:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,938,354
Активни 225
Страници 9,205
За един ден 1,302,066
Сега и одеве

Българските народи - І

Димитър Денков
Едни от най-милите ми същества живеят в двата края на Европа: дете и внуче отвъд Ламанша, заргани и платерини край Резово. Налага ми се да минавам тия разстояния, движен от крайните си цели: да се порадвам на едните и да половя другите. Предпочитам наземен транспорт, познавам сравнително добре пътищата и, пътувайки дълго, дълго търся разумно обяснение защо западно от Ниш гледката е доста по-еднообразна в подредеността си, не се ли брои Белградският санджак, докато от Ниш до Резово е някак сюрреалистично разхвърляна. Разликата сигурно се дължи и на природата, и на пътя. Тяхната насеченост по нашите земи придава допълнителна конвулсивност на погледа, различаваща се от магистралното еднообразие между Ниш и Лондон, та чак и до Дъблин. Като гледам как сърбите посръбчват още повече Западните покрайнини и без много шум строят мостовете от Цариброд нататък за магистралата от Ниш до нашата граница, като нищо след година-две еднообразието ще се продължи и до граничния им пункт Градина. Засега обаче от Ниш до Резово пътуващият се друса включително и на магистралните отсечки в държавните ни предели. Поради което крайпътната картина оправдава особеното гледище, че нещата са такива, не защото са си така и по природа, а защото ги гледаме по тоя начин - именно раздрусани, почти като от каруца с едно колело на цицини по път с бабуни.



Но това с пътищата е най-простото обяснение



То отговаря на манталитета на правителството, запънало се да ги оправя. Не само заради опасенията от простота трябва да се откажем от подобно обяснение на крайпътното разнообразие. Защото дори и някое правителство да опъне с пари от ЕС, български босове и турски фирми магистрали по нашите земи в някой прекрасен ден, когато внуците вероятно ще са пенсионери, надали толкова лесно ще се промени крайпътната картина, разхвърлията между Ниш и Резово. Дори и да не сте минавали по тия пътища, лесно може да си я представите - достатъчно е да сте минавали я с кола, я с влак, я с колело от Драгоман до София, от Ихтиман до Пловдив или от Ямбол до Бургас. Същото ще видите, ако изберете и други отсечки, примерно от Видин до Малко Търново или от Петрич, пък и от Скопие, до Силистра. А именно това: тук-там обработени полета, в Добруджа и на места в Тракия - огромни култивирани площи, току до тях - от години запуснати ниви с обяви за продажба, винаги с телефонен номер; нови лозя, шато на собственика или вдовицата му (гръмнали са го, завалията), край тях - буренясали лозови масиви; нови складове на прочути световни компании, отломки от неизвестни ТКЗС-та; изтърбушени гари, лъснати автокъщи, крайпътно ханче и сергии със стока, трикратно по-скъпа от обичайното - я от полето, я от някоя чужда верига; цигани, брулещи орехи, изсъхнали овощни градини покрай разбит и пресъхнал напоителен канал; самотни ветрогенератори, православни кръстове на високите места, джамия саудитски стил; конна база без коне, крави и коне по пътя, прегазени кучета, подуващи се в локалното платно; хотелски комплекси на голо поле, досущ ласвегаски роял паласи до отпрани бунгала край морето; джипове на граничната полиция с един светещ фар, джипове на спонсори на всяка полиция с много светещи фарове... И билбордове на хилещи се кандидати за президенти, кметици и кметове с послания, конкуриращи по идиотщина тия за цици (цензура)...

Църква до бензиностанция, паметник от войните, веригите отдавна откраднати, казарми с избити прозорци... Градчета с единствен светофар на главния път до панелен блок, проектиран сякаш от Хундертвасер - с шарени чупки и балкони на първия етаж, под него - дърва за зимата, над него - магазин за хранителни стоки, бивша гарсониера.. И селца, много селца, където, напук на Русо, не хората се връщат към природата, а природата настъпва с диворасляк из къщите, пред които прегърбена бабичка вари зимнина....



Обяснения за тая разхвърлия,



която контрастира с еднообразието и подредеността на крайпътните гледки от Ниш нататък - и особено в Унгария, и още по-особено в Словения и Австрия, и най-особено в Германия с лек уклон към симпатично безредие във Франция и Англия - много. Нещата надали опират само до турско робство, до предишен или сегашен държавен строй; надали се дължат на бедност или немара. Не е и до демографска криза, цигани и суша, не е и до съчетания на гени от траки, гърци, славяни, тюрки и т.н., с които кретенски, макар и научно, се обясняват народни качества. Всичко това го имат, преживели са го и го преживяват други народи. При тях обаче тая крайпътна разхвърлия липсва, макар да я има със сигурност в душите.

И тъй като материалната култура дори край пътя свидетелства за действителната психология на един народ по-добре, отколкото въобразеното му единство в учебниците по история и граматиките, нещата опират до нещо по-особено, някак дълбинно. Опират до българските народи, до тяхната психология и начин на живот. При съответните гледки това е май единственото разумно обяснение. Както може да се говори за германски и славянски народи, за западни и южни славяни, така, струва ми се, може да се говори за български народи, т.е. за хората, населяващи земите между Ниш и Резово, придобиващи тоя си разхвърлян вид тъкмо поради това етническо разнообразие и същевременно единство. За него би било пресилено да се казва, че е дело на един народ; пресилено е да се казва наедро и "български народ" само поради единствено на езика, от който вече изчезнаха и диалектите, а останаха акцентите. Много по-трайна е именно разхвърлията, съчетанието от ред и безредие, от красива природа и някак несъзнателно, почти детински инстинктивно злочинство спрямо нея. Него не можаха да разсеят дори и програмите на Людмила Живкова за единство, творчество, красота и камбани на мира.

Само народи, живеещи от векове заедно и сравнително мирно, търпеливо на една територия, имащи много общи и все пак доста различни черти, могат да сътворят подобна разхвърлия. Това са тъкмо българските народи, за които ще се опитам да кажа кое-що в няколко следващи статии. Но още тук следва да се отбележат две основни неща: в тая разхвърлия има нещо твърде симпатично; в смесицата си българските народи са хубави, особено жените по някои места между Ниш и Резово, между Скопие и Силистра и между Видин и Малко Търново.
Снимка: lostbulgaria.com
-------
165
11423
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
165
 Видими 
16 Септември 2011 20:16
Денков

Има нещо наистина симпатично в разхвърлията. Тази разхвърляност беше направила впечатление и на тогавашното ми шеф един чешки невъзвращенец във Франция, доста понемчен между другото, преди десетина години когато бях вглъбен в аспирантурата си и не съм обръщал внимание. Обяснението му беше, че това се дължи на славчнския мързел и мърлящина и на последно място беднотия. За мен Денков е прав, това си ни е народопсихология.
Но има и нещо друго. От митканията ми по света съм забелязал, че хората на Балканите са по хора на живота, в България, по Ниш и околности може да се видят хота вечерящи навън, за разлика от доста други страни, в които климата го позволява.
16 Септември 2011 20:42
Ерго, ако тукашното разнообразие се дължи на различни народи, то между Ниш и Дъблин ще да живее един народ, създал наблюдаваното от автора "еднообразие".
Впрочем личи си, че Денков много-много не се е отклонявал от магистралите на северозапад от Ниш, иначе нямаше да говори щуротии за еднообразие (каквото и да влага в това понятие), па дори и в земи, населявани от един и същи народ.
16 Септември 2011 20:43
.
16 Септември 2011 20:58
да изкажа лични наблюдения. Разфърляно е от Ниш до Солун, Ниш-Одрин, айде и Резово, Русе- Ксанти..... Това са историческите граници на България... Тук винаги ще е разхвърляно..
16 Септември 2011 21:08
... няма разхвърляни скъпи неща ... има изхвърлени ... ама всеки с ценностите си ... до тук -
16 Септември 2011 21:17
Много отдавна съм формулирал подобен извод пред мои чуждестранни гости: България е много красива, там където няма човешко присъствие. Пипнете с фотошопа един пейзаж - маскирайте селата, градовете или крайпътното бунище и получавате райска картина.
С извинение - но нашата намеса е оsрала пейзажа.
Направо съм депресиран в първите часове след като се върна от някъде от Европа. Чудя се защо поне дворовете не си подредим!
Най-хубаво става, когато от дадено място изчезнат хората. Природата, многократно по-могъща от Фотошоп, моментално ретушира нашата свинщина.
16 Септември 2011 21:20
Западно от "линията на бозата" ходят караконджули и плашат хората...
Били подредени...ми , сигурно...щом го е видял с очите си човекът .
И какво като е подредено?Който иска подредено... ми ей го Ниш и айде да се подреждаме...
Те и музеите са подредени , ма са мъртви...милион пъти е задаван въпросът в този и стотиците форуми: Докога , бе хора ще заничаме на хората в канчето, докога? Ми докат сме живи сигурно...сетне е все едно...
Дали някога ще спрем да ревем като вдовички за... ... мдам?
Зорлем ни набутаха демокрацията щото по света било тъй!
Айде бе? Така било?
Как може да ни натрапват решението на задачата без да сме схванали каква е задачата и какво трябва да търсим.
То е като да си купиш книжка с кръстословици , да надничаш в отговорите и да се радваш колко си умен....
Хубаво нещо са пътищата , магистралите , пречиствателните станции , канализацията , топлофикацията, ... ми като са хубави що дремем? После какво ще правим като изпонастроим всичко...Да не повярваш!!!
Ами , ако задачата има и второ, трето , пето решение... къде отиваме... който даде повече , а?Което е разумно щото ще го докараме откъм количество.
Кое???
Ми де да знам кое .... туй, дето ...таковата...ИСКАМЕ ДА Е ПОВЕЧЕ , ЧЕ ДА ИМА ЗА ВСИЧКИ ДОСТАТЪЧНО...
ЗА ЧИЙ ЧЕП НИ Е РЕШЕНИЕТО КАТО НЕ ЗНАЕМ КАКВО СМЕ ТЪРСИЛИ?
Приказвам си аз... които ме познават , знаят че от време навреме ме напъва ...и една дума ми трябва и да ми дръпне канапчето... Помните ли ? Митко Бомбата дето казваше:" Да ще Каназирчето да дръпне канапчето..." в онзи паметен сериал... Денков поне изкарва някой лев .Ами аз защо занимавам хората с щуротиите си , а?
Ми гот ми е! Вие пък нито сте длъжни да ги четете , нито сте длъжни да ги споделяте.
Инак на статията нищо и няма , добра е...ДЕНКОВ УМЕЕ, ама с таз подреденост отатък бозата ме подкокороса..
Аре , лека!
16 Септември 2011 21:41
Петък-ден на майстора.
Майстор Керп с вдъхновИние, майстор Денков без...
ПП Хади Денков, другия пъть!
16 Септември 2011 21:53
Ммм дааа,
Избистрят се нещата от две -три мнения.
Що му трябва на човек да ходи от Резово до Дъблин.От Кула до Одрин, От Силистра до Солун.От нос Емине , до връх Мусала.
Отговор ще се намери и в този форум.
Както на запад от Ниш така и тук хората са различни.Брат с брата не си приличат.Един е висок със сини очи, усмихнат, друг нисък кривокрак и злобен.
Какъв въпрос си задаваме?
Защо , ония на запад могат да мислят еднакво , че трябва да са им прави магистралите , а ние тук не можем?Може и да го мислим , ама защо са ни прави магистрали?
Кривината държи духа бодър.Ако всеки ден отиваш по една и съща пътека до работа , рискуваш да си доспиш , докато стигнеш и да те блъсне кола на светофара.
Западно от "линията на бозата"се мисли еднакво.
Ние може и да можеме , те могат ли като нас?
Дават пари за магистрали .Да си ги правят и да си ги ползват.За нас са по-важни подлезите.Щото ние там ще си караме.Бавно без да бързаме.За къде са се разбързали?



Редактирано от - rorik на 16/9/2011 г/ 22:09:44

16 Септември 2011 22:30
Аз съм българче и силна

майка мене е родила;

с хубости, блага обилна

мойта родина е мила.



Аз съм българче. Обичам

наште планини зелени,

българин да се наричам -

първа радост е за мене.



Аз съм българче свободно,

в край свободен аз живея,

всичко българско и родно

любя, тача и милея.



Аз съм българче и расна

в дни велики, в славно време,

син съм на земя прекрасна,

син съм на юнашко племе.
16 Септември 2011 22:56
Макар и рядко, но във форума започнаха да се появяват стихотворения , и то прекрасни. Мисля , че patriot беше поместил преди дни Кольо Вапцаров, днес благодаря на колегата Параграф 22. Дай, Боже да се запази тази новост. Хубаво е .
16 Септември 2011 23:15
С извинение - но нашата намеса е оsрала пейзажа.


Спрете да seрете, тогаз! Или се не намесвайте по никой начин - лесеферизъм един вид...
16 Септември 2011 23:29
Това е текущото състояние на Мотопистата на снимката.
16 Септември 2011 23:42
Що ли му е трябвало на тоя хубав текст да кълве правителството?
Лебът.
17 Септември 2011 04:17
Простете ми, гусин Денков, но я не сметам, че нашенската разхвърлия се базира на начина на живот и психологията на "българските народи"/лично на мен това"български народи" ми звучи като онова "Заедност" на наш Аамет/.
Я сметам, че сичко това е плод на нашенскийо чип.
Чип, бъкащ с липса на елементарна култура и съзнание.
***
P.S. By the way...време е поне начетените хора в майка България като Вас и другите джурналя да престанете с това турско "робство".
Елементарната култура го изисква.
Не нашенският чип, г-н Денков.
17 Септември 2011 04:37
.
17 Септември 2011 05:39
Сичко ти е тъмна Индия, а паяче?
Циливилизации...присъствие...за мъглено самосъзнание в процес на избистряне...
Ако ма питаш мене...нема rightspeak, нема leftspeak.
Сичко зависи от камбанарията на църквата или от минарето на джамията, от гдето гледаш на света.
Анладън мъ, достум?



Редактирано от - Bay Hasan на 17/9/2011 г/ 05:45:18

17 Септември 2011 06:56
И, зарад хатъра на Сократя, малко off topic.
Не, не видим нужда от сърдене и обвинявания в плагиатство, брато...нема само Хайтов да осребрява чуждото житие, я.
Верно, малко дилетантски е преразказът, но...маана нема-от секиго според възможностите.
Иначе...което си е истина-истина си е.
Я все още търкам паниците при Хосе.И все още се надам некой ден да фанем Бога за шлиферо.
Преди неколко лета /га срещу заем от около пулвин милион $ набарах юнит с четри апартамента/ бех убеден в това, но се оказа, че е било нещо от сорта на тва да си купиш фабрика в майка България ден преди Девети септември, лето 1944.
За капак...и къщата е у ъндъруодър.
Я се надах на наш Барак Хюсеин да дигне икономиката на крак и оправи нащо имидж у свето, ама и той осра пейзажа...изглежда кукловодите са наистина всесилни.
При тебе как е, братко Сократе?
Още ли си убеден, че кат бат ни Бойко нема втори тъй могъщий на света?
Кат та гледам...хич не ти е лесно да се праиш на утрепан и да земаш утнушение само по позитивните за Него статии, а по по-реалистичните..да се праиш на ощипана момичка.
Не е лесно да си лакей, а?
А и...не ти приляга, Сократе.
Хич не ти приляга.



17 Септември 2011 07:11
Бай , прав си бате , ма формулирай го по-точно , от немотията е всичко. Толкова е просто - от немотия ( залегнала в мислите - страх за утрешния ден , все нещо ще потрябва, което превръща дворовете в складове ), мъка обоснована от несигурноста, от ненадеждата за нормално политическо бъдеще, от апатията за всичко, всеобхватна по цялото трасе.
17 Септември 2011 07:23
Нищо им няма на хората между Ниш и Резово. Просто не са си научили урока за безплатния обяд и още мъчително излизат от махмурлука. На юг сега ще им го припомнят...

Редактирано от - Fantata на 17/9/2011 г/ 07:25:36

17 Септември 2011 09:25
Не са по-добри западняците от нас. Те просто скучаят от имане на всичко, което поискат и затова се занимавам с подреждане и разкрасяване. Нашите хора по селата се борят всеки ден за оцеляване и не им е до глезотии. По-начетените се опитват, но и средства липсват. А пък сега тук, на запад е станало модно да се връщат към разхвърляността, но някак артистично го правят - пак въпрос на възможности. :-)
17 Септември 2011 09:31
Прощавай, хасанчо, не те сметам за брат. В едно минало време братоко са го зели от майка и баща като данък и са го напрайли турчин и еничарин.
Да кажеш, че майка ти е България, за мене е сол в раната, псувня. Жалко, че продължават да те допускат тука.
17 Септември 2011 09:36
Бай Хасане,
За бате ти Бойко никога не съм бил убеден в туй, дето го казваш.
Надявах се влизането му във властта да стресне останалите политици и да си рекат: "Брей, щом и тоя ни би, работата е лоша. Трябва да се стегнем и да заработим поне малко. Иначе няма скоро пак да се доредим до копанята."
Но уви, не стана. Явно и без голямата копаня всеки си е докопал по една мъничка.
Сега за останалото.
Няма проблем да викам "Долу Боко!". Лесна работа. Като гледам, тук друго не се и вика. Значи моят глас не е чак толкова необходим.
И знаеш ли, с викане тая работа не става. Нито само с "Долу". Трябва и едно "Горе Михалаки (примерно)". Е, аз се опитах да питам кой е Михалаки - отсвириха ме. Баш заради туй питане ме обявиха за боковист.
Е, вече не питам. Но и не се редя на барикадата.
17 Септември 2011 10:34
Килер.

Така най-кратко може да се нарече състоянието на държавата. Ние, българските народи, сме свикнали винаги да си правим "каше". Дали от немотията или по други причини. Например: в джоба на вратата на колата жена ми си държи празна пластмасова чаша от кафе, пакет със семки, празна кутия от цигари, празна бутилка от минерална вода. И всичко това за нея има смисъл, защото все някога ще и потрябва. Когато след автомивката тези неща ги няма, тя е особено притеснена. Чувства се неконфортно. Мога да дам и други примери за "килер". Но, все пак пред килера има врата, която прикрива неразборията в него. Така, че не е задължително да е изрядно подреден. Само толкова, колкото да може да се отвори вратата...
17 Септември 2011 10:38
Meat неточен призив. Кажи: Да спрем да sерем! Никой от нас не е невинен.
17 Септември 2011 11:21
borony
И моите наблюдения са същите.
17 Септември 2011 11:40
Начи, каква е причината. Според мен всичко си е до човека. Посещавал съм къща в село в Централна Северна България, също така и в Северозападна. На не повече на 150км. са едно от друго. Дворовете на къщите на двете места бяха като че в различни държави-единия подреден и спретнат, другия- разхвърлян....
И двете семейства /пенсионери/ бяха с еднакви приходи, даже тез от Северозапада/където беше по-разхвърляно/ вземаха мааалко по-големи пенсии.
Не е и от мързел, познавам много добре хората....

Редактирано от - havamal на 17/9/2011 г/ 11:51:17

17 Септември 2011 11:40
Честит празник на всички именници и на всички софиянци!

Послучай рождения ден и на Христо Смирненски Натиснете тук

Редактирано от - читатель на 17/9/2011 г/ 12:34:39

17 Септември 2011 12:11
Прав е Бай ни Хасан- не е било турско робство, съгласен съм.
Било е: Османски гнет, ярем, хомот, тегло, теглило, тормоз, товар, бреме, изтезание, бич, владичество....и не на последно място ГЕНОЦИД. Аз не съм толкова засегнат от това присъствие, засегнат е Бай Хасан/който според мен 100% не е турчин/ и ред български граждани, които не знаят какви са-турци-но не знаят турски, мюсулмани-но се чукат с яйца на Великден.....кръщават децата си с безумни имена. Това лято се запознах с няколко жени, точно от тази група. Едната се казва Минет, другата Салфет....на едната майка и черпеше за тяхната Задушница/забравих как се казава/ и като и казах 5 заучени думи на турски, ме гледаше странно-не разбра какво и казах.....и така.
17 Септември 2011 12:15
P.S. By the way...време е поне начетените хора в майка България като Вас и другите джурналя да престанете с това турско "робство".

Тука бай Хасан е прав. За мене е дразнещо когато публицисти, журналисти и политици използват този термин вместо правилния "османско владичество".
Мисля, че и в учебниците по история това вече го няма.
Я се надах на наш Барак Хюсеин да дигне икономиката на крак и оправи нащо имидж у свето, ама и той осра пейзажа...изглежда кукловодите са наистина всесилни.

Толку си може човекот. Сал една уста да приказва има...
Това си беше ясно и преди, ама кой да го види.
17 Септември 2011 12:26
И... знаеш ли, бай Хасане - благодаря ти.
Благодаря, че ми помогна да проумея простата истина: баницата отдавна е разпределена и всеки си е захапал парчето. Затова официалната власт вече няма особено значение. Сигурно си забелязал - нас ни насъскват едни срещу други, но там, горе, няма такава работа...
А ние тук лапаме мухите и се дърлим за барикади и амбразури.
17 Септември 2011 12:44
Прав е Диминикано!
Кръстосвал съм България много пъти. И преди и сега. Преди - омайна красота и приветливи хора и в най-затънтените села и паланки. И никакво чувство за разхвърлия около спретнатите къщурки и дву и три етажните къщи.
Спомням си Герловото - райско затънтено кътче с подредени села, дворове и къщи на смесеното българо-турско-циганско население. Обработени ниви, лозя, зелени полета, микроязовири почти до всяко село. Идете вижте сега Герловото! Не разхвърлия, а пълна Разсипия!
Мизерията настъпва с ужасяваща бързина и обелюдява цели региони на България- сякаш населението е напуснало панически родните си места, гонени от внезапен Апокалипсис!?
Със страшна сила се връщаме към Дядо Вазовото "Човек и скот - духовно сближени!"
А интелектуалецът Денко дрънка нещо си за български племена с чаровна разхвърлия!?
17 Септември 2011 12:54
Абсолютно точно описание на проблем, който мъчи всички нас...
Но за опита за обяснение за причините ще поспоря.
Какви ще да са тези български народи?
По какъв признак ги определяме като такива, най-точно ще е условието да ги управлява колониална администрация.
Не е работа на отделния гражданин да въвежда ОБЩИ правила, то е работа на ОБЩЕСТВЕНОТО управление. На всички нива. До кмет, районен кмет, наместник.
Обаче всички те изпълняват чужди програми - как да се окраде едно или друго.

Поради което НЕ съм съгласен да се мисли, че българите са по-малоценни хора от други народности.
Те са перманентно ОТ ПОКОЛЕНИЯ, в ситуация да се борат за физическото си оцеляване, включително срещу общественото управление, за избирането на което те нямат участие.
Да търсиш народопсихологични причини е чисто заобикаляне на истинския проблем.
17 Септември 2011 13:18
Г-джа О'Вил, тебе не те дразни това турско робство. Че защо ли? Тебе само келепирът и кирпичът те човърка. Нали така? "Азиас"
17 Септември 2011 13:27
Г-джа О'Вил, тебе не те дразни това турско робство. Че защо ли? Тебе само келепирът и кирпичът те човърка. Нали така? "Азиас"

Ами ако за тебе е гордост да казваш, че предците ти са били роби (т.е. продавани на пазара и собственост на робовладелци като в древните Гърция и Рим) за мене е изкривяване на историческата истина. Прочети "Чичо Томовата колиба" за да си изясниш понятието "роб".
Подтискани, дискриминирани по народност и вяра, жертва на беззакония от местната власт и вилнеещите разбойници - да, но роби - не!
Прочети и "Маминото детенце", па после кажи дали чорбаджи Нено е бил роб. Или чорбаджиите Йордан и Марко от "Под игото"...
17 Септември 2011 13:32
Ми аз като гледам как сме я започнали, ще отпишем от "историята" и Ботев, и Левски, и т.н. Пък и цялата проза и поезия, свързана с турското ни робство, а?! Колко бързо забравяме от де сме тръгнали?!
17 Септември 2011 13:39
А, и още нещо. Русия завладява задкавказките и средноазиатските народи и установява руско управление там. Те били ли са под руско "робство"? Много народи не са имали самостоятелна държава и управление, но не говорят за чуждото владичество като "робство".
Ако става дума за завладяване на чужда държава, лишаване напълно населението от собственост и принуждаването му да работи на господарите само срещу храна, тогава ще се съглася, че в случая наистина говорим за робство.
17 Септември 2011 13:42
Значи поробване на завареното население не е за теб робство! Само, ако ни докарат с кораби от Африка, за да им работим, тогава сме роби?! Ужас, бих казала!!!
17 Септември 2011 13:54
1. Cruella, на всички ни е ясно ЗАЩО чорбаджиите не са били толкоз...подтиснати.
2. А като спомена "По игото".....как ли според вас с Бай Хасан трябва да се казва романа?
3. Отворете един речник и прочетете какво пише срещу думата ИГО
4. Опааа, в народната песен какво казват, че е освободил Марко Кралевити? Три синджира ......"местно население" ли?

Редактирано от - havamal на 17/9/2011 г/ 13:57:00

17 Септември 2011 13:58
..Ако става дума за завладяване на чужда държава, лишаване напълно населението от собственост и принуждаването му да работи на господарите само срещу храна, тогава ще се съглася, че в случая наистина говорим за робство..

Което е и станало в края на 14-и век в България. Политкоректност и образование трудно вървят ръчичка за ръчичка.
17 Септември 2011 13:59
Много точно казано от дъртреалист.
А денковите "български народи" ме хвърлиха в потрес. За кои по-точно "български" народи става дума? За мизийци, тракийци, македонци, добружанци, торлаци? Други са народите, населяващи територията ни, но българският народ е само един. А от останалите, един много конкретен народ е тясно специализиран в оsирането.
17 Септември 2011 14:21
Аз не спирам да се чудя, как, ужким грамотен човек, може да окачестви един режим, дето му взема чедото насила, сменя му верата и го прай на касапин, за "владичество". И това само един от зулумите. Такъв човек е природно ущърбен за мен. Лишен от човешки работи, но надарен с животински.
17 Септември 2011 14:30
4. Опааа, в народната песен какво казват, че е освободил Марко Кралевити? Три синджира ......"местно население" ли?


Ами щом са били вързани със синджири, явно са били роби. Обаче, това не се отнася за всички българи по това време, нали така?
То и с негрите е така. Някои са били роби - продавани, купувани и пращани да работят на плантациите за едната прехрана. Други са си останали в Африка и не са били роби. Ти да си чул някой да казва, че Африка е била под робство?
17 Септември 2011 14:36
На най-фините синове и дъщери на БГ им е кипвала кръвта от това робство (нема по-точна дума) и са умрели за свободата. А днеска, кирпичлии пренаписват история...
17 Септември 2011 14:41
А ето какво излиза в синонимния речник за думата "иго":

(същ.) робство, робия, гнет, ярем, хомот
(същ.) тегло, теглило, тормоз, товар, бреме, изтезание, бич
(същ.) владичество


17 Септември 2011 14:46
А като спомена "По игото".....как ли според вас с Бай Хасан трябва да се казва романа?

Ето значението на думата:
Съществително нарицателно име, среден род, тип 541.
Състояние на чуждо държавно управление, при което дадено население е обезправено и лишено от възможността за самостоятелна политическа, икономическа и културна изява.

Виж тук
Така, че думата е подбрана съвсем правилно.
Опааа, в народната песен какво казват, че е освободил Марко Кралевити? Три синджира ......"местно население" ли?

Не е лошо да се внимава с ролята на Крали Марко в историята. Според някои историци е станал васал на турския султан и е участвал на негова страна в Косовската битка.
Никой не отрича жестокостите на завоевателите, нещо обичайно за средните векове. Нито пък зверствата с потушаване на въстанията. Но не може да се постави знак на равенство между положението на робите и българското население.
17 Септември 2011 14:53
CdV, опече ли чушките?
17 Септември 2011 15:21
CdV, опече ли чушките?

Бъркаш ме с някого. Не се занимавам с такава дейност.
Ти да си чул някой да казва, че Африка е била под робство?

Говорят за колониално владичество.
17 Септември 2011 15:27
..Говорят за колониално владичество..

Сякаш има някаква разлика... Имаш ли бледа идея в какво се е изразявало това "колониално владичество"? Ако нямаш, потърси информация за крал Леополд, Белгия и Конго. Малко Конрад може да ти е достатъчен. Ако не, разходи се по другите части на Черния континент.
17 Септември 2011 15:31
Виж ти, Круела и Бай Асан на един акъл!? Само щото не продавали българите-християни на пазара, не било робство, а владичество! А дали не е само присъствие? Присъствали турците, отвличали мъжко чедо от майка за еничарин, женско - за харема, потурчвали, клали, безчестили. Че те робите май не са ги убивали, щото са работна ръка, нали Кру? Е, не са продавали предците ни, безплатно са си ги вземали.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД