:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,630
Активни 434
Страници 8,533
За един ден 1,302,066
Дебат

Малък град, небогати родители, бедна библиотека - гаранция за слаби ученици

Безкрайните анализи на резултатите от PISA няма как да компенсират липсата на ясна политика в образованието
Снимка: Архив
В България има и такива училища. Разликите между село, малък град и голям град у нас са в пъти по-големи от средните.
"Момичето с ниски резултати по четене живее в малък град. Семейството u не е богато и родителите u не са с високо образование и квалификация. Вкъщи имат телевизор, мобилни телефони, вероятно кола и не много книги. Според нея четенето не е загуба на време, но тя самата чете само ако се налага. Винаги, когато учи, се опитва да запомни възможно най-много подробности. Много харесва своите учителите. Те я изслушват, ако има да сподели нещо с тях, и в час си говорят на различни и интересни теми. "

Такъв е профилът на средностатистическата 15-годишна българска ученичка, неуспяла на международното изследване PISA 2009. Както можем да се досетим, профилът на успялото момиче е почти огледален, а средното е по средата. Така е и с момчетата, които за разлика от момичетата като цяло четат по-малко книги.



Има ли полза от поредния сериал "Профайлър" в образователната система?



На фона на дългата ваканция в образователното министерство публикациите въз основа на резултатите на PISA, подготвяни от Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование (ЦКОКУО), са приятно изключение. Новата поредица анализи на PISA 2009 (http://www.ckoko.bg/images/stories/PISA_Analizi.pdf) отива отвъд статистическия разрез на данните, но отново дава повод да се запитаме докога образователната политика ще се изчерпва със самотните усилия на едно звено върху едно-единствено изследване.

През годините PISA успя да се превърне в новина, но не и в основа за промяна на начина на обучение и съдържанието на програмите. Тя е просто медийно алиби в духа на "ние сме загрижени за резултатите". Нещо повече - изобилието от данни и понякога нелепи обяснения за провала или успеха на учениците успешно потапя няколко крещящи проблема, по които трябва да се работи с години. Многото фактори, които PISA се опитва да измери, особено по отношение на налични ресурси във и извън училище, създават и измамното усещане, че отговорите се крият в изследването и от него съвсем естествено



ще се пръкне панацея за образованието



Най-сериозният ефект, който може да има от резултатите от PISA, е евентуална промяна в държавните изисквания и системата за оценяване на учениците. Дълго време тази тема изобщо не стоеше на дневен ред (самото изследване бе игнорирано от просветното министерство в продължение на години и дори и в момента част от публикациите не са преведени на български). В същото време въпросът какво ни казва PISA следва да бъде предшестван от въпроса за кого го казва, тоест как са обучавани и оценявани същите тези ученици, които попадат в извадките. И по отношение на четенето, и в областта на природните науки и математиката има достатъчно основания да се твърди, че ниският среден резултат се дължи и на разминаването в това, което образователната система иска от учениците, и това, което PISA мери. В българското училище, както изтъква доц. Адриана Дамянова, например работата с разнообразни текстове не заема централно място. Фокусът по български език е върху езикови единици, а стандартите по литература са центрирани върху художествено-литературни текстове с акцент върху интерпретацията им с оглед произхода на текста - автора и нравите на епохата. Със сигурност подобни проблеми има и в обучението и начина на оценяване на учениците в областта на природните науки и математиката. В същото време не е ясно доколко анализите на ЦКОКУО и PISA се вземат предвид при течащото



анонимно пренаписване на стандарти за учебно съдържание и учебни програми.



Не се знае кой е включен в работните групи по отделните дисциплини, не е ясно има ли обща рамка, която се следва, и ако да - каква е тя и как се съотнася към тази на PISA.

Изобилието от данни за зависимостта на резултатите на учениците от културни ресурси в семейството, благосъстояние, брой книги, налични ресурси в училището, статус на родителите не дава информация каква част от децата попадат едновременно във всички неблагоприятни групи и измества на заден план два ключови показателя - етническия и регионалния. Примерно 76% от учениците, които не успяват да достигнат критичния праг за четивна грамотност в PISA - второ равнище, са деца, за които българският не е майчин език. Или почти всички, с пренебрежими изключения, представители на малцинствата са функционално неграмотни на 15 години по скалата на PISA. Те няма как да имат високи резултати и по математика и природни науки, защото не владеят български.

В първия доклад по резултатите бе отхвърлена и регионалната диспропорция между село, малък град, голям град. Разликите у нас в резултатите на децата в зависимост от населеното място са в пъти по-големи от средното за ОИСР. Преодоляването на тези диспропорции изисква много пари, много по-ясна картина за уязвимите училища и дългосрочна последователна политика. Лошото е, че



по тези теми никой не желае да говори - и заради политическа коректност, и заради политическа вина.



На фона на тези данни опитът да се проследи връзката между наличие на литературна класика в библиотеките и резултата на децата звучи като екзотично и не особено смислено занимание. Установените зависимости са условни и отдавна известни. Така например според PISA 2009 компютърът и връзката с интернет е най-сериозният икономически ресурс в семейството с отношение към резултатите на децата (без да е ясно за какво се използва техниката), но въпреки нарастването на броя компютри в домовете средните резултати не се променят чувствително. Българските ученици не се различават особено от връстниците си и като мотивация за учене, и като афинитет към четенето, и като дисциплина в часовете. PISA не казва много и по темата какво се случва в часовете по български език и литература. Отговорите, които дават деца с ниски и високи резултати, са близки.

За да може всичко това да се използва като инструмент за провеждане на политика, образователното министерство трябва да положи много повече усилия. PISA e важно изследване, но то съвсем не изчерпва необходимата информация и все пак стъпва само на извадка. В тази връзка просветното министерство остава длъжник с обещанието да превърне оценките от матурите в инструмент за национална, местна и училищна политика. Не се използват и резултатите от външното оценяване, а опитът да се помага на слабите ученици се изчерпва със смехотворните 6452 деца, включени в допълнителна подготовка заради ниски резултати. Сериозни средства за квалификация на учителите не са отпускани от години. В идните 3 години предстои усвояване на ресурс от 65 млн. лв. от еврофондовете за квалификация на 42 000 учители и обързването й с ясни приоритети е задължително. 18 млн. са предвидени и за пренаписването на образователните стандарти и програми. На фона на всичко това министерството на образованието още не е представило окончателен проект за нов закон за училищното образование, от който ще зависи и усвояването на еврофондове, и случващото се в средното образование за поне 5 випуска напред.
56
6835
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
56
 Видими 
02 Септември 2011 19:35
В малък или голям - няма ли семейна култура /читателска, зрителска, музикална/ всичко е едно.
------------------------------- -
Блогът на Генек

02 Септември 2011 20:53
Мразя да се повтарям, но не ме сдържа! "Няма лоши деца! Има лоши родители" !!!

02 Септември 2011 21:00
няма ли семейна култура
То пък има една обществена култура, от която семейната да черпи!? Па и научините изследвания са едни когнитивните, метакогнитивните, пара-, орто-, с една дума псевдопознавателни.
Генек, чета въпросните анализи. Да имаш случайно представа какво значи "персентил" :"Липсващите данни са третирани като валидни данни (допълнителна променлива) и обработени с количествени (описателни статистики – честотно разпределение) и качествени методи (превръщане на суровите резултати в 3 групи постижения – традиционно приетото делене до 27 персентил, 28-72 персентил и 73-100 персентил)"?
Би ли разиснил логиката на ей това:"Целта на авторите е да бъдат установени и систематизирани оценяваните от PISA знания и умения, които не са овладени от българските ученици". Аз също търся "нямането" , ама за да кажа, че няма ползвам минимум два независими параметъра (структура на информацията и нормативните изисквания за воденето на информацията). Сиреч, може ли да се заключи, че учениците са неграмотни, защото са отказали да отговорят на въпросите "Какво означава „принцип на благоприличие и учтивост”? Как влияе
този принцип върху избора на езикови средства?, а прочетеният текст "Интервютата на Би Би Си трябва да спазват принципите на благоприличие и учтивост."
Ти как ще отговориш като ползваш "принципите на благоприличие и учтивост", ползвани в парламента или в някое "истинско" наше шоу? Ако питаш мен, благоприличието изключва интервютата - не е прилично, някой като няма какво да каже или не може, да му се вадят и фризират думите от устата заради едната реклама (пи ар - public relation или на български - медийна измама на публиката).
02 Септември 2011 21:17
Тъжната картинка за българското образование ще лъсне 2013г. когато ще се види нивото на познание по математика и природни науки.

Последните 15г. часовете по тези дисциплини са редуцирани значително, има и закрити паралелки по физика, химия и биология в МГ, като резултат страхотен отлив и в у-тетите и след само след 5-10г. няма да има и учители.

За сега елитните гимназии дърват едно доста високо ниво, въпросът е докога.
С този министър не съм оптимист.

02 Септември 2011 23:53
Мдаа,"Тъмна църква, кьорав поп, ситно Евангелие"
03 Септември 2011 07:24
Обществената атмосфера е, която мотивира и съответно не мотивира да получиш знания и добро образование - справка Българското възраждане и периода след него ("Във всяко село почти най-хубавата сграда е училището". Българите, преди да имат държава, със собствени средства създават светска образователна система - безплатна. Днес обществото не мотивира децата да получат знания, а ги мотивира да получат разни тапии, раздавани в подходящ формат, да си ги закачаш по стените. Като прибавим и непрекъснатите хули и атаки срещу цели съсловия - учители, бан-ци, университетски преп., лекари и пр., като прибавим и независимите медии, която денонощно рекламират под различни формати мутри, чалгаджии и пр. и техния манталитет, не виждам какво друго да се очаква от децата. Впрочем един комплект учебници за 9 кл. струва около 150 лв. (учебник по музика - 15 лв.!) За някои може да е нищо, но за други...
03 Септември 2011 08:01

svSofia,
Докато не се промени отношението на обществото към образованите - нема да видите нищо хубаво в образованието! На мода са мутресите и певачките. Те са еталон за успех на децата ни. И защо не, след като инж.- ри , учители, лекари и т.н. получават жълти стотинки за работата си и са оплювани от обществото.
03 Септември 2011 08:19
Тъй..тъй...И кой да го промени това мнение? Даскал Бачо Киро...или Ботйов...или да стане дядо Славейков, че пак да сбира Даскалоливницата?...Покажете един възрожденец или един будител български, който да не е бил даскал? А?...айде холан...да не заприличваме на некои интилигенти - тук у Форума - на които все простия народ им е крифф...

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
03 Септември 2011 08:30
Барми, между обществото и "простия народ" има ли знак за равенство? Предлагам ти експеримент - стани даскал-будител (няма знач. в коя степен на образование) и се опитай да формираш обществени нагласи - срещу мутренско-олигархичната власт и пари, превъплътени в политически фигури, подопечните им медии и платения им кръг от социолози и "интелигенти", дето са на всяка манджа мерудия. Ха, де, пробай! "Даскалът" в момента може да работи в много тесен кръг - ученици от 1-2 класа, студенти от 1-2 групи, с надеждата да има някакъв резултат поне у мъъничка част от тях. Не можеш да гребеш с пръчица срещу течението, как мислиш?

Редактирано от - SvSophia на 03/9/2011 г/ 08:32:44

03 Септември 2011 09:06
Нещата са по-прости, отколкото изглеждат в анализите на резултатите от PISA (то ако не беше PISA, нямаше и да се сетят, че има проблем), от които анализи единственият резултат ще бъде, че едни хора ще вземат едни пари.
1. Българското общество под натиска на мутрокапитала бързо и безпроблемно беше подбутнато да реши дилемата "Да имаш или да бъдеш" в полза на "Да имаш". Със съответните последици за всичко и всички, най-вече за следващите поколения
2. Целенасочено беше срината фигурата на "даскала" като обществен авторитет и той беше маргинализиран. За това изключително спомогна невижданата по размерите си в българското синдикално движение учителска стачка, чрез която послушните синдикати способстваха за въвеждане на делегирани бюджети и окончателно отстояване на принципа "парите следват ученика (и студента)", който е в основата на съсипването на българското образование, и която стачка пак те прекратиха, без да е постигнала желаната от учителите цел.


Редактирано от - SvSophia на 03/9/2011 г/ 09:47:36

03 Септември 2011 09:11
Като добавим към това още по-послушните медии, които от екрана внушаваха, че училището е място, където родителите си тикват децата, за да не им се пречкат (колко възмутени къде да си дянат отрочетата мамици видяхме и чухме), резултатите ги сърбаме днес. И тепърва ще ги сърбаме.
През междучасията разговорите на учениците са основно за нови джиесеми, коли и пр.; като ги заведеш в Париж, единственото, което ги интересува, е да се набутат в мола, а после девойките да се хванат за ръце и да пеят чалги по Шанз-Елизе. Това само като пример, макар че всъщност е диагноза. Студентите, чакащи за изпит (няма значение по какво), разпалено коментират... "Тигре, тигре". Това е масовата картинка. Другото е щраусът, заровил глава в пясъка.
03 Септември 2011 09:19
И никакви ПИС-И няма да помогнат, най-много хептен да омотат нещата, като ориентират цялото образование към овладяване на технологията за решаване на поредните видове тестове. Което няма да доведе нито до задълбочени познания, нито до висока обща култура, нито до елементарна "грамотност" в съответната област на знанието. При това промените ги готвят анонимни екипи, на бърза ръка (за да се усвоят едни пари) и без каквото и да било широко обсъждане. Хайде, лек ден!

Редактирано от - SvSophia на 03/9/2011 г/ 09:38:04

03 Септември 2011 09:52
...Барми, между обществото и "простия народ" има ли знак за равенство?...
Е, ми ти ми кажи ...Или поне се опитай да ми докажеш, че са нещо различно - едно от друго

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
03 Септември 2011 10:01
Kато гледаме софето картинката се изяснява.
Един болюк празни пости, лишни слова, яко болд, че и почертани
Най кухите места.
Казал беше човеко.
Липсата на културна горница води до разрастване на долницата.
03 Септември 2011 10:06
Мдам.
По П.Р.Славейков, колкото да зарадвам острилчо:
Пенчо бре, учи...
Пенчо пише.
Пенчо бре чети..
Пенчо не чете,
Пенчо пише ли пише..
03 Септември 2011 10:49
Когато доцентът взема по-малко от шофьор на такси, той ще обучи такива учители, че учениците им няма да стават и за шофьори на такси. Елементарно, Уотсън!
03 Септември 2011 11:22
Политиката през последните две десетилетия, целенасочено или не, доведе до деградация на голяма част от гражданите на България. За какво да мисли човек, живеещ в страх за оцеляването си, разбирайте и физическо? За наука и изкуство ли? Познавам американски студенти от малък град, с бедни родители (за библиотеката не знам), но учещи се в прекрасен университет, благодарение да осигурения от щата достъп до образование. Но тези студенти вече са стипендианти на големи американски компании, пътуванията им в други страни с учебна цел са спонсорирани от същите компании, а с работата покрай ученето могат да си позволят личен автомобил и собствен, макар и малък, апартамент под наем.
03 Септември 2011 12:21
SvSophia
03 Септември 2011 13:03
Какви слаби ученици бе другарю професор, ученици няма в конспекта?
Печели ли училището - остава, не е ли на печалба - се закрива.
Пазарна икономика, кви училища, кви болници, кво общество, кви пет лева.


________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
03 Септември 2011 14:12
Св.София
03 Септември 2011 15:15
Семейството е "естествената" ни социална общност . В нея надделява "индивидното" - родителски амбиции или обратно . Обществото е висша форма на социалната ни битност . Не е парадокс , че се дърлим пред Негов проблем в системата на образованието . Правим шоу за АРайчевци и дузина подлеци ...
03 Септември 2011 16:26
За щастие вече имаме алтернативно виждане за развитието на родното учили
ще!
Изтеглете си "Визия за Новото образование на България" от тук.
03 Септември 2011 18:27
Какво недоволствате, бре!? Казано е: "Напред науката е слънце..."

И Той ни строи магистрали към него...
03 Септември 2011 22:36
SvSophia - и от мен
04 Септември 2011 00:00
Тази статия иде да покаже за сетен път отсъствието на народа като предмет в мислите на управляващите. Те това те - вместо да се постараят максимално да почерпят от положителните елементи и да ги доразвият в образователното дело, а и във всички дсруги дела в "тази държава", те си играят на създаване на бази от данни и описатели, които в крайна сметка за пет пробити пари работа не чинат, ноо всички нарочни парични средства са усвоени и всички намазани чиновнически пехливани са доволни, само дето забравят, че с мръсната вода извърлят и бебето! И ТОВА НЕ Е САМО В СФЕРАТА НА ПРОСВЕЩЕНИЕТО!
Милият гербарски мушморок "акшан план" Плевналиев ма умили преди известно време с безумната си идея да създадял база от данни, която в РЕАЛНО ВРЕМЕ щяла да дава сведения за дупките по пътищата в България! Дори било договорено вече получаването на 6 специално оборудвани автомобила, които щели да кръстосват по ВСИЧКИ! пътища на татковината и да щракали и регистрирали почти автоматично дупките - чели за целта да използват ДжиПиЕс системи и други софистикейтид гаджетс, чиято цена заедно с тази на горивото, консумативите и заплатите на персонала вероятно са умоповрачителни на фона на идиотско ниските субсидии, давани на общините, за закърпване на пътищата. Ето ви и новия управленски подход - евтини на брашното - скъпи на триците! Нов ли казах - цък познанието носи наистина само печал - щото всичко е суета на суетите, и няма нищо ново под слънцето (Притчи, за цар Соломон и прочие негови колеги).
Нещо на целият гербариат явно яко му хлопа ДЪСКАТА! Ама то за матряла шампингото боко веке отдавна се произнесеq в качеството му на първий държавен метролог, и то в Амрикя нал така?

Редактирано от - Tool Боксер на 04/9/2011 г/ 00:08:42

04 Септември 2011 00:18
Толя ти си гений!
Е, ако не си няма начин да не станеш.
04 Септември 2011 09:09
Мотивът за малкия град не е правилният.Бай Тошо беще от село, Жельо Желев от село и още и още други по- малки фигури от йерархията. Друго доказателство. Свищов е малък град. Но през 1969 година паралелката на Серафим Георгиев се дипломира със среден успех 5, 69-успех ненадминат досега в България. Бил съм в тази паралелка до края и финиширах с успех 5, 47. Всички станаха студенти, само едно момиче се омъжи веднага на абитриентския бал и едно момче, което предпрочете казармата, но там и почина...Владимир Пасков. Библиотеката не е чак толкова важна, защото там има купища излишни книги, особено любовни романи. Лично аз отдавна скъсах с тези свитъци и предпочетох научната литература.Сега съм подкарал мното висше. Целунал я, прегърнал я, валяло дъжд, после заспали, пък се събудили обезчестени...слама и нищо за научаване.
04 Септември 2011 11:32
и която стачка пак те прекратиха, без да е постигнала желаната от учителите цел

Ако е възможно светицата да ни светне коя е "желаната от учителите цел", щото аз си спомням, че само за пари ставаше дума по време на стачката. Убеждаваха ни, че промените в системата не зависят от тях, че те просто изпълняват програмите на министерството, че възпитанието на децата е вън от тяхните задължения, че... Много "че"! Е, получиха пари (много-малко, има увеличение на заплатите им), а какво се промени?
04 Септември 2011 12:39
щото аз си спомням, че само за пари ставаше дума по време на стачката

E и?

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
04 Септември 2011 12:51
E и?

Ами това, че пари се дават за свършена работа. Колкото по добре свършена, толкова повече мъни. Обратното, както се видя, не работи.
04 Септември 2011 13:26
Ама то и идеята, че като се дадат по-малко пари, системата тутакси ще заработи по-добре (от страх, от стрес?!), също излезе хептен ялова.
04 Септември 2011 13:30
Браун бре, чети
Каквото съм имала да кажа, съм го написала доста подробно. Нужно е да се чете и мисли. И за какви точно пари иде реч? За тези, дето следват ученика ли? Та именно този гротесков принцип е в основата на разпада на българското образование. Криворазбрана пазарност и още по-криво разбрана конкуренция. От мен за днес толкова. Който разбрал, разбрал. Който не разбрал, да се запознае по-надълбоко с проблемите на българското училище и на българските университети и тогава да дращи по форуми.
04 Септември 2011 13:33
И какво излиза, Чарли? С пари или без - това можем, това правим! Не ни закачайте повече, ако може само в копанката - по обилно...
04 Септември 2011 13:40
Уважаема светице, уж от мъдрост отбираш! Аз съм от хората, които по време на стачката твърдях, твърдя и сега, че реформа без реформиране мисленето на учителите не става - даскалуването не е чиновничество, а призвание. Убеждавахте ме, че не зависи от преподавателя, гласа им бил глас в пустиня. И в пустинята може някой да те чуе, а аз не чух нищо различно от - бедни сме, увеличете ни заплатите. Казах и по горе - увеличиха ги, е? Както се редеше в една реклама - Само с ядене не става...
04 Септември 2011 14:42
Пари се дават, за да има кой да върши работата. Как беше - първо дай, после искай.
Същото и с парите.
А за останалите фантасмагории какво трябвало да свършат учителите...бе ти що си кафяв?

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
04 Септември 2011 14:52
За трети път ще го напиша, дано Кайла вдене - дадоха им, промени ли се нещо? Влез, Калйо, в архива на вестника, в който пишеш, от времето на учителската стачка и виж коментарите в продължение на почти месец! На теб все пари са ти в устата, все си онеправдана, ми хвани се с нещо печелившо. В този форум и платени има - виж Центъра и лаптоп си купи, човека!
04 Септември 2011 15:25
даскалуването не е чиновничество, а призвание

Така е, спор няма. И да лекуваш хората, също е призвание. И да си цигулар в общинската филхармония - също. И актьор в провинциален театър. И по тази причина призваните трябва да са маргинализирани и по възможност ниско платени. Виж, предприемач(БГ), "бизнесмен", банкер(БГ), мутра, политик, висш чиновник в държавната администрация и пр. - това не е призвание. Затова те могат да "получават" в пъти повечко. Понеже не са дотолкоз призвани. А призваните трябва да са по дефиниция безсребреници. Е, при такива разсъждения и разсъждаващи... просто не остава пространство за спор

Редактирано от - SvSophia на 04/9/2011 г/ 15:26:39

04 Септември 2011 15:36
За трети път ще го напиша, дано Кайла вдене - дадоха им, промени ли се нещо

Да взема да напиша и аз, пък дано браун вдене
1. Пари не им бяха дадени. Сменен беше начинът на финансиране на системата, който (нов) начин доведе до още по-пълното й сриване.
2. Исканията на учителите по време на стачката бяха много, но журналистите масово играеха послушни писарушки и дращеха с големи заглавия само това. Човек, който искаше да се информира, трябваше да събира информация от другате. Очевидно по време на стачката скъпият браун е четял само официални вестници и е слуша телевизия. Защото дори във форума многократно бяха обсъждани останалите учителски исканияя (аз самата писах доста по темата).
3. Когато искаш резултати, трябва да имаш добра система и добри изпълнители. За да дойдат добрите изпълнители, трябва да им предложиш добро възнаграждение. В противен случай нямаш никакъв избор. Взимаш малцината, които идват и това е.
4. Забелязвам с учудване, че когато стане дума за работници по предприятия и някакви абстрактни искания на работодателите за по-добра работа, всички дружно реват, че не може на работниците да се плащат жълти стотинки, че за да дойдат добрите инженери или програмисти да работят при тебе, трябва да им предложжиш (sic!) добро възнаграждение. Когато темата е учители или лекари, същоте тези хора се преобразяват като с магическа пръчка и настояват да видят качество, за което не се дават никакви средства. Това ме навежда на мисълта за комплексите на дребния човечец. Трудно му е било в училище, мрази образованието и образованите хора.
04 Септември 2011 16:16
Не ми се влиза в дискусия с явно пристрастни хора - учители, уни преподаватели и бан-Яджии. Но, в раздумката на този форум по време на стачката наистина имаше коментари за качеството на образованието и начини за вдигането му. Нещо, което липсваше в изявленията на оглавяващите стачката. Не ни правете на малоумни - искахте САМО пари. И ви ги дадоха с новата система за делегирани бюджети. Което, като всяко нещо, получено незаслужено, само влоши положението.
А кой успял-неуспял, кой мрази образованието и образованите - изказвания от този род показват само липса на самочувствие и неудовлетвореност от личностна реализация. Нищо лично, дето викат по филмите...
04 Септември 2011 16:26
Дребна поправка и те оставяме да се наслаждаваш на битието си.
Не ми се влиза в дискусия с явно пристрастни хора
трябва да се преправи на Не ми се влиза в дискусия с явно компетентни по темата хора . Така вече е смислено.
04 Септември 2011 16:58
Аман от компетентни! Само дето коня се у ряката седи! Нали сте в системата - предлагайте, борете се, знаете кое и как - ми направете го! Точно същите приказки се редяха от двете страни и тогава... И к'во - а товарът и до днес е там...
04 Септември 2011 17:40
Имам една идея, която може да подразни учителското съсловие, но ще я кажа. Учителите трябва да научат и занаяти и да ги упражняват. Една втора работа ще им помогне много във финансово отношение. Дълги ваканции, много почивни дни, непълно работно време, ниско физическо натоварване, това е идеална възможност за втора работа. А втората работа означава повече пари в семейния бюджет и по-високо самочувствие. И учителите няма повече да си избиват комплексите чрез тормозене на учениците. В България е под достойнството на учителя да работи какво да е. Да вземе да реди плочки, да инсталира бойлери или да лепи тапети. Нали човекът е учил, за да не работи. Аз съм сигурен, че хората не са толкова мързеливи, колкото се притесняват от общественото мнение и разбирането му за престижна и непрестижна работа. Това за реформата във финансирането и учителските заплати.
Другата реформа трябва да включва по-голяма отговорност на родителите. Не може родителите изцяло да разчитат на държавата да изучи децата им. Отговорността трябва да се разпредели поравно- между държава и родители. За целта държавата трябва да разреши учениците да се явяват само на изпити за покриване на отделни степени в образованиета до завършване на гимназия. Което означава по-големи права на родителите в образованието на децата им. В същото време държавата трябва да приложи и адекватни на правата санкции за родители, които само претендират, че упражняват това право.
04 Септември 2011 18:37
Статията подвежда още със заглавието си. Почти няма връзка между богатството или бедността на родителите с резултатите на учениците. И в близката ни и в по-далечната ни история изобилства от примери за изтъкнати българи, произхождащи от бедни семейства. Други са връзките между слабият резултат на учениците и родителите им- прости родители, алчни родители, неорганизирани родители, заблудени родители, алкохолизирани родители, разведени или воюващи помежду си родители, неинтересуващи се от бъдещето на децата им родители, неправилно възпитаващи децата си родители.
Даскалите като изтъкнат на първо място връзката между богатството на родителите и успехът на учениците, отхвърлят всякаква отговорност от себе си. А всъщност за всичко изброено по-горе, училището, учителите, образователната система, обществеността могат да помогнат на родителите в правилното отношение към децата им. В момента не толкова учениците имат нужда от образование и помощ, колкото родителите им- по какъв начин да се включат в контрола, подготовката и възпитанието на децата си. Първо родителите трябва да се променят. Да се променят разбиранията им, навиците им, характерите им, поведението им. Да се предизвикат у тях желания, цели спрямо децата им. Да им се подскаже как и да им се помага да преследват тези цели. И ту училището и учителите имат огромна роля и голям дълг пред обществото. Богатството на родителите е ясно, че не зависи от учителите, но отношението и поведението на родителите спрямо образованието на децата им е изцяло под контрола на учителите и училището. Истината е, че връзката между родители и учители е загубена. И за това са виновни учителите, защото те са активната страна.
04 Септември 2011 18:49
Gozambo абе ти откъде падаш, че те учителите си работят втора работа който не го мързи и има някакви способности си работи. Само ти не си го забелязъл.
04 Септември 2011 19:02
Малко по конкретно.
Всички сме съгласни, че от десетилетия учениците не четат прочетните книги, които им се дават от училище, замествайки четенето им с малко критика. Това означава, че не само учениците, но и родителите им не са чели тези книги. В този смисъл, от образование се нуждаят не само учениците, а и родителите. Затова работата на учителя е да хване родителя и на него да постави задачата за прочитане на съответните книги през ваканцията /а не на ученика/, като му обясни, че най-добре е родителят да даде личен пример на детето си. И тогава родителят като не си свърши работата, ще се сърди на себе си. И при такъв подход, повечето родители ще дадат личен пример на децата си, прочитайки заедно с тях книгите, които е трябвало да прочетат навремето. А гаранция за доброто образование е прочитането на самата книга, а не дискусиите в клас, класните и матурите. Авторът на книгата е казал всичко, каквото има да се каже и няма нужда някой некадърник от Софийския университет да дообяснява какво е искал да каже.
Така трябва да процедират учителите- да прехвърлят отговорност на родителите и да искат обяснение от родителите защо децата не са прочели това или онова. Учениците не могат да носят пълна отговорност за делата си, защото са непълнолетни и защото за тази работа си има настойници.
Ще дам друг пример. Когато отида в джима, там има инструктор, който може да ми направи индивидуална програма за физическа подготовка в съответствие с даденостите ми и с целите ми. Защо учителите да не могат да разберат наклонностите на всяко едно дете и да предложат на родителите му индивидуална програма за развитие на способностите му в извънучилищно време? Учителите са тези, които трябва да са специалисти по откриване на наклонности и способности в учениците, и които да могат да изготвят индивидуални програми. Отново те са началото и активната страна. Втората част от работата е на родителите.
04 Септември 2011 19:03
За трети път ще го напиша, дано Кайла вдене - дадоха им, промени ли се нещо?

Кво им дадоха, кафеви?

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
04 Септември 2011 19:06
Малък град, небогати родители, бедна библиотека - слаби УЧИТЕЛИ!!!
04 Септември 2011 19:17
Малък град, небогати родители, бедна библиотека

Е, аз съм баш така. Само дето бях добър ученик. И какво, прокопсах ли?
Превеждам, а разни като един наш форумец ми придирят, че съм объркал клозетната тематика в книгата за Хемингуей.
04 Септември 2011 19:45
Да вземе да реди плочки, да инсталира бойлери или да лепи тапети.


Е само това липсва. Ами хайде плочкаджията тогава като втора работа да води часове в у-ще, тъкмо ще научи децата да псуват още по качествено.

Те затова нещата не вървят като хората в Бг, защото всеки се стреми да даде акъл за неща, от които не отбира и от там юруш даскали плочкаджии, лекари таксиджии и т.н. "народни" идеи.

Нека всеки върши това, за което има компетенции и е учил, да се доквалифицира ...аз поне не знам немски даскал да слага плочки това изби рибата.
04 Септември 2011 20:02
Абе я стига, само кръгъл идиот може да съветва лекари и учители да припечелват като фаянсаджии, че да оцелеят, че даже и да ги държи отговорни що не си изкарват прехраната като тапетаджии вместо да мрънка.
Кръгъл идиот или пазарник. Което в крайна сметка е едно и също.

________________________________ ____
Obama says "Some of what we face today is because of events beyond our control"
CNN, Thu, 19:54 11-08-2011
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД