:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,899
Активни 290
Страници 7,802
За един ден 1,302,066
Разкош

Норвегия се дави в петродолари

Осло години наред използва приходите си от петрол разумно, за да държи безработицата на ниско равнище, доходите - високи, образованието - безплатно, а здравеопазването - работещо. Но националното богатство създава опасни дисбаланси
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Най-голямата в света платформа за добив на природен газ Aasgard-B на държавната компания Statoil напуска корабостроителница край Ставангер на път за Северно море през 2000 г.
Докато голяма част от Европа пести, за да може да излезе от дълговата криза, Норвегия е залята с пари и се готви да получи още. Две големи петролни находища съживяват губещия активност енергиен сектор на страната и обещават подкрепа през периода на спад, надвиснал над световната икономика. Макар водещите заглавия напоследък да предричат икономически неприятности - разрастване на европейските дългови проблеми, спад в банковия сектор и нова рецесия в САЩ - Норвегия устоя на лошите новини.

"В Норвегия живеем в голям балон, изолирани от случващото се в останалата част от света", коментира Бенямин Йохансен, консултант по човешки ресурси в Осло.

Страната на спиращите дъха фиорди и величествени планини, която ООН определи като най-добрата държава за живеене, години наред използва приходите си от петрол разумно, за да държи безработицата на ниско равнище, доходите - високи, образованието да е безплатно, а здравеопазването - работещо. Освен това обществото е завидно толерантно, както стана видно от будещата възхищение национална реакция на сдържаност към серията убийства, извършени от крайнодесния екстремист Андерш Беринг Брайвик.

От десетилетие обаче добивът на петрол в норвежката част на Северно море намалява, тъй като кладенците бавно пресъхват. Компаниите все повече трябва да проучват още по на север, при тежки арктически условия, за да се доберат до нови резерви. Откритието от това лято, че две петролни находища в Северно море са значително по-големи, отколкото се е мислело първоначално, бе колкото неочаквано, толкова и добре дошло.

Находката, обявена през юли, повишава потенциално дневния петролен добив на страната, който сега е 1,7 милиона барела, с още до 300 000 барела. Това е златна мина в период на високи цени на петрола, които вероятно ще продължат да се покачват още, и отлага във времето прогнозите за това кога ще свърши петролът в Северно море. Не е чудно, че представителите на сектора са във възторг.

При обявяването на огромното находище вицепрезидентът Тим Додсън, отговарящ за проучвателната дейност в норвежката компания Statoil, тържествено заяви, че "Норвегия не е виждала подобна петролна находка от средата на 80-те години". Казано с терминологията на счетоводството, секторът отговаря за създаване на стойност - приходи, превишаващи разходите - от близо 930 милиарда долара още от 70-те години, а бъдещите добри времена изглеждат сигурни, като се имат предвид допълнителните запаси на дъното на норвежката част от Северно море.

Най-голямото предизвикателство за страната с население от 5 милиона души е управлението на петролното богатство и предпазването на малката икономика от прегряване. След като финансира социални програми, на които завижда останалата част от Европа, норвежкото правителство продължава да има още толкова пари, че е принудено да инвестира извън страната заради опасения да не създаде балони на вътрешния финансов и имотен пазар.

Суверенният фонд на страната от 550 милиарда долара, създаден през 1996 г., притежава чрез инвестициите си около 1,9% от европейския фондов пазар и държи около 1% от акциите, търгувани по света. Въпреки усилията на правителството да защити икономиката от балони, националното богатство създаде дисбаланси, които са в тежест на норвежците извън петролния сектор.

На практика няма безработица, заплатите са високи - средната заплата се равнява на близо 7000 долара месечно. Това, както и силната валута, се отразява върху работниците от промишлеността, тъй като компаниите обмислят преместване в по-евтини страни или изнасяне на производство в държави като Индия, която вече има големи договори в областта на информационните технологии с десетина норвежки компании.

"Конкурентоспособността ни отслабва с всяка изминала година през последното десетилетие", посочва Тор Стейг от конфедерацията на норвежките предприятия. Други експерти отбелязват, че като се харчат петролните пари за здравеопазване, жилища и увеличаване на държавния сектор, се създава по-голяма работна сила, което - макар да гарантира, че стандартите ще останат високи - не допринася пряко за националната производителност.

А



просперитетът, който идва от петрола, има висока цена



Неотдавнашно проучване на швейцарската банка UBS класира норвежката столица като най-скъпия град в света. Много норвежци, които живеят близо до границата с Швеция, редовно отиват до източната си съседка - също една от най-скъпите европейски страни - за да се запасят с храна, алкохол и цигари на цени с 40% по-ниски, отколкото у дома. Емблематичният БигМак (Big Mac) бургер на McDonalds' струва 5,79 долара в Норвегия спрямо 3,54 долара в САЩ и средно 4,38 долара в ЕС, според световния индекс BigMac на сп. "Икономист", при който цената на този продукт за бързо хранене се използва като мярка за благоденствие.

И все пак петролното богатство на Норвегия се процежда през икономиката, която до голяма степен е изградена само около този сектор. Докато фондът от петролното богатство продължи да нараства, ще осигурява ценна опора за икономиката. При световния срив през 2008 г. фондът се оказа спасително средство, осигурявайки на правителството милиарди допълнителни средства за проекти за обществени строежи и поддържайки в движение колелата на икономиката на страната. Властите също така предоставиха ликвидност на норвежките банки и осигуриха на компаниите с дефицити целеви данъчни облекчения за около 1,3 милиарда долара в продължение на две години.

Страната не е напълно неподатлива на икономическите сътресения в Европа. Всяко силно поевтиняване на акциите би ударило петролния фонд, като това ще доведе до свиване на норвежкото богатство. Също така една нова световна рецесия би засегнала норвежката промишленост, която разчита до голяма степен на износа, и може да доведе до спад в цените на петрола, което допълнително ще свие приходите.

Засега обаче тези перспективи изглежда не тревожат норвежците, които сякаш са защитени от икономическия песимизъм, задушаващ потребителското харчене на други места в Европа. Аникен Баронсен, която е управител в магазин за бижута в покрайнините на Осло, отбелязва, че продажбите са нараснали с 5 до 8% тази година в сравнение с м.г.
 Хелге Лунд, изпълнителен директор и президент на Статойл, представя финансовите резултати на държавната петролна компания за първото тримесечие на 2010 г.
 Съпругата на норвежкия престолонаследник принцеса Мете-Марит на посещение в експериментална електроцентрала южно от Осло, която се задвижва от осмотична енергия - енергията, която се освобождава при смесването на солена морска вода и речна вода.
41
6271
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
11 Септември 2011 19:46
Мда, време е да се демократизират!
11 Септември 2011 20:09
Те са си демократизирани. С едно уточнение - не са балами.
11 Септември 2011 20:10
Най-голямата в света платформа за добив на природен газ Aasgard-B на държавната компания Statoil

Държавна компания!??
Значи нямат си един Костов да каже: "Държавата не е добър стопанин" и за нула време да я приватизира с офшорки.
-
Тъжно ми е за норвежците - такъв дефицит на титани на икономическата мисъл ала Костов
11 Септември 2011 20:21
Тия немат ли си зелени да направят кампания срещу дупченето на морето? Ами да вземат опит от нас!
11 Септември 2011 20:52
За разлика от миналата криза, тази сегашната се отличава с това, че цените на петрола са стабилни. Сорта Брент се държи над 110 долара с близо 30 долара е по-скъп от американския лек суров петрол.
Общо взето ЕС бе "оноден" много финно. Кой направи така, че Брент да е по-скъп от американския лек суров петрол с цели 30 долара след допреди година беше по евтин с около 5-6 долара?
А високата цена на петрола води и висока цена на газа и всичко друго по-веригата.
11 Септември 2011 20:59
Хората са си направили държавата. Почнали са от най-важното- морала, почтеността. Тези от вас, които са работили или работят с тях, знаят, че казаната думата е със сила на договор между две страни при тях . Мъжкари са. Имат обаче други проблеми- с генофонда. По- на север разстояниията между селищата стават все по-големи, условията за живот -по-сурови, избора на невести- по-ограничен, а от тук се стига и до деформации на генофонда поради неестествения подбор. За да пречупят и обновят генофонда, държавата имаше периоди на толериране на импорт на нееврораси . Това обаче създаде друг проблем - надигане на крайно десните. С данъците обаче е кофти -тесла. Че и през ум не ти минава да не спазваш закона. С пиячката също кофти - скъпо, че и жените ръгат яко. Но така или иначе - те са страните в Европа : Норвегия, Финландия, Германия, Швайца.
11 Септември 2011 21:00
Скандинавския социализъм е хубаво нещо, дори без петрол - Швеция, Финландия, Дания. Ако проблемът на норвежците е в прегряването, да намалят нивото на заплатите, щото губят конкурентноспособност
Абе що не вземат да ни изкупят нас целокупно - ще си имат една топла провинция за тяхната студена зима!
11 Септември 2011 21:08
Преди месец питам един познат норвежец: "Какво е положението с корупцията при вас?"
Той ми казва:
Преди 2-3 години имаше един случай - кмет на едно малко градче дал обществена поръчка на свой роднина. Голям скандал стана!
11 Септември 2011 22:06
Други експерти отбелязват, че като се харчат петролните пари за здравеопазване, жилища и увеличаване на държавния сектор, се създава по-голяма работна сила, което - макар да гарантира, че стандартите ще останат високи - не допринася пряко за националната производителност.

Като прибавим и споменатото по-нагоре образование, оставам с впечатление, че на автора на писанието много му се зловиди, че (все още) има и такива държави
11 Септември 2011 22:17
Имат пари - имат проблем.Да си внесат араби, те ще ги научат как се харчат петродолари - по една камила за всеки норвежец, ще им внесат пясък, фереджета итн.Като вдигнат по една джамия и по един най-висок хотел в света край всеки фиорд, за нула време ще ги оправят.
Чак ако арабите не могат да изхарчат тия пари, тогава се праща Костов.Той е тежка артилерия в харченето на държавни пари, не го бъркайте с дебютантите от Риад.
11 Септември 2011 22:21
Мда, време е да се демократизират!

Тия не те разбират какво искаш да им кажеш.
11 Септември 2011 22:30
Да се проведе програмата на ООН "бомби за демократизация".
11 Септември 2011 22:36
От сега да планират как да минават на алтернативни източници, иначе ще излезе акъла им колко на арабелите.
11 Септември 2011 22:42
Абе я една програмка Ран-Ът...
11 Септември 2011 23:17
Имат пари - имат проблем.
На пръв поглед, всеки лумпен би казал - "да им имам проблемите". На втори - холандската болест си е нещо съвсем реално.

_______________________
Интеллигент — это тот, у кого ума больше, чем умения, знаний больше, чем ума, сведений больше, чем знаний, а амбиций больше, чем всего перечисленного…
Блогът на Манрико
11 Септември 2011 23:32
Тая статия е пълна лъжа!
Ето я причината, за да се появяват в Америка писания от подобен род:
Натиснете тук

Същото на руски: Натиснете тук

As of minutes ago, Norway's Government Pension Fund, which is another name for its Sovereign Wealth Fund, has just announced it is suing Bank of America for mortgage fraud.


Редактирано от - rokosovski на 11/9/2011 г/ 23:34:12

11 Септември 2011 23:46
Мръсници ! Стоят си и от десетилетия черпят американски петрол !
Тези хора срама нямат ли ?
11 Септември 2011 23:52
А за конкуретноспособноста - няма да се тревожите. Правите една приватизация на петролната промишленост (например за едно евро, защото държавата е лош стопанин); намалявате средните заплати в страната до 500 евро (малко ще ви е трудно, ама вие сте си виновни че са станали 5'000) и нагазвате с двата крака в капитализЪма - конкуретни до нямай къде. Е, България е по-конкурентна и от вас, ама не може да имате всичко - не ви ли стига че сте били толкова време най-добрата за живеене страна ? Я си живейте живота и оставете с парите ви да се главоболят професионалистите ...
11 Септември 2011 23:56
Статията, пусната от Рокосовски, показва защо няма нужда Норвегия да бъде бомбено демократизирана. Че тя си е демократизирана и без бомби.
11 Септември 2011 23:58
Теноре, съм "за" радикалната хирургия при такива заболявания!


Само България ли да се развява с половината си органи?

12 Септември 2011 00:11
***

Редактирано от - sybil на 12/9/2011 г/ 00:57:39

12 Септември 2011 00:35
"Държава без петрол не е държава!"-Атанас Буров
12 Септември 2011 01:49
What's going into Norway's 'doomsday vault'?

While some of us are stocking up on duct tape, gas masks and enough bottled water to last through the initial weeks of the end of the world, the government of Norway has partnered up with the Global Crop Diversity Trust to prepare for the event that doomsday leaves some survivors. The Svalbard International Seed Vault, dubbed the "doomsday vault," will house samples of every variety of crop seed available in every country in the world. The vault's purpose is safeguard agricultural biodiversity in the event that nuclear war, climate change, a meteor hit or another Earth-shattering event destroys all current plant life in the world or in a particular region.


Любимата ми еко-порта на еко-убежището. Хвала. I'll be back.

Натиснете тук

Редактирано от - Шломо З. на 12/9/2011 г/ 01:51:18

12 Септември 2011 02:42
минирали са цяло северно море с петролни платформи за напечатани долари
12 Септември 2011 06:59
Сорта Брент се държи над 110 долара с близо 30 долара е по-скъп от американския лек суров петрол.

Общо взето ЕС бе "оноден" много финно. Кой направи така, че Брент да е по-скъп от американския лек суров петрол с цели 30 долара след като допреди година беше по-евтин с около 5-6 долара?

А високата цена на петрола води и висока цена на газа и всичко друго по-веригата.


Фундаментална вметка на другаря ЗИП! Да се опитам да отгатна (от кого бе "оноден" ЕС и ние в частност): Да са петролните компании? Възможно - те имат най-голям и пряк интерес. Това би означавало обаче, че те са успели да манипулират "свободния" пазар (на петрол). Което също е възможно разбира се, но ми се струва, че все пак, това е твърде голяма хапка дори и за тях. Не че не могат, ама все пак, дори и тях има кой да ги перне през ръцете (ако трябва). И този, който може да ги перне е не някой друг, а политиците. Обаче те явно не го правят. Значи всъщност, май точно те са тези, които ни "онождат". За наше добро разбира се. Как добро? Ами много просто - ползата от скъп петрол е двояка. От една страна по-скъп петрол значи повече приходи за бюджетите от данъци - повече ДДС и повече данък печалба (с последния нашите в БГ нещо се поиздъниха последните две години, но явно са схванали и наваксват - опитват да хванат Лукойл за гушата). От друга страна по-скъпия петрол ни кара да намаляваме потреблението му, да го използваме по-икономично и да минаваме на алтернативни технологии, енергийна ефективност и т.н. Да напомним - новата, 2020 икономическа стратегия на ЕС е съсредоточена върху новите технологии и "зеления" растеж - Натиснете тук. Това личи и от намеренията за още вдигане акциза на бензин, дизел и ток - Натиснете тук. То това всъщност не е никак ново - както е известно, Европа (за разлика от САЩ например) има дълги и стабилни традиции в облагането на петролните продукти (в САЩ например няма акциз). А сега виждаме, че понеже данъците са непопулярни, е открила нов начин да направи горивата скъпи - чрез манипулация на пазара. Защото е много съмнително да има друга причина за споменатото от др. ЗИП, а именно, Брента за една година да стане от по-евтин, с цели 30% по-скъп в момента. Та така - всичко е за наше добро. Имайте вяра в Бога. Пардон - в ЕССР. Пардон - в Брюксел. Той знае.
12 Септември 2011 09:25
"...финансовите резултати на държавната петролна компания за първото тримесечие на 2010 г."

Опа-а! Държавната компания - това , ако беше у нас , щеше начаса да бъде продадено и препродадено през девет овшорки в десета и най-накрая щеше да лъсне в ръцете на някой руски олигарх!
12 Септември 2011 11:26
Да имаме проблемите на норвежците!
Норвегия не се удавила - и няма да се удави, докато е приятелка на САЩ. Последните определят цената на нефта.
Друг е въпросът защо се появява подобна статия днес - 24 години след първата година на бюджетен излишък в кралството?
Очевидно Норвегия предизвиква завист с постиженията си.
12 Септември 2011 11:31
Така де, лоши са тия норвежци, ама ако и другите европейци поискат така! Ето германците са челен пример - богата държава, а хората с ниски надници, в магазина - боклуци, ама евтини - да завиждат по-бедните европейци. Така се прави!
12 Септември 2011 11:35
Като е казал Костов, че държавата е лош стопанин е имал предвид българската държава.Соцком държавата, която съсипа икономиката си.Може да обсъждате Костов за какво ли не, но да твърдите, че е харчил държавни пари си е комунистическа лъжа.Той напълни държавната хазна, след като другарите фалираха държавата.
12 Септември 2011 12:03
Държавна компания!??
Значи нямат си един Костов да каже: "Държавата не е добър стопанин" и за нула време да я приватизира с офшорки.

В случая Костов няма нищо общо защото доколкото ми е известно не е приватизирал никакви нефтени находища.
Най-фрапиращ пример за пиратска приватизация е Русия: там приватизираха нефтената и газовата промишленост за жълти стотинки. Та ако давате примери, намерете някой по-подходящ.


12 Септември 2011 12:14
Мръсници ! Стоят си, и от десетилетия черпят американски петрол!

Siol En, не е точно тъй, нека бъдем точни моля.
Сибирския нефт също е амерички.
И арабския..
И иракския...
И...българския(доколкото го има), барабар с шистовия газ.
.
P.S. Прав е Бате Шломо - "Абе я бърже една Програмка Ран-Ът!"




Редактирано от - OLDMAD на 12/9/2011 г/ 12:16:27

12 Септември 2011 12:27
Най-фрапиращ пример за пиратска приватизация е Русия: там приватизираха нефтената и газовата промишленост за жълти стотинки

С тази разлика, че в Русия протече процес на "ренационализация" на нетфтения газов сектор.
И в момента Газпром и Роснефт са изцяло държавни компании!
12 Септември 2011 13:16
Биг Мак, тинтири минтири. Вярно кафето е 25 крони /6.25лв./ навсякъде, но в офиса имах кафемашина за 2 крони еспресото /50 стотинки/ В големи супермаркети можеш да си купиш портокалов сок за 3 лева /2 литра/ или банани за 2 лева. Както и пиле на грил за 4.90 лева !!!
12 Септември 2011 13:23
Норвегия, Русия и още няколко други държави, броящи се на пръсти, са "богоизбрани" страни, на които Бог (и Историята) е дал огромни територии и неизчерпаеми природни ресурси и блага!!

Такива държави, криза не ги лови! Или ги лови дотолкова, доколкото им намалява кратковременно износа (доколкото "клиентите" им са в криза!).
Но той никога не спира, защото другите, винаги ще имат нуждата от богатствата на тези "богоизбрани" страни.
12 Септември 2011 13:38
Cruella de Vil


В случая Костов няма нищо общо защото доколкото ми е известно не е приватизирал никакви нефтени находища.
12 Септември 2011 13:51
highwatcher,

Да се сравняват Русия и Норвегия е предизвикателство.
Ти лично на коя от двете страни би желал да си гражданин?
Кризите са в човешките умове!
12 Септември 2011 15:47
А ние, българите се давим в магистрали, строени с орязаните социални разходи от пожарникаря Б.Борисов, т.е. барабар с жабетата че ручаме и асфалтец!!
12 Септември 2011 15:49
...барабар с жабетата че ручаме и асфалтец!!

Ако знаеш с какъф кеф наремето съм жвакал асфалт!
Ама без пясък..
12 Септември 2011 17:48
А когато няма петрол или цената му е ниска?
Социализъма на изкуствено дишане умира.
Виж СССР!
Нчма какво да говорим...
12 Септември 2011 18:02
Гаргамеле , на норвежкия, швейцарски или финландски социализъм- какво им е умрялото.....? Или не е социализъм, щото не висят портретите на оня глупак Горбачов или някой друг склеротясъл старец от политбюро в Кремъл ?
12 Септември 2011 18:11
Приятелю, да се вини Горбчов за станалото е нелепо и късогледо. Както и Костов. И двамата направиха каквото може според обстоятелствата.
Проблемите бяха много по-фундаментални, натрупвани и отлагани с десетилетия. Страна като Савецкият съюз изнасяше перманентно пертол за да внася зърно, например. Когато петрола падна, политбюро започна да продава злато.
Стопанските проблеми идващи от фундаментална нефункционалност скършиха гръбнака на Съюза и сателитите му.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД