:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,746
Активни 471
Страници 5,649
За един ден 1,302,066

Ами ако се наложи да избираме между Франция и Германия?

България се отнася с пълно безразличие какво става с Евросъюза
Светослав Терзиев
Поради дълговата криза Евросъюзът се тресе от съдбовния въпрос да го има ли и в какъв вид, но България се отнася с безразличие. Сякаш членството в него не беше най-голямата й национална цел след залеза на социализма. Въпросът е дали ЕС ще се превърне в истинска федерална структура, за да носят всички страни отговорност за дълговете на закъсалите, или ще се раздели на финансово отговорни и безотговорни държави. В разпалените дебати бяха издигнати две знамена: на едното пише "Един за всички - всички за един", а на другото "Всяка коза за свой крак". България е пас, но на срещата през октомври на Европейския съвет ще трябва да избере едно от двете. Тактиката на премиера Бойко Борисов - те да се разберат, пък ние ще ги подкрепим - този път няма да работи. Просто защото е малко вероятно да се разберат.



Еврозоната е пред катастрофа,



щом нейният баща Жак Делор (86 г.) отправя такова предупреждение. На 18 август, два дни след аварийната среща на френския президент Никола Саркози и германската канцлерка Ангела Меркел, бившият председател на Еврокомисията се хвана за главата: "Отворете си очите: еврото и Европа са на ръба на пропастта". Като убеден федералист той предложи два пътя, които водят все към засилване на федералния характер на ЕС. "За да се избегне падането, изборът ми се струва недвусмислен: или държавите членки ще приемат здраво икономическо партньорство, за което винаги съм настоявал, или ще прехвърлят повече правомощия на съюза", обясни Делор. Президентът на затъващата в дългове Румъния Траян Бъсеску реагира още на другия ден спонтанно и простодушно: "Трябва да създадем Съединени европейски щати (СЕЩ)".

Дългосрочно погледнато, федерализацията на Европа е неизбежна, за да оцелее общата европейска валута. Няма как всеки да бърка в общата каца с мед и да не носи отговорност пред другите. Идеята за колективна надзорна структура (министерство на финансите на ЕС), както и за наднационален санкциониращ механизъм е не само логична, но и закъсняла. Видя се, че държавите са като хората: всеки е честен, докато го хванат. Надзорът трябваше да бъде строг още от появата на еврото, а не 10 години по-късно, когато белята вече е сторена, защото е лесно да се живее на вересия, но е мъчно да се връщат лесни заеми. Гърция например би трябвало да изплаща 200 години чудовищния си дълг от над 350 млрд. евро (при 11 млн. души население), ако някой все пак не й го плати или опрости. Новите контролни структури ще пазят еврозоната главно от залитания на държави като България, които още не са се присъединили. Но преди това самата еврозона трябва да оцелее. Сривът може да настане внезапно, защото би се развил като верижна реакция поради крах на доверието в банките, наливали заеми също така безотговорно, както онези, които са ги вземали.

Европейският механизъм за стабилност, който би гарантирал 440 млрд. евро, а от 2013 г. - 750 млрд. евро на затънали държави, е като



аспирин протект при сърдечни проблеми



Може да отсрочи по-сериозната терапия, но не и да лекува. Единственият цяр, около който се върти в момента европейският дебат, е прекалено горчив: еврооблигациите. Те означават емитиране на ценни книжа, зад които да стои колективната финансова мощ на всички държави в еврозоната. Ако такива дългови документи заменят "ценните" национални книжа (фактически боклука) на големите длъжници, доверието ще се стабилизира, банките ще оцелеят и еврото ще продължи да бъде обща валута. Така например според Европейската централна банка (ЕЦБ) средният лихвен процент на 10-годишните държавни облигации в целия ЕС е 4,6%, в Италия е 5,9%, в Испания - 6,1%, в Португалия и Ирландия - 11%, а в Гърция - цели 15%. За сравнение в Германия е само 2,6%, въпреки че нейният държавен дълг е колосален - 2080 млрд. евро (при 82 млн. души население). Разликата в лихвите се дължи на липсата на доверие към едни и запазването му към други в зависимост от общото им икономическо състояние. Еврооблигациите биха играли ролята на изравнители на лихвите на усреднено равнище. Единственото условие пред такава светла перспектива е дисциплинираните държави да станат гаранти на недисциплинираните, т.е. да се съгласят да им плащат дълговете, когато те не могат. Разбира се, тук става дума не само за желание, но и за възможности.

Единствената държава, която би имала сили да рине такъв



финансов авгиев обор,



е Германия. Тя обаче не е ентусиаст, защото според изчисления на нейния институт за икономически изследвания ИФО това би струвало на германските данъкоплатци 47 млрд. евро годишно само от повишаването на лихвите по дълговете й. Горе-долу толкова струваше на Западна Германия интегрирането на бившата ГДР, заради която две десетилетия западняците плащаха данък "солидарност", възлизащ на около 100 млрд. марки (50 млрд. евро) годишно. Да се иска отново такава жертва, и то не за сънародници, а за чужди граждани, е повече от рисковано. Затова Меркел и Саркози се договарят за възможно най-малкото сътрудничество, способно да тушира за момента най-острите проблеми.

Когато големите си играят на дребно, показват, че се страхуват от бъдещето, и губят авторитета си на водачи. Бившият канцлер Хелмут Кол (81 г.), който отдавна бе решил да мълчи, изведнъж изригна срещу своята съпартийка Ангела Меркел. "Ако постъпвах така по въпроса за обединяването на Германия, то нямаше да се случи". Неговата наследничка обаче знае, че обединяването на Европа не може да предизвика такъв ентусиазъм, за който всяка цена да е приемлива. Тя би платила първа с поста си, ако не бъде предпазлива в европейската си солидарност. Затова Берлин не е съгласен нито с емитирането на еврооблигации, нито с масираното придобиване от ЕЦБ на италиански и испански облигации, както стана в средата на август, когато бяха изкупени книжа за 22 млрд. евро. Германски политици заявиха, че неспособните да обслужват дълговете си трябва просто да бъдат изгонени от еврозоната. Но за да стане това, провинилите се държави трябва също да гласуват за своето изгонване, което едва ли ще се случи.

Тогава какво? Британският "Таймс" изказа смайваща, но логична хипотеза -



да се изгони Германия



Тя би гласувала за такъв акт. Също така не е невъзможно да се внесе дерогация в Договора от Маастрихт, каквато има за Великобритания, Дания и Швеция, за да се освободи Германия от задължението като член на ЕС да членува и в еврозоната. Тогава тя ще емитира нова марка и ще постави другите държави пред избор: да я последват или да останат при Франция, която би се превърнала в последния стожер на еврозоната. Почти сигурно е, че Австрия и Холандия биха се наредили зад Германия като държави с по-строга финансова дисциплина, които не са склонни да плащат за чужди грехове. Те могат да учредят нова обща валута - например евромарка, която би дала силни гаранции на техните дългови книжа. "Файненшъл таймс" добави, че към групата вероятно ще се присъединят Финландия и Словакия, докато според "Таймс" Полша и Унгария биха се въздържали, за да не се окажат в положението на "икономически колонии на Германия". Въпреки че гледат с недоверие на еврозоната, биха се сближили още повече политически с Франция, за да не изпаднат в безтегловност.

Парижкият икономически всекидневник "Лез еко" също предсказа разделяне на Германия и Франция, но по друг начин. Според него



еврото трябва да бъде девалвирано,



за да се вкарат дълговете в платими измерения. Сега то било надценено и заради ината на Германия се превръщало в евромарка. Затова Франция трябвало да напусне по свое желание еврозоната, като бъде последвана от групата на задлъжнелите, с които да оформи нов валутен съюз. Вижда се, че ако не се премине към засилена федерализация на ЕС, се очертава разпадане на френско-германския съюз като двигател на европейското сближаване. Това би означавало разпадане не само на еврозоната, но и на самия ЕС, защото европейската идея възникна и оцеля през всичките години след войната главно заради историческото френско-германско помирение.

Така стигаме до важния и за България въпрос: какво ще правим, ако се наложи да избираме между Франция и Германия? Политически принадлежим на франкофонската общност, което малцина си спомнят, но икономически още сме във валутен борд, който обвърза лева с германската марка, а чрез нея и с еврото. Възстановяването на марката ще бъде покана към бюджетно дисциплинираната България да се присъедини към групата на финансовата стабилност, вместо да плаща чужди дългове (въпреки лекомисленото увлечение на Бойко Борисов по пакта "Евро+"). Оттам нататък могат да се правят всякакви спекулации за бъдещето ни в една нова европейска конфигурация, но политиците ни не са способни да мислят в по-далечна перспектива от най-близките избори.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
На последната си среща германската канцлерка Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози се уговаряха до последно как да се държат пред журналистите, за да не личи колко различни са вижданията им за спасяването на еврозоната.
69
6565
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
11 Септември 2011 19:59
Нашите политици са плазмодии.
Ние сме в борд към еврото - ще стане така 50% евро и 50% евромарка за определяне на курса на лева. Смесен вариант, който ще ни устройва.
11 Септември 2011 20:03
Като се наложи ще изберем бе. С Борисов имаме избор.
Със Серго, немахме. Щяхме да обтягаме франкофонската дъвка.
11 Септември 2011 20:18
Да избираме, да избираме - колко да избираме....? Сигурно други пак ще ни кажат кого са ни избрали. Сефте, дет се вика. Ако обърнем поглед назад в историята ни - май пак ще е Германия. Този път може и да е за добре, локомотива на ЕС са . По-добре директно към локомотива, отколкото към други, дето токовете на обувките им са все ниски, че и бели правят от комплекси. Макар , че до тогава - нова мода обуща може да дойде .
11 Септември 2011 20:36
не нам шо ми мирише на необходимостта от нов СИВ. Ама дали ша са получи или требе пръво некоя и друга банка да се превземнат отнавътре
11 Септември 2011 21:29
Бла-бла Икономически филми на ужасите , фантастики на килограм , и физиологически облекчения за жителите на най-бедната държава в Европа... Нищо от това , дето се пише в дописката нито ще стане , нито е на път да стане. Зад Еврозоната стоят 4-та и 5-та икономики в Света /реални икономики/ , а общо ЕС е №1 . Еврото е валута зад която стои нещо , за разлика от долара. Всичките тия катастрофични ишмари идат от тухлената стена зад водата ... Ама ядец
11 Септември 2011 21:50
Също така не е невъзможно да се внесе дерогация в Договора от Маастрихт, каквато има за Великобритания, Дания и Швеция, за да се освободи Германия от задължението като член на ЕС да членува и в еврозоната.

Няма такава за Швеция - там през 2003 г. се проведе референдум и еврото не бе прието.
11 Септември 2011 21:53
Muktadasaxkoburgidiotski,
Светльо трябва сериозно да си изследва черния дроб.Много е жлъчен.Пък и си трае за някои неща.Германия, например, има втория по количество златен резерв в света.Един вид ни заблуждава- е това му е работата.
11 Септември 2011 21:59
До мишлето муки.
Има матрял в днешния брой и за касапи с бели престилки, убийци на новородени в кофи, така че ще чакам да се изкажеш там. Нали се бараш за докторче. А еврото не е лъжица за твоята уста.
11 Септември 2011 22:01
Понеже пристигам отдалеч и реших да ударя две бързи - кво да му мисля толкоз?!
Логиката казва - Германия!
В същото време си спомних нещо старо /заради двете узо-та/, което звучеше нещо от сорта:
"Лапай, лапай твойта мамка,
аз съм малко ала франка!"
Е, поради старческа деменция не си спомням откъде беше - но добре звучеше.
Бих пуснал за Францата - бе по си е човешка работата.
Утре на друг акъл - ще видим!
Опит за нещо сериозно- че ще гризнем дръвцето ясно, ама няма да е заради СЕЩ!Ако се закучат нещата - съюза за въглища и стомана ще си проработи, а навлеците - с шут в гъзъ към....ориента или ...опааа, то имало избор между рашките и едни по жълтеещи.Освен Османската!
11 Септември 2011 22:03
Политически принадлежим на франкофонската общност,

И с какви актове сме се обвързали и сме поели ангажименти. И какви права или преимущества ни е донесло това. Спомням си че Желю имаше такива прищявки. Не бих се учудил ако сме направили някоя глупост в тази посока инициирана от поназнаиващи френски "политици"
11 Септември 2011 22:05
И да не се забравя също , че от 18-те държави с най-висок кредитен рейтинг в Света /ААА/ - 15 са в Европа Европа е центърът на стабилността в Света
11 Септември 2011 22:14
Еврото е валута зад която стои нещо , за разлика от долара.

А, таман мА подсети....
Един въпрос, който тук преди много се разискваше:
След като УСА напечатаха толкова много долари при плана на Обама за задържане на потреблението (700 000 000 000) и сега се задават едни други (300 000 000 000) с които ще се осигуряват работни места, ЗАЩО курсът на долара не се промени?? (дотук 1 000 000 000 000 с още неизсъхнало мастило)?
Даже гледам, откакто излезе новият план - доларът взе и да скача нагоре...

Редактирано от - E6 на 11/9/2011 г/ 22:16:59

11 Септември 2011 22:26
Е 6, ще ти отговоря на въпроса за стойността на долара с виц . В еврейско училище в час по математиката учителят пита - Деца , колко прави 5 х 5 ? ...скача Моше и вика - " 55 !" ... , след него скача Леви и вика "255 !" ... накрая Давид уверено заявява - "2500 !!!" ... Учителят се почесва по врата и обяснява - "Вижте деца , по принцип 5х5 прави 25 ... максимум 28-30 ..." Та така и с долара , не забравяй кой държи принтерите във Фед-а...
11 Септември 2011 22:29
Винаги с Германия, Никога против Русия.
Стамболов
11 Септември 2011 22:33
не забравяй кой държи принтерите във Фед-а...

Ми то хубу, ама нали като се печатали пари, стойността им падала....
Включително и спрямо другите валути....
11 Септември 2011 22:35
Нямаме такъв избор .Той вече беше направен . БГ е в суперпривилегировано положение да бъде член на ЕС А ЕС има локомотив , наречен френско-германска ос . Абсурдно е да се мисли , че евросъюза ще се пропука по тази ос. По-скоро лабави членки са ОК и някои източни страни , но не и центъра. Русия пък е стратегически партньор на Брюксел , ерго - и на БГ. Всички беди на България през последните 22 години идат от извън Континента , и то се знае от къде...
11 Септември 2011 22:44
Егати глупостите. Германците не са идиоти да излизат от Еврото. Новата марка моментално ще се озове в ролята на швейцарския франк - най-скъпата валута в света. За страна, чиято икономика се базира на експорта, това си е самоубийство.
Малко мислете преди да пишете...
11 Септември 2011 22:49
Мукта,
преди малко дадох едно рамо на Францата по субективни виждания, но не ми се чини, че стабилната френско -германска ос, ако рече да се пропуква-не по желание, а по стечение на обстоятелствата, че тази ос няма да ни изрита като мръсен прцал в интерес на оцеляването си.
Защо да сме превилигировани тогава?Чакам СЕГА някой да даде внятен отговор на Е6 за хартийките със знак $.Може би тогава ще се замисля за превилегиите ни в СЕЩ.

Редактирано от - Old_BG на 11/9/2011 г/ 22:57:00

11 Септември 2011 22:52
Аз не съм икономист... Ама я да попитам - може някой да ми обЯсни:
(от любимата газета преди два-три дни)
Транспортният министър Ивайло Московски обаче призна, че ситуацията съвсем не е розова. С половин уста той посочи, че програма "Транспорт" не върви според неговите очаквания. Причината е, че договорените средства по нея са около 70%, но реално платените били едва около 14%. "Това е проблем, с който трябва да се справим", заяви лаконично Московски. Никой от министрите не се нае да каже колко пари е възстановил ЕС на бюджета на България за строежа на магистрали.

Натиснете тук
Та:
Ако ЕС не даде мангизи за магистралите - откъде ще се вземат и какво на практика означава това?? Според менЕ - бюджетен дефицит (много чуствителен субект за ЕС) и (на практика) фискален и здравен резерв обърнати на асфалт??
А Германия дали ще ни вземе при това положение??

11 Септември 2011 22:54
Old_BG, откриваш ли залаганията?
Аз съм за Германия.
11 Септември 2011 22:57


Ами ако се наложи да избираме между Франция и Германия?

Пак ще изберем от трите средното.
Което в случая между Франция и Германия значи - Белгия.
Хем и те нямат правителство, вече втора година.
11 Септември 2011 23:00
За страна, чиято икономика се базира на експорта, това си е самоубийство.
Малко мислете преди да пишете...

Ами мислимЕ....
На практика пред Германия има две перспективи:
1. Да въведе евромарка, която да е скъпа, да си затрудни експорта, НО все пак сама да си яде парите.
2. Да остане с по-евтиното евро и яко да експортира, НО евентуалната печалба да дава на Гърция, за да си плаща сметките (на Гърция и трябвали двеста години за да си изплати дълга, значи с помощта на Германия за има-няма някакви си сто години ще се реши проблема)....

11 Септември 2011 23:02
Ще ни изритат , и още как... Ние сме киртаци и си го заслужаваме /дори и по исторически "заслуги" - с Франция сме били винаги в противни лагери , а Германците ни смятат за въртиопашки заради 1944-1945 / . Франкрайхът /Франко-Германия/ ни даде аванс за членството в ЕС , но са истински разочаровани от политическата ни битност на примитиви , крадливи , мързеливи , и със склонност да изнасяме проблемите си зад граница /циганите/. Актуалното управление на тиквите се ползва с нулева подкрепа в Париж и Берлин , и това личи по шенгенските шамари , които системно ни се нанасят. Въпреки ме ни го казват в пряк текст , в Брюксел се гнусят от сервилниченето ни пред Вашингтон и Тел Авив , не ни смятат за лоялен член на европейската общност. Що се отнася до "франкофонията" в Б-я , тя е един добър спомен от Соца и по-рано. В момента в цяла Бг едва ли има и стотина българи с перфектен френски , докато такива с перфектен английски са в пъти повече... Слава Богу , че редовите французи общо-взето не ни познават. И си съставят мнение за нас по емиграцията и по представители на изкуството /като Силви Вартан / , че малцината които са посещавали Татковината , може да прочетете по френските форуми какви ужасии описват...
11 Септември 2011 23:05
А ЕС има локомотив , наречен френско-германска ос . Абсурдно е да се мисли , че евросъюза ще се пропука по тази ос.

И Австро-Унгария никой не е предполагал че ще се разпадне навремето. И тя си имала ос - австрийско-унгарска. Ама имала и още 7-8 народа в нея.


Ама ти не се притеснявай. Лампедуза пак ще си е Лампедуза.
11 Септември 2011 23:06
Ще ни изритат , и още как...

А виж от това може да се притесняваш.
Недей ходи много на море да хващаш тен, че Саркото такива с повечко тен ги връща насам.
11 Септември 2011 23:08
Хекси не ме бива в залагания, просто си казах предпочитанията - иска ми се да живея като французин ако можех да избирам между двете нации. Логиката показва другия избор.
Ама аз съм си АЗ, те това е - вари го, печи го ...
се същия цървул
11 Септември 2011 23:09
Парижкият икономически всекидневник "Лез еко" също предсказа разделяне на Германия и Франция, но по друг начин. Според него
еврото трябва да бъде девалвирано,
за да се вкарат дълговете в платими измерения. Сега то било надценено и заради ината на Германия се превръщало в евромарка.

Мдам....
Значи се предлага на ЕС да мине на китайския вариант (юанът си е по дифолт девалвиран и засега се осигурява растеж), ама това дали ще работи в Германия, където няма ККП и ръководителите по върха не са бетонирани (пак по дифолт) ??
11 Септември 2011 23:17
И моят избор е емоционален, а не логически
Поздрав за теб Натиснете тук и Натиснете тук!
11 Септември 2011 23:18
И си съставят мнение за нас по емиграцията и по представители на изкуството /като Силви Вартан /


Хъмм, бих искал скромно да отбележа Мукта, че тук точно ни се е*ава мамата, щото освен Вартан, твоя милост може и да е в същата паланза, но скоро идеше реч за едни с по 300 EURO cache, които май бяха в стотици пъти повече от светлейшите ви особи от по-горе.
Освен това неведнъж съм поствал случката с едни франсета които прекарах покрай Белмекен и които леко ме намразиха, че съм им развалил идилията от съответствието между вкисналото ни вино и населението по територията.
Не им вярвам, но искам да живея като тях, не като германец-за трети път го повтарям.Това е всичко.
11 Септември 2011 23:18
"Лапай, лапай твойта мамка,
аз съм малко ала франка!"
Е, поради старческа деменция не си спомням откъде беше - но добре звучеше.

От поемата "Цветанка", ако не се лъжа. тук е под името 'курвиада'.
11 Септември 2011 23:30
Браво на Терзиев. За тове че чете форума
Айде нема се самоцитирам

Иначе хипотези бол, но ако си зададем един простичък въпрос. Коя страна аджеба в Европа се е еманципирала. И хипотезите почват се топят кат лански сняг

Сега не ми се пише, но според мен основния проблем на статията и форума, е че отново се върви по течението. Нито Кризата, нито реалните проблеми са финансови.
11 Септември 2011 23:45
zdran...

Ако Германия се отдели ще настане пълна каша. Еврото сега е нормално да падне спрямо долара след като руснаците и китайците диверсифицираха... оказва се в гръцки, ирландски, испански, португалски и италиански дълг. Неизбежно е да се печатат пари за да има Евро. В момента щатският долар, британската лира и еврото са в състезанието "По-грозната сестра" и еврото изоставаше единствено поради надеждата, че може да е новата резервна валута. Всъщност виждаме, че към състезанието се присъедини и швейцарският франк, а канадският долар вече загрява зад кулисите за ужас на развиващите се страни. Феерично!...
11 Септември 2011 23:48
Благодаря Хекси!
Това е друга бира.
Аз имам една идея по други предпочитания, но няма да ти ги постна щото се наричат "Турски марш" и няма да се възприемат еднозначно.

Всъщност, все се възхищавам от скандинавците, а защо пропускам австрийците и аз не знам!
11 Септември 2011 23:59
Австрийците минават към немците, а това е любимият ми град: Натиснете тук
12 Септември 2011 00:10
Е6
Ами мислимЕ....
На практика пред Германия има две перспективи:
1. Да въведе евромарка, която да е скъпа, да си затрудни експорта, НО все пак сама да си яде парите.
Мислите, мислите ама малко като патката,
Какви пари ще си яде, като няма откъде да дойдат
Втората хипотеза не я коментирам. Всичките дългове на Гърция са = на едногодишния бюджет на Германия.
Гърция не е проблема, проблемът са Испания и Италия
12 Септември 2011 00:18
Ако трябва да избираме между Германия и Франция, ние (не) ще ги изненадаме и ще изберем ... САЩ.
Дори и да не изберем САЩ, пак няма за какво да се притесняваме. Сахиба от ембасито ще ни каже кого да изберем. Ако не на нас, то на някой от ... доверителните си контакти. Особено ценни и зорко пазени, както е според изгубилите се в превода грами на същото това ембаси. Верно, в ембасито недолюбват френчитата, но да не избързваме. Изборът на дойчовците би ни оставил по-близо до Русия. Така че, кой знае. Нищо чудно да ни се подскаже, че при алтернатива Германия версус Франция, мъдрият избор е ... Великобритания. Владей, Британийо, владей дьонметата!
12 Септември 2011 00:23
Еврото е валута зад която стои нещо , за разлика от долара.
==============================
И какво стои зад еврото?..само волята и финансовата дисциплина на Европейската банка.....Зад щатския долар все пак стоят активите на най силната световна икономика
12 Септември 2011 00:25
Аз си избирам Франция, като един истински франкофон. Нищо лично, просто съм учила френски в училище и в университета макар , че много харесвам Германия и бих я предпочела пред всяка друга държава. Франция и Германия ми са на кантар 50:50.
12 Септември 2011 00:26
Кризис вполне точно соответствует своему общему графику, описанному на страницах нашего издания еще два года назад. В 2008 году - финансовый кризис, в 2009 - экономический кризис, в 2010 - социальный, а в 2011 - политический. Процесс развивается по своей собственной внутренней логике, запуская один за другим все новые механизмы, остановить которые с помощью привычных для неолиберальной системы мер уже невозможно. Формы и география кризиса, разумеется, преподносят сюрпризы. Острота политических конфликтов оказалась наибольшей там, где этого меньше всего ожидали - на Ближнем Востоке. Однако арабские революции являются лишь частью более широкого процесса. Порох, взорвавшийся в Тунисе и Египте, запалил новые пожары - от Европы до Израиля.
Нет ничего удивительного в том, что процессы распада явно опережают становление альтернатив. Это типичный признак революционной эпохи. Революционная сила и революционная идеология (в отличие от программы реформ) не могут быть заготовлены заранее, они могут формироваться и вызревать лишь в ходе развития самой революции. Другое дело, что история не выдает гарантийных писем. Будущее зависит о тех, кто его творит, от тех, кто думает и действует.


Мързеше ме да го превеждам. Но и така се разбира.

Натиснете тук

Редактирано от - rokosovski на 12/9/2011 г/ 00:26:45

12 Септември 2011 00:28
Да ни е честит Новия Световен Ред!!!
Описаното в статията е едно голяяямо театро за балъците а те не са малко. Нещата стоят така: 1. Срив на долара и еврото; 2. Разкарване на хартиените пари и замяна им с дигитални такива; 3. Обединения на държавите по континенти (а не деление или разпадане на съюзи); 4. Доброволно сбогуване на държавите със суверенитетие им и довиждане Vox popoli vox dei; 5. Приватизиране на държавните институции, следва окрупняване и корпоритизиране; 6. Нова световна парична (дигитална) единица; 7. Нови свтовни данъци (като да речем green tax или СО2 данък); 8. Световно правителство до 2020; 9. Завършен вид на НСР ; 10. Добре дошло робство за останалите живи на този свят = 500 000 000 чиляци Така че на реяеното до тук инфото в статията е ала бала. Извода е - Глобализация до дупка!!! Надежда всяка тука оставете

12 Септември 2011 00:30
Ами то така ни призовава и статията да ги харесваме на боя.
Като се омешат полититически коментари с икономически все така става.
Еле пък Британия как би ни се радвала, с 13 % дефицит и предстоящи колосални съкращения в бюджетния сектор. Ама ако е лаф да става..
12 Септември 2011 00:31
***

Редактирано от - sybil на 12/9/2011 г/ 01:01:34

12 Септември 2011 00:34
Стана ли ви по-ясна картинката? Ммм?

След 17.09 ще стане ясно, колко време ще продължи това с хартийките и стоките...

Редактирано от - rokosovski на 12/9/2011 г/ 00:38:02

12 Септември 2011 00:38
Протобългарин, уви май си прав
12 Септември 2011 01:32
Парижкият икономически всекидневник "Лез еко" също предсказа разделяне на Германия и Франция, но по друг начин. Според него
еврото трябва да бъде девалвирано,
-Като с магическа пръчка джаста-праста и готово, а къде отиват всичките спестявания на хората, които не са се набълбукали с кредити?Значи едни ще пият и ядат на корем, а друг ще им плати сметката?Големи сте

Глупостта е също толкова безгранична, колкото и мъдростта.
12 Септември 2011 05:31
Ами ако се наложи да избираме между Франция и Германия?
-----
Германия 100%.
12 Септември 2011 05:43
Ама ти сам си строиш къщички и после се питаш що нямали прозорци, врати или покриви:
Германците не са идиоти да излизат от Еврото. Новата марка моментално ще се озове в ролята на швейцарския франк - най-скъпата валута в света.

И това защо трябва да стане??
Ако Германия излезе от еврото - то автоматически и се развързват ръцете да си прави каквото си иска с марката. И швейцарците усетиха, че им е скъпа валутата и това е пагубно за тях и я "вързаха" за еврото (има си хас, страната с най-много банки на глава от населението да не знае как да се оправи. Страна извън ЕС много лесно може да пригажда паричната си политика (това сме го обсъждали тукА). Затова влизането в ЕС на НЕподготвени държави е пагубно за тях (примерът с България, Румъния, Гърция, Португалия, че и Испания е показателен).
12 Септември 2011 08:51
Ами ако се наложи да избираме между Франция и Германия?

интересна теза, а никой не се запитва защо въобще изборът трябва да е между чужди интереси?

________________________________ __________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
12 Септември 2011 09:06
Да заложим на Съветския съюз!!!!
12 Септември 2011 09:32
Каква Германия, каква Франция, какъф Сащ? Ние отдавна сме направили нашия цивилизован избор - Турция. Ако не вервате питайте Боко и Костов.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД