, което сме приели да наричаме свободно волеизявление", заключава ученият. "Всъщност повечето от нас могат да бъдат тласнати към такова поведение, което съвършено противоречи на личната ни представа за самите нас."
СНИМКИ bbc.co.uk и архив
Дейв Ешълман играл ролята на надзирател
 Зимбардо (вляво) с колега психолог.
36
5442
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
19 Август 2011 19:35
Май всички медии повтарят една тема...
А за ГКЧП, за инвазията в Чехословакия - забравете!
------------------------------- ------------------------------- --
Блогът на Генек
19 Август 2011 19:51
... бе и за Виетнам забравете, и за Ирак, и за Гуантанамо, и за Афганистан, и за Либия, и за Панама, и за ...
19 Август 2011 19:53
Да, да...Но аз за датата 20 август...
------------------------------- ------------
Блогът на Генек
19 Август 2011 20:02
експеримента е направен глобално през 1932 година в новата история и резултатите се знаят какви са
а бьдещето не се знае какво ще е
19 Август 2011 20:17
Няма игра на ужким.

Когато палиш свещ на дявола, той идва да ти благодари.
19 Август 2011 21:02
Така е Tim, ама когато от Господа получаваш само незаслужени наказания и отложени обещания - пробвай с дявола - пазарна икономика, свободна инициатива, въпрос на изобретателност, находчивост, демокрация и....наглост, нали!?!?!
19 Август 2011 21:16
Мястото на такива "експериментатори" е точно в затвора. Там биха намерили отговор на въпросите си от първа ръка.
19 Август 2011 21:22
Лято, скука, стари, претоплени манджи ....
19 Август 2011 22:15
На Станфордския експеримент на Зимбардо е отделил място и внимание и Гладуел в "Дъ типинг пойнт" (любимо четиво на интелектуалния кръжец на Бориславова, както разбираме). И Гладуел, както Зимбардо, посочва значението на контекста, на ситуацията, при формиране на поведение. Той обединява резултатите от експеримента на Зимбардо с тези на Хартсхорн и Мей, за да покаже, че порядъчността и честността са в голяма степен ситуационни феномени.
Сещам се и за едно друго изследване на склонността към насилие, в което на изследваните се предлага да подлагат на електрошокове с нарастваща сила невинни участници в експеримента. Насърчени от наблюдаващите експеримента, те подлагат другите участници на електрошок със сила, която е опасна за здравето и дори живота на нормален човек. Всъщност, електрошок няма - актьори симулират ефектите от токовия удар. Важното е друго. Когато сме освободени от отговорност, ние сме готови да извършим невъобразими мерзости дори и при относително слаб подтик и насърчение. Което винаги ми спомня Хитлер и неговото "войници, аз ви освобождавам от химерата, наречена съвест".
19 Август 2011 22:32
Скучно е, ако няма никаква връзка с настоящия ни живот, но може и да има. Сега гледах новините - в никоя друга европейска столица не се влиза и излиза с намалена скорост, пред погледа на полицаи. Кому е нужно това? Караулките въобще не улесняват движението, те улесняват самите полицаи. Баналността на злото не произтича от злия характер, а от усещането за власт. Сам по себе си може да си никой, но когато някой ти даде генералски пагони, при това наготово, както се подарява книга за рождения ден, започваш да вярваш, че знаеш много по-добре от съда кой за какво е виновен.
19 Август 2011 22:36
Права си, Кайли, аз даже се върнах да проверя дали не сме във вчерашната тема на Елена Кодинова, защото там писах за Станфордския експеримент и за "Десета степен" и Стенли Милгрем, което и Фирмин споменава по-горе. Верно, 40 години оттогава, ама никаква Обетована Земя не се вижда... Скука...
19 Август 2011 22:41
Така е, другари, тъжната истина за американските университети и затвори.
А да не ви казвам как бият негрите!
19 Август 2011 22:47
67
земята е сфера и остава да се бетонира и става обетована земя
19 Август 2011 22:52
А, не такива, става обикновена обетонирана земя
19 Август 2011 23:24
Елементи от подобно поведение можеха да се наблюдават и в нашите казарми, а вероятно и във всички казарми по света. Безсмисленото насилие и често излишните наказания от страна на младшите офицери върху войниците и от страна на сержантите над новобранците бяха ежедневие. Беше и нещо обикновено тези, които са били най-честите жертви на това насилие, впоследствие самите те да започват да измъчват новопристигналите зайци. Много по-добре беше единствено в студентските лагери, където редниците се познаваха преди казармата, бяха приятели и лесно се организираха и се поддържаха. Така че старшините и офицерите не смееха много, много да ги предизвикват. А и както казваше един старшина - Абе аз мога да ви направя черна службата, ама знам ли кой на кого е син
20 Август 2011 00:00
Ей, благодаря, че ми отворихте очите, аз досега си мислех, че надзирател се става само след хормонална терапия.
20 Август 2011 00:29
"'Kill the beast! Cut his throat! Spill his blood!'" - дечицата от онзи остров
в Повелителят на мухите... Колко тънка е обвивката добро, през която много лесно злото си пробива път... Под лустрото на цивилизацията май продължава да се крие дивакът. Английската дума за това, savage, е много точна - хем дивак, в смисъл нецивилизован, хем свиреп и жесток...
20 Август 2011 01:42
Преди мнооого години имаше една режисьорка - Лариса Шепитко, която направи филма "Извисяване". В този филм ясно е показано на кои хора им влияят ситуациите, скуката и генералските пагони, и на кои - не.
20 Август 2011 02:07
Изглежда всички ние сме садисти ... корумпирани, мързеливи, себични. Търсим лесното , пътя послан с рози.

...
20 Август 2011 09:19
Другарите чекисти и кагебейци провеждат доста по-всеобхватен експеримент с над 500 млн. статисти, а г-дата сиайейци, масони и трилатерали охотно поеха щафетата от собствените си креатури. Резултатите са смайващи, в Станфорд пасти да ядат...
20 Август 2011 11:01
Но изпълняващият ролята на затворник Клей Ремси смята, че по принцип не е трябвало да се провежда Станфордският експеримент. Според Ремси експериментът не е имал реална научна основа и е противоречал на етичните норми.
Самият Зимбардо нарича тази оценка "наивна" и твърди, че експериментът му е много ценен за изследователите на човешката психика дори и за да се разберат причините за ексцесиите в затвора "Абу Гариб".

Най-ценен експеримент обаче, щеше да се проведе, ако самият Зимбардо заедно с колеги психолози експериментираха върху себе си, а не върху психиката на студенти, които си нямат и понятие какъв стрес ги очаква.
20 Август 2011 11:31
Идиоти с дипломи е имало, има и ще има...
20 Август 2011 12:11
Преди мнооого години имаше една режисьорка - Лариса Шепитко, която направи филма "Извисяване". В този филм ясно е показано на кои хора им влияят ситуациите, скуката и генералските пагони, и на кои - не.

За "Извисяване" !
Определено е един от най-добрите филми, които съм гледала.
20 Август 2011 16:23
Унгарския "Петият печат" дали може да се намери сега?
"Преди години гледах "Петият печат"-Унгария.Уникално описание за превръщането на човек в фашист, убиващ от "идеен гняв".В времена на криза бюрокрацията "подсъзнателно" му осигурява финансиране....; -( За това имам молба-който може, нека потърси из net, а link
.Ще е особено полезен за тема "История"
Да усетим началото на 20 век!p.с.
"20 век" !!! "
20 Август 2011 17:50
Юристе, Натиснете тук
21 Август 2011 03:11
Огромно благодаря, Шломо3!!!
21 Август 2011 06:44
ТихОмир,

Не разбрах: какво по-точно ни е виновен Господ?
21 Август 2011 07:00
Специално за ощастливения от шломо адвокат, малко информация:3ОЛТАН ФАБРИ 1907-1994

Унгарски публицист, литературовед, автор на публицистичните сборници „Повеля на епохата" (1934), „Правдата на мисълта" (1955), „Човекът в безчовечността" (1962), „Европа – нашата родина" (1967). Живее и работи в Словакия. В края на двадесетте години става член на Чехословашката комунистическа партия. Сътрудничи на редица прогресивни печатни органи, дълги години е редактор на „Аз ут", излизащо на унгарски списание на Чехословашката комунистическа партия; от 1926 до 1939 е редактор на марксисткото списание „Корунак" (град Клуж). През 1941-1945 е политзатворник. В статиите и очерците си отстоява социалистическия хуманизъм, творческите принципи на социалистическата литература, разобличава реакцията и фашизма. Като редактор и журналист разяснява необходимостта от създаване на антифашистки фронт. И след 1945 продължава да се бори срещу фашистката демагогия и реваншизма, с лекции и речи подкрепя делото на социализма и мира
.

Няма информация за любимия Ви филм, господине.Защо ли??
Дали ще Ви е полезен този материал за темата "История'....Или няма, както казваше един съсед, да го вземете "изнапредвид"...



Редактирано от - ivo kunchev на 21/8/2011 г/ 07:07:58

21 Август 2011 09:14
Чакайте малко,
Аз ли бъркам, или в "Извисяване" нямаше генералски пагони? Онзи чудесен филм "Восхождение", за който си спомням, беше за саможертвата на дребния, кротък човек и предателството на "големия юнак".
Извинявам се, ако греша.
21 Август 2011 09:28
Между другото - споменаването на "Извисяване" е удар право в десетката.
Въпросният експеримент е само началото на онова течение в психологията, което днес е взето на въоръжение от икономистите. Тук влизат и цял куп други "умотворения" като "дилемата на затворника", "светът на ангелите", "светът на демоните" и т. н. Всичките с една-единствена цел: да се докаже, че интереса клати феса и че срещу достатъчно пари човек продава и родната си майка.
Любопитно е, че се е случвало едри риби да разиграват със секретарките си "дилемата на затворника". И най-често моралът е взимал връх.
Само че качества като морал, почтеност, честност, достойнство трудно се поддават на пресмятане. И биват изхвърлени от сметките.
А после: "Ама защо стана така?"
21 Август 2011 09:42
Кунчкънч, гуд морнинг. Айде да ощастливя и тебе:


The Fifth Seal (Hungarian: Az ötödik pecsét) is a 1976 film by Hungarian director Zoltán Fábri based on a novel of the same name by Hungarian author Ferenc Sánta. It was entered into the 27th Berlin International Film Festival.



21 Август 2011 09:48
Нещо сходно и интересно се появе напоследък. Как човек може да прояви садизъм под влиянието на медиите Натиснете тук. Естествено зависи от хората, някои не се поддават, а другите намират добри обяснения...
21 Август 2011 10:10
Който не е ходил в казармата , си прави експерименти в къщи (университета).
21 Август 2011 15:48
Колко трудно се става конформист.
21 Август 2011 16:59
Има и филм - The Experiment, 2010 г. с Форест Уитъкър в ролята на главния надзирател, препоръчвам го.
А за идиотиите, на които всеки е способен, не подозира само който не ходил войник.
21 Август 2011 18:50
Методът на Зимбардо беше успешно приложен у нас . Оттам фразата , "Колко лесно се става капиталист" ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД